Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   908 / 965
(#) mugab válasza Taki33 hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Léteznek ip68-as csatlakozók is. Ilyesmik pl.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2023
(#) Taki33 válasza mugab hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Köszi, azt hiszem maradok a kötődoboznál, de még az is lehet, hogy csempe vésés lesz.
(#) gyuszo válasza Taki33 hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Szerintem az a vezeték fentről ágazik le és nem a padlóból jön. Így nem kell toldani. Megoldható szerintem. Egy ügyes fúrással megodlható.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2023
(#) proli007 válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Hello! Azért érdemes alaposan körülnézni. Kb. 10x évente szerelek valamit, de volt hogy megszívtam.
Házgyári panelben leégett a konnektor. Gondoltam sebaj, húzok másik vezetéket. Na az nem mozdult. Gondoltam feljebb viszem, úgy is csempéznek. Kb. kijelöltem hol lehet és 4-es fúróval kerestem a csövet. Már kiperforáltam az 5cm-es falat (amiben ugye drótháló is van) sehol a cső.
Aztán kiderült, nem cső volt csak gégecső egy toldattal és ferdén menet a sarokba a holkerbe, ott viszont be volt betonozva a drót. Dunaújvárosi házgyári meglepi..
(#) gyuszo válasza proli007 hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
20-30 cm-ert meg lehet nézni azért merre megy ?
(#) proli007 válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Én is megnéztem egy merev dróttal, csak álmomba nem gondoltam ezt az ármány csalárdságot.
Bár láttam olyant, ahol minden lámpánál egy-egy 20cm-es drót volt felgipszelve a plafonra..
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Feb 10, 2023 /
 
Ilyen lakásról én is hallottam, festés után derült ki a dolog. Örült neki az építtető, bár gondolom ez lehetett a legolcsóbb ajánlat, jó választás volt.
(#) proba válasza proli007 hozzászólására (») Feb 11, 2023 2 /
 
Olyan is volt, a tulaj erőlködött, majd ő beköti a kültéri lámpát, hát dugtunk be neki még néhány fekete vezetékdarabot a cső végébe pluszba, had gondolkodjon...
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Feb 11, 2023 /
 
Tetszik az ötlet. Gondolom volt mosolygás a részetekről!
(#) gordonfreemN hozzászólása Feb 14, 2023 /
 
Sziasztok.

Autóakkunulátoros a kérdés, de a préselés miatt lehet itt is kapok segítséget.

A csatolt képen egy 50mm²-es kábel és 50mm²-es kábelhez való szemes saru látható. Legalább is a sarura az van írva D12-50.
Ez normális, hogy ekkora a hézag?
(#) sany válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Nem normális.
(#) gordonfreemN válasza sany hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Az miért lehet, hogy a sarura 50 van írva? Ez nem a keresztmetszetet jelöli? A boltnak annyit mondtam, hogy 50es kábelhez kell, igy hozták.
(#) sany válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Milyen profillal préselted majd fel a kábelra?
(#) gordonfreemN válasza sany hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Hexával
(#) sany válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Így már, ahogyan a képen látható, szerintem jó.
(#) gordonfreemN válasza sany hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Fogni fogja, próbáltuk lerángatni, sikertelenül.

Na most fura az az egészben,hogy a 35mm²-es szemes meg pont jó rá,de természetesen annak a "nyaka" szükebb (nem olyan széles), meg persze a saru anyag vastagsága is.

Aztán a következő kérdés, hogy ha 50es kábelre megy a 35ös saru, akkor 35ös vagy 50es préspofával nyomjuk?
Mutatok képen egy ilyet és egy olyat.
A présfogóról is küldök egy képet.
(#) sany válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Nekem a Mesterem úgy tanította, hogy "amelyikbe beleillik". Persze, 10 mm-es kábelt nem lehet 2,5 mm2-es saruba besajtolni. De elvileg a 50-esek az 50-es saruba DIN szabványosak.
(#) Ge Lee válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
A 35-ös bélyeggel nyomott nekem sokkal korrektebbnek tűnik. Ha ezt magamnak csinálnám, még le is forrasztanám a préselés után, persze ahhoz nem lóghat ki annyit belőle a kábel.
Ez a "próbáltuk lerángatni" dolog sok esetben félrevezető lehet, mert attól hogy nem tudod kézzel leszedni róla, még koránt sem biztos hogy úgy fogja a kábelt ahogy kell. Vettem én is egy ilyen présszerszámot, hát némileg helyesbítenem kell amit a kép alapján írtam róla a műhelyes topikban, mert a képen kisebbnek tűnik az egész, a valóságban jóval masszívabb, nagyobb, nehezebb, szóval brutális erőt tud kifejteni már ha megfelelően van használva.

Ezt is csak a látott kép alapján mondom, de az 50-essel nyomott kábelt ránézésre satuba fogva, és kesztyűvel megmarkolva ha hosszabb lenne szerintem simán ki lehetne húzni a saruból.
(#) user1914 válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Szevasz!
Az a kábel szerintem is csak 35 ös ha úgy könnyedén annyira átdugtad a sarun.
Egyébként én azt a tuldugást csak 1 mm tettem volna tul, és úgy nyomtam volna meg.
Ot létrejött a hidegfolyás. Sok sok kábelt préseltem régebben és úgy néztek ki, max nem nyomtam volna ütközésig a pofákat össze, és nincs az oldalsó lapos sajtolás.
Üdv. M.
(#) gordonfreemN válasza user1914 hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
A kábel 50-es. Megmértük majd számoltuk is.
A túldugás csak puszta véletlen, tesztek voltak csak.
Köszönöm a tanácsokat.
Ge Lee: Köszi a tanácsokat. Meglepődtünk amúgy mi is, de a vezetéksodratot befogtuk satuba, a szemes sarun egy csavarhúzót átdugtunk és nekifeszültünk rendesen. A százvalahány kilós asztal inkább megmozdult.
Sany: egyetértek, de olyan nagy a lógás, valahogy nem veszi be a gyomrom, épp azért írtam ide, mert gondoltam van erre valami magyarázat. Egyébként ennek az 50-es sarunak a keresztmetszet befogadóképessége 100mm2 (d=11.55mm). Nem értem, de mind1. Szerintem 35-össel megnyomjuk, max nem teljesen, hogy ne történjen oldalsó sajtolás, ahogy user1914 javasolta.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2023
(#) sany válasza user1914 hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Nagyon érdekes, mit hova. Vannak pl. az érveghüvelyek is. Ott ugye vannak szigeteltek és csupaszok is. A szigetelt színezve van. De azok a színek nem mindig egyeznek az a szabványban szereplő színekkel amik egy adott keresztmetszethez tartoznak.
(#) Bakman válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Normális lehet a dolog. A képen sok elemi szálból álló vezeték van. A pár szálból álló, de azonos keresztmetszetű vezeték átmérőben nagyobb, mert a szálak között több a levegő, arra is rá kell menjen. Esetleg a saru valamiért túl van méretezve. Ugyanakkor sokat megélt kollégám szerint akkor tuti a préselés, ha márkaazonos a saru és a présszerszám is. Elvileg nincsenek különbségek, gyakorlatilag vannak, szerszámban és saruban is.

Már csak választani kell egyet, te melyiket fogadod el.
(#) sany válasza Bakman hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Kombinált fogó.
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Feb 15, 2023 / 1
 
Ez legalább 30 éve készült kombinált fogóval. De itt a közepe nem ér össze, hanem át van lapolva. Így ha kicsit kisebb a keresztmetszet, akkor is szoros kötés jön létre.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Ezt elfogadna a műszaki ellenőr,? Ugye nem?
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Valószínűleg nem. Akkor jó volt.
(#) gyulank hozzászólása Feb 15, 2023 /
 
Vettem két PFIM-40/2/003-G/F-et. Hogy kell bekötni, hogy jó legyen? Vagy be se kapcsolható, vagy egyből lekapcsol, amint áramot kap.
(#) klausz18 válasza gyulank hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
(#) gyulank válasza klausz18 hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Vagyis a tetején megy be, és az alján ki?
(#) klausz18 válasza gyulank hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
A rajz alapján igen, mert a betáplálás oldalon kellene lennie a nem mozgó részének a kontaktusnak, azaz felső betáplálásúnak tűnik.
Következő: »»   908 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem