Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   157 / 2500
(#) _elektropolice_ hozzászólása Júl 29, 2008 /
 
Helló mindenkinek, csak egy apró kérésem lenne.
Van egy rossz házimozim, amit szétbontottam, a végfokok prímán hibátlanul működnek.
Mind TDA7269A -s, és egy erősítőt szeretnék összedobni belöllük.
A probléma nekem csak annyi lenne, hogy két végfokot hajtanék meg, de úgy hogy végfokokonként (mivel STEREO végfokról van szó) hitbakötném, és úgy kötném a hangszóróra. Lehetséges ez,... és hogyan, mit kell változtatni az alapkapcsoláson?
(a házimozi alkatrészei megvannak, ki vannak rendesen szedve, hogy azok felhasználhatóak legyenek az erősítő megépítésénél.)
Előre is köszönök minden igyekezetet!
(#) szamóca válasza szilva hozzászólására (») Júl 29, 2008 /
 
Igen ebben az esetben igaz lehet amit állítol, de ez egy Erotic lemez (Dance) ami valószínűleg tota digitálisan lett készítve. (vagy nagyon elcseszte a h.mérnök?)De volt már rá példa hogy MP3-ból visszakódolt lemeznél is előjött ez a jelenség.
(#) szilva válasza szamóca hozzászólására (») Júl 29, 2008 /
 
No, azt aztán végképp nem tudom, hogy MP3-ból visszaalakított hullámban milyen összetevők szerepelhetnek. Minden esetre az MP3 feldolgozásánál elég pontosan kell elég sokat számolni, szvsz ezen múlik a különböző codec-ek minősége is. Ha kicsit pontatlanabbul számol, akkor akár ilyen alacsonyfrekis lengések is lehetnek benne, persze a kimenetet illene alul- és felüláteresztővel rendesen sávhatárolni, de ha ez esetleg elmarad, akkor ki tudja, mi lesz a végeredmény - még akár tényleg lehet belőle olyan is, amit tapasztaltál.

Lehet, hogy a tévedések kizárása végett az ilyen jellegű tesztekhez kellene építeni egy nagyon meredek vágású rumpliszűrőt (ha jól emlékszem, anno az LP-knél 17Hz-re tették a töréspontot), és a vizsgálandó erősítő elé kötni. Ezzel kizárható lenne, hogy a műsorforrásból ered-e a hangszórólengető rumpli, vagy valahol a vizsgált erősítőben keletkezik.
(#) szamóca válasza szilva hozzászólására (») Júl 29, 2008 /
 
A CD játszó leírásában is 20Hz-20KHz szerepel álltalában, mint az enyémben is tehát elvben ki se adhatna alacsonyabb , pláne nem ilyen furcsa jelgörbéjű alacsonyfrekit
(#) proli007 válasza szilva hozzászólására (») Júl 29, 2008 /
 
Hello!

Igen, csak az a probléma, hogy ha egy pozitív visszacsatolásban az erősítés és a csillapítás szorzata kisebb mint egy, akkor igaz nem gerjed, de azért még van.
Egyszóval, ha nem inzultálja valami a földhurkot, lehet nem is veszed észre, de attól még ott van, csaknem karakteres.

A CD-k, MP3-ak lelki világát sajna nem ismerem, de azért az csak egy "digitális majális". Csak az ember a digitális eszközökkel úgy van mint a TV-vel, elhiszi amit lát. A digitális cuccoknak egy előnye van, hogy ott a kettő, nem három, tehát lehet bízni benne, hogy a három nagyobb lesz mint a kettő. De ezzel az előnyök véget is értek.
Csak hogy amíg a CD kimenete analóg lesz, addig minden "analóg betegségtől" hemzsegni fog. Sztohasztikus lengéseket kelthetnek a beépített szabályzók, azok visszahatásai a tápokra, számítási-hibajavítási algoritmusok, digitális szűrők.

(Attól, hogy egy PID szabályzó digitális jelfeldolgozású, még ugyan úgy fog lengeni mint az analóg)

üdv! proli007
(#) szilva válasza proli007 hozzászólására (») Júl 29, 2008 /
 
Igen, tudom, hogy ezek a digitális dolgok mind "csodákra képesek". Ezért javasoltam egy analóg rumpliszűrőt a vizsgálandó erősítő elé. Ha a bemenő jelben lenne benne a rumpli, akkor azt így eltávolítva nem kellene lengenie a hangszórónak. Ha mégis leng, akkor már erősen gyanakodhatunk arra, hogy a lengés az erősítőben keletkezik, akár úgy, ahogy mondod, hogy csak külső gerjesztésre jelentkezik, azaz nyugalomban nem mérhető gerjedés. Vagy nem jól gondolom?
(#) szamóca válasza szilva hozzászólására (») Júl 29, 2008 /
 
Holnap nekiállok, és megpróbálom alacsonyfrekis szűrővel kideríteni az okát. De szerintem a hanganyag lesz a hibás.
(#) proli007 válasza szilva hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Hello!

Idézet:
„Ezért javasoltam egy analóg rumpliszűrőt a vizsgálandó erősítő elé.”


Igen, csak pont arra próbáltam rámutatni, hogy ha kiszűröd, és nem leng, akkor megnyugszol, hogy az erősítő jó, pedig nem, csak nincs gerjesztve. Tehát szerintem az ember így átveri magát. Hallgatáskor, viszont tényleg jobb nem ingerelni a majmot. (Lásd.: végfok előtti 48kHz-es szűrő.)

Lehet, hogy össze kellene rakni, egy alacsonyfrekis generátort, és azzal megmérni az átvitelt. Ha valahol kiemelés keletkezik, akkor ott kánya van. Mellesleg a hangszóró maga is visszahathat és fázistolásaival inzultája az erősítőt. (Nem beszélve egy "jó" basszreflex dobozról, ahol a fázismenetbe még akár "szakadás" is lehet. Ott az impedancia menet olyan mint egy puputeve.) Tehát célszerű lenne megnézni egy ellenállással és hangszóróval is.
Egyébként a reflex csillapításának jósága is meglátható a membrán mozgásán. Az is kovályog, ha csillapítatlan. Mert a doboz, ugye messze nem zárt, így 0Hz-en nyitott. (Szegény ember vízzel főz, és maga kef... a feleségét.)

Bocsi, de én jó harminc évvel ezelőtt foglalkoztam ezekkel a témákkal, és mára már csak az emlékeim, meg a megtámadható ideáim maradtak meg.

üdv! proli007
(#) Benx032 hozzászólása Júl 30, 2008 /
 
Hali mindenkinek van 1 grundig trafóm ami +10v és +20v ad le és azt szeretném megtudni h milyen erősítőt tudnék belőle építeni előre is köszi!!!!
(#) hapro válasza Benx032 hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Szia!

A trafóról nem +10 és +20V jön, ezek váltó áramok, egyenirányítás utáni feszültségük ezek 1,4-es szorzata, vagy ha már ez egyenirányított feszültség, akkor valami TDA IC-t meghajthatsz vele, csak át kell bogarászni az adatlapjukat melyiknek milyen feszültség kell.
Fontos dolog még a trafód teljesítménye, mert egy 10W-os trafóval nem fogsz házat bontani, ha éppen azt szeretnéd.
(#) Benx032 válasza hapro hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
újra itt vagyok nem tudom mennyi a teljesítménye őszintén a 10 és 20 voltot is a panelról olvastam le
de ott a kép róla hátha látsz rajta valamit
(#) hapro válasza Benx032 hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Ennyiből azt mondom, hogy ez kb 50-150W teljesítményű trafó lehet. De az még mindig nem derül ki, hogy váltó az a 10, 20 vagy egyen. Jobban jársz ha leméred, és az biztos annyi. A képről igazából nem tudok leolvasni semmit.
(#) banyaiakos hozzászólása Júl 30, 2008 /
 
Sziasztok!
Erősítőmbe szeretnék hűtőventilátor vezérlést.
Olvastam vicsys hőmérős cikkjét és arra gondoltam hogy nem LED-eket, hanem ventit vezérelnék a kapcsolással.
Két lehetőség jutott eszembe:
-LM35 kimenetével vezérlek egy tranzisztort aminek a kollektorkörébe tenném a ventit.
-Egyszerűsítve a hőmérős kapcsolást 1db LM3914 kimeneteire különböző (csökkenő) értékű ellenállásokat tenni és ezeken keresztül vezérelni a tranzisztort és a ventit. Persze az IC dot módba lenne
Jó valamelyik megoldás?
köszi
(#) levii válasza banyaiakos hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Szia!
Van hőmérséklet függő venti vezérlésről egy másik cikk.
Szerintem inkább egy olyant építs.

Üdv!
szerk.:Venti vezérlés
(#) Kovidivi válasza banyaiakos hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Ezt felejtsd el gyorsan. tudod mennyibe kerül egy LM391x? és ebből három darab kell (még egy is drága...)! Készíts inkább hőérzékelős szabályzást, van rá rengeteg bevált kapcsolás, pár száz Ft maximum az egész!
(#) szamóca válasza banyaiakos hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Egyszerűen kössél sorba a ventivel egy >60C' hőrelét és az kapcsolgat, feltéve ha nem fontos a fordulatszámszabályozás.
(#) banyaiakos válasza szamóca hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Nagyon köszönöm mindenki válaszát.
levii: ismerem csak vmi újat akartam
Kovidivi: írtam h csak egy IC kellene de az van itthon
Szamóca: uhh, motorszerelő létemre ez nem jutott eszembe. Pont a legegyszerűbb...
Tud valaki esetleg elérhető áron nagy teljesítményű 6-7cm-s ventilátort? A 8cm-s az nem jó mert nem fér be a dobozba. És hőrelét?
(#) szamóca válasza banyaiakos hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Itt vettem utoljára 500ft körül 65 C'-ost.
Nekem 8 éve kapcsolgat az erölködőmbe egy ventit.
A szabályozóst azért nem értem, mert ha halkan halgatod, akkor hideg a borda.(márha jól méretezett) ha pedig odatekersz neki akkor meg nem hallod a ventit.
(#) banyaiakos válasza szamóca hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Rendben köszi.
Most már csak egy brutális bordára vadászok kb 250*125*70-esre (ennyi hely van) vagy hasonló és egy jó erős 12V-os vetire...
(#) szamóca válasza banyaiakos hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Brutális hűtőborda Parázs Gabinak van, ha még el nem adta, venti meg a konthába. :yes:
(#) Parázs Gábor válasza szamóca hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Sziasztok
A bordáim már elkeltek.
Szamóca:Köszönöm, hogy megemliteted.
(#) szamóca válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Nincs mit Gábor, Én is szemeztem velük.
(#) Lázár Péter hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
Hali. Véleményt kérnék az alábbi termékről:
http://shop.unas.hu/shop_artdet.php?shop_id=7233&cikk=unas_426773
Elég jó az ára de nem ismerem a minőségét főleg azok tapasztalatait várom akik már találkoztak ilyennel
(#) szamóca válasza Lázár Péter hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Hmm. A kivitel palifogó De ha jobban megnézed a technikai adatokat.
• súly: 3,5 kg
RMS-teljesítmény: 2 x 120 Watt
• zenei-teljesítmény: 2 x 500 Watt
Itt sántít valami. Ha csak nem D osztályú a végfok, és (vagy)kapcsolóüzemű a tápja.
A kaszni, és egy ehez a teljesítményhez tartózó borda, + trafó súlya, nem 3,5kg.
(#) forsat válasza szamóca hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Hahó!

Hmm. szerintem nem rossz erősítőnek tűnik bár így nem sokat értek hozzá, de így lenne ezzel 2 kérdésem.

RMS teljesítmény az micsoda?
Zenei teljesítmény meg itt gondolom akkor az a teljesítmény amit maximum kitudok vezérelni a 2 hangfalra nem?

Alavető kérdésnek tűnik, de sajnos így az RMS dolgot én azt nem tudom mi.

Előre is köszi!
(#) szabi83 válasza forsat hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
hello

RMS: Root Mean Square - Effektív teljesítmény, a zenei teljesítmény átlagértéke ez jelenti a valós kimeneti teljesítményt.

Üdv
(#) denes44 hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
A következő a helyzet:
A mini hifim egyik hangfalát a minihifivel hajtom meg, a másikat egy TDA2030-al. EQ, BassBoost minden ilyesmi levéve. A TDA2030-al meghajtott hangfalnak szinte nincs is mélye, míg amit a minihifi hajt annak van. A TDA2030-asnak így teljesen más hangja van, olyan "dobozhangos".
Ez mi miatt lehet? Ennyit tud a TDA2030, vagy esetleg én rontottam el valamit a kábelezésnél, forrasztásnál?
(#) csonthulye hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
Sziasztok! Adott egy gyári hifi, aminek a hagfalainak az impedanciája 16ohm/ darab. Ezek a hangfalak helyettesithetőek 8 ohmos hangfalakkal? Mármint nem lesz az erősitőnek ebből baja?
(#) zoly15 hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
Sziasztok!
Szeretnék készíteni egy gitár erősítőt előfokkal és végfokkal..
A hangszórók 2db 20cm-es mélyközép Videoton hangszóró lenne.
A kimenő teljesítmény 5-7W kellene hogy legyen (olvastam hogy pl egy 50W os hangszórót 10W al optimális hajtani mert a négyszögjelek nagyon meghajtják a hangszórót). Nekem olyan erősítő kellene ami át tudja vinni azt a frekvenciát amit át kell..
Lehetőleg tranzisztorost szeretnék!

üdv!
(#) zoly15 hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
Elfelejtettem írni hogy a hangszórók 8 OHM osak
Következő: »»   157 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem