Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   945 / 975
(#) mraulajos válasza maTaKee hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Szerintem igen. Bekötöttem, használtam így. A nulla, valószínű a műszerműködéséhez (is) kell.
(#) pipi válasza maTaKee hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Miért ne lehetne? a 3F (csillag vagy deltába) kötött motornak sincs szüksége nullára...
(#) Audience válasza maTaKee hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Igen, de a mérőnek kell a nulla!
(#) maTaKee válasza pipi hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Igen, pont emiatt estem gondolkodóba. Köszönöm mindenkinek a választ!
(#) BValter hozzászólása Okt 21, 2023 /
 
Sziasztok!
Az normális hogy a konnektorban 243 V-ot mérek?
(#) zolika60 válasza BValter hozzászólására (») Okt 21, 2023 / 1
 
Igen.
(#) gyuszo válasza BValter hozzászólására (») Okt 22, 2023 / 1
 
Milyen tartományban szabványos a feszültség?

A hálózati frekvencia együttműködő szinkron csatlakozású hálózatoknál: 50 Hz ± 1% a hét 99,5% -ában és 50Hz +4% / -6% az idő 100% -ában.
A hálózati frekvencia együttműködő nem szinkron csatlakozású hálózatoknál (szigetüzem) 50 Hz ± 2% a hét 95%-ában és 50Hz ± 15% az idő 100%-ában.
A tápfeszültség nagysága négyvezetékes háromfázisú hálózatokban Un = 230V a fázis és a nullvezető között. (fázisfeszültség). A tápfeszültség változás (kiesés figyelmen kívül hagyva) 95% a hét bármely időszakába – a 10 perces átlagos effektív érték alapján – Un ± 10% értékű legyen. Hosszú tápvonalak esetében pedig Un +10% / -15% érték is megengedett.
Gyors feszültségváltozás általában nem haladhatja meg az Un ± 5%-os értéket, de rövid időre elérheti az Un ± 10%-át.
A tápfeszültség rövid idejű kimaradás évente 10...100 alkalom és 70% -ának időtartama kisebb lehet 1 másodpercnél. Néhány dokumentum csak az egy percet meghaladó időtartamú kimaradást tekinti rövid idejűnek.
A tápfeszültség tartós kimaradása általában a 3 percet meghaladó időtartamú kimaradás, amelynek éves gyakorisága 10-50 alkalomig terjedhet.
(#) Alkotó válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Egy tisztán elméleti kérdés.
Ha a hálózatok össze vannak kötve, akkor hogyan fordulhat elő frekvenciaváltozás? Egyáltalán miért engedhető meg eltérés?
Azt gondolnám, hogy a generátorok az erőműben kénytelenek azonos fordulaton lenni, hiszen össze vannak kötve egymással a hálózaton keresztül. Ha valamelyik késne vagy sietne, akkor ez az eltérés kötelezően szinkronizálódik. Ezért szinte lehetetlen, hogy az egyik 3000-et forduljon a másik meg 3030-at (+1%). Vagy ha mégis, akkor ott jó nagy hibaáram folyik feleslegesen.
Esetleg ott tudok egy kis szinkronhibát elképzelni, hogy a hálózatnak van ellenállása ezért némi "csúszás" lehet a generátorok kényszerszinkronjában, de egy idő után ez is be kellene álljon.
Hol hibás az okfejtésem?
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2023
(#) Audience válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Túlterhelésnél kiesik a szinkronból.

Érdkes cikk Aszódi Attilától!
(#) Gafly válasza Audience hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Mi az a fázistoló transzformátor?
(#) Audience válasza Gafly hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
(#) Gafly válasza Audience hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Köszönöm , közben én is kutakodtam, de magyarul nem sokra jutottam, szerintem azért mert ritka dolog hazánkban:

Phase shifter
Idézet:
„The phase shifter is an Iacon relic that grants the user the ability to pass through solid objects. It works intuitively, allowing the user to phase through objects or not depending on the needs of the situation.”


Quadrature booster
Idézet:
„Where parallel circuits with different capacities exist between two points in a transmission grid (for example, an overhead line and an underground cable), direct manipulation of the phase angle allows control of the division of power flow between the paths, preventing overload.”


Szerintem egyértelműen ez utóbbiról van szó.

Nyelvet nem beszélőknek hevenyészett magyarítás:
Idézet:
„A fázisváltó egy Iacon ereklye, ami lehetővé teszi a szilárd testeken történő áthatolást. Saját szabályai szerint működik, vagy nem, a helyzettől függően.”

Idézet:
„Ahol párhuzamosan két különböző kapacitású áramkör van (például légvezeték és földkábel) a hálózatban, fázisszög közvetlen változtatása lehetővé teszi az energia áramlás szabályozott megosztását, és így az esetleges túlterhelés megelőzését.”
(#) ötfelezős válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Hol olvastál ilyeneket, hogy összekötött hálózat bizonyos részein tartósan más a frekvencia, mint a más részein?
(#) ötfelezős válasza Gafly hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Keresztirányú feszültségszabályozás a szokásos magyar szakkifejezés.
(#) ötfelezős válasza Audience hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
A 3f mérőnél a feszültségtekercsek vidáman alkotnak virtuális csillagpontot maguknak. Legfeljebb pontatlan lesz a mérés, de a szerkezet működik.
(#) Alkotó válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Azt sehol, de itt olvastam egy jelentős megengedett eltérést az ideális 50 Hz-hez képest.
Ez az eltérés generálta bennem a kérdést.
(#) Gafly válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Igazad van, mindenki osztja az észt a NET-ről, elmenni meg csak kevesen.
Ez van, és jövő is csak erre mutat.
(#) Audience válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 22, 2023 / 1
 
Ez igaz, valóban működik virtuális csillagponttal is.
(#) Gafly válasza Audience hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Fura is lenne, ha nem.
(#) Audience válasza Gafly hozzászólására (») Okt 22, 2023 / 1
 
Igen, és bár működik, ez az üzemmód fel sem merült bennem mert életszerűtlen...
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Okt 22, 2023 / 1
 
Nagyon jó ám ez a korábban is linkelt anyag.
Igazándiból csak annak engedném a posztolást ide, aki tényleg elolvasta és megértette.
(#) ötfelezős válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Ja, értem. A rendszer frekvenciája az a betáplált teljesítmény és a terhelés viszonyától függ. Utoljára ha jól tudom, Európában 2018-ban volt tartós eltérés, mert a Balkánon valaki pár hétig nem teljesítette az elvárt teljesítmény betáplálást.
(#) ötfelezős válasza Gafly hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Hol van ebben szó a rendszer frekvenciájáról, és annak változásairól?
(#) Gafly válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Igazad van, abban a linkben pont nincsen, de van ám olyan. Bár tizedhercekről van szó, és akkor már nagy balhé van...
(#) Macsek71 hozzászólása Okt 24, 2023 /
 
Kis segítséget, iránymutatást kérnék :

Ismerősöm lecserélni készül egy split-klímát. A régí "belülről táplált" konnektoros, a helyére tervezett új gép "külső fix" bekötésű lesz.
"Előszerelnék" a villanyos-, klímás kollégáknak, UV álló MŰ-2 csőben "odakészíteném" a kábelt

A szélfogóban van a lakáselosztó, a fedele alatt lehetne szépen kivinni a csövet.
Az ablak a számomra kérdéses : alatta, felette milyen távolságra illik vinni a vonalat ( és mellette ?)
Az ablakpárkány kint kb. 200 cm magasan van. Az ablak 60 cm magas, csak bukó.

A kívülről vezetett új kábel oka : nem akarjuk tovább terhelni a belső régi (fene sem tudja már merre megy) hálózatot, illetve ha lesz még lehetőség, egy "H-tarifás" megoldás is előfordulhat...

nyomvonal.png
    
(#) VIM válasza Macsek71 hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Szia! Szerintem nincs különleges kikötés ha csak az nem, hogy lehetőleg minél kevesebb könyök legyen benne. Ezért szerintem a piros vonalas nyomvonalon volna célszerű vinni a csövet és benne a kábelt. Én tavaly csináltam meg magamnak ugyanezen elgondolásból és költségcsökkentésből a nyomvonal kiépítését amit elfogadtak. A csövezés vége az gégecsőben végződik a "kondinál". Én MÜ I védőcsövet használtam és 3X2.5mm2 MT kábelt megelelő ráhagyással a bekötésnek.

nyomvonal.png
    
(#) Bakman válasza Macsek71 hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Ablak (ajtó) felett esetleges redőnytokot, áthidalót érdemes kikerülni.
(#) Macsek71 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Idézet:
„áthidalót érdemes kikerülni”

Ez nekem is megfordult a fejemben ... Ha nagyon magasra megyek akkor bőven a klíma fölé fog érkezni ...

Szimpatikus lenne az ablak alá, a párkány takarásába tenni a csövet; de feltételezem az nem túl szabályos ...
(#) VIM válasza Macsek71 hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
A kék nyomvonalban vannak lefelé futó függőleges szakaszok amik a könyököknél beeresztik a csapó esőt ami azután valamikor megfagy és ... stb. Olyan ez mint vakolat alá csövezve nem csatlakozunk alulról a kötésdobozba ha két dobozt kell öszzecsövezni vízszintesen. A villanyórától fel a haslódeszka magasságába majd onnan el a készülékig és ott le annak kötési helyének magasságáig, onnan pedig rövid gégecső legyen a vége, hogy a kábelt ne érje az időjárás. A cső az 21-es a gége 16-os lehetne.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2023
(#) erbe válasza VIM hozzászólására (») Okt 24, 2023 / 1
 
21-es csőhöz olyan gégecső illik, ami rámegy a csőre. Ez illik minden csőméretre.
Ellenkező esetre egy régi mondásom érvényes.
"A leggaládabb tett, amit egy villanyszerelő a másikkal szemben elkövethet, ha gégecsővel szerel falban."
Következő: »»   945 / 975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem