Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szobatermosztát bekötése
Lapozás: OK   121 / 125
(#) edy819 hozzászólása Okt 21, 2023 /
 
Tiszteletem Mindenkinek!

Kérlek legyetek a segítségemre.

Adott egy Junkers OW23 kazán, melyre egy Computherm E280-as termosztátot szeretnék bekötni.
Korábban remekül működött egy FÉG C18-al az itt megtalált instrukciók alapján, de a kazánt cseréljük.

Kérlek erősítsetek meg, hogy a móricka ábrám helyes lehet?
Jobb oldalon a TR12-es termosztát bekötése
Középen a kazán csatlakozói
Jobb oldalon a Computherm e280

Természetesen csak a Computhermet terveztem bekötni.

Nagyon köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza edy819 hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Hello! Igen, jó az ábra.
(#) mugab válasza proli007 hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Az az L - N rövidzár nem probléma?
(#) VIM válasza mugab hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Hát én azt néztem a Junkersnél, hogy az LR/Ls azaz 1 és 4 pontjai között van gyárilag a rövidzár amit ha kivesznek oda egy "zárókontaktusos termosztát" (fűtési igénynél) ad újra zárást. Az E280-nak pedig kell egyszer a hálózati 230V feszültség és akkor adja majd ki fűtési igénynél a COM-NO azaz a 3-4 és a 8-9 pontokra a zárást amiket tetszőlegesen lehet felhasználni ill. egyszerre kettő parancs adható ki vele.
(#) proli007 válasza mugab hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Hello! Én olyant nem látok..
(#) VIM válasza proli007 hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Helló! Jó lesz az úgy ahogy mondod .... Bővebben: Link (7. ábra) .... nem szükséges ehhez az én megerősítésem.
(#) edy819 válasza VIM hozzászólására (») Okt 21, 2023 /
 
Helló, köszönöm a válaszokat!

Kezdeti megerősítés után a rövidzáras okfejtés bizonytalanságot szült.

Az eredeti hozzászólásban leírtak akkor működőképesek továbbra is?

Köszönöm szépen!
(#) VIM válasza edy819 hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Jó lesz.
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2023
(#) gylaca válasza vision61 hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Köszönöm a választ!

Sajnos kívülről nem találtunk semmit ami a pontos típust mutatta volna, csak a VAILLANT gyártó feliratot. Szét meg még nem szedtem a kazánt.
Látom a következő válasz is tőled van, próbálok a doksivaL boldogulni.

A 230 V külső bekötés a termosztátba nyilvánvaló.
(#) gylaca válasza vision61 hozzászólására (») Okt 22, 2023 /
 
Sikerült letöltenem a doksit, köszönöm szépen!

Remélem, hogy megtalálom a kazánban azt a sorkapcsot, mert akkor E280 termosztátról 3-4 kontaktus lesz a kazán 3-4 közé kötve. Kazán 7,8,9 üresen marad.
E280 230 váltót kap konnektorból.

Köszönöm a választ, reménykedem a sikerben!

gylaca
(#) gylaca válasza vision61 hozzászólására (») Okt 23, 2023 / 1
 
Hello Vision61!

Megcselekedtem a bekötést, siker!
Még egyszer nagy köszönet a segítségért!

Vigyázat! A VAILLANT kazánban az E280 termosztát kontaktus kimenetével kapcsolható 3 - 4 -es pontok hálózati feszültségen (230 VAC) vannak!!!!

Üdv, gylaca
(#) neucerma hozzászólása Okt 28, 2023 /
 
Sziasztok!
Egy Ariston kazánt vezérlő Eberle termosztátot szeretnék lecserélni Computherm E280-ra.
Az Eberle termosztáthoz két ér csatlakozik, 230 V feszültséget mértem rajta, az E280-nál viszont a leírás alapján, ha jó értem 4 vezeték kell. Hogyan kell, illetve tudom megoldani a E280 bekötését vezeték behúzás/bontás nélkül?
(Sok hasonló kérdést ugyan láttam a topic-on, de pontosan egyik sem passzolt az enyémhez,
leginkább ramin1 2019.01.01-i kérdése:

https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2234111.html#2234111

hasonlít az enyémhez, de az arra adott válasz nálam nem működik, mert ha jól sejtem, nem kap tápot az 1-2 portokon az E280...)

Előre is köszönöm.
Üdv,
(#) Bakman válasza neucerma hozzászólására (») Okt 28, 2023 /
 
Röviden: sehogy. Mindenképpen kell minimum plusz egy vezeték de kazántól függően (nem ismerem nevezett szerkezetet) lehet, hogy két extra szál kell.
(#) neucerma válasza Bakman hozzászólására (») Okt 28, 2023 /
 
Ez nem jó.
Egy ilyen átkötés nem oldja meg?

E280_1.png
    
(#) proli007 válasza neucerma hozzászólására (») Okt 28, 2023 /
 
Hello! Ez kb. semmi. A kazán egy kontaktust vár ami a termosztáton COM és NO.
És a termosztátnak adsz máshonnan 230V tápfesz az L és N pontra.
(#) Bakman válasza neucerma hozzászólására (») Okt 28, 2023 /
 
Röviden: nem. Hosszabban: azt a két vezetéket kellene rövidrezárnod, ami a tápfeszültséget adja a termosztátnak. Minimum egy, de lehet, hogy két vezetéket is be kell húzni a termosztáthoz. A mostani vezetékek mennek a COM és NO pontokra, az L és N helyekre fix 230 V kell.

Lehet, hogy három vezetékkel is megoldható de ehhez vagy a kazán belső kapcsolását kell ismerni vagy a használati utasítást alaposan tanulmányozni. A dolog függ attól is, hogyan, hova van most bekötve az a két vezeték. Ha már vezetéket kell húzni akkor már mindegy, hogy egy vagy két szállal megy a játék, két szállal tuti a dolog.
(#) Varpad82 hozzászólása Okt 28, 2023 /
 
A régi szóbatermosztát szeretném egy újra cserélni. Bekötése a képen látszik.
A (2) feketében van a fázis.
A termosztát egy megszakítót kapcsol az pedig egy keringető szivattyút.
Lehetséges az új termosztát bekötni a régi három vezetékkel?
új termosztát: Meross MTS200
(#) vision61 válasza gylaca hozzászólására (») Okt 28, 2023 /
 
Idézet:
„Vigyázat! A VAILLANT kazánban az E280 termosztát kontaktus kimenetével kapcsolható 3 - 4 -es pontok hálózati feszültségen (230 VAC) vannak!!!!”


Igen, ez benne is van a szervízdoksiban (a fordításnál lemaradt a V).
A lényeg, hogy működik a fűtésed.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2023
(#) proli007 válasza Varpad82 hozzászólására (») Okt 28, 2023 /
 
Hello!
A fene essen bele, hogy sosem képesek valamit egységesen bekötni/számozni/színezni..
Nézd meg, hogy az 1-es és 2-es pont között van-e 230V. ha a 4-es kék kivan kötve.

Ha igen..
1-es zöld-sárga >> 1-es "N"
2-es fekete >> 2-es "L"
4-es kék >> 5-ös COM

És még egy átkötés lesz a 2-es "L" és a 3-as "NO" kapcsok között.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2023
(#) Varpad82 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Szia!

Köszönöm a választ.
"
1-es zöld-sárga >> 1-es "N"
2-es fekete >> 2-es "L"
Ebből rövidzárlat lett

Próbáltam még az egyik gyári megoldást, de ebből is rövidzárlat lett.(kép mellékelve)
N kék
L fekete
L átkötöttem COM-ra, eddig minden működött.
de NO-ra bekötött sárga-zöld 5mp levágta a biztosítékot.

meross.png
    
(#) VIM válasza Varpad82 hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Szia! Segíts egy kicsit hogy segíthessenek akik segíteni tudnának abban, hogy milyen színű vezetékek vannak abba a "megszakítóba" kötve.
Idézet:
„A termosztát egy megszakítót kapcsol az pedig egy keringető szivattyút.”
Az nem világos, hogy a termosztát miért nem volt alkalmas egy keringető szivattyú áramát kapcsolgatni ami cca. 3A körüli és ezek a típusok alkalmasak erre az induktív fogyasztó kapcsolgatásra. Talán most is elég volna csak a szivattyúval sorba kötni az új termosztátot de lássuk előbb azt a "megszakítót".
(#) Varpad82 válasza VIM hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Az elektronikában sajnos nem mozgok otthonosan.
Azt hogy miért ilyen a rendszer nem tudom, nem az első tulajdonosok vagyunk.

Igyekeztem jó fotókat készteni.
4 és 5 számú szobai termosztátok. A többi a puffertartályok hőmérsékletét vezérli.
A 4 számút szeretném újítani, ezért azt jelöltem.
(#) Varpad82 válasza Varpad82 hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
és ezek a közeliek a 4 körről.
(#) Bakman válasza Varpad82 hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Idézet:
„NO-ra bekötött sárga-zöld 5mp levágta a biztosítékot”
Könnyen lehet, hogy jó a bekötésed de a szivattyú túl nagy áramot vesz fel, mert pl. megszorult. Ha masszív zárlat lenne, mint az első esetben, azonnal kapcsolná a kismegszakítót, nem öt másodperc után.
(#) VIM válasza Bakman hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Az eredeti termosztát feltehetően PT102, ezért nekem is fura, hogy nem lett jó a bekötés vagy valami más. Az sem világos, hogy miért kellet zöld/sárga vezetékszínt alkalmaznia annak aki valamikor bekötötte.
(#) Bakman válasza VIM hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Valószínűleg a vezetékek behúzásánál nem lehetett tudni, miféle termosztát lesz, így kapott L, N, PE-t, majd később lett átkeresztelve az egyik kapcsolt szálnak.
(#) proli007 válasza Varpad82 hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Kikereshetted volna, hogy a termosztáthoz menő kábelhárom ere, hova van bekötve ebben az elosztóba. Azért az érdekes, hogy 5 másodperc múlva vágta le. Ha zárlat van, azonnal levágja.
Lámpával ki kellett volna keresni a három vezetéknél elsőre, hogy melyik melyik. (Pld. egy sima 40W-os izzóval)
Az a fázis-nulla, az amelyik kettő között világít a lámpa.
Ha a harmadikra teszed a lámpa egyik végét és a másikkal keresel. Amelyiknél halványan világít, az a fázis. Amelyiknél nem világít, az a nulla. (Feltéve hogy a szivattyú és a konnektor jól van bekötve.)
(#) proba válasza Varpad82 hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Az első kérdés, a régi termosztáttal működött a rendszer? Ha működött akkor jó eséllyel rosszul kötötted be. Első körben a fázis felismerhető talán egy fázis ceruzával.( ha nem a fekete akkor gyanús hogy a kazán fordítva van bedugva.) A következő egy 230V-os izzó lámpa ( nem ledes!! ) egyik végét kösd rá a fázisra, a másik végét meg egyik majd a másik maradék érre. Az egyiken teljes fénnyel kellene világítania ( N) , a másikon haloványabban ( vezérelt NO ) , es a kazánnál valamiféle működést kellene kiprovokálnia. ( pl halk szivattyú ) Ha ez nem így van, és ha a kazán konnektorba van dugva azt fordítsd át. utána az egész újra tesztelendő. ( fázis keresés...izzó ..)
( az 5 s késés abból is fakadhat, a termosztát áramot kap a szivattyún keresztül, kicsit gondolkodik, aztán kapcsol. pech pont fázis nullát)

Idézet:
„1-es zöld-sárga >> 1-es "N"
2-es fekete >> 2-es "L"
Rövidzár

Ezt nem tudom mire vélni, szerintem ez a nyerő kombó. Itt jó eséllyel te hibáztál. Ha nem akkor villanyszerelő!!
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2023
(#) VIM válasza proba hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Amit mutatott a kérdező abból nekem az jött le, hogy a 4. automatán keresztül kap a termosztát delejt és az adja vissza a 4. konektornak amibe egy kapcsolós dugvillán keresztül csatlakozik egy szivattyú. Hogy hol van elkötve az egyenlőre rejtély.
(#) Varpad82 válasza VIM hozzászólására (») Okt 29, 2023 /
 
Köszönöm a válaszokat.
Holnap izzóval keresem a választ a kérdésetekre.
Következő: »»   121 / 125
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem