Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   842 / 842
(#) Suba53 válasza oriza hozzászólására (») Jún 28, 2024 /
 
Nem ismerek ilyen kész modult, de ez nem jelenti azt, hogy nem is létezhet.
De konkrétan melyik tápról van szó? Mert sok fajta 30V/3A táp rajz létezik.
Ha valaki segíteni akar, akkor látnia kell a konkrét kapcsolást.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2024
(#) exabit válasza oriza hozzászólására (») Jún 28, 2024 / 1
 
Van ilyen kapcsolás is a fórumon ami ezt tudja - letiltja a kimenetet az áramkorlát elérésekor -, csak te nem azt építetted meg: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2024
(#) Alkotó válasza oriza hozzászólására (») Jún 28, 2024 / 1
 
Proli LPSU3A50V kapcsolásának van egy ilyen választható lehetősége is a "normál" áramkorlát opció mellett. Proli az E-FUSE fantázianevet adta neki, ami nagyon találó, mert valóban úgy működik mint egy biztosíték, az áramkorlát elérésekor DC-OFF állásba billen.
Ennek a labortápnak a legújabb változatához tudok panelt adni, ha szükséges.
(#) tufatofu válasza oriza hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Óvatosnak kell lenni, mit épít meg az ember. Sok a "majdnem jó" publikáció....
(#) oriza válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
(#) oriza válasza oriza hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Tetszett, mert minden benne van a csomagban. Nem értem, hogy ezt végül is mire lehet használni? Kigyullad egy LED, ééés? Telefonálni kell Paksra, hogy álljanak le kicsit! A LED pozitíván 2,8V jelenik meg, arra gondoltam, hogy egy öntartó relé vezérlésére fel lehetne e használni?
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2024
(#) zamatőr válasza oriza hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Ebben a leírásban választ találhatsz a hiba okára, -valószínű hibás alkatrész ábrázolású paneled van. Olvasva a kapcsolási rajzot egyértelmű az U3 működésének hatása az U2-re. Helyes alkatrész "tájolással" működnie kel.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2024
(#) oriza válasza zamatőr hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Köszönöm!
Nem vagyok villamos mérnök! Nagyon korrekt, lényegre törő leírás.
Így talán megoldódik a problémám!
(#) Suba53 válasza oriza hozzászólására (») Jún 29, 2024 / 1
 
A led kigyulladása egy lényeges információ. Azt jelzi, hogy terhelő áram elérte az előre beállított értéket, és annál nem lesz nagyobb, ezzel védve a mért áramkört, alkatrészt.

Például ha egy power ledet vizsgálsz, aminek a maximális árama 0,7A, akkor arra beállítva az áramkorlátot elkerülheted a led tönkremenetelét, amikor mondjuk azt vizsgálod, hogy mennyi a LED nyitóirányú feszültsége az átfolyó áram függvényében. Ha nem lenne ilyen áramkorlát beállítási lehetőség, simán kinyírhatnád a ledet mérés közben.

Nem sorolom fel a tucatnyi lehetőséget, amikor nagyon hasznos a beállítható áramkorlát a labortápoknál, és emiatt nem kell PAKSOT riasztani.
Ha labortápot építesz, tanulmányozhatnád az alapvető elektronikai ismereteket, ami egy hobbistának is elemi érdeke.
(#) oriza válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Beépítés előtt minden egyes alkatrészt ellenőriztem. A LED kigyulladásának pillanatában nullára kellene csökkennie a kimeneti feszültségnek nem? Akkor védene! Mint fentebb írtam nálam nem ez történik! Kettő ilyen tápot is megépítettem, ugyanis az elsőnél sem azt tapasztaltam, hogy a vártak szerint működjön. Jelenleg "zamatőr" társunk által linkelt leírás szerint próbálom ellenőrizni a beállításokat. Mert az kevés, hogy a LED kigyullad, de a védelem nem lép életbe!
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2024
(#) btamas81 válasza oriza hozzászólására (») Jún 29, 2024 / 1
 
Félreérted a labortáp működését.
Nem kell nullára csökkeni a feszültségnek.
Teljesen jól működik a tied. Így kell neki, a labortápok 99% ilyen.
Nem nullára kell csökkeni a feszültségnek, csak valamivel visszább esik, hogy a beállított áram fojjon.
(#) Ge Lee válasza oriza hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
A tápod minden bizonnyal hibátlanul működik, csak rosszul értelmezed a működését. Tegyél rá egy pici 12V-os izzót, állítsd be a tápot 12V-ra maximális áramkorláttal, majd kezdd el az áramkorlátot lejjebb tekerni egészen nullára vagy ameddig lehet. Az izzó fényereje elkezd csökkeni, majd teljesen el is alszik. Ezt jelenti az áramkorlát. Az áramot állítod adott értékre, amitől a feszültségnek nem feltétlenül kell nullára csökkenni, sőt akár semennyire, a kimenő feszültség értéke annak lesz a függvénye, hogy milyen értéknél alakul ki adott terhelésre a beállított áram.
A táp ilyenkor nem feszültség hanem áramgenerátorként működik.
(#) Suba53 válasza oriza hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Teljesen tévúton jársz. Tanulmányozd az "áramgenerátor" fogalmát.
Amikor kigyullad a led, onnantól a táp kimenete áramgenerátoros üzemmódban működik.
Egyetlen általános labortáp sem szakítja meg a kimenetet az áramkorlát elérésekor.
Ez egy lényegi eleme annak, hogy az adott tápot labortápnak tekintjük.
Léteznek olyanok, ahol ez a funkció plusz szolgáltatásként bekapcsolható, de alaphelyzetben azok is áramgenerátorra váltanak az áramlimit elérésekor.

A PC tápegységek például túláram esetén lekapcsolnak, hiszen ott a megvédendő drága komponenseknek a túlélése múlhat ezen.
De egy labortáp az egy műszer, aminek a tulajdonságai között szerepel a kimeneti áramkorlát beállíthatósága mondjuk a 0-3A tartományban, függetlenül a kimeneti feszültség beállításától.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2024
(#) Suba53 válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Helyesbítek. A PC tápok lekapcsolnak túlfeszültség és túláram esetén is. A túláram védelem inkább a tápot védi, a túlfeszültség védelem meg a táplált berendezést.
(#) oriza válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Rendben! Köszönöm a kiigazításokat!
Van itt az asztalon egy https://de.aliexpress.com/i/4000414788216.html?gatewayAdapt=glo2deu
Ebből indultam ki.
Még egyszer köszi a türelmet!
(#) Suba53 válasza oriza hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Ennek van C.V. ( Constans Voltage - állandó feszültség ) C.C. ( constans Current - állandó áram - áramgenerátor ) és stop output üzemmódja is, amikor lekapcsolja a kimenetet.
De ez nem általánosan érvényes minden labortápra. Az olyan egyszerűekre, mint amit kérdeztél, meg pláne nem.
(#) Inhouse válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
OCP - Over Current Protection
Következő: »»   842 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem