Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok,
Egy másik elektronika táp zavar tesztelése miatt építenem kellene egy olyan négyszögjel erősítőt amelynek két bemenete és egy kimenete van: bemenetek: 1) az erősítendő négyszögjel TTL 0-5V (0 - 1kHz) (védelem a jelgenerátor felé) 2) referencia feszültség 0 - 50V (sebesség >1us) (nagy bementi impedancia mely nem zavarja a referencia feszültséget a feszültség "levételekor") kimenet: négyszög jel amely ha a bemenet aktív akkor kiadja a referencia feszültséget. A tesztelendő áramkör kb. 2kOhm terhelést jelent. A referencia feszültség időben gyorsan változhat pl. stabil 12V (1s) után 0V (1us) majd megint 12V. De sok más-féle teszt van amiben a tesztelt eszköz táp feszültsége időben változik és ezt követni kell a bemenetére adott jelnek. Természetesen az erősítőnek saját megtáplálással kell rendelkeznie, hogy ne jelentsen terhelést a másolandó áramkörre. (pl DC 60V amit egy labortáppal meg tudok neki adni)
Kicsit zavaros a megfogalmazás. Mi a cél konkrétan? Mit kell erősíteni? Az 5V-os bemenetet?
Vagy az csak kapuzza az erősítőt? - " ha a bemenet aktív" Egy "referencia" feszültség nem változik, attól referencia, hogy időben nagyon stabil. Vagyis az inkább egy másik bemenet. Amit erősíteni kell 50V-ra a 12V-ról, ha TTL bemenet aktív? Vagy az a bemenet lehet akár 0-50V között bármi, és 50V-ot kell kiadni, ha a bemenet aktív? Sajnos nem egyértelmű, hogy mit is szeretnél.
Igen, a Vref bemenet lehet akár 0-50V között bármi, és pl 50V-ot kell kiadni a kimeneten, ha a jelgenerátorral kötött bemenet logikai 1.
Igazad van, a referencia nem jó szó ide.
Az eszköz egy analóg-jelvezérelt kapcsoló, amely egy analóg bemeneti feszültséget ad ki a kimenetén, amennyiben egy digitális vezérlőjel (TTL szintű négyszögjel) aktív állapotban van. Az analóg bemeneti jel szabályozza a kimeneti feszültség szintjét, míg a digitális vezérlőjel határozza meg, hogy a kimeneten megjelenik-e az analóg jel, vagy sem. Az eszköz egy digitális vezérlésű analóg kapcsoló, amely az analóg bemeneti feszültséget továbbítja a kimenetre, ha a vezérlő bemeneten aktív TTL jel található.
Így már érthetőbb egy csöppet.
Hogy érted, hogy az analóg bemeneti jel szabályoz? Ha csak ugyanaz az analóg bemeneti jel jelenik meg a kimeneten, akkor nincs erősítés, nincs szabályozás, csak egy kapcsoló elem, ami átenged, ha 5V-van a vezérlő bemeneten, és lezár, ha 0V. Ez az elképzelésed?
Az én olvasatomban az analóg bemenőjel (a "referencia") nem terhelhető.
Idézet: Tehát szerintem azt nem csak kapuzni kell, hanem "impedancia-illeszteni" is.„2) referencia feszültség 0 - 50V (sebesség >1us) (nagy bementi impedancia mely nem zavarja a referencia feszültséget a feszültség "levételekor")” Mekkora teljesítményt kell tudnia? 50 V / 2 kΩ -> max. 25 mA -> 1.25 W De csak akkor, ha a terhelés tisztán Ohmos! Ha nem az, akkor ennél lényegesen nagyobb pillanatnyi teljesítmény-igény is lehet. A tápegységét is fel kell rá készíteni, de az áteresztő / kapcsoló elemnek is el kell bírnia. Kapacitív terhelés esetén az átkapcsolás pillanatában nagy áram. Induktív terhelésnél pedig a visszarúgást kell kibírnia. Különösen, hiszen gyorsan kell az átkapcsolást véghezvinni. Első körben emitterkövető - de az a kimeneti feszültségből elvesz egy nyitófeszültségnyit. Második megközelítésben - kell egy 60 V-os tápfesszel (±30 V - így már nem annyira extrém) működő, és kellően gyors műveleti erősítő. Mivel a feszültségerősítése 1-hez közeli, így nem lesz kihívás elérni az 1MHz körüli határfrekvenciát (1 µs). * Harmadik nekifutásra - áteresztőelemnek én FET-et használnék. Végül - a TTL szintre történő ki- és bekapcsolás egyszerűen megoldható a műveleti erősítő miatt. * Vagy mégsem lenne elég? Idézet: „2) referencia feszültség 0 - 50V (sebesség >1us)” Idézet: „A referencia feszültség időben gyorsan változhat pl. stabil 12V (1s) után 0V (1us) majd megint 12V.” Ha a sebesség > 1 µs, akkor a 12 V-os szakaszok közötti 1 µs hosszú 0 V -os részből nem sok észlelhető... Vagy én értek félre valamit... Egyébként mi lenne a tesztelendő áramkör? Kapacitív, induktív vagy tisztán Ohmos? |
Bejelentkezés
Hirdetés |