Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   282 / 3965
(#) teodor válasza hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Nos a jelen kapcsolásban a 330nF kondi váltakozó feszültségre van kötve tehát sohasem viselkedik szakadásként, a kapcsolásirajz meg túl bonyolult.
Elég a relé kontaktusait áthidalni egy 15 ohmos ellenállással olyan 10w körülivel, a vezérlő körbe elég 1 utas egyenirányitás a graetz helyet az elkót a hálózati feszültségre kell méretezni az előtét ellenállást pedig a rellé árramához és feszültségéhez kell kiszámolni.Nekem ilyen egyszerűen van megcsinálva egy CO heggesztőben a lágy inditás.
A rellének erdemes AC tipust választani mert az működik mindenképpen.
(#) válasza teodor hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Ok, köszönöm az infót! Ez így oké amit mondasz, valóban lehetett volna egyszerűbben is, de én inkább nem akartam kísérletezgetni, hanem megépítettem egy olyan kapcsolást amiről biztosan tudom hogy működik - míg ha csekélyke ismereteimmel nekiállok áttervezni a kapcsit, az nem biztos hogy sok jóra vezet. Na meg már meg is építettem a cuccot, most már nincs értelme áttervezni így utólag.

Az egyetlen amin változtattam, az az általad is említett előtétellenállás a reléhez, mivel 12V-os relé került bele az ajánlott 24V-os helyett.

Idézet:
„a 330nF kondi váltakozó feszültségre van kötve tehát sohasem viselkedik szakadásként”


Igen, igazad van, erre nem gondoltam. Tehát ha jól veszem ki a szavaidból, akkor érdemes lenne a kondit is váltakozó feszültségűre cserélni, nem?
(#) teodor válasza hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Láttam már polarizált 330nF-os kondit de az ritkaság .
Ha fényképet raknál fel a kondiról többet tudnék róla mondani.
(#) RCMaker hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
Mi a kapcsolat az áramfelvétel és az AH között?
(#) RCMaker hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
bocs Ah
(#) lapose válasza hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Direkt megnéztem most a kondikat. Van olyan kondim amit EMI szűrőhöz készítettek az van ráírva: 275V~ 400V=
Tehát 275 váltó 400 volt egyenfeszültségre jó, mert ugye a 230V~ csúcsértéke 325V! Szerintem ha biztos akarsz lenni a dolgodban kicseréled 400V-osra!
(#) lapose válasza RCMaker hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Áramfelvétel: pl ha egy 1.2v-os akkumulátort 1 ohm -os ellenállással terhelsz akkor annak áramfelvétele 1.2 Amper lesz! HA az akkumulátorod 12Ah kapacitású akkor az 1.2 A-es áramot 10 óráig tudja szolgáltatni, mert az idő és az áram szorzata adja a kapacitást!
(#) moltam hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
Hogy tudok feltölteni egy kondenzátort kb 300v ra 3 v ról?ezért kérdesztem meg hogy a vaku hogy csinálja
(#) RCMaker válasza lapose hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Értem, kössz
(#) válasza lapose hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Szia!

Világos, így már értem a dolgot! 400V egyenfeszre van itthon ekkora kondim, azzal nem lesz gond, mert akkor ezek szerint az biztosan kibírja a 250V váltót. Akkor egy olyat fogok beletenni a mostani helyett ezek szerint.

teodor:
Ha már lefényképeztem, akkor megmutatom neked a kondit. Szerintem polarizálatlan, de majd szólsz úgyis ha nem az

És végül de nem utolsósorban köszönöm nektek a segítséget!

kondi.JPG
    
(#) lapose válasza hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Minden további nélkül jó váltófeszre, de csak 250V csúcsfeszültségig.
(#) válasza lapose hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Oké, köszönöm!
(#) lapose válasza moltam hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
A vakuban van egy kis önrezgő oszcillátor ami feltranszformálja a feszültséget 300V-ra.
(#) moltam válasza lapose hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Értem. Tudsz valami kapcsrajzot egy vakuról?Ha jobban megérteném,lehet hogy megépiteném a telefonomhoz.
(#) lapose válasza moltam hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Egy pár db.
(#) lapose válasza moltam hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Még egy pár.
(#) moltam válasza lapose hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Köszönöm!
(#) PWM hozzászólása Szept 7, 2008 /
 
Sziasztok!
Építeni szeretnék egy stabilizátort. az lenne a feladata, hogy egy 6v-os aksit töltsön. Csak az a problémám, hogy nem tudom, hogy 7806-os vagy 7808-as IC-t használjak, és hogy elég lenne e az aksinak az 1A amit az ic tud.
(#) lapose válasza PWM hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
Szia!
Kevés az információ!
Milyen aksi(ólom NiCd stb), mekkora a kapacitása, töltésre kell vagy folyamatos üzemre?
(#) PWM hozzászólása Szept 7, 2008 /
 
motor aksiját fogja tölteni. vagy savas vagy zselés lesz azt még nem tudom. 5Ah a kapacitás, folyamatos üzemre.
(#) lapose válasza PWM hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
Szerintem akkor ne tápot keress, hanem inkább akkumulátor töltő kapcsolást, lehetőleg automatát!
Ha a legegyszerűbbet nézzük szerintem egy 317-es Ic-vel megoldható!
(#) vicsys válasza PWM hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
Hamár homár, legyen kövér!
Bővebben: Link
(#) PWM válasza vicsys hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
Köszi a kapcsolást, csak sajnos most jöttem rá hogy nem voltam elég érthető Nem ilyen töltő kell nekem hanem olyan, hogyha beindítom a motrot akkor a motor tekercséről menetközben töltse az aksit.
(#) vicsys válasza PWM hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
Mi történt a gyári töltővel? Az nem jó?
(#) Frankye válasza vicsys hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Gyanítom, olyan motorról van szó, amiben nincs gyári töltő. (Pl.: Babetta.) De majd PWM kolléga megerősít, vagy megcáfol.
(#) Csaplar hozzászólása Szept 8, 2008 /
 
Sziasztok!

A mellékelt bekötéshez, 12V-os 10A-es relé mellett mekkora tranzisztort érdemes használni? Létezik valamilyen SMD, ami ide passzolna?

Köszi és üdv.
(#) vicsys válasza Csaplar hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Pl.: BC337. Ez 500mA-t tud, csúcsban elviseli az 1A-t is.
(#) Csaplar válasza vicsys hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Mert olyankor amikor a relé egy 10A-es max áramfelvételű készüléket működtetne, akkor mekkora áram menne a tranzisztorra?
Mikrovezérlő lábára akarom így kötni és az úgy is csak 50mA-t tud elviselni...
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
A relé terhelhetőségének és tartóáramának nincs köze egymáshoz ( vagy nem sok ). Igyekezz úgy méretezni, hogy a tranzisztor teljesen kinyisson, akkor kevésbé fog melegedni.

Ha megvan a relé árama, azt oszd vissza a tranzisztor áramerősítési tényezőjével és kb. megkapod a szükséges bázisáramot.

Ha nem használtál valami extrém relét, akkor elég egy darab tranzisztor, ha nagy a tartóáram, akkor használj darlingtont.
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Hát egy kis vezérlő panelt szeretnék összerakni, ami egy pic-en keresztül vezérelne 9db 12V-s relét. Csak azért választottam 10-est, hogy ne kelljen nagyon félni, ha pl. egy mikrót akarnék vele valamennyi ideig bekapcsolni.

A darlington-ról mit kell tudni? Még sohasem hallottam róla...

Köszi
Következő: »»   282 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem