Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hűtőborda
 
Témaindító: Dzót, idő: Dec 13, 2005
Lapozás: OK   4 / 17
(#) p_istvan válasza Fidel hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
A fekete az nem szín, hanem a hiánya és igenis sok köze van a "fekete testhez".
Egyébként egyetértek mex kollégával, nem akarod vagy nem tudod megérteni a nyilvánvaló következtetéseket, -végül is mindegy- és ha Neked igy jobb, higyj abban amiben akarsz!

Több időt ezzel a meddő vitával eltölteni nem látom értelmét.

Üdv: P István
(#) mex válasza Fidel hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Az ELFA katalógusából fényképeztem ki a képeket.
Az első kép bekeretezett részében többek közt arról értekezik,hogy ha a matt fekete borda helyett más szinűt használunk akkor a hőellenállás 15%-al megnövekszik.
A második képen különféle a kinálatukban szereplő borda látszik a °C/Watt érték feltüntetésével.
Idézet:
„Tehát ha levonjuk a logikus következtetést, akkor a fekete színű hűtőborda jobban hűt mint a rózsaszín!
IGEN.
(#) Fidel válasza mex hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Én ezt el is hiszem, én csak a miértel vitatkozom!
Azért jobb a fekete, mert a kémiai eljárás amitől porózusabb lessz a felület az be is feketíti, ha a natúr is ilyen felülettel rendelkezne, akkor annak is ilyen lenne a hőleadása!
Elég csak megkapirgálni egy fekete és egy natúr eloxálás felületét és máris érezhető, hogy a fekete más!
(#) lidi válasza Fidel hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
+1 szavazat P_istvan és mex mellett. A felület is számít persze, de az is hogy fekete. Bármilyen hihetetlen ez számodra.
(#) mex válasza Fidel hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Minden eloxálás eredménye natúr szin,csak ezután festik,vagyis a fekete szin nem az elox folyamat részeként keletkezik. De hagyjuk már abba.
(#) Fidel válasza mex hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Valóban, tévedtem!
(#) p_istvan válasza p_istvan hozzászólására (») Aug 5, 2008 /
 
Ha valakit érdekel hűtőbordák elmélete és méretezése gyakorlatiassabb megközelítésben:

http://sound.westhost.com/heatsinks.htm

Részlet:
"Radiation requires that the surface has the maximum emissivity of heat, and this means that its colour is important. Shiny gold anodised heatsinks might look great (if you like that sort of thing), but are hopeless at radiating heat. It's no accident that the radiator in a car, or the condenser on the back of a refrigerator is matte black - not chrome plated and shiny. Matte black heatsinks are the best for radiation, and will have a significantly better thermal resistance than any other. Use of paint is to be avoided however, unless kept thin and even, as a thick layer of paint acts as an insulator, reducing the ability of all those unwanted therms to get out into the air."

Üdv: P István
(#) Krisz03 hozzászólása Szept 19, 2008 /
 
Hali!

Tudnátok-e segíteni a megfelelő hűtőborda kiválasztásában ehhez a töltőhöz (12V-os táp, 1-3 cella töltése 100-500mA-rel)? Lényegében csak a 7805-öt, de inkább az LM317-et kell hűteni. Az új szerzeményeim közül szeretnék felhasználni hozzá.
4db esélyes induló van:
1) Jobb alsó sarokban lévő procihűtő két oldalán lévő bordák, 1-1db a hűtendő alkatrészekre. A két borda kb egyforma méretű, azaz: 50x57x20mm.
2) A procihűtő félbevágva, 1-1db-ja az alkatrészekre, így a méretei: 22x57x32mm.
3) Bal felső sarokban lévő 60x90x15mm.

Melyiket ajánljátok?

Krisz
(#) Lacika001 válasza Krisz03 hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
A képen lehet látni hogy kb mekkora kell rá.
(#) Krisz03 válasza Lacika001 hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Na igen, látható...
Akkor úgy kérdezem, hogy az a kis procihűtő félbevágva elég-e az LM317-nek? Elég nagy a felülete, de ki tudja.
Ha az nem, akkor a 3-as megoldást választom, az már eléggé túlméretezett.
(#) Tomka hozzászólása Okt 11, 2008 /
 
Segítségeteket szeretném kérni, hűtőborda tervezésében.

Egy ventillátorral hányszor nagyobb hőt bir leadni egy borda?


Most tervezek épiteni egy inverteres hegesztőtrafót, a bordáknak -0,26°C/W és -0,35°C/W- ot kellene tudniuk.

Számolgattam, hogy 0,1°C/W-os bordának kb 25négyzetméteresnek kellene lennie.
(#) banyaiakos válasza Tomka hozzászólására (») Okt 11, 2008 /
 
lehet hülyeséget mondok de valahol azt olvastam hogy ventivel a 2szeresét, de ez nagyban függ a légsebességtől is amit előállítasz.
Remélem kijavít valaki ha nem jót irtam volna...
(#) Frankye válasza banyaiakos hozzászólására (») Okt 12, 2008 /
 
Ez azért elég sok változós téma. Függ a termelődő hő mennyiségétől, a hűtésre használt levegő hőmérsékletétől, a szállított levegő mennyiségétől, a frissüléstől (mennyire hűvösebb a hűtőlevegő, folyamatosan biztosítva), stb.
De mondjuk saccolási alapnak megfelel.
(Bár, ahogy látom, Tomka elég precízen tervezi a hőleadást, így a saccolás nem a legjobb...)
(#) Tomka hozzászólása Okt 12, 2008 /
 
2 hűtőbordát használnék, és egy 12cm-es max 150m3/órás ventivel fúvatnám a bordákat.

Az eggyik borda 1000cm2-es(1,586°C/W) arra raknék kb. 180W-nyi hőterhelést(diódák), aminek -0,35°C/W-os borda kellene.

A másik meg 2000cm2-es (1,113°C/W) és erre IGBT-k mennének kb 320W-nyi terheléssel, ami -0,26°C/W-os bordát igényelne.

30°C-os szobahőmérséklettel számoltam.

Most jön a nagy kérdés : Vajon el birnák a bordák szállitani a keletkezett hőt a venti segítségével?

(Védelemként raknék a bordákra 90°C-os hőkapcsolókat.)
(#) Moderátor hozzászólása Tomka hozzászólására (») Okt 13, 2008
 
Légy szíves, használd a "Válasz" gombot! Köszönöm.
(#) Zenegér hozzászólása Dec 15, 2008 /
 
Ki tud valami jó webáruházat ahol nagy választék hűtőbordából,mert a hestore.hu-n nem találtam?
előre is köszönöm.
(#) Moderátor hozzászólása Zenegér hozzászólására (») Dec 16, 2008
 
Idézet:
„nem találtam”

Talán nem kerestél!
Hűtőbordák a HEStore-ban, 38 találat

A lustaságot ne mással pótoltasd!
(#) GLOS hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok én a felöl érdeklődnék, hogy egy feketére festett hűtőborda mennyire jól hűt mert én úgy tanultam, hogy a fekete magába szívja a nap sugarit mert nem veri vissza a fénye és egy ezüst szin pedig visszaveri a napsugarakat ezért a thermosztát is ezüst szinű.
(#) Moderátor hozzászólása GLOS hozzászólására (») Jan 31, 2009
 
Ejnye! Még oldalt sem kellett volna váltanod, csak ennek az oldalnak az első hozzászólását elolvasnod! Éppen arról folyt a polémia, hogy a fekete felület jobb hőleadó-e, mint a nyers alu színű!
Ennyire nem kellene lustának lenni!!!
(#) inci88 hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Sziasztok!

Ez alapján számolva egy hidalt tda7294-es erősítő (max 1,5°C/W) adataival behelyettesítve ~1156 cm^2 jön ki szükséges felületnek (egy ic-vel).
Ha egy ~1200 cm^2 felületű aluminium bordát aktívan hűtök, akkor elég 2 IC-nek? És 4-nek?
(bár ha jól tudom, az aktív hűtés felére csökkenti a melegedést)
(#) Mzolee hozzászólása Júl 29, 2009 /
 
Szamóca!

Írtad az egyik topikban, hogy a Metalloglobus-nál van relatíve jó áron hűtőborda 4m-es szálakban.
Tudsz valami konkrétabbat? Vettél már tőlük vagy teis csak hallottál/olvastál róla?
Az érdekelne, hogy milyen profilok vannak stb.

Üdv: Zoli
(#) szamóca válasza Mzolee hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Szia!
Igen vásároltam már tőlük, csak nem találom azt a linket ahol a borda típusok fel vannak sorolva. Egyébként a többi cég is tőlük szerzi be. A giantsoundnál fel vannak sorolva a méretek. Ezeket árulják kilóra 2ezerpárzázforint/kiló áron, plusz 250forint vágási díj.
Mór utca 1
1135 Budapest,
(#) Mzolee válasza szamóca hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Értem, nos megnéztem a giantot és ott csak 3 fajta van viszont ebben a listában több. Vajon fellelhető a neten az összesről kép?
(#) SALáta válasza banyaiakos hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Igazad van. Nagy port vert vita volt a Labortápegység építése rovatban is. De ott tényleg nagyon nagy kell, A VF2 conductorhoz ami nem bírta el képei mellékelve. Kicsi 170x60x25, nagyobb 170x100x25. Ami elbírta beépítve, 210x120x30. 80W verzió, ventillátorral támogatva. Tehát a válasz minél nagyobb legyen, eloxált jobban adja le a hőt.
(#) banyaiakos válasza SALáta hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
És még mielőtt megint kirobbanna a szürke borda-fekete borda háború elmondom hogy az eloxált azért jobb mert porózusabb a felülete (ezért is csinálják). Az, hogy milyen a színe az csak szinezék kérdése. Minden szín lehetséges pl motorokhoz piros fékkar, kerékpárra kék "tuning" szelepsapka stb...
Itt bizony a méret a lényeg
(#) SALáta válasza banyaiakos hozzászólására (») Júl 29, 2009 / 1
 
Igen, ezért is a méretre menjünk. Minél nagyobb annál jobb. Persze úgyis lesz aki pontosan kiszámolja, meg van aki ráteszi és kipróbálja. Atila86 nak van egy jó leírása a labortápos topicban hogy is működik a borda. Maga a lemezkék elhelyezkedése is számít, ha vízszintes nehezebben távozik a hő, ha függőleges könnyebben távozik a hő. Persze megint vitaindító lehet de én azt mondom erről ennyit.
(#) banyaiakos válasza SALáta hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Pontosan.
(#) lamalas válasza SALáta hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Idézet:
„Minél nagyobb annál jobb.”


Azert nem ilyen egyszeru a dolog szerintem (persze agyonbonyolitani sem erdemes a meretezest). Egyreszt a bordak meretenek is van egy esszeru hatara. Minel nagyobb bordat hasznalsz annal nagyobb lesz a borda hotehetetlensege. Minel nagyobb a hotehetetlensege annal nehezebb lesz felmelegiteni. Igy elofordulhat az az (extrem) eset, hogy hirtelen terheles novekedeskor a felvezetok igen gyorsan atmelegszenek, de a hatalmas bordakat nem tudjak gyorsan atmelegiteni ezert homegfutas lephet fel ... kb. olyan mintha nem is lenne rajtuk borda. Persze ahogy irtam ez extrem eset, nem valoszinu, hogy nagyon elofordul a szokasos hutoborda meretekkel amiket erositokben szokas hasznalni.

A bordameret masik fontos befolyasolo tenyezoje (az erosito max. kimenoteljesitmenyen kivul), hogy hol es milyen korulmenyek kozott lesz az erosito hasznalva. Ha otthon, altalaban kis (szoba) hangeron hasznaljuk es csak neha-neha fordul elo, hogy odaadjuk neki a kakaot akkor kisebb meretu hutobordak is elegendoek lehetnek. Ha viszont tudjuk, hogy neha-neha nagyobb vezerlesen is uzemelhet az erosito (pl. hazibuli) akkor mar nagyobb bordat erdemes valasztani. A kovetkezo eset a bulizos (diszkos) erosito amikor hosszu idon at igen nagy teljesitmeny leadasara van kenyszeritve szerencsetlen erosito raadasul olyan kornyezetben ahol a homerseklet is magasabb az atlagosnal es rossz a szellozes. Ilyenkor szinten nagyobb bordameret ajanlott aktiv (ventillatoros) hutessel. Szoval esszeru hataron belul igaz lehet az, hogy minel nagyobb annal jobb, de azert nem kell tulzasokba esni es erdemes gondolkozni mielott az ember 10kg hutobordat vasarol

A fentiek a szokasos AB osztalyu erositokre ervenyesek. A osztalyban ugy erdemes tervezni mintha diszko erositot keszitene az ember. Ha az aktiv hutes valamiert kiesik a kepbol akkor bizony erdemes nagyobb hutobordakat beszerezni ... persze figyelembe veve itt is az esszeru hatarokat!
(#) elektrorudi válasza lamalas hozzászólására (») Júl 30, 2009 /
 
Csak a leveled első 7 sorára reagálnék, mert tovább még nem mertem olvasni:
Jujjjjj... :no:
(#) zoly15 válasza lamalas hozzászólására (») Júl 30, 2009 /
 
Idézet:
„kb. olyan mintha nem is lenne rajtuk borda.”

Ezt már tapasztaltam én is, de nem tudtam miért van
Régebben építettem 2 VF3 panelt, az egyik ment gond nélkül a másik valószínűleg gerjedt, izzadtak a FET-ek.
A borda meg nagyon nagy volt az alapja 15mm vastag volt


Üdv!
Következő: »»   4 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem