Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   51 / 607
(#) Carter válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Csak mi az értelme ilyen alacsony feszről járatni?
(#) zoka hozzászólása Jan 3, 2009 /
 
Egy utolsó kérésem lenne:
Ha valaki legalább +/- 41V -ról hajt ilyen IC-t és van hozzá 4Ohm-os hangfala, mélynyomója (vagy két 8-as párhuzamosan stb..), amik bírják is a terhelést rendesen, lényeg 4 Ohm vagy kevesebb legyen. És elő tud állítani sinus jelet akár PC-vel akár jelgenerátorral, az legyen szíves nézze meg 10 és 30 Hz között nem tapasztal-e csattogást nagy hangerőn. Legalább 30-40 W on, vagy annyin, amit a hangfal csak kibír.
Vagy ha le tudja mérni szkóppal, meg műterheléssel 4Ohm-on, 40Hz alatt, az még jobb lenne.
De nem akarom senki idejét rabolni (csak aki kíváncsi)
(#) Kovidivi válasza zoka hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Tehát, ha még réges régen, amikor ajánlottam, hogy kisebb feszültségű trafóról próbáld hajtani, csinálsz egy tesztet, akkor valószínűleg nem kellett volna szétbontanod az egész erősítőt, és meg lett volna a hiba oka. Lehet, hogy MPedronak van igaza, és egy kondi rossz, viszont amit Zoka leírt, az inkább a magas tápfeszültség miatt van.
Bővebben: Link
(#) bancsi15 válasza Carter hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Hogy hogy mi értelme?

Egyenirányítva különben is már kb. 34V lesz.
(#) lapose válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Szia!

Ennek az erősítőnek szimmetrikus táp kell!
Nagyon kevés az a 2*12V, inkább 2*24 kellene!
(#) Gyimate válasza lapose hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Sziasztok!
Én már hajtottam ezt az erősítőt +/- 12V-ról is és akkor is szépen szólt, bár ilyenkor nem tud olyan nagy telljesítményt leadni mint 24 ill 36 V-on. Mielőtt még a torzitással jöttök, hogy ilyen feszen nagyon nagy, hát szerintem nem, legalább is nem vettem észre - kitudja, lehet, hogy nekem van nagyon rossz fülem.
(#) Taréj hozzászólása Jan 3, 2009 /
 
nem tudjátok h tom kikapcsolni h mindig jelzés jön h hozzászóltak??
(#) lapose válasza zoka hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Szia!

Egy kicsit a katalógus értelmezéséről:
A +-50V arra az esetre vonatkozik, amikor az IC nem kap bemeneti jelet(no sound)!
Üzemszerűen +-40V a maximális feszültsége!
Gyorsan végig olvastam a hozzászólásokat, de nem találtam meg, hogy mind a tét panel ezt csinálja-e?
Ha nem próbára cseréld fel a panelekben a két végfokot!

Mivel toroidod van, van egy egyszerű lehetőséged csökkenteni a feszültséget: Tekerj kéteres hangszóró vezetékből pár menetet a trafóra, kösd őket a szekunderek kivezetésére, úgy, hogy mindkét ágon csökkenjen a feszültség! annyit tekerj rá, hogy az erősítő feszültsége kb 30-35V legyen! Csak a feszültségek ellenőrzése után kösd rá a paneleket a trafóra!
Ha minden oké, jöhet a próba!
(#) lapose válasza Gyimate hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Szia!

Mivel az IC +-10V-tól működik, nem lesz nagyobb a torzítás, csak a kimeneti teljesítmény lesz nagyon kicsi!
(#) ptesza válasza lapose hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Hát ez csúcs!

De hogyan is működik ez a dolog? Hátrány? Veszteség?

(#) titi hozzászólása Jan 3, 2009 /
 
Hali!
Látom, megy itt a vita a tápról.
Én lapose-al értek egyet, és nem igazán előnyös +/-40V-nál nagyobb feszről járatni.
A gyártó egyébként nyílván még a biztonságos értéket tünteti fel, ami nem zárja ki azt, hogy egy kicsit nagyobb fesz.-el is működik.
De ne felejtsük el, hogy nem lehet két ugyanolyan alkatrészt gyártani, (gondoljunk a tranyós astabilra) vagyis lehet, hogy az egyik IC kibír 45V-ot a másik meg csak 42-t.
A gyártó nyílván a szórást is figyelembe véve adott meg egy biztonságos határt.
Valamint nyílván az sem mindegy, hogy mekkora jellel hajtjuk meg.
(#) lapose válasza ptesza hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Szia!

Mire gondolsz pontosan, a trafó feszültségcsökkentésére?
Amennyivel nagyobb lesz a szekunder tekercs ellenállása, annyival nő a trafó vesztesége, ami nem sok!
Egyébként egyszerű, ha rátekersz pl. egy 5V-os tekercset, és ellenfázisba kötöd az eredeti szekunderrel, kivonódik belőle az 5V.
De jelen esetben ez a legegyszerűbb megoldás a feszültség csökkentésére, főleg ha kiderül más a probléma!
(#) zoka válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Bizony ez így igaz, de most már nem bánom, hogy lebontottam, mert egyrészt nagy káosz volt a kábeleknél, másrészt új dobozba akarom áttelepíteni az egészet.

MPedro szerint talán egy beteg kondi okozhatja a hibát, ez lehet, viszont akkor olyan pechem van, hogy mindkét panelen pont ugyanaz a kondi rosszalkodik (mivel mindkét erősítőnél ugyanúgy lép fel a hiba) - vagy talán a kondik értéke lehet rossz valahol, de ez csak alacsony terhelőimpedanciánál és frekin jelentkezik?

Én továbbra is a magas tápfeszre gyanakszom

7294.JPG
    
(#) zoka válasza lapose hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Nincs más hátra, csökkenteni kell a feszt.

Amit írtál és ha tényleg működik, és nem lesz baja a trafónak akkor kipróbálnám. De van pár kérdésem:
- 2 eres, tehát pl.: sima piros/fekete hangszóródrót kell?
- milyen keresztmetszet 0,5 0,75 1 mm2 (de csak feles van itthon az jó :yes:.)?
- a trafó külsejére rátekerem körkörösen, mint az eredeti huzal ahogy van?
- és még egy: ha van egy ilyen hangszóródrótnak 2 vége (mint általában minden drótnak összesen (4 drótvéget csupaszolok) pontosan mit hova kössek ?
(#) lapose válasza zoka hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Szia!

Nem fontos, hogy kéteres legyen, leírom a menetét egyszerűen!

Tekerj a trafóra egy egyeres vezetékből 10 menetet, és mérd meg rajta a feszültséget! Ez most legyen 4,0V, mert értékekkel jobban látható! ha a 10 menetet elosztjuk a 4V-al, megkapjuk a trafó voltonkénti menetszámát, ez itt 2,5 menet/Volt. ha mondjuk 6V-al akarod csökkenteni a feszültséget: 2,5*6=15 menetet kell kétszer tekerni a trafóra! Az egyik eredeti szekunder végével összekötöd az új tekercs kivezetését, és megméred a középkivezetés, és a régi szekundervég, és az új szekundervégnél is a feszültséget! Ha az újnál annyival kisebb, mint szeretted volna, akkor kész, ha nem, az új tekercs két végét fel kell cserélni!
Ezután jöhet a másik szekunder!
A huzal legalább olyan átmérőjű legyen mint az eredeti szekunder tekercs! Vékonyabbat csak próbára használj!
Sok sikert!
(#) MPedro válasza lapose hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szia ! Nem vitatkozni kivánok, de ismétlem : többen problémamentesen használjuk 40V fölött... Nálam az 1x-es is (4, ill. 8 Ohmon), a híd is (8 Ohmon) 43-ról megy PA célokra, tehát esetenként becsülettel meghajtjuk.
(#) MPedro válasza zoka hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szia ! Megismétlem : hozd be az egészet hozzám, úgy, hogy ott maradhasson néhány napig, hadd nézük át a jó müszerezettségű Tóth kollegával.

Addig csak találgatjuk, mi a jelenség oka, pedig a dolog izgalmas , miután - tudomásom szerint - ilyet még senki nem észlelt rajtad kívül, tehát "a hiba az Ön készülékében van"

Az nyilvánvaló, hogy a fórum két részre szakadt (pedig nem politika...) : a csapat egyrésze szerint max 40V, másik része szerint lehet fölötte is vmivel. Egy alapos átnézés, műszeres vizsgálodás segíthetne korrektűl eldönteni azt, ami lassan hitbéli kérdés formáját kezd ölteni.

P.
(#) zoltan79 hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
Sziasztok.Arra nem gondol senki hogy csupan az egyeniranyitassal lehet gubanc?Mi van ha maga a trafo meg valtoaramu kivezetesen vannak mar voltbeni kulombsegek? Mi van ha maga a hid belso ellenallasa nem egyforma a ket kivezetesen? Mi van ha a pufferek nem eggyforma ertekuek?
Nem kotekedeskeppen de elobb maga a tapot kellene letisztazni es terheles alatt is lemerni,hogy mit is produkal.
(#) zoltan79 hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
Elofordulhat hogy maga az erolkodonek kutya baja es a tap szorakozik csak,ugyebar kis hangeron nem jelentkezik a problema,akkor kezd kopogni a szomszed helyett mikor nagyobb erot igenyel a taptol-mivel egy jo erolkodo lelke a tapegyseg-igy hat elobb azt szedjuk szilankokra
(#) zoltan79 hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
En is megepitettem egy valtozatat ennek a sorozatnek,Woofer vegfokozat-kent.nallam is maga a vegfok kopogott a szomszed helyett,igy kicsi millioszor kiszedegettem az alkatreszeket es ujakot tettem helyettuk;semmi valtozas nem tortent,eljutottam vegul a taphoz(gyari tekercselesu toroid 2x28V )25A-es egyeniranyitto hid,4drb. 10000MF/63V puffer es minden zsir uj volt.Es mi lett belolle?egy halom szemet,ugyanis a pufferek belso ellenallasa nem volt azonos,terheles alatt meg szorakozott maga a tapegyseg.Erre ugy jottem ra hogy leterheltem 2drb. normal 220-as halozati izzoval es uzembe helyeztem,lemertem agankent a feszultseget es.....bukta,2.78V kulombseg jelent meg.Vettem masik kondikat de lemerettem a belso ellenallasulakt mar a forgalmazonal,beepitettem es eltunt az agak kozott a feszkulombseg,vele egyutt meg mar a szomszed kopogtatott nem az erolkodo
(#) Amarton válasza titi hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
És azt sem felejtsük el, hogy mindezt 8 Ohmon.
4 Ohmon 29V és az adatlapban ott van 3 db csillag, azaz
határ a max. megengedett áram miatt.
Ezt nem véletlenül írják rá.
Nem értem miért megy itt a vita már 2 napja.
Egyszerűen baromi sok 4 ohmon az a 42V.

(#) Amarton válasza Amarton hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
#338367 hsz.
41V, de ebből a szempontból teljesen mindegy.
(#) MPedro válasza Amarton hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Hát, barátom, azért megy a vita, mert mindannak ellenére ami itt hangzott (irodott) el, "eppur si mouve", vagyis működik (problémamentesen) magasabb feszről is (ld. a szakmailag jól felkészült gb197 barátunk +/- 45V-ját...) :yes:
(#) Amarton válasza MPedro hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Nagyon jó lehet ilyen feszültségen bazi nagy torzítás mellett hallgatni az erősítőt.

Vagy nem hallgatjátok csak 30-40W-on.
Akkor meg minek akkora fesz?

Valaki magyarázza el a koncepciót!
(#) bancsi15 hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
Nem értelek benneteket.
Mi a baj azzal a 2*12V-tal?
Összekapcsolva a 2 tekercset lesz egy 24V-os szimmetrikus táp, amit ha egyenirányítok kb. 43V-os lesz.

( Meg különben is, amúgy se bömböltetni akarom. Megőrülnének a szomszédok )
(#) Amarton válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Összekapcsolva az Gnd és 24V
azaz 1X24V vagy +-12V
A szimetrikus tápnak 2X24V-nak kell lennie és abból lesz 34V
Nekem is ilyen van.
(#) Bassmester válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Ha két 12V-os tekercset sorbakötsz, abból +/- 17V-os szimmetrikus tápod lesz.
A 43V hogy jött ki
Kétszer 24V-ból is csak +/-34V lenne a pufferelt egyenfeszültség.
(#) bancsi15 válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Bocsi ha 43-at írtam, 34-et akartam.
Hát, akkor én eddig tévhitben éltem.
Ekkora feszültségen(+-17V), mekkora teljesítménye lenne?
Őszintén egy mélynyomónak menne a cucc, de akkor, kicsi a trafó. Mondjuk, nem is akartam, olyan erős mélynyomót, de akkor gondolom ez az IC nem jó.
(Ehhez a táphoz milyen IC-t ajánlanátok, mélynyomóba végfoknak? )
(#) Bassmester válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Milyen tipusú a hangszóród? Ha nem beazonosítható akkor kb. hány Ohm, hány watt?
Ha hidalt végfokot építesz az +/- 17V-ról is megszólal
(#) Amarton válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
A +-12V AC
17V DC
azaz
8 Ohmon 18W
6 Ohmon 24W
4 Ohmon 36W
Következő: »»   51 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem