Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ATX Táp próba, bekötés nélkül?
Lapozás: OK   2 / 6
(#) Tomee válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Semmi. Még átkötés sincs. Helye sincs.
(#) Krisz03 válasza Tomee hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Hm, akkor még mindig egy 60-as izzóval teszteljem?
És akkor mikor világít, mikor nem?
Elég csak a 220-ba dugni, vagy indítsam is be a tápot?
(#) szabi83 válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
jah, ha világít akkor zárlat van! tehát kapcski, mert nem jó!
(#) Krisz03 válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
De csak a 220-ba dugáskor nem szabad világítani? Vagy bekapcsolva sem?
(#) szabi83 válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
bekapcsolva semm
(#) Krisz03 válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Oksi, köszi szépen.
Majd beszámolok a fejleményekről (úgy 1 óra múlva...)
(#) Tomee válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Ha bekapcsolod és felvillan az nem baj csak ne világitson folyamatosan mert az jót nem jelnt.
(#) gtk válasza brejti hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Idézet:

Szóval zöld drótot összekötni .. az egyik feketével...

En nem igazan vagyok tisztaban a szamitogep tap tipusokkal;
A kerdesem az lenne,hogy e fenti ervenyes a PII. gepek tapjaira is?

Bocs,hogy ide irtam;

Koszi.
(#) Krisz03 válasza Tomee hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Oksi.
(#) Krisz03 válasza gtk hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Ez ATX-esre vonatkozik.
Nyomógombbal kapcsolod be = ATX
Kapcsolóval = AT
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Ja, természetesen az AT egyszerűbb, mert csak benyomod a kapcsolót, és simán bekapcsol alaplap nélkül is.
Az ATX viszont nem ilyen. Oda először is kell a test (fekete) és az 5V (piros) közé egy 10ohm, min 10W ellenállás. Ennek állandóan ott kell lennie. Majd pedig ha összezárod a Power on (zöld), és a test (fekete) szálat, akkor addig marad bekapcsolva a táp, amíg ez a két szál zárva van.
(#) gtk válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Koszi.

Ezek szerint fogyaszto nelkul elszallhat?(az nem lenne jo)
(#) Krisz03 válasza gtk hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Jaja, valami olyasmi.
Feltenném a tárhelyemre azokat a dolgokat, amiket találtam ezügyben ("labortáppá" alakítás), de sajna karbantartás miatt nem tudok belépni, csak majd 6-án. :no:
(#) Krisz03 válasza Tomee hozzászólására (») Aug 1, 2006 /
 
Szerencsére semmi baj a táppal, mostmár működik, csak a bizti sínylette meg.
Ja, és az az állítólagos alkatrész egy mezei átkötés. Nagyítóval jobban szemügyre véve jutottam erre a megállapításra. Pedig olyan furcsán égett meg...

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítségét!

Még valami: Mennyivel lehet terhelni a tápot, ha pl a +5V és a +12V közé rakok fogyasztót? Vagy pl -12V és +12V, és hasonlók, tehát nem a megszokott 0 és +valami közé?
Csak mert egy 12V/21W-os izzót próbálgattam, 0 és +5 között halvány, 0 és +12 között teljes fény, +5 és +12 között meg kikapcsol a táp (de egy kis számgép táp ventit meghajt)...
(#) potyo válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 2, 2006 /
 
A +12V---0 és +5V---0 között anyyival szabad terhelni a tápot, ami rá van írva. A -12V---+12V között nem szabad attól jobban terhelni, mint ami a -12V terhelhetősége. A +5V---+12V között meg egyáltalán nem lehet terhelni. Néha gondolkodjunk is egy kicsit, ne csak kötögessünk.
(#) Tomee válasza potyo hozzászólására (») Aug 2, 2006 /
 
+5 és +12V közőtt miért nem lehet terhelni?
Nekem nem de sok emberkének oda van kötve a ventilátora és kitünően mükődik vele.
(#) blokkmetal válasza Tomee hozzászólására (») Aug 2, 2006 /
 
Erről hallottam én is, ajánlották is, de nem vagyok híve neki. Van, aki azt mondja, nehogy megpróbáld, mert baj lesz, meghal a tápod, apokalipszis lesz stb, és van ki lazán mondja, nyugodtan kösd be. Kipróbálam, nincs semmi baja úgy, de a "rendeltetésszerű" használat miatt inkább venti + elé tettem egy 7805-ös ic-t. Ha nagyobb, ám konstans feszre vágysz, vannak megoldások PC-s venti topicban (Bocs a felületes "venti topic" kifejezésért, sietnem kell, de biztos megtalálod)
(#) potyo válasza Tomee hozzászólására (») Aug 2, 2006 /
 
Működik, amíg az oda kötött fogyasztó kisebb áramot vesz fel, mint az, ami a +5V---0 közé van kötve. PC-nél az 5V-os ágon a legnagyobb a terhelés, és egy venti még nem borítja fel az áramokat. De ha az 5V nincs a 0 felé terhelve, akkor nem tud elfolyni az áram, és így a 12V---5V között levő fogyasztó megemeli az 5V-on a feszültséget, aminek hatására a táp szabályzója lekapcsol, mert nem tud úgy szabályozni, hogy 5V legyen azon az ágon. Épp ezért veszélyes bármit is odakötni, mert ha zárlatos lesz, akkor az 5V-os ág feszültsége rövid időre megemelkedhet, és mint tudjuk, a félvezetők igen érzékenyek a túlfeszültségre.
(#) Muri válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 2, 2006 /
 
Az ami felrobbant, az sztem egy hőre csökkenő ellenállás volt (PTC ). A bekapcsolás pillanatában megvédi a tápot, hogy hirtelen túl nagy áram follyon bele. Rövid időn belül felmelegszik, menet közben nem kell a védelem.
(#) Inhouse válasza blokkmetal hozzászólására (») Aug 2, 2006 /
 
Idézet:
„Kipróbálam, nincs semmi baja úgy, de a "rendeltetésszerű" használat miatt inkább venti + elé tettem egy 7805-ös ic-t.”


És ez miért is volt jó? Nem lett volna egyszerűbb a +5V-ra kötni?

Üdv
Inhouse
(#) Krisz03 válasza Muri hozzászólására (») Aug 2, 2006 /
 
Nem, nem az volt.
Nagyítóval megnézve egy nagyon fura alakúra égett átkötés volt az.
(#) blokkmetal válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Eszembe jutott, hogy csak 5V kell. Egy vezérlő egységet építettem, amibe csak 12V-ot tettem bemenetnek, mivel a ledeken kívül minden annyit kap max. A szóban forgó venti pedig 3állású kapcsolón volt: 5V - kikapcs - 12V. Szebbnek láttam ebben a formában egy IC-t bele, mint hogy bekössek a dobozba még 5V-ot. Meg hát van itthon egy marék ilyen IC-m digitális dolgok miatt.
(#) Inhouse válasza blokkmetal hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Ja én PC tápra gondoltam, mivel itt arról volt szó. Így már értem.

Üdv
Inhouse
(#) blokkmetal válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
PC tápról van szó, ATX, elnézést, ha értelmetlenül fogalmaztam, csak "2-villás" bemetet raktam a vezérlőegységre, mert nem volt itthon fölös táp csatlakozóm (amit a vinyó, CD-egységek stb kapnak).
(#) Inhouse válasza blokkmetal hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Így is értem. Bocs az értetlenkedésért.

Üdv
Inhouse
(#) Krisz03 válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Kész vagyok az ATX táp átalakításával. A következő feszültségeket vezettem ki: 3.3V, 5V, 7V, 10V, 12V, 17V, 24V, szabályozható 12V, és két forgótárcsás kapcsolóval lehet őket kapcsolgatni.
Nem igazán lehet terhelni, mert pl a 12V egy 12V/21W-os égővel 11.3V-ra esik vissza, de azért jó lesz ez nekem.
Már csak egy feszültségmérő hiányzik belőle. Pl az, ami itt fent van a kapcsolások között.
(#) Tomee válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
De a semminél ezt is jobb. Azért 2A az már valami!
(#) Krisz03 válasza Tomee hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Hát ja, örülök is neki nagyon, hiszen az előző tápom még akksitöltésre is majdnem kevés volt.

Egyébként hogy is van ez? Olvastam olyat, hogy minél nagyobb terhelést rakok a 12V-os ágra, annál nagyobbat kell tenni az 5V-os ágra is. Azaz akkor csökkentsem az ellenállást értékét (jelenleg 6.8ohm/8W+3.3ohm/5W), ami most az 5V-on van állandó jelleggel, hogy nőjön ott az áram?
(#) Muri válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
Lehet, hogy nem az volt, de csak spórólt a kínai, és kihagyta!
(#) potyo válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
Inkább a visszacsatolókört kellene módosítani, hogy ne az 5V-ról vegye a jelet, hanem a 12V-ról. Akkor nem kell az 5V-ra terhelés. Ez általában egy feszültségosztóval van megoldva az 5V-ról, a vezérlő ic valamelyik lábán(TL494 esetén az 1-es lábon kell keresni).
Következő: »»   2 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem