Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   50 / 780
(#) Doncso válasza cimopata hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Hát én legutóbb kivettem a fetet és Skori oldalán lévő leírás alapján megmértem, az szerint jónak kell lennie.
Tegnap kivettem a trafót, áttekertem a segédtápot, igazából 5 menet volt rajta, mind1, én tekertem rá 7 menetet, ebből az lett hogy picit jobban melegszik a fet,
Mindegy , megcsinálom azt amit javasoltál, megcsakítom, aztán meglátjuk mi történik.
Üdv.
(#) Doncso válasza Skori hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Szia, nem tudom, lehet hogy megint elmértem, valahogy figyelmetlen vagyok mostanában. A lényeg, hogy áttekertem a segédtápot, kapott még 2 menetet, ettől sajnos jobban melegedett a fet, megpróbálom amit cimó mondott, hogy a source lábat menet közbe megszakítom, hogy mi történik.
(#) Bassmester hozzászólása Márc 4, 2009 /
 
Működik a tápom,
az előbb próbáltam ki élesben 230V-ról.
Látszólag minden rendben van vele, az icé 15,3 V-ot kap, IRF 730 és a IRFP 450-ek nem melegszenek , a ferrit kicsit langyosodik. A szekundert egy kicsit elszámoltam, mivel csak +/-30V-ot ad a táp 40 helyett, de majd áttekerem a trafót. Terheléssel is próbáltam, a 8 Ohm-os kantáldróton 3,5 A folyott és 28V-ra esett vissza a feszültség. Ez normális feszültségesés? A diódák hűtő nélkül nagyon melegszenek a terhelés alatt.
(#) Doncso válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Ennek örülök, de ez melyik kapcsolás is?
(#) Bassmester válasza Doncso hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Ez az a kapcsolás. A Cimó féle. Szerintem nagyon jó
(#) Doncso válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Szuper, akkor most megbombázlak kérdésekkel ha nem baj, pont ezzel szívok, neked mennyi menet a primer, szekunder és a segédtáp?
(#) Bassmester válasza Doncso hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
30 menet a primer, 8x20 szál 0,35 ös huzal, 2x6 menet a szekunder 20x0,35 -ös, 4 menet 4x0,35-ös a segédtáp.
ETD 49 ferriten van.
(#) Bassmester válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Idézet:
„8x20 szál 0,35 ös huzal”
Jajj miket írok
Úgy akartam írni, hogy 8 szál összesodort (kb.) 0,35-ös átmérőjű
(#) Doncso válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Elkezdtem olvasni a menetszámokat, kiugrottak a szemeim, aztán a végén olvastam hogy neked 49-es magod van, jaa mondom akkor azért ilyen más a dolog.
Figyelj, ha megkérnélek, esetleg, nem mérnél egyet nekem? A 730-as fetnek kellene megmérni a drain és a source lábát hogy nálad mennyi fesz van. Tudod ez a segédtápos fet.
(#) cimopata válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Ha mindegyik oldalt ennyivel terheled akkor jónak mondható.
(#) Bassmester válasza Doncso hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Megmértem amit mondtál. Nálam 298 V
Bírni fogja ezt a fet?
(#) Bassmester válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Jó ez így? Ennyi kell hogy legyen
Megmértem a zénereket is, a D2 lábain 15 V van, a másikon 15,3 V. A betáp pufferen 315 V van bár ez nagyjából stimmel szerintem.
(#) Bassmester hozzászólása Márc 5, 2009 /
 
Lehetne használni tápegységhez ilyen vasmagot?
Milyen jelentőséggel bír a ferrit anyaga? Nem mindegy, hogy K5B, vagy Ni-Zn? Az utóbbiból nagyobb a választék.
(#) Doncso válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Szerintem te is elkövetted azt a hibát amit én elsőre, ne a puffer + hoz mérd, hanem a GND-hez. Ugy 15 nek kell lennie. De köszi hogy megmérted.
(#) Doncso hozzászólása Márc 5, 2009 /
 
Skori, cimopata, köszi a segítségeket, úgy tünik megoldódott a probléma, egy barátom tanácsára a segédtápot követő 68ohm-ot csökkentettem 33ohm-ra, így 11V helyett szépen beállt 14,9 re a segédtáp, ugyanennyi jön a 730-as felőli gate-n így megszünt a melegedés, +-36V van a kimeneteken, leterheltem mindkét oldalt 20ohm-ra gyönyörűen elkezdte fűteni a kis 20W-os műterhelést, kissé leesett a fesz de nem vészes, kimenő zaj egyszerűen nem mérhető, nagyon örülök neki, mostmár kipróbálhatom a B5-el is. Időközben csináltam egy leválasztót két egyforma 36V 400VA-os trafóból, így tudtam mérni a primert is, jó szolgálatot tett. Persze éles 230-al is próbáltam minden ok.
(#) Bassmester válasza Doncso hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Nem nagyon értem
Bejelölnéd a rajzon hogy hol kell ennyit mérnem?
A 730-as fet D és S lábain mértem közvetlenül. Nem így gondoltad? Bocs hogy értetlenkedek
(#) Doncso válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Ja, neeem, a primer oldali puffer és a D illetve az S.
(#) Bassmester válasza Doncso hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Bejelöltem, hogy hol és mennyit mértem. Mit lenne még érdemes megmérni rajta?

kapcsolas.jpg
    
(#) Doncso válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Ez az ,a kék és a sárga volt a lényeg, köszönöm szépen.
(#) Bassmester válasza Doncso hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Nagyon szívesen!
Alább linkeltem egy vasmagot. Mi a véleményed róla?
A Tali Bt.-nél találtam jó nagy torroidokat, kértem ajánlatot. Majd közzé teszem ha meglesz. Ezt az etd magot egy kicsit nehézkes beszerelni a nyákba. Lehet hogy ragasztópisztollyal fogom rögzíteni
Apropó... az áramváltó tekercsen mi a szerepe annak a 33 Ohm-nak? Csak azért kérdem, mert véletlenül elmulasztottam berakni és csak most vettem észre
(#) cimopata válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Asztamindenit
Mindenki ráakad erre a HQ videós magra
El kell mondjam sokadszorra, hogy ez a típusú mag híradástehnikai cuccokhoz van. És nem teljesítményátalakításra!

(#) cimopata válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Idézet:
„Apropó... az áramváltó tekercsen mi a szerepe annak a 33 Ω-nak?”


A 33 Ohmon átfolyatjuk az átváltott áramot ami majd feszültséget ejt rajta. És ezzel nyitjuk majd a kis fetet ami söntöli az IC oszcillátorát.

Apropó, elértük a 100. oldalt
(#) Skori válasza Doncso hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Mérd meg hogy az az ellenállás amit kivettél valóban 68 ohm volt-e! Azt az ellenállást írtam, hogy be kell lőni, ha túl vagy vagy ha túl kicsi az is gond lehet. Az érték akkor jó, ha éppen csak addig csökkented az ellenállást amíg beáll a 15V táp az IC-n.
(#) Bassmester válasza cimopata hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Oké, értem :yes:
Köszönök szépen minden eddigi segítséget
A mellékelt listán, mely magok lennének jók?
Ezeket a Tali Bt. forgalmazza.

toroidok.pdf
    
(#) Doncso válasza Skori hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Igen , pontosan 68 ohm, 1% , meg is mértem, hál istennek sikerült elsőre belőni, (párhuzamosan tettem még egyet), majd kicseréltem egy 33 ohmra. Viszont lenne egy kérdésem, mi történik ha az NTC helyett sima 5 ohmot teszek be? Ugyanis amikor piszkáltam a source lábat valamit összeérintettem véletlen és szétdurrant az NTC, most sima 5 ohm van benn, tökéletesen megy a táp, tudom hogy viselkedik az NTC és hogy miért van ott, arra lennék kíváncsi hogyha sima 5ohm van benn, azzal csökkenhet a táp kimenő teljesítménye nagyobb mértékben szerinted?
(#) Tomi20 hozzászólása Márc 7, 2009 /
 
Üdv

Már rég építettem egy kapcsoló üzemű tápot, felépítése tökéletesen megegyezik egy AT PC táppal. Rajza itt található. A kimenti feszültség, és szimmetria (eddig) tökéletes volt, asszimetrikus terhelést is elég jól bírta (több amperes terhelésnél is csak 1-2V-ot változott a másik oldal terheletlen kimenete). Az egyetlen problémám a kimeneti zajjal van. A kimenő fesz +-40V, a kimenti fojtó 2x21 menet 0,75-ös drótból. Eddig úgy volt megtekerve, hogy a két tápág össze volt sodorva, és ez a sodrat volt feltekerve a torroid magra. A kimeneti stabilitás elég jó volt, de a zaj 1Vcs-cs. Ekkor gondoltam, hogy áttekerem a fojtót úgy, hogy függőlegesen "képzeletben" megfeleztem, egyik oldalra az egyik tápág 21 menete, másik oldalra a másiké. A következmény: a zaj 2Vcs-cs-lett, és nagyon érzékeny lett a terhelésre. 100mA-rel terhelve a + ágat leesik a feszültsége 20V-ra, a másik kimenet felmegy 60-ra, tehát "elbillen" a szimmetria. Most itt tartok, nem tudom milyen módon kellene a fojtót megtekerni. Esetleg a két tápág tekercsének a menetirányának ellenkezőnek kellene lennie? A kimeneti zaj frekvenciája kb 57kHz, a kimeneten van 1-1 1000u-s kondi + 100-100n-s szűrő, és a kimeneti terhelés nem 1k mint a rajzon, hanem 2,2k.
Remélem tud valaki segíteni, mert már kezd az agyamra menni ez a szenvedés...
(#) gulyi88 válasza Tomi20 hozzászólására (») Márc 7, 2009 /
 
Ellenkezőnek hát!
Az áramok ellenkezőek, de a magot egy irányba kell mágnesezni!
Jobbkézszabály+áram irány = mágnesezési irány
(#) Skori válasza Doncso hozzászólására (») Márc 7, 2009 /
 
Attól függ mekkora teljesítményre szeretnéd használni. 100W kimenő telj. környékén már igencsak fűteni fog az az 5ohmos, nagyobb teljesítménynél akár meg is szakadhat. Tehát nem a telj. csökkenés a fő probléma (bár az is van) hanem az hogy az ellenállás disszipál, és korlátozza a max áramot ("kiolvad" mint egy bizti)
(#) Doncso válasza Skori hozzászólására (») Márc 7, 2009 /
 
Tehát legjobb ha bontok egy másik NTC-t egy pc tápból. Köszi a megerősítést.
(#) Bassmester hozzászólása Márc 7, 2009 /
 
Szerintetek mit lehetne kihozni ebből a gyűrűből?
Külső átmérő 40mm, belső 24mm, magasság 17mm. Egy 15A-es hálózati zavarszűrőben volt. Jó lenne ez kapcsitápba trafónak?
Következő: »»   50 / 780
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem