Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   442 / 3971
(#) Flatlander válasza zacc hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Gondoltam hogy kevés lesz.Akkor majd veszek jó nagyot.Amugy ez a 100w-osomon van arra elég.Kapcs.rajzot pedig megpróbálok minél előbb.De az bajlenne ha így simán fogatnám föl ahogy most van?
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Hello!
Így megoldhatod. A Gate ellenállást a triac érzékenységének (és Gate maximális teljesítménye szerint) megfelelően kell megválasztani.
De sokkal jobb megoldás, ha gyári Szilárdtest relét használsz. Az galvanikusan is leválasztja az áramkört, így nem lesz hálózati feszültségen, legfőképpen az érzékelő.
üdv! proli007
(#) zacc válasza Flatlander hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Ha nem hagyod felmelegedni akkor nem. De kapcs rajz nelkul is meg lehet alapitani hogy melyi a szuperdioda. csak meg kell keresni azt a tranyot amelyik bazisa kozvetlenul kapcsolatban van a potival.
(#) nagy hoho válasza johi2001 hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Helló !
A triak Moc3021 vagy 3061 optótriakkal is kapcsolható és ezzel is le válaszható a vezérlésről. És elérhető áron beszerezhető: nettó 75.-Ft ill a 61-es 135.-Ft ennyit meg ér a biztonság.
nagy hoho
(#) Flatlander válasza zacc hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Én nemhagyom fölmelegedni ha érzem a bordán h már elég meleg akkor má megy is a két 12-es venti.De szerintem itthon a szobába nemkell a venti majd hozzá.Bár néha tuti meghajtom a mélynyomót vele.
(#) proli007 válasza johi2001 hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Hello!
Na jó, az előzőleg magamnak válaszoltam, és a rajz lemaradt... este van.
üdv! proli007
(#) zacc válasza Flatlander hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Ugy elketyeg de csak ha teszel egy nagyobb bordat.
(#) johi2001 válasza nagy hoho hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Szia!
Az a baj, hogy nekem 220V/10A körül kell kapcsolni...van olyan optotriak is???
(#) bbalazs_ válasza johi2001 hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Persze. De azt hiszem 16-osat kellene venned.
Mintha az lenne a kovetkezo lepcso a 8-as utan.
(#) johi2001 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
3db 75W izzó mekkora áramot vesz fel?
(#) johi2001 válasza johi2001 hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Csak 1A lenne?
(#) bbalazs_ válasza johi2001 hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Ja, en a kerdesre probaltam valaszolni, az elozmenyeket nem lattam. Akkor neked a sima 8A-s boven eleg, hogy ne melegedjen. Ha izzo, akkor vegyel nullatmenetnel kapcsolot, bar nem tudom, manapsag van-e ami nem olyan.
75W-osbol 3 db az 225W, ezert igen, kb 1A lesz az aramfelvetel.
(#) proli007 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Hello!
De tegyük hozzá, hogy bekapcsoláskor a hidegellenállása miatt az áram sokkal nagyobb, tehát érdemes még is túlméretezni.
üdv! proli007
(#) bbalazs_ válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Ezen en is gondolkodtam, de altalaban nullatmeneten kapcsolnak, szoval amikor a fesz noni kezd, akkor az aram is fokozatosan emelkedik, igy nem 'radurrantas-szeru' a terheles.
De termeszetesen ha a penztarca birja, akkor celszeru tulmeretezni, mert pl. kesobb lehet, hogy meg tobb izzot akarsz mukodtetni vagy eltero teljesitmenyueket, stb.
(#) proli007 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Hello!
Én sem tudom mekkora, de majd ha lesz hozzá humorom megmérem. (Amúgy az a "növekedés" csak 5msec. A hőtehetetlenségi ideje az izzónak gyanítom, jóval több lehet.)
Csak arra gondoltam, hogy az 1A-on felbátorodva ne alkalmazzon, egy kis SSR-t.
üdv! proli007
(#) bbalazs_ válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Akkor ebben egyetertunk! Nagy SSR-t a nepnek!
(#) bbalazs_ válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Na, en most megmertem. Egy hideg, 60W-os izzo 63 Ohmos volt, vagyis kb 4A-t vesz fel az elso par ms alatt. Ha meg meleg, akkor ezek szerint 0.25A-t, es akkor az ellenallasa 8xx Ohm lesz...
Az aram/ido fuggvenyre en is kivancsi lennek, hogy mennyi ido kell egy jelentosebb felfuteshez...

(#) Stephani Mihaly hozzászólása Márc 10, 2009 /
 
Szevasztok! Új vagyok itt köztetek, és az elektronikában is. De érdekel a rádióépítés. Tud v-ki küldeni 1 -2 egyszerűbb kapcs. rajzot? Ne legyen detektoros.
(#) Imi65 válasza Stephani Mihaly hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Ha az elektronikában is kezdő vagy, akkor nem árt egy kis elmélet sem. Remélem, fel tudom tölteni a Makai-könyvet.

Szerzői jogi aggályok miatt a melléklet eltávolítva! Kérem egy megfelelő tárhelyen keresztül, vagy privátban intézni! Frankye
(#) Electricboy hozzászólása Márc 10, 2009 /
 
Szeretnék segítséget kérni tőletek,önöktől. Szeretnék építeni egy labor tápot az áramkör az alkatrészek a nyák megvan csak nem tudom hogy milyen típusú teljesítményű trafót vegyek hogy az megfelelően működjön 230 voltról tehát milyen adatokkal kell tisztában lennem a megfelelő trafó választásához. A válaszokat előre is KÖSZÖNÖM...
(#) nagy hoho válasza johi2001 hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Helló !
Az optótriak egy olyan alkatrész amelynek a bemenetére feszültséget kapcsolsz áram korlátozó ellenállással mint a lednél és a kimenete pedig vezérli a triakodat ami kapcsolja a 10 Ampert. Ez csak egy triak vezérlő áramkőr.
Viszont leválassza a 230 voltos hálózatot a vezérlő elektronikáról mert oz optón belül nincs galvanikus kapcsolat hiszen fénnyel kapcsol .Azért optó.
(#) nagy hoho válasza nagy hoho hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
De ha veszel szilárdtest relét melyet proli007 javasolt az megoldja minden problémádat. Abban benne van az optóeszköz, tehát meg van a leválasztás a hálózatról, nullátmenetnél kapcsol és tartalmazza a teljesítmény triakot is ami kapcsolja a 10 Amp.-t Én azért javasoltam a MOC 3021-et mert kevés munkával olcsóbban kivitelezhető mint szilárdtest relével.
(#) nagy hoho válasza Electricboy hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Helló! Hogy milyen trafót kell venned azt én sem tudom.
Ha közé teszed a kapcsolási rajzot akkor már biztos tudunk segíteni.
(#) proli007 válasza Electricboy hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Hello!
Egy rajzot, vagy egy linket nem kellett volna feltenni, tudjuk miről van szó? (Mert táp azért sokféle lehet.)

- Ismerni kell, a táp maximális kimeneti feszültségét és áramát, valamint a szabályzóhoz szükséges tartalék feszültséget is. (amiből majd szabályoz.)
- Így a megkapott szükséges nyers egyenfeszültséghez kell kiszámítani a trafó váltófeszültség értékét. Ezt beszorozva a kimenő áram maximális értékével, (plusz egy kis ráhagyással) megkapod a trafó teljesítmény igényét.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Hallo!
Na, megmértem valamit. 230V/100W-os izzó.
- Nullpontkapcsolónál a csúcsárama kb. kétszerese a névleges áramának. Az áram exponenciálisan csökken, és kb. 3..4 periódus alatt tér vissza a névleges értékre (60..80ms).
- Ha nem nullponton kapcsolom, akkor maximális értéke, kb. ötszöröse a névleges áramnak. Jellege természetesen azonos. (Legalább kiderült, hogy van olyan relém is, ami nem nullpontkapcsoló. Természetesen felirat szerint nem utal rá semmi, legfeljebb a kőkorszaki gyártásideje. (De azért nem gagyi 400V/10A)

Ebből már talán, a többire is lehet következtetni. (A lehűlési idő, már sokkal tetemesebb kb. 1..1,5sec)
üdv! proli007
(#) bbalazs_ válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Koszonom, Proli007, ez nagyon hasznos info volt nekem!
(#) Action2K válasza proli007 hozzászólására (») Márc 10, 2009 /
 
Ez is bizonyítja, hogy egy sima izzó élettartamának is használna egy nullpontkapcsolós "lágyindítás". :gumicsirke: A fokozatosról meg nem is beszélve.
(#) maTaKee hozzászólása Márc 10, 2009 /
 
Üdv!
Ez a fajta panelműszer csak feszültség mérésére alkalmas, vagy át lehet kalibrálni árammérésre is?
(#) spikk válasza maTaKee hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
Lehet, hogy erre tudok válaszolni.
Egy sönt ellenállást kell sorba kötnöd a fogyasztóval és a rajta eső feszültségből tudsz az átfolyó áramra következtetni. I=U/R
Ez egy kis ellenállás szokott lenni nagyobb teljesítménnyel, pontosabb méretezést is tudnék talán számolni, csak már azért fáradt is vagyok, meg ehhez az üzemi körülmények is szükségesek (leginkább a max. áram és feszültség), ezekhez kell méretezni, az áram és a műszer feszültségtartománya határozza meg az ellenállást, a feszültség a szükséges teljesítmény számításához kell (tartalék azért legyen benne).
(Itt elbizonytalanodtam és rákerestem a sönt szóra, találtam egy topic-ot: Itt olvasgass!)
(#) johi2001 hozzászólása Márc 11, 2009 /
 
Köszi mindenkinek az infót!
Következő: »»   442 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem