Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   264 / 1385
(#) gulasoft válasza sefi hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
A gond az, hogy amikor a 0.1mm-ig kimarta, akkor elkezd erősen alámarni, mire átjut a 0.3-on egy egy milis luk az lesz vagy 2 mili, és kiszámíthatatlan. A nyákon is alá tud marni, pedig ott valami 35mikronról van szó
(#) lidi válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Két oldalról mar elvileg, mivel az a rézlemez kétoldalon fotorezisztes. Az alámarással meg kalkulálni kell mikor készül a sablon. Szerintem működhet a dolog, valahogy így csinálhatják nagyüzemben is. Engem modellezési szempontból fogott meg a dolog, ki kéne próbálni. Frankó kerítéseket lehetne csinálni belőle.
(#) gulasoft válasza lidi hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Nem tudom mit tudsz játszani az áramlással, de a 35mikront leggyorsabban a hidrogénperoxidos keverékkel tudod lemarni, itt ha nagyjából jól saccolom ennek cirka 100.000-eséről beszélünk. (Ha jók az adataim akkor nyákon a réz 35 mikron a 0.3mm-es rézlemez ennek 100.000-ese de ez kicsit nagyon soknak tűnik, javítsatok ki ha nincs igazam.)
Mindenesetre, a hidrogénperoxidos az alatt a 2-5 perc alatt amíg szétrágja a nyákon lévő rezet, simán legyalulja a 0.1mm-es vonalakat is. Ha most ezt 100.000-el megszorozzuk ordenáré értékek jönnek ki, teszem azt marási időre 200.000 perc, alámarásra 20.000mm amit még én is belátok hogy hülyeség, de a számok ezt mutatják. Próbáljátok ki, kíváncsi leszek az eredményre, jó lenne egy jó pasztamaszk megoldást találni.
(#) lgyk válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Hi!

Idézet:
„Ha jók az adataim akkor nyákon a réz 35 mikron a 0.3mm-es rézlemez ennek 100.000-ese de ez kicsit nagyon soknak tűnik, javítsatok ki ha nincs igazam.”


35 mikron az 35 mikrométer, és 1 mm = 1000 um.

0,3 mm = 300 mikron, így kb. 8-9-szerese a vastagságnak. A sárgarezet egyébként gyorsabban viszi mindegyik marató, elméletileg.
(#) oxygen válasza lmao hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Nos urak és persze hölgyek, mivel vagy 30 képet csináltam de ezek lettek a legjobbak, így kénytelenek vagytok elhinni, hogy a képen bizony egy nyák van és a furatokban pedig réz. lmao módszerével készült a galván, pontos leírást is csinálok majd ha már kikísérleteztem rendesen. Elektrolízissel (elektrogalván?) kell még növelni a réz vastagságát, de ahhoz még kell egy rendes táp, meg némi szakértelem (aki csinált már ilyet, ne tartsa vissza az ötleteket) Kérdésekre megpróbálok válaszolni, de sötétben tapogatózok én is.
(#) lidi válasza oxygen hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Jók ezek a képek. Csak a méretek nem látszódnak, mert ez akár egy kazánlemez is lehetne 10mm -es lyukakkal. Valami mércét rakhatnál mellé. Mekkorák a furatok amúgy ?
(#) lmao válasza oxygen hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Kedves oxygen!

Örülök neki, ha tényleg működik, de nem értem, hogy ez a szürke matt valami a képeken hogy lehet réz.
(#) oxygen válasza lidi hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Igazad van, az, hogy én tudom mekkora másnak nem egyértelmű a furatok amúgy 2,5mm-esek.
(#) oxygen válasza lmao hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Pedig réz bemattult a galvánfürdőben. Hétvégén folytatom a kísérletet, hogyan lehet fényesíteni. Gondolom a réz-oxidot kell leoldani róla. Ahol megkapargattam ott fényes lett. Egyébként a két oldal közti ellenállás 0,075 ohm lett.
(#) gulasoft válasza lgyk hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Ja tényleg. akkor csak kb 10*-es az arány. Kíváncsi leszek az eredményre.
(#) gulasoft válasza oxygen hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Király! Leírod a pontos menetet majd? Időben mennyi volt?
(#) lidi válasza oxygen hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Hmm, 2.5mm. Az viának picit nagy De jó hogy működik a módszer, tényleg várjuk a leirást ! Majd próbáld ki kisebb 1mm, 0.5mm furatokkal is.
(#) oxygen válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Mindent leírok pontosan, ha nekem is világos miből mennyit. Időben kb 1,5 óra volt, 20 percig száradt az ezüst-nitrát és picit több, mint 1 óra volt a kémiai rezezés.
(#) oxygen válasza lidi hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Valóban nagy, egyetlen okból ekkora: ez látszik jól (tudom tudom, 25mm még jobban látszódik, de ez a max átmérő amit a kézifúróm bevesz, az állványosat meg nem volt kedvem összerakni) Ha lesz időm kisebb furatokkal is kipróbálom. (0,7-es és 1mm-es furatokkal mert ilyen fúróim vannak)
(#) szigetizs hozzászólása Ápr 17, 2009 /
 
Sziasztok!


Van valakinek tapasztalata PCB express nyáktervező progival?

Problémám a következő: Megterveztem a nyákot alkatrészoldalról és ki szeretném nyomtatni a tükörképét, amit felfotózhatok a nyákra.
Valaki tudja mit és hol kell beállítani?
Köszönöm: Zs.
(#) lidi válasza szigetizs hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Nem ismerem azt a progit, de az nem jó kerülő megoldás hogy kinyomtatod pdf-be, és valamilyen képszerkesztő progival letükrözöd ? (pl photoshop)
(#) szigetizs válasza lidi hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Az ötlet jó, de nem lehetett a nyákrajzot exportálni. de elég kacifántosan oldották meg az inverz nyomtatásást, de megtaláltam. Köszönöm segítségedet.
(#) gulasoft válasza oxygen hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
A fólia kb. 1.5 óra (ugye laminálás után 15-20 perc, levilágítás 3 perc, pihentetés 20 perc, előhívás 5-6perc, uv 20 perc, sütés 20-30 perc.)
Akkor a furatgalvanizálás is 1.5 óra, a maratás világítással 20-25 perc maratótól függően.
A komplett két oldalas nyákhoz viszont kétszer kell világítani az még 20 perc, bár azt mondtad, hogy a fóliás levilágítás csak 3-4 perc.

A lényeg hogy 3-4 óra alatt komplett furatgalvanizált lötstoppos nyákot lehet csinálni.

Ezt ki kell próbálni, úgyhogy várjuk a leírást.
(#) Bari- válasza szigetizs hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Szia

PDF-ben úgy tudsz kiexportálni, hogy feltelepítesz egy PDF nyomtatót onnantól kezdve, arra nyomtatsz azt meg már sok egyéb progival át tudod forgatni, látom közbenmegtaláltad a progiban is a beálítást.
PDF nyomtatót innen (PDF Creator) tudsz letölteni.

Bari
(#) lmao válasza oxygen hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Ezekszerint lett egy legalább 0.6 Ohm-os, és egy legfeljebb 0.075 Ohm-os furat is. Szerintem amíg 10 Ohm alatt van mindegyik, tök jól lehet rájuk elektrolizálni. Próbáld meg (H2O2 nélküli) sósavba mártani. Hátha az leszedi róla ezt a matt valamit, viszont a rezet meghagyja.
(#) lmao válasza lmao hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Hülyeséget írtam. Csak az igaz, hogy lett egy legalább 0.6 Ohm-os.
(#) Norberto válasza oxygen hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Idézet:
„Elektrolízissel (elektrogalván?) kell még növelni a réz vastagságát, de ahhoz még kell egy rendes táp, meg némi szakértelem (aki csinált már ilyet, ne tartsa vissza az ötleteket)”


Az ITT belinkelt hozzászólásodban lévő DOC fájl második oldalán van leírva a galvanizálás mikéntje, igaz, kissé szűkszavúan.
(#) Bari- hozzászólása Ápr 17, 2009 /
 
Elkészült a maratókádam, a ki mit épített topicba tettem fel képeket Bővebben: Link
(#) szigetizs hozzászólása Ápr 17, 2009 /
 
Sziasztok! Több kérdésem is van:

1. Pozitív 20 lakkal befújt nyákot mennyi ideig kell megvilágítani egy asztali lámpába behelyezett UV izzólámpával.

2. Milyen a túlvilágított nyák? Maratás után miről ismerem meg? Honnan tudom, hogy ha keveset világítottam.

3. A gyógyszertárban nekem csak 3%-os H2O2 adtak ki, honnan lehet beszerezni nagyobb töménységűt?

Akinek van tapasztalata kérem írjon.
Köszönöm.
(#) Attila86 válasza szigetizs hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Idézet:
„3. A gyógyszertárban nekem csak 3%-os H2O2 adtak ki, honnan lehet beszerezni nagyobb töménységűt?”


Például az Azúr vegyszerboltban.
(#) kaqkk válasza szigetizs hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Asztali lámpába helyezett uv izzólámpával (ha sötét szobában csinálod : minimum egy hét ! de lehet hogy egy hónap . az uv izzó -nak kb anyi köze van az uv fényhez
mint hajdúnak a harangöntéshez , az uv izzó csak
egyszerű hangulatfény semmi uv nincs benne
jobban jársz ha kiteszed a panelt a napra .
Azt hogy keveset világítottad onnan ismerd fel hogy a
jól bekevert előhívó nem hajlandó előhozni a rajzolatot
(#) gulasoft válasza szigetizs hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
A jól levilágított nyákon szórt fényben sárgásan látszik a nyákrajz.
(#) szigetizs válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Ez jó ötlet, kipróbálom, Köszi
(#) szigetizs válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Köszi a jó pap is holtig tanul. Ha uv lámpa helyett kvarc lámpát használnék az nem volna egy fokkal jobb?
(#) sksporky hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
Sziasztok!

Most szeretnék venni lézernyomtatót,de egyik haver azt mondta,hogy nem mindegyik alkalmas "fényes" papírra nyomtatásra(tojáspapír,műnyomópapír,tiszalux(?)).

Jó lenne egy tipus,amit pl valaki sikeresen bevetett erre a célra már,vagy oszlassa el kételyeimet,hogy bármelyik lézernyomtató jó erre a célra(NYÁK készítés),valamint jó lenne ha nem lenne drága+a toner újratöltés(?)/csere.
Innen szeretném venni Bővebben: Link,valaki esetleg tudna egy tipust 30ig ajánlani?
Köszi előre is!
ui:keresgéltem egy darabig,de konkrétumot nem leltem.
Következő: »»   264 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem