Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   713 / 3959
(#) elektroszabo hozzászólása Dec 3, 2009 /
 
Szép estét!

Rendeltem a hestore-ból lm741-es ic-t
ez helyett ua741cp-t küldtek, ez ugyan az vagy egy teljesen más ic?
(#) kendre256 válasza Rainbow15 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
A dinamikus mikrofon tápfeszültség nélkül viszonylag kis jelet ad. Az elektretnek kell táplálás, viszont nagyobb a kimenőjele. A hangjuk is más (ehhez én nem értek). Az elektretnek az adott kapcsolásból biztosítani kellene a tápfeszültséget, szűrést, a kimenőjelét pedig le kellene osztani. Meg lehet oldani, csak kísérletezni kell vele.
(#) kadarist válasza elektroszabo hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Szia!

Ugyanaz, csak más a gyártó.
(#) jdani hozzászólása Dec 3, 2009 /
 
Sziasztok. Gondom azzal lenne, hogy van egy PIC16F628A-val felépített számláló. Van 4 digit, ami egy tranyóra megy, és arra megy a kijelző. Hogy oldjam meg, hogy egy 12V-os kijelzőt tudjon kapcsolni? Most is egy BC547-es van ott, a bázisra egy 1K, a kollektorra 12V van kötve, és az Emmiteren még sincs 12V, mert ha rákötöm a 12V-os kijelzőt, nem működik.. :S
(#) elektroszabo válasza kadarist hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
köszi!
(#) proli007 válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Hello!
Hát az értelmét még így sem nyerte vissza a dolog.
Az opto, nem egy tirisztor, hogy ki-be kapcsolgat. Ha meg az áthatási karakterisztikára (4N25/ Output Current versus Input Current) hajazol, akkor csak a pontatlanságok és alkatrészfüggőség fog nőni semmi egyéb..
Szóval amit keresel az egy komparátor. De a PIC bemenetet is lehet Smitttriggeresre programozni. Ha ennek hiszterézise neked túl sok, akkor egy komparátor IC-ből (V. egy műveleti erősítőből tetszőleges érzékenységű-hiszterézisű komparátor készíthető. Sőt adott PIC esetáben akár az AD bemenetére is vezetheted, és akkor a kapcsolási szinteket akár programozhatod is.
üdv! proli007
(#) wtc válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Szia!
köszi!
Átvariáltam a rajzot, betettem bc212 tranyókat, és remélem jól számoltam ki a bázis ellenállását, ugye a moc3020-nak 50mA-kell, és a tranyó bétája 310.(ha jól mértem), és így kiszámoltam az ellenállást. Javítottam a hibákat, de ha még akad szóljatok. Tehát, így jólesz a kapcsolás?
Köszi!

rwlé2.JPG
    
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Hello!
Hát nagy baj is lenne, ha meglenne rajta a 12V!! Mert még a nevében is benne van, hogy emitterkövető kapcsolás. Tehát az emitter követi a bázist (levonva annak 600mV nyitófeszültségét). De a gond nem olyan nagy mint látszik.
pd.: Két földelt emitteres kapcsolást kell alkalmazni. Az NPN-t hajtja a PIC, a PNP-t meg az NPN. és már rángatja is a 12V-ot.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza wtc hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Hello!
- A BC212 PNP tranyó. Ebben az alkalmazásban viszont NPN kell.
- A rajz, most majdnem jó, csak a zöld ellenállások másik végét nem a GND-re, hanem a tápra kell kötni. Az optók lábszámát, meg visszaállítani (felül az 1-es, alul a 2-es)
- Egyébként a zöld ellenállásokból elég 1db. mert mindig csak egy opto van bekapcsolva (persze ha a mátrix is úgy lesz tervezve.)
- A bázisba, pedig inkább 47kohm kell, mint 60ohm.
- A tápot (Vdd-GND) meg nem kellene összerajzolni, hogy el is igazodjunk benne.

De nem lenne egyszerűbb valami áramkör tervező programot használni, mint egy rajzprogramot? Mint pld. én is?
üdv! proli007
(#) wtc válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Szia!
Köszi!
Tehát én összecseréltem, mert ugye azért kell npn, mert nem a + feszt kapcsolom, hanek a gnd-t? mert a pozitív fesz megy az opto anódjára, az ellenálláson keresztül.
Hát azért nem használok progit, mert nem nagyon értek hozzá.
Köszi !
Üdv!
(#) jdani válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Kösz. Egy kapcsolás rajzot tudnál firkantani?
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Hello!
Valami ilyesmi..
üdv! proli007

NPN-PNP.png
    
(#) dolfin hozzászólása Dec 3, 2009 /
 
Üdv

Tudna valaki ajánlani pár jó boltot ahol alkatrészeket lehet vásárolni? Ismerem a Hestore-t, általában ott vásárolok, de most terveim szerint szükségem lenne egy R301-GP2Y0A21YK-re vagy esetleg szervókra, érzékelőkre, LED-ekre...
Ezeket külföldről kellene rendelnem vagy vannak olyan magyar helyek ahol megkaphatók?
Tehát minél több magyar bolt címe, esetleg honlapja jó lenne.

Köszi
Dolfin
(#) dolfin válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Köszi

Csak valahogy nem találtam ezt a fórumot, pedig gondoltam hogy létezik.
Köszi
(#) kopaszs hozzászólása Dec 4, 2009 /
 
Sziasztok egy olyan kérdésem van hogy mit jelent mos fet végerősítő
(#) pajti2 hozzászólása Dec 4, 2009 /
 
Van pár pár jópofi fotó azon a linken egy fehér színű dugaszos próbapanelről (csak maga a próbapanel érdekel). Hol lehet olyat kapni?
(#) nagy_david1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget. Ma órák alatt az egészet egyedül újrakötöttem, és most valóban a kábel végén is a várt 7 ohm -ot mérek. Eddig aki hozzányúlt az mind elkötötte, mondtam, hogy igazad van a napközis bekötéssel kapcsolatban
(#) pajti2 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Köszönöm.

Menet közben találtam itt a topicoc között egy ezzel a témával foglalkozót, ahol reklámot csináltak a Conrad-nak - dupla áron van ott ugyan az a cucc
(#) jdani válasza proli007 hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
ezek helyett nem használható BC327 és BC337?
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Hello!
Természetesen jó, sőt azzal, akár 300mA is lehet a digitek árama. Gondolom, ez egy nagyméretű soros Led-es kijelző lesz, hogy 12V kell számára.
üdv! prolio007
(#) kaqkk válasza proli007 hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Köszi a kimerítő választ ,már látom hogy csak egy elvetélt ötlet volt . Nem tudnál egy ic-t javasolni ami 5v tápfesszel komparátorként használható ? (a 16f628 nak sajnos nincs AD bemenete viszont az összes többi funkció megoldható vele , és olcsó . ezért szeretném evvel megépíteni a kütyüt )Még ha több külső alkatrész is kerül a nyákra .
(#) wtc válasza wtc hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Szia!
Na most szerintem már jó a rajz.
Mostmár csak a 4017 áramkörével lenne egykét gondom.
Szóval csak annyi gondom van hogy a reset lábat, ami a kapcsoláson rávan kötve a gnd-re, azt ugye nekem nem kell rákötni, mivel a q5 re kötöm.
És még az hogy én úgyemlékszem, amikor egyszer ezt megcsináltam, csak, akkor működött, amikor a 12. lábát rákötöttem a gnd-re, de ez nincs rejta a rajzon.
köszi!
Üdv!
(#) proli007 válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Hello!
pld. LM339 v. LM393 olcsó nem ráz és 5V-ról szépen megy. (Nyitott kollektoros a kimenete, ezért egy felhúzó ellenállás kell rá az 5V-ra.)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza wtc hozzászólására (») Dec 4, 2009 / 1
 
Hello!
Most már jó a rajz, csak kicsit perverz.. :yes:
A 12-es láb az átviteli kimenet, ha a 4017 után másikat kötnél. Azt a világért sem kell sehova kötni itt.
Viszont az IC-nek tulajdonképpen van két órajel bemenete.
- Ha a CLK bemenetet használod, akkor a 4017 mindig az órajel felfutó élére billen. Ilyenkor az ENA bemenetet, GND-re kell kötni (mint ahogy az eredeti rajzon is van)
- Ha az ENA bemenetet használod, akkor minden órajel lefutó élére billen a számláló. Ilyenkor a CLK bemenetet VCC-re (a helyes a VDD lenne) kell kötni, hogy számolni tudjon.
Szerintem Te a 13-as lábra emlékeztél.
üdv! proli007
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Dec 4, 2009 /
 
Kedves proli007!
Nem tudom, hogy megnézted-e a hozászólásomat, de azt tudom, hogy nem válaszoltál...
Ugye azt mondtad, hogy írjam le, hogy mi miért...
megtettem...
Üdv.: Litldákk
(#) Dani494 hozzászólása Dec 4, 2009 /
 
Sziasztok!

Miért megy 2 dióda a motor egyik szénkeféjére?Elvileg akkor is működne a motor ha csak egy lenne nem?
(#) proli007 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Hello!
Őszintén szólva, azt gondoltam, hogy még dolgozol rajta, csak nincs időd... Mert ez még elég hiányos. Nem úgy van kialakítva, ahogy gondoltam, és nincsenek kondik a stabi előtt-után..
De most megtaláltam egy rajzot, amit valahova már feltettem ide. De most még egyszer.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Dani494 hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Hello!
Mert ez egy kétutas egyenirányító, csak ellenállás osztóval van megoldva, nem trafóval. Amikor meg a kapcsoló melletti dióda csökkenti a fűtőteljesítményt, akkor a motor egyutas jelet kap, és csökken a fordulata is. (A kapcsoló, meg a dióda kicsit el van rajzolva, nézz utána, hogy működne.)
üdv! proli007
(#) Dani494 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Köszönöm.
A hajszárítóban így volt bekötve,onnan rajzoltam le.
(#) Zed válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 4, 2009 /
 
Az 628-ban van komparátor. Miért nem használod azt? Már ha szabadon vannak a megfelelő lábak.
Következő: »»   713 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem