Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   63 / 965
(#) plepi válasza ego2 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Nem drága de a 16-os 20-as köracél is ugyan azt a célt szolgálja. És 10-ből 9-enc vill szerelő a köracélt vagy betonvasat alkalmazza.
(#) kadarist válasza dil hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Egyetértünk! Én is villanyszerelő vagyok, még ha mostanában nem is a szakmámban dogozom (szerencsére).
(#) plepi válasza dil hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Ez igaz ,de mi történne vele? Akkor még is csak van abban valami amit mondok.
(#) Feri válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
PL: OBO
www.obo-bettermann.com/.../obo_hungary.shtml
(#) Feri válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Azok mind kontárok.
(#) dil válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Nem szeretném, ha valaki rosszúl érteni amit mosst írok.
Nem az az érdekes, hogy miből van, hanem legalább a létesítés időpontjában teljesítse az elvárásokat (megfelelő ellenálás érték), és minél tovább tartson.

Az oxidációhoz csak annyit, nem a víz oxidál, hanem a levegő. Nézzétek meg például a horgászstégeket, a fa nem a víz alatt korhad, hanem a víz felszínén a legjobban. Az persze más dolog, hogy vannak agresszív talajok amelyek fokozottan marják a szondát.
(#) plepi válasza Feri hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Ebbe azért ne mennyünk bele,kontárok?? Lehet a gyári sem úgy van le kezelve ahogy kellene. Ha nagyon jó földelések lennének kialakítva a szolgáltató részéről akkor a fogyasztót nem követelnék. És hidd el,mondom vill szer 70%-a betonvasat ver le. A szolgáltató miért nem ellenőrzi ezeket???
(#) dil válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Mert nem a szolgáltató, hanem a kivitelező felelőssége, a fogyasztó kockázatára.
(#) plepi válasza Feri hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Akármilyen földelést leverhetsz,az érték akkor sem lesz megfelelő,sok mindentől függ. Stb itt már beszéltek róla jó földelést csinálni nem lehet.
(#) plepi válasza dil hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Igazad van de a szolgáltató követeli meg,ha követeli ellenőrizze is. Vagy nem?
(#) ego2 válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Én akkor is maradok a 10. Biztos, hogy én nem tökölök a hegesztgetéssel, meg az egyebekkel. A megrendelővel közölni kell, hogy ez az előírás, ezzel együtt ennyi a végösszeg és viszontlátásra. Még soha nem találkoztam olyan megrendelővel, aki azon próbált volna spórolni, hogy gyártsunk földelőszondát. A kivitelezőnek el kell tudni adni a szolgáltatását és akkor nem bírálja felül egy laikus megrendelő. Egyébként a felénk megtalálható talajba, van amikor még a tű hegyesre hegyezett gyári szonda is kéreti magát, hogy bemenjen.
(#) plepi válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Sok mindent követel a szolgáltató,ha abba beleszól a mérőhely kialakításánál hogy,pl tetőtartó horganyzott legyen meg milyen átmérő stb akkor miért nem írja elő a földszonda paramétereit is
(#) dil válasza plepi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Nincs rá jogosítványa, se embere már, minden ki van szervezve.
Egyébként amikor a kivitelező nyilatkozik az áramszolgáltatónak, buntetőjogi felelőssége tudatában teszi, mármint, hogy az érvényben lévő szabványok szerint létesítette a berendezést.

"jó földelést csinálni nem lehet" , akkor van más védelem pl. FI relé.
Ez nem játék!
(#) Rumcájsz válasza dil hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
3-4-6m? Érdekes!
A szabvány szerinti 3 méteres hossz a magyarországon található talajviszonyoknak felel meg.
A szabványos földelések 3 méter hosszúságúak ha nem kielégitő a földelés értéke akkor ezen 3 méteres földelőszondák darabszámát szaporitják.
Igy a 4-5 meteres hossz hülyeség!

Közben látom hogy törölted azt a hozzászólást amire reagáltam, látom rájöttél saját hülyeségedre.


Mégegy fontos: ""jó földelést csinálni nem lehet" , akkor van más védelem pl. FI relé."
Az ÉV relé nem önálló érintésvédelmi mód! Ne kavard össze a szezont a fazonnal!
A földelés -földelt- az egy külön érintésvédelmi mód a FI relé az csak kiegészítő érintésvédelem! Tehát ebből is következik hogy a fő érintésvédelmi módot alkalmzni kell! Magyarul kell minden esetben a földelés a FI relé csak extra.
(#) ego2 válasza dil hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Ami ugyebár 2009 február óta kötelező is mindenhova!
(#) plepi válasza dil hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Tudom!
(#) dil válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Az a negyven éves áramszolgáltatói tapasztalat ami mögöttem van -ezen belül tíz kisiparoskodás, ami csaknem 100 családi ház villamosítását jelentette- azt mondatja velem, a 3m-es földelés - ha nem FI relét használsz, nudli, az alföldön biztos.
Nagyon sok földelést megmértem, hálózaton is meg minden munkámnál is.
(#) ego2 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Az utolsó mondatodban viszont Te írtál hülyeséget. Ismét kötelező a FI relé új kiépítésnél, vagy jelentős mértékű villamos átépítésnél. Az ideiglenesnél meg mindig is az volt.
(#) Rumcájsz válasza dil hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Ezt nem vonom kétségbe sőt én is ragaszkodom mindig az ÉV reléhez. De minden esetben kell földelést is telepiteni! Tehát nem elég magában az ÉV relét felszerelni hiszen az csak egy kiegészítő ÉV mód.
(#) Kalex50 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Lennél kedves kifejteni, hogy mitől szabványtalan az a földelőszonda, ami teljesíti a leoldási áramerősségre és az érintési feszültségre vonatkozó követelményt?
Amennyiben jól csalódom, azt írtam:
Idézet:
„ÉV reléhez, meg felesleges az a hossz. Annak megteszi a 1,5-2m bőven.”
(#) Rumcájsz válasza ego2 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Én azon témával inditottam el a hozzászólás sorozatomat hogy ne irogassatok már a laikus, "segitséget" kérőknek értelmetlen hülyeségeket. Ebből arra következtethetsz hogy nem új villamos berendezés létesitéséről van szó.
Az új létesítésekre valóban az az előirás amit leirtál! De itt a fórumon ne akarja már megcsinálni senki az új házának a szerelését.
Max felújitás, javitását.
(#) Atis57 válasza ego2 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Sziasztok!
akkor ez érdekes -- mert az ÉMÁSZ_ELMÜ csoport nem kéri a FI relét...
(#) Rumcájsz válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Kifejtettem! Szabvány!
A szabvány deklarálja mi az a számottevő földelés. 20-as köracél 3m hosszban, 8-as horganyzott földelőbajusszal.
Egy ilyet ha leteszel, jó esélyel kielégitesz egy csomó előirást az ÉV reléd is le fog verődni.

Mert Te számolgatsz áramot és abból döntőd el hogy 1-2 vagy 2.12 centi hosszú szondát teszel le? O.o Ha igen, kicsit egyedi a stirlusod! 1.5 -2 métert miből határozod meg? Saccolással vagy kártyavetéssel?
(#) Rumcájsz válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Attól függ hova!

Új bekapcsolásnál vagy ideiglenes mérőhelynél igenis szabvány irja elő az ÉV relét ! ego2 jól irta!
Meglévő villamos berendezésen végzett felújitás, mellészerelés, teljesitmény növelésnél nem kéri a szolgáltató!
(#) dizi válasza kolti hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Rá van írva meddig látnak .
Ezt simán feltehetted volna a villanyszerelés témában.
A macsekre mindig befog kapcsolni ha csak nem likvidálod azt.
(#) Kalex50 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Szerintem egy kicsit még képezned kell magad. A nagy arc önmagában nem jelent szakmai megfellebezhetetlenséget! :no:
Ne minősítsd a másik érvét hülyeségnek, hiszen lehet, hogy csak rosszul emlékszik, vagy bármi. A konkrét hozzászólásodra:
1. Olyan, hogy "Magyarországon található talajviszony" - nincs! Telepíts Apostagon és Kunmadarason. Külön fizetek, ha egyforma szondával biztosítani tudod az előírt értékeket.
2. A földelés hossza -mivel a hegesztés nincs tiltva- szabadon kialakítható. (Természetesen a hegesztési varratot szabványosan kell elkészíteni, és el kell látni korrózióvédelemmel)
3. A Fi relével kapcsolatos eszmefuttatásod az elméleti alapok hiányosságaira mutat.
(#) Rumcájsz hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
Érdekes dolog ez a virtuális villanyszerelés! A hozzáértők tegyék már a szívükre a kezüket és gondolkozzanak már el hogy nyugodt lelkiismerettel adnak tanácsokat a fórumozókna úgy hogy egy adott problémát nem látnak át teljesen vizuálisan? Véleményem szerint ez a weben történő szerelgetés veszélyeket rejt magában! Nem annyira egyszerű egy átlagos szerelés sem hogy feketét a feketéhez, kék a kékhez. Rengeteg dolgot meg kell vizsgálni. keresztmetszetektől kezdve pl egy adott helyiség jellemzőét (pára, száraz...), szerelvények, távolságok, EPH, ÉV, kötések.
Én mindenesetben azt javaslom mindenkinek akinek nem szakmája az ne vágjon bele a hobby szerelgetésbe mert biztos hogy eltalál az áram az izzóig de nem mindegy hogy milyen biztonsággal! És ez az utolsó szó az egész szakma lényege! Biztonság! És ezt távgyógyítással nem lehet garantálni és felelősséget vállalni! Pedig ez a szakma igen felelösségteljes.
Szebb jövőt!
(#) Kalex50 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Tájékoztatlak -amennyiben elkerülte a figyelmedet-, hogy a szabvány alkalmazása nem kötelező. Viszont a szabvány által elérni kívánt cél biztosítása igen. Ebből következik, hogy amennyiben kiszámolom és bizonyítom, hogy az általam alkalmazott megoldás megfelelő a cél elérésére, simán alkalmazhatom. Az más kérdés, hogy a felelősséget is vállalni kell!
(#) kolti válasza dizi hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Mit jelent a likvidálás?
Úgy tudtam, hogy van olyan ami csak bizonyos magasságban érzékel.
(#) Rumcájsz válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Látom Te egy olyan ember vagy akinél gyakorlatban működnek a régi beidegződések és kb, saccolásos eljárások. Dolgozni szerethetsz de lehet hogy szakirodalom olvasására épp ezért van kevés időd...
Ha megengeded az 1-2-re nem ismételném a válaszokat meg.
3-ra pedig csak annyit hogy vedd elő a hatályos rendelkezéseket, olvasgass bele. Világosan kitűnik hogy az ÉV relé nem külön, csupán egy kiegészítő érintésvédelmi mód! Nem csak dolgozni kell szeretni, meg 100 házat megcsinálni, hanem az elvégzett munkát biztonsággal a rendelkezések és szabványokank kell megfelelően elkésziteni. Ugyanis addig nincs baj mig nincs baj!

Részemről a témát zárom, senkit nem akartam megbántani, ha mégis sikerült akkor elnézését kérem!
Következő: »»   63 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem