Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Klíma beszerelése, fűtés-hűtés házilag
Lapozás: OK   18 / 107
(#) Macsek71 hozzászólása Jún 19, 2010 /
 
Skacok !

Van egy Simbio fantázianevű klímám ( már az előzőekben kérdezgettem vele kapcsolatban). Ha "feldobom" a falra ( megspórolom a segédmunkát a Szakinak) valaki segítene szakszerűen bekötni-beüzemelni ?*

címet költségeket privátban megbeszéljük.

* Bocsi az apróhirdetésbe való hsz-ért .
(#) Kdani hozzászólása Jún 21, 2010 /
 
Sziasztok!

Kölcsönbe kaptam egy manométer szettet (R22,R407c,R410), hogy meg tudjam mérni a split klíma készülékemben a nyomást. Érdekelne, hogy mi az a módszer ami legkisebb gázveszteséggel ill. egyáltalán semmilyen gázveszteséggel járó nyomásmérést eredményez amikor rádugom a (szervízcsonkra) szívóoldalra ill. lecsavarom róla?? Van az órához a megfelelő 3 darab tömlőm. Nagyon megköszönném a segítséget, nem szeretnék az ózon rétegen az R22-vel még jobban ártani.
Még 1; ha jól néztem akkor 20fokon olyan 9bar nyomást kéne mérnem ha megfelelő mennyiségű a töltet, igaz!??

Üdv.: Dani
(#) kaqkk válasza Kdani hozzászólására (») Jún 21, 2010 / 1
 
A nyomást üzem közben kell mérni ! Elindítod a klímát
és egy két perc múlva rátekered a "tömlővéget " a szelepre , a baloldali kék színű manométert kell csatlakotatni , ezen a gáz nyomása mellett jelölve van az elpárolgási hőmérséklet is . Ha a gáz mennyisége megfelelő akkor az elpárolgási hőmérséklet +2-+5 C körül mozog , Ha ez alatt van akkor kevés a gáz . Ha a manométeren nincs c skála akkor egy "gőzléc" nevezetű táblázat segítségével tudhatod meg a hőmérséklet értékét
(#) Kdani válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Köszi a segítséget! Még annyi, hogy a rátekerésnél és letekerésnél elillanó kevés gáz elhanyagolható? Gondolom ezzel nem szoktak foglalkozni, igaz?

Dani
(#) tibibalogh520 válasza Kdani hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Így igaz, elhanyagolható, de természetesen a lehető leggyorsabban végezd a rá/letekerést.
Arra nagyon vigyázz, hogy a manométer szeleptönkjén a szelep ellegyen zárva (attól még a manométer mérni fog) különben a gáz eltávozik a szeleptönk esetleg lezáratlan csonkjain keresztül!
(#) sunraw hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Sziasztok!
Elkeztem építeni egy pici klímát.
Az elképzelésem az volt, hogy a hűtést 2db TEC1-12710-es peltier elemmel fogom megoldani. Első körben a meleg oldalakat 1-1 hőcsöves proci hűtővel oldottam meg és a hideg oldalakat egy vörösréz blokkra tettem, amiben forgattam sima vizet. Így 22fokot értem el. Ezután lecseréltem a hűtőket ipari SSR alu bordákra és tettem rájuk 1-1 8cm ventit. Így már 14 fokot tudtam keringetni. Na de mivel ez is kevés volt, kiberheltem két mágnesszelepet, 0,4-es rézlemezt forrrasztottam rájuk és ide tettem a hideg oldalát a peltiereknek. Így két körön forgattam a vizet, de sok javulást nem értem el.
És a kérsés:
Hogy tudnám a meleg oldalakat úgy 20-25 fokon tartani?
Hogy oldjam meg, hogy a peltierek lekapcsolása után hirtelen ne melegedjen a hideg oldal is?
Ami még fontos:
A két elem párhuzamosan volt kötve, így 12VDC-n 10A-t vettek fel a tápegység szerint.
Akinek van ilyen jellegű tapsztalata, annak megköszönném ha segítene
Köszi előre is!
üdv.sun

Légy szíves a felesleges sortöréseket mellőzni!
Kösz: Frankye
(#) bbalazs_ válasza sunraw hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Nem egeszen ertheto szamomra a leiras. Szoval a hideg oldalon kering ket koron a viz?

A meleg oldal hutese legyen a legfontosabb. Oda kellene a viz inkabb. Oda semmilyen eros hutes nem eleg jo
Szerintem egy regi auto futoradiator vagy marginalis esetben hutoradiator, jokora ventivel megtamogatva.
(#) sunraw válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Igen. Mivel a peltier felülete kicsi (40x40) így két körre bontottam a dolgot. Szerinted, ha variálom az áramlást és a hideg oldalon termelt víz kb 1/3 részét a meleg oldal hűtésére használnám, elérek valamit? Vagy alakítsam át teljesen az egészet és építsek egy hőcserélőt a meleg oldalnak is?
(#) tibibalogh520 válasza sunraw hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Szerintem termikusan kösd sorba a két peltiert.
Az egyikkel hűtöd a másik meleg oldalát, így nagyobb differenciált tudsz létrehozni a hideg, és meleg oldal között.
(#) sunraw válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Köszi a tippet! Ezt kipróbálom.
(#) bbalazs_ válasza sunraw hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Mindenkeppen kulon kort csinalj a meleg oldalnak.
(A felvetesedet gondold vegig, miert nem jo).

Ez a cucc egy hoszivattyu, ami eldisszipalja a bevitt teljesitmenyt EGESZEN a meleg oldalon - magyarul a peldadnal 120W-ot - es meg az atszallitott ho is hozzaadodik.

A meleg oldal minel tokeletesebb hutesere fordits gondot.
A Peltier amugy sem tul fenyes hatasfoka tovabb romlik a hokulonbseg hatasara. A legjobb a hatasfoka akkor, ha azonos homersekleten van a ket oldal (ekkor tudja a legtobb hot atszallitani).

Ha a minel hidegebb levego a cel, akkor valoban megfontolando lehet a szendvicsstruktura, amit tibbalogh520 ajanlott. De itt meg erosebb hutes kell majd a melegoldalnak, leven annak a teljes eldisszipalt teljesitmenyet meg egyszer at kell vinned egy Pelieren...
(#) sunraw válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Eddig értem. Akkor mindenféleképpen kell még egy blokk és egy szivattyú. a hőcsöves hűtőket pedig berakom a peltier hűtés kilépő oldalára rásegítésnek. A hűtőközeg mi legyen? Ioncserélt - desztillált vagy fagyállós víz?
(#) sunraw válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Óóóó....változott a helyzet Szereztem egy hibás szekrényklímát ilyet ám azt hiszem egy pár gondot levesz a vállamról.
(#) bbalazs_ válasza sunraw hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Orulok, akkor okafogyotta valt a dolog. A 120W-os Peltierek ugyis max par tiz wattos hutest jelentettek volna.
Egybkent a hutokozeg attol fugg, hogy hova tervezed. Ha csak lakasba, akkor sima viz is jo vagy desztviz. Kulteribe a homerseklettol fuggoen kell fagyallot keverni. En mindegyikhez tennek kis natrium-azidot, (NaN3), hogy a vizben tenyeszo kis rohadekok kipusztuljanak.
(#) klimás56 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Egy-két apró tanács kiegészítésként:
1. Ha két kézzel csinálod a leszerelést, javaslom az egyik kezeddel a tömlőt szorítsd a csonkra , a másik kezeddel letekered a recés hollandit és egy villámgyors mozdulattal elveszed az egész cuccot. Így a kezedet nem égetheted meg a kiáramló hűtőközeggel. A veszteség így is megmarad.
2. EZT NAGYON FIGYELMESEN kövesd végig: a vékonyabb csőves szelep végén van egy zárósapka. Ha leveszed , alatta egy belső hatszögű nyílás lesz , általában 4-s imbusz a jó, de lehet más méret is.
Üzem közben ezt a szelepet az óramutató járásával egyezően bezárod ,a MANOMÉTER rövidesen CSÖKKENŐ nyomást fog mutatni, azaz elindul a " O "-" -1 " bar felé, Várd meg amíg olyan 1 bar körül mutat, EKKOR gyorsan letekerheted a manométer csatlakozást. Így minimális gázveszteséggel tudod a műszert levenni!
NAGYON FONTOS!: Amint levetted a műszert , a szelepet ellenkező irányba fogatva nyisd ki. Zárósapka vissza , schräder szelep sapka vissza , jó hűsölést

Nem kéne kifestőkönyvet csinálni, ha kérhetem, éppen elég ha nagybetűvel írod, vagy aláhúzod..köb..
(#) Macsek71 hozzászólása Jún 26, 2010 /
 
Egy kérdés :

Mit "csinál" a split-klíma készenléti állapotban ? ( gép feszültség alatt, távirnya on parancs előtt)
A gép használati utasítása szerint 8-12 órát készenléti állapotban kell tartani hosszabb állás utáni első bekapcsoláskor ...
(#) tibibalogh520 válasza Macsek71 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Szoknia kell a villanyt
Még nem hallottam ilyenről, és értelmét sem látom.
(#) klimás56 válasza Macsek71 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Röviden: semmit azaz stand by-ban zabálja a villanyt!
Komolyabban: Vannak olyan splitek amik az ún. téliesítő szettel vannak kibővítve , ott a kompresszort egy kis fűtőbetét melegen tartja és a kültéri ventillátor fordulatszáma szabályozva van. Na itt lenne értelme az előzeztes "készenléti " állapotnnak.
(#) klimás56 válasza klimás56 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Pusztán a téma fontossága , illetve a kérdező kevés szakirányú tapasztalata miatt látom fontosnak az adott szavak kifetését eltérő színre , ha már van rá lehetőség!
(#) Macsek71 válasza klimás56 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Köszí !
(#) Ramy hozzászólása Jún 30, 2010 /
 
Szerbusztok mindenki!

Pár napja szereltek nekem egy split klimát(whirlpool).
Néha működés közben szörcsögő hangot hallok a beltéri gépnől,mintha valami viz szürcsögne benne!
Jól működik,jól hűt...!
Szeretném megtudni,szerintetek nem okoz ez a dolog későbiekben problémát,és mitől lehet?
felszerelésnél,nem használtak vákum szivatyút,simán a kiépített rendszer egyik végén( a kültérinél) megnyitotta a visszajövő csövet,ráengedte a gázt(ami végig futott a rendszeren) és akkor hirtelen elzár! Szereintetek ez jó igy? Olvasok minden félét,van aki hason teszi ezt,álítva,igy megoldható(szivattyú hiányában) de tudom nem szakszerű totál,de emgoldható nem? Nem fog savasodni a rendszer,,,vagy...?

Köszönet!
(#) klimás56 válasza Ramy hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Szia! A szörcsögő hang a hűtőközegtől ered, ha csak néha hallod, nem nagy gond!
A szerelés-beüzemelés a leírtak alapján, a legyszarabb megoldás!

Lehet köpködni a véleményemért, lehet osztani az okosat az ésszel együtt.
De akkor is ,a vákumolást nem úri passziónak találták ki!

Ez a fajta "szerelő" (bár inkább görénynek nevezném) "áldásos" ténykedése alapján alakulnak ki olyan vélemények , hogy a klímaszereléshez nem kell semmi sem, minek fizetnék a szemétláda szerelőnek akárhány forintot is , hiszen úgy is lehet csinálni ahogy nálad.
Nos a gépednek nem igazán tett jót a módszer, a vákummal nem csak a levegőt kell eltávolítani a csőrendszerből , hanem a levegővel együtt jelen lévő nedvességet is. Ez az utóbbi az, ami diszóságot csinálhat a kompresszor olajával, ha bentmarad.Egyszerű kifujatással nem távozik.
A kifújatás másik árnyoldala: feltételezem R 407C vagy R 410A a hűtőközeg ( ez a jobb) ami a gépben van .Nos mindkettő több összetevőből álló keverék hűtőközeg , az összetevők különböző hőmérsékleten más-más állapotban van jelen a rendszerben.
Ha gáz állapotban elengedünk belőle ,pl. kifúvatunk, akkor az összetevők aránya megváltozik és nem a megfelelő üzemállapotban fog a gép dolgozni.
(#) Ramy válasza klimás56 hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Szia!
Huuha profi választ kaptam!

Ő ő ,és akkor én mit tegyek szerinted most?
Töltessem ujra vagy,vákumoltassam meg ujból...?
A Szörcsögés hang az ugy van,..bekapcsolod,eltellik kb 7-10 perc és akkor kezdi frottytytyt,és utána 2-3 percenként csinálja ,aztán nem is tudom 5-10 percenként! Ez soknak számit?
(#) klimás56 válasza Ramy hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Szerintem hívd ki a "kollégát" és mond el neki a panaszod , szerintem rá fog tölteni a gépre. Vagyis pótolja a kifújatást...
Egyébként annyira nem gond a szörcsögés és ha kicsit hűvösebb lesz , lehet meg is szűnik.
A kültériben jobban le tud hűlni , ezáltal cseppfolyósodni a hűtőközeg és egyenletesebb lesz az adagolás. Akkor is hallatszik nagyon halkan a sistergés de ez velejárója a működésnek.
(#) Ramy válasza klimás56 hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Lehet én vagyok értetlen de nem értem.
Szóóval,,a gép jól működik nincs semmi panasz (tök jól hüt minden) ez a szörcsögésen kívül saemmi!
A szörcsögés a Gáz hiánya...vagy a páralecsapoló...miatt van,vagy?
mert most próbáltam, leállítottam a gépet..kifujatta magát bezárt az kifuvo ablak,és utánna 1 perc mulva szörcs!
Indulásnál több szörcs,müködés alatt egyre kevesebb,ha sokáig megy ritka!
Szóval ez a gáz miatt van,h van benne valami ami nem kéne( viz,pára mit tudom én) ??
(#) Ramy válasza klimás56 hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Jaj amit még elfeledtem megírni!
A beltéri,és kültéri költ 7Méter táv van,az ugyi 2x 7 méter réz cső! nem tudom,h a gyári töltés,mennyi méterre van kalibrálva?
Köszi a segitségedet!!
(#) Kerry hozzászólása Jún 30, 2010 /
 
Sziasztok!

Én teljesen tájékozatlan vagyok a témában, és sajnos most nincs időm végig nézni 3000 hozzászólást, ezért kérlek titeket ne haragudjatok, ha butaságot kérdezek, vagy olyat, amit már sokan feltettek!

Szóval, albérletben lakunk, és ha lehet falbontás nélkül szeretnék hatásos klímát! Azt olvastam, hogy a gégecsöves mobil klíma nem túl jó megoldás, főleg a pénztárca szempontjából.
A kérdésem az lenne, hogy a másik verzióhoz (talán mobil split klíma a neve) milyen rombolással jár, vagy mik a feltételek hozzá? Kell fúrni, vagy faragni? Ha igen, mit?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Kerry
(#) kaqkk válasza Kerry hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Láttam már mobil split klímát , de egy dolog nem tetszett
benne : a beltéri ugye bent van a szobában a kültéri kint az erkélyen , a kettő közt egy félig becsukott ajtó (ugye a csövektől nem lehet teljesen becsukni) , és ezen a "résen dől be a meleg kintről ! Szerinted megéri az utcát hűteni ??
(#) Kerry válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 1, 2010 /
 
Persze, igazad van, azért is írtam ide, mert semmi tapasztalatom a témában, és a lakás sem saját, és erkély sincsen ráadásul!
Csak tapogatózom, próbálok megoldást keresni!

Köszi a választ!
(#) OTee hozzászólása Júl 1, 2010 /
 
Sziasztok szakik!

Klímakérdés: Adott a cégnél 1 régi, Airwell feliratú Mobil-klíma.
Működik, csak nem fúj elég hideget.
Ma sikerült néhány részletet kideríteni (hol lehet tölteni, milyen gáz van benne ...stb)
A benne lévő gáz R22, ami köztudottan tiltott, fluoros cucc.
A kérdés, hogy ilyenkor mi a teendő?
Leengedni és újjal feltölteni, vagy van esetleg olyan új gáz, ami rátölthető?
A cég nem fizeti, saját magunk oldanánk meg ismerős szerelővel, de költséghatékonyan kellene!

Köszönöm előre is a válaszokat!

OTee
Következő: »»   18 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem