Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Háztartás fogyasztásának mérése digitálisan, teljesítménymérés
Lapozás: OK   3 / 5
(#) Atis57 válasza Villanypasteur hozzászólására (») Dec 25, 2008 /
 
Szia!
szép dolog a metrologia tudománya,De: Az elmult 32évben
2db olyan fogy.mérővel akadtam össze ami PLUSSZBAN csalt. A többi mind negativban.
Az összehasonlitás találomra/saccra:
keresel olyan fogyasztót ami 0,5A ---1,0 A ---3,0A és talán még az 5,0A vessz fel /Lakatfogó,digitmulti /.ezekkel megnézed a tárcsa fordulattal /5---10 ford. /
P=1000X3600X n/ C.t vel Wattban
C=a ford/kWh n=5-10 ford. t= a mért secundum.
digitmultival megnézed a hálózati fesszt közben.
Ha nagy az eltérés akkor érdemes mérőcserét kérni .
/Leszerelés+hitelesités+kiszállás=10--18 000Ft /
Én "a fogyasztási szokásokban láttam "a pazarlás okát.
Valamint az energiatakarékos készülékben: PL Hűtő a papir szerint A en.oszt 115kWh/év -helyett havonta ennyi! ! !
ha vizaolvasol a többit is leirtam 20-70 hozzázólásal ezelőtt.
(#) Villanypasteur válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Szia!
"Az elmult 32évben 2db olyan fogy.mérővel akadtam össze ami PLUSSZBAN csalt. A többi mind negativban."

No, már csak ezért is érdemes a mérést megejtenem, ugyanis bármi is lesz a végerdemény, csak örülhetek. Ha negatívban csal, azért, ha pozitívban, akkor az ELMŰ orrára dörgölhetem az eredményt. A lakatfogóról annyit, hogy - bár tudnék szerezni - az elvéből adódó pontatlansága miatt biztos nem használnám hitelesítési célokra. Indikátornak persze megfelelő. A hibás fogyasztási szokások valóban fölöslegesen pörgetik a mérőket (múltkor néztem néhány otthoni kütyü készenléti áramát és bizony 60 - 330 Ft/hó áramfogyasztás jött ki készülékenként.) Elég rettenetes értékek.
(#) Atis57 válasza Villanypasteur hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Szia!
Persze kettőnk gondolkodás módja eltérő :
én hitelesiteni NEM SZOKTAM
- megnézni valamit és kizárni a "nagy eltéréseket" --ehhez nem kellenek 1%-s műszerek, nekem legalábbis.
Amikor felmerül az 5% feletti eltérés réme , NA AKKOR érdemes belemenni ezekbe.
Tehát kedvelem a lakatfogót.Az előző HSZ.-ben emlegetett áramokkal ezt elég jól le lehet mérni/saccolni.
a most nálam felszerelt mérő "sajnos" 40Wnyi terhelésre még nem akar elindulni,SAJNÁLOM is DE NAGYON !!ekkora pontatlnág??
(#) djyuri hozzászólása Dec 27, 2008 /
 
Üdv
már valahol a topic elején voltam,de láttam,hogy még vannak,akik nem találtak műszert.
Akinek nem kell nagy tudású,de elég pontos az kéne,akkor nekem jól bevált ez:
Bővebben: Link

Csak beállítás kérdése és a pénzt is megmondja,de még nem jöttem rá,hogy éjszakairól miként következtetem vele a nappalit együtt

A lényeg,hogy ez is 5W minimum...de!...pontosan
6W-ot ráküldve 6W volt
10W-ot rákötve 10W-ot mutat.
100W-ot rákötve 99-101W-ot...
1400W-os égő (egy reflektor) ideális feszültségen mérve 1391W volt.

Mér pillanatnyit és összfogyasztást is.
Minket a pillanatnyi érdekelt,mert a készülékek piros ledje és maximum fogyasztása érdekelt.

Mind reális és kijött a végeredmény.

Remélem kedvre kapott valaki.

üdv.
(#) netwolf válasza djyuri hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
sziasztok!

1 hasonló kütyüvel én is mértem, és egészen pontos...arra jó volt, hogy tényleg megnézzem miért 20 a villanyszámlám, mikor alig használok valamit...igaz a pc-m simán 350watt fölé kapaszkodik, mikor számol a Macpro-m, meg 400 fölött...így mostanában nem hajtom őket egyszerre, ha nem muszály...a prohardveren is van egy jó fórum a témában, ahol egész sok mérési adat is van...
(#) deguss hozzászólása Feb 27, 2010 /
 
Nem tudom szóba került-e már, nekem gyors megoldás kéne 3 fázisú hatásos teljesítménymérésre. Csak és kizárólag a hatásos teljesítmény érdekel.

Mikrovezérlő programozás nem okoz gondot, de hogy tudom minél egyszerűbben az áramokat mérni. A feszültségmérést gondoltam megoldom ellenállásosztóval a nullához képest (tudom nem szabályos, de be lesz dobozolva minden, és kezelőszerve se lesz a műszernek), de mivel mérek áramot? Van olcsó, és könnyen beszerezhető Hall IC kellő felbontással (legalább 50mA) vagy milyen megoldás kínálkozik?

Nem ipari kivitel lesz, ehhez nem kell áramváltó-trafó, egy bedobozolt kis egyszerű áramkör lenne, egy egyszerű kijelzővel, vagy akár 7 szegmensesekkel. Ötleteket várok.
(#) potyo válasza deguss hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Pl. mérhesz áramot ilyennel: Link
(#) gyulank válasza El_Pinyo hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Vagyis, ha úgy számolom ki a fogyasztást, hogy megmérem a dolgok áramfogyasztását, és simán beszorzom a feszültséggel, akkor többet kapok, mint amennyit az óra mér? Ja, és tudom, hogy ez hülye kérdés, de ez az eredménymennyi időre van számolva?
Szóval pl. 1db. 1:1 220/220V-os trafó után, amiből, 220V jött ki, nem tudom miért, de annyit mértem.

Lényeg, hogy mindent megmértem a szobámban, köztük 1db. 15Wattos, és 1db. 11Wattos energiatakarékos égőt.

A 15W-nál 0,03-0,05A = 6,6-11W
A 11W-nál 0,02-0,04A-ig mértem, ami 4,4-8,8W, ha megszorzom 220-al.

Ez azt jelenti, hogy 11W-ot fogyaszt másodpercenként, és be kell szorozni 3600-al, és óránként 39600 Wattot fogyaszt? Vagyis 39,6kWh óránként?
(#) kRoy válasza gyulank hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
230-cal szorozd meg, ne 220-szal!

Ha az áramfelvétel 230V mellett 40mA, akkor az 9,2W. Ha egy órán keresztül folyamatosan 9,2W, akkor 9,2Wh a fogyasztás. (Wattóra van csak, nincs wattmásodperc, meg wattnap! Lásd még: kW vs. kWh )
(#) El_Pinyo válasza gyulank hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Nem kell a leválasztó trafó, az is csalhat (gondolom az izzókat nem erről járatod), mérd meg közvetlenül a hálózati feszültséget. Egyébként könnyen lehet, hogy 220 V lesz úgy is, a hibahatáron belül lenne. A cos(fi) a teljesítmény tényező. Rezisztív terhelés esetén az értéke 1. Az értéke akkor tér el egytől, ha a terhelés (fogyasztó) induktív, vagy kapacitív jellegű.
(#) gyulank válasza kRoy hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
De azért 220V-al szoroztam meg, mert 220V-on fogyasztott annyit. Tudom, hogy a hálózati feszültség 230V, de a trafón át 220V jött le, szóval 220V-on fogyasztott annyit. Minden működött 220V-ról is.

Azért trafón át mértem, mert így hirtelen az volt úgy megcsinálva, hogy a csokin rendesen tudtam rögzíteni a kábeleket, a multiméterét is.

A trafó 220V-ról 220V-os lenne, nem tudom, h 230-ból miért nem 230V lesz.
De a lényeg, h 220V jön ki rajta, és erről ment minden, amit mértem.

De a kérdés az, hogy ha csak így beszorzom, akkor nagyobb teljesítmény jön ki, mint amit a villanyóra mér?
(#) gyulank válasza El_Pinyo hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Semmit sem azon járatok, de tegnap a mérés alatt mindent azon járattam.
(#) El_Pinyo válasza gyulank hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Idézet:
„De a kérdés az, hogy ha csak így beszorzom, akkor nagyobb teljesítmény jön ki, mint amit a villanyóra mér?”

Ha a terhelés nem rezisztív, akkor igen. Tehát egy felső becslést adhatsz a hatásos teljesítményre.
Vannak érdekes módszerek a hatásos teljesítmény mérésére, ilyen például a "3 voltmérős módszer", mely otthon is könnyedén kivitelezhető (leválasztó trafót azért használj). Bővebben: Link
(#) potyo válasza gyulank hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
A hálózati feszültség 230V+-10%, tehát 207 és 253V között belül van a határon. Nálad nem a trafó csinál 230-ból 220V-ot, hanem a hálózatból 220V jön, és a trafó csak amit kap a bemenetén azt adja tovább a kimenetre.

Nagyobb teljesítmény jön ki a mérésedből, akár a valós érték kétszerese is. Teljesítménymérésre ezek az egyszerű feszültség és árammérők csak korlátozottan alkalmasak egyrészt a teljesítménytényező mérésénak kimaradása miatt, másrészt a hálózati feszültség és különösen a fogyasztó által felvett áram hullámformája sem épp színuszos. Pl. számítógép passzív PFC-s vagy PFC nélküli táppal elég durva áramalakot produkál, de a kompakt fénycső is hasonlóan rossz jelalakkal működik. Mérj meg egy egyszerű izzólámpát, annál elég pontosan a ráírt teljesítményt kell kapnod a feszültség és az áram szorzatából.

A watt (W) az teljesítmény mértékegység, az nem mond semmit az elfogyasztott energiáról közvetlenül. A teljesítmény és az eltelt idő szorzata adja meg a fogyasztást. Ahogy írták, ha egy óráig üzemel egy 100W-os fogyasztó, akkor az 100Wh fogyasztást jelent, mert 100W*1h=100Wh.
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Aug 30, 2010 /
 
lidl-ben vettem 2-3ft-ért egy fogyasztó elé bedugható mérőt, gondolom ez is pontos mert különben nem adhatnák el
(#) potyo válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Sokminden hulladékot eladnak, amit nem lenne szabad, de nekem is van ilyen, elég pontosnak tűnik
(#) szsrobert válasza potyo hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Nekem kevesebbet mér a villanyóránál. Egyenirányítás után lemértem egy 230V 100W-os izzót. Műszer szerint 95W, multiméter szerint is, de a villanyóra szerin 107W.

Olyan fura, hogy a villanyóra mindig TÖBBET mér..
(#) gyulank válasza potyo hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
akkor gondolom beszorozhatom 220-al.

Mindent külön mértem, szg., monitor, hifi, tv, videó, dvd lejátszó, és rádiós óra, ja, és hajnyírógép. igaz, a számítógépet nem tudtam a monitorral együtt használni, mert ha csak az a kettő volt rajta együtt, akkor nem indult el a gép.

szóval a monitor hálózatin volt, mikor a gépet mértem, és aztán fordítva. Nem tudom miért nem kapott elég áramot a kettő együtt, a monitornál 0,27-0,36A a szg.-nél 0,23-0,31A-t mért a műszer külön-külön.
Jó ez biztos a trafó miatt van, de befolyásolhatja a trafó a mérést? Hálózatról lehet, hogy mást mért volna?
(#) potyo válasza szsrobert hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Hogy érted azt, hogy egyenirányítás után?
(#) gyulank válasza szsrobert hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Nem lehet, hogy egyenirányítás után valamivel megemelkedik a feszültség, de te a hálózati feszültséggel számoltál, ami kisebb?
(#) pucuka válasza szsrobert hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Szerintem meg valami hiba van a mérési eljárásban.
Milyen egyenirányítás után mértél? A villanyórával hogy mérted a teljesítményt? (csak elég pontatlanul lehet, mert még az időmérés pontossága is belejátszik)
(#) gyulank válasza pucuka hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Arról nem beszélve, hogy se hűtő se semmi egyéb fogyasztó nem volt rajta, csak a 100W-os égő?
(#) gyulank válasza potyo hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Igaz, most megmértem egymás után egyből a primert és a szekundert, és azonos feszültség van 230-231V Tegnap nem néztem közben, hogy hogy alakult, az elején megmértem, akkor pont 220V volt aztán akkor jobban közelít lehet, ha 230V-al szorzom be.
(#) gyulank válasza El_Pinyo hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Fuhh nincs 3 ampermérőm, és nem tudom, h azok közül, amiket leírtam, mi számít kapacitív fogyasztónak. Ráadásul ezzel a megoldással minden egyes eszköz méréséhez más-más ellenállást kell beiktatni?
(#) szsrobert válasza gyulank hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Nem.
230V AC graetzbe be. Ki 230V DC, ampermérő, 100W-os izzó, és feszültségmérő. Megmértem lágyvasas analóggal is.
(#) szsrobert válasza pucuka hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
5 kerékfordulat, másodpercmérés. Sajna 5 percnél több idő helyett annál kevesebb volt. az 5 körbefordulás. az óra 600ford/kWh.
(#) pucuka válasza szsrobert hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Minél hosszabb ideig méred, annál pontosabb lesz a mérés (márminthogy villanyórával)
Amper, és voltmérővel pedig ohmos fogyasztón tudod mérni, pl. izzólámpa, de nem ohmos fogyasztónál, már fázisszöget is kellene mérni.
(#) El_Pinyo válasza gyulank hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Nem kell, hogy egy időben legyen 3 műszer csatlakoztatva, egyenként is megmérhetőek az értékek. Mérsz feljegyzed, aztán újra mérsz. Bár én 3 voltmérős módszert emlegettem, az a linkelt doksi második felében van. Hátránya, hogy pontos méréshez a műszernek is pontosnak és nagy felbontásúnak kell lennie. Háztartásban leginkább induktív jellegű fogyasztók vannak (motor, transzformátor, stb.) a kapacitív fogyasztók jellegzetessége, hogy a feszültség hullámforma késik az áraméhoz képest.
Ez a módszer szinuszos (vagy legalább közel szinuszos) mennyiségek mérésére ad lehetőséget, tehát a számítógép tápegységének teljesítményfelvétel mérésére nem alkalmas. A gond az a PC és egyéb kapcsoló üzemű tápegységek esetében, hogy az áram alakja erősen eltorzul és már nem tekinthető szinuszosnak. Korábban tettem fel az oldalra érdekességképpen néhány ábrát a jelalakokról, melyet oszcilloszkóp segítségével mértem egy PC táp betáp kábelén. Bővebben: Link
Sajnos ilyen esetekben a teljesítmény mérése már nem a legegyszerűbb feladat, bár ha van egy szkópod, amely képes FFT- t számolni, akkor megoldható a hiteles mérés is.
(#) Galilei hozzászólása Nov 17, 2010 /
 
Most vettem egy fogyasztásmérőt, nagyon profi, nagyon jól néz ki, nagyon sokat tud, és nagyon olcsó 2699Ft, 3év garanciával ! Magyar leírással a 93-140 oldalak között. Az A L D I ból
Ez a leírása
(#) hapro válasza Galilei hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Melyikbe vetted?
Következő: »»   3 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem