Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1002 / 3965
(#) Lalle válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Azt szeretném kiprobálni csak nem tudom hány voltról és hogyan üzemelhető be
(#) Lalle válasza kadarist hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Hello nem tudod véletlenül hogy tudnám beüzemelni??
(#) MaTe193 válasza Lalle hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Vagy úgy! Hát mindenképpen nézd meg a hátulját,hátha oda van írva.Ha mégsem,pillants rá a trafóra,azon is lehetnek számok.Egyelőre ennyi.
U.I.:Tölts fel élesebb képet! Ha fényképezővel csináltad,keress rajta egy kis piktogarm virágot,az a makorfotózás.
(#) lapose válasza shoppolo hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Szia!

Nem volt egyértelmű mit szeretnél, ezért rajzoltam neked, két osztót -20dB és -24dB feszültségosztásra.
600 ohmos lezárók, ha kicsi ez a terhelő ellenállás, arányosan növelheted az értéküket. Nem szabványos értékűek az ellenállások, vagy több darabból rakd össze őket, vagy a szabványos sorból válaszd a hozzá legközelebb eső értéket, ekkor a leosztás kis mértékben változni fog.

oszto.gif
    
(#) Action2K válasza shoppolo hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
A DI-box-ok nem leosztók, vagy szint illesztők, hanem galvanikus leválasztók. A passzívban egy sima 1:1 áttételű, 600 ohm-os (1kHz-en) leválasztó transzformátor van. Ha nem ez kell, hanem szintillesztő, azt Lapose válaszolta meg.
(#) shoppolo válasza lapose hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Oh köszönöm ilyesmire amire szükségem lehet van és kell.
Köszönöm a segítséged.
(#) shoppolo válasza Action2K hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Igen köszönöm a kiegészítést valóban rosszul fogalmaztam csak a példát azért hoztam fel mert sok ilyen készülék képes szintet is illeszteni.
(#) Pali79 hozzászólása Szept 28, 2010 /
 
Van itt egy vállalkozó szellemű elektronikában jártas ember, aki némi anyagi ellenszolgáltatás fejében meg tudna valósítani egy kapcsolást?
A lényege a következő lenne: adott egy 12 V-os tekercs amit amit meghatározott számú reed kontakt után kellene meghatározott időre nyitni. Fontos, hogy a nyitást kiváltó reed kontaktok számát egyszerűen változtatni lehessen (pl DIP kapcsolóval).
(#) djhua hozzászólása Szept 28, 2010 /
 
Plsss ... valaki elkeszitene a nyakrajzat . Nem értem hogy a LED-ek hogy vannak ott osszekotve .. Megkoszonnem ha valaki lenne olyan szives elkesziteni a nyakrajzot .
Part List : R1= 1K8Kohm R6= 100Kohm trimmer IC1= LM3915
R2= 100Kohm trimmer C1= 100nF 100V IC2= 4017
R3= 1Kohm D1....10= RED LED IC3= 4011
R4= 100 ohm.....1Kohm D11....20= YELLOW LED
R5= 100 ohm.....1Kohm D21....30= GREEN LED
(#) robotech hozzászólása Szept 29, 2010 /
 
Hello,

Készítettem egy áramkört, amelyben van 2db NYÁKos relé (5V-os),és LCD kijelző is.
Ha a reléket meghúzza az áramkör, az LCD kifagy (tudjátok , úgy hogy az inicializálás előtti kockák jelennek meg rajta).
Van az áramkörbe az 5V stab előtt 100nF, utána is van egy 100nF, egy 1000µF szűrőkondi is, és a reléknél van dióda 1N4148. Milyen más szűrést lehetne még alkalmazni?
Köszi a válaszokat!
(#) qvasz2 válasza robotech hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
A stabIC után ne tegyél elkot, vagy ha teszel, akkor tegyél diódát a bemenet felé visszakötve, mert enélkül könnyen kivégzed a stabIC-t ! Valószínűleg a tápod csuklik össze; mennyire terhelhető a táp, mennyi a tartalék a stabIC előtt (nyers egyenfeszültség), mennyi a relék fogyasztása, és mekkora a puffer a stabIC előtt?
(#) robotech válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Szia,
az elkó a stab IC előtt van, utána csak 100nf, az előbb rosszul írtam,
A nyers egyenfeszültség 9.22V, ezt egy 6V 300mA nyákba ültethető trafó biztosítja a graetz után.
A relék egyenként 125ohm osak, tehát 40mA-t vesznek fel egyenként, de egyszerre húzom meg őket,mivel az egyik a 0-át kapcsolja, másik a fázist. Ezen kívül más nagyobb fogyasztó nincs az áramkörben, max az LCD háttérvill, ami kb. 20mA.
Szerinted mit tehetnék?
(#) proli007 válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Hello!
A feladat megfogalmazása nem elég pontos.
- A tekercsnek nem csak a feszültsége, hanem felvett árama is fontos. (Vagy ez egy relé?)És persze a megtáplálás, amiről működtetni szeretnéd.
- Az időzítés nem gond, az egy indítható monostabil multivibrátort is takarhat. De az idő hossza és pontossági igénye nincs megadva.
- A Reed kontaktusok rendben vannak, csak milyen logikai kapcsolat van köztük. (ÉS - VAGY-Más kapcsolat) És hogyan akarod hatástalanítani a kapcsolóval? Mit tegyen a kapcsoló.
Egyszerűbb lenne, ha a feladatot vázolnád "egyszerű parasztos" módon. Az mindig segít.
üdv! proli007
(#) Pali79 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Szia!
Csak azért nem írtam pontosabbat mert, gondoltam, hogy aki ért hozzá az fel tudja mérni, hogy megcsinálná-e vagy sem. A dolog mechanikus része még nem állt össze, ezért a tekercs átamfelvételéről még nincs információm, de remélem holnapra meg tudom mérni. Szóval a tekercs működtetési időtartama még nem ismert (sajnos csak kísérletezéssel lehet megállapítani), de olyan 5-10 mp-re saccolom pontossága nem kritikus. Ezt a logikai kapcsolat dolgot nem értem egészen, de lehet én fogalmaztam érthetően. Szóval adott egy reedcső ami előtt mozog a működtető mágnes és mondjuk minden 8000. reed kapcsolásra kéne működtetni a tekercset mondjik 5 mp-re, aztán előről.
A kapcsolóval való hatástalanítást sem értem. Nem hatástalanítani akarom hanem, hogy a két tekercs működtetés között tudjam állítani a szükséges reed kapcsolások számát pl 8000 helyett 10000-ként egy tekecsműködés.
Remélem sikerült rendesen leírni mit is szeretnék.

Köszi: Pali
(#) bbalazs_ válasza djhua hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
A ledek matrixban vannak, vagyis x es y iranyu vonalak racspontjaira vannak kotve. Mintha vizszintes vonalak es magasabban levo fuggoleges vonalak koze merolegesen ledeket tennel.
Nem hiszem, hogy barki elkeszitene neked a nyakrajzot.
(#) bbalazs_ válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Es mikozben a relet mukodteted van-e szamlalasi igeny, tehat az alatt johetnek-e be ujabb impulzusok.
(#) Pali79 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Az impulzusok nem állnak le a tekercs működése alatt, ha ez a kérdés.
(#) proli007 válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Hello!
Így már érthetőbb a feladat. "meghatározott számú reed kontakt után" ezt nem tudtam hova tenni..
Egy PIC-el könnyedén megoldható a feladat. A "Modulrendszerű, grafikus PIC programozás" topikban a szükséges programot 10perc alatt összerakják számodra a kollégák..
De volt már hasonló feladat, valami gépkocsi zsírozása volt a téma. A fékpedál nyomkodását számolta. Külön gond volt, hogy tápfeszültség lekapcsolására ne feledje el, amit addig számolt. Erősen hajaz rá a dolog.
(Én nem a "vállalkozó" vagyok, csak segítek tisztázni a dolgot.)
üdv! proli007
(#) kopaszs hozzászólása Szept 29, 2010 /
 
Sziasztok egy kis segítségre lenne szükségem.Van egy 220v 900w-os fűtő készülékem szétszedtem végül is az egész egy fűtő szál valamikor volt benne valami hő kapcsoló vagy valami de már ezt valaki meg menekítette belőle a fűtő szál műkődik mert kipróbáltam na most ehez keresek valami egyszerűbb megoldást arra hogy mondjuk felfűti a szálat 200-300fokra és lekapcsol és mondjuk vissza hűl 20 30 akkor vissza kapcsoljon ehez kérnék egy kis segítséget hogy lehet nem megoldani esetleg ha van valami rajz.Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) net105 hozzászólása Szept 29, 2010 /
 
valaki fel tudna egy képe tenni a xor kapcsolásáról?
(#) Action2K válasza net105 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Ilyenre gondoltál?
(#) net105 hozzászólása Szept 29, 2010 /
 
valami hasonlóra
(#) kopaszs hozzászólása Szept 29, 2010 /
 
De most gondolkodom lehet hogy nem is így kellene megoldani mert lehet hogy ezzel a módszerrel egyszerűbb lenne mivel hogy ez egy falra szerelhető készülék ahogy látható talán nagyából a képen ezért szerintem az lenne a jó ha nem is a fűtőszálra gondolok mert talán annak nem is lenne értelme ha nem inkább a készülék fűtő felületének hőmérsékletét kellene valahogy meg oldani mondjuk 150fokos a fűtő felület akkor lekapcsol ha 30 alá megy vissza bekapcsol végül is sok nem változott.
(#) zolika60 válasza kopaszs hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Egy vasalóból kimentett bimetállal megoldhatod.
(#) slave557 hozzászólása Szept 29, 2010 /
 
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy mivel tudom helyettesíteni a következő alkatrészt:
3 lába van, kicsit trapéz alakú, hogy jó irányba rakja be az ember, és a következő van ráírva: F 401 ssp2n60b
a válaszokat előre is köszi, lehetőleg a Hestore kínálatából mutassatok egy helyettesítőt.


Esetleg ezzel ?

Ja és érdeklődnék, hogy egy ilyen mitől szállhat el?
(#) slave557 válasza slave557 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Közben kiderült, hogyha minden igaz, akkor egy 600V-os N-Csatornás MOSFET, 2A-es.
Szóval mivel tudnám helyettesíteni, és mi okozhatja ennek a felrobbanását? (nem a feszültség, mert ugye nálunk is a 230V van a lakásban)
(#) lapose válasza slave557 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Ha flyback tápban volt, akkor inkább ezzel: Bővebben: Link
(#) mhatalyak hozzászólása Szept 29, 2010 /
 
Üdv!

Egy relét szeretnék kapcsolni +1,5V os feszről.
Ez egy projektorba kellene. A gyári tápot ez a 1,5V kapcsolta az izzónak, de LED es re szeretném alakítani és egy relével akarom kapcsolni a LED tápegységét, de csak 1,5V om van, ami állandó, ha megy a projektor. Én egy tranzisztorra gondoltam, amelynek a bázisára előtét ellenállással ráteszem a 1,5V ot és az meg kapcsolja a relét. Ez így működőképes lenne? És ha igen, akkor mekkora ellenállást tegyek elé?

Köszönöm a segítéget előre is!
Máté.
(#) qvasz2 válasza robotech hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Még azt mérd meg, hogy teljes terhelésnél mekkora a feszültség a pufferkondin (mennyi marad a 9V-ból, mert az gondolom, az üresjárat volt), illetve milyen stabIC-t használsz? A rendes TO220-as tokozású 1A-est, vagy valami pici TO92-es tokozásút, vagy valami SMD-t?
Esetleg még az LCD-t vezérlő kontrollernél is nézz szét, van-e korrekt Reset áramköre, van-e 100nF a táplábán? (gondolom PIC vagy AVR hajtja a kijelzőt), Más ötletem nincs
(#) kopaszs válasza zolika60 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Köszi de ez több okból nem nyerő az első és legfontosabb nincs vasalóm így hát a többi gond ezzel nem is lényeges de azért köszi valami mást kéne.
Következő: »»   1002 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem