Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   92 / 1207
(#) Prome válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Köszi.
Akkor a kérdés elvi kérdéssé fajul.
Előforulhat a másik véglet, hogy különösen lassu órajel kell. 555-el vagy akár két tranyóval előállitható akár század Hz is.
De ami reálisabb, pl. 10 kHz órajel amikor lassabb mechanizmust kell vezérelni.
Megy a pic ilyen lassan? Pl. 100 másodpercenként egy léptetés?
Kérdés van e ilyen lassu kvarc?
Mert azt hinném a kvarc leosztása nehezebb. Vagy ebben is tévedek? Úgy értem akkor már nagyobb az alkatrész ár és a méret is?
Bár ott van még a 4060-as IC ami ha jól tudom tipikus órajel generáló IC többféle órajelekkel.
(#) watt válasza Prome hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
A kérdéseid szerintem hiábavalóak. Nézd meg mit tud egy PIC és nem kérdezel többé ilyen sületlenségeket.
(#) vilmosd válasza Prome hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Idézet:
„Megy a pic ilyen lassan?”
A PIC-ekben van belso oragenerator, ami ( nam mindegyiknel) mehet 31 kHz-tol. ami azt jelenyi, hogy a PIC 7.75 kHz utemrol jar. Az hogy Te hogyan hasznalod fel ezt a frekvenciat, kizarolag programozas kerdese. Elo lehet allitani akar 24 orankenti (vagy ne adj isten evenkenti) leptetest is. De ezt mindig az adott felhasznalasra kell megcsinalni. Felesleges kulso osztokat alkalmazni, mert SW-ben lehet csinalni szinte barmilyen meretu osztot, es azt oda tervezed, ahova a szukseges idozites kivanja. Persze azert kell hozza egy kis programozasi ismeret.
(#) vilmosd válasza watt hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Hagyd ra! Ugy tanul a gyerek, ha kerdez.
(#) icserny válasza Prome hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Idézet:
„Megy a pic ilyen lassan?”

Szerinted mit jelent az adatlapban található "Operating speed: DC – 20 MHz oscillator/clock input"?
(#) Hp41C válasza Prome hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Szia!

Icserny válaszán kívül a pic oszcilátora üzemeltethető RC oszcillátorként is, pl. a 16F682A adatlapja szerint:
[quote]RC External Biased RC Frequency 10 kHz* — 4 MHz — VDD = 5.0V
* These parameters are characterized but not tested./quote]
(#) Prome válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Sajnos én Árpád által legyilkolt népek földjén csak magyarul tudok. Igaz érdemes megtanulni angolul, de lehet érdemesebb elöbb inkább piccül.
Mivel a kapcsolásokban láttam külső kvarcot ebből indultam ki abból, hogy kell neki külső órajel.
A másik, lehet, hogy programból könnyebb az órajel változtatás, de külső órajel igény változást bevinni egy csatornán s belül átgenerálni szerintem bonyolultabb mind egyenesen a kivánt ütemet kérni a pictől.
(#) trudnai válasza Prome hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Hiaba foglalta el Arpad atyank a Karpat medencet, ettol meg az Angolok szinte az egesz vilagot uraltak anno -- es emiatt az Angol es nem a Magyar a legtobb szakma nyelvezete. Enelkul csak bajlodni lehet, itt mar nem segit sem remeny sem szamszer ij... Ha PIC-ezni akarsz, akkor "adatlap ertesi szinten" meg kell tanulnod angolul.
(#) Prome válasza trudnai hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
A nagy világon e kívűl nincsen számomra hely.
(#) icserny válasza Prome hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Idézet:
„Igaz érdemes megtanulni angolul, de lehet érdemesebb elöbb inkább piccül.”
Előbb angolul kell, mert anélkül az adatlapot sem érted meg. Ezen kár vitázni, tudomásul kell venni! Itt találsz az induláshoz egy informatikai szótárat.
(#) trudnai válasza Prome hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Az rendben van, nem kell elmozdulnod, de ha meg akarod erteni a PIC adatlapot akkor az bizony nem Magyarul van irva, es a Microchip a Kinai-n kivul csak es kizarolag ezen a nyelven hajlando az adatlapjait es egyeb dokumentacioit kiadni.
(#) Hp41C válasza Prome hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Szia!
Valamelyik régi Rádiótechnikában volt magyar nyelvű 16F84 nyomtatott leírás. Magyar nyelvű PIC kézikönyv

A fordításokkal az a baj, hogy ha a fordító valamit félreértett, félrefordított, nem pontosan fordított, akkor a leírás alapján nem az az információt kapod, amit az eredeti adatlapból kaphatnál.
(#) Prome válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Köszönöm szépen. Ez valóban nagy segitség.
Amúgy elimserem, igazatok van, ha ebből élnék, angolul megtanulni elkerülhetettlen lenne.
De mivel csak egy egy kérdés van amit mikrokontrollerrel könyebben oldok meg mint máshogy, ezért angolul megtanulni...

És valamennyi magyar leirás biztos van, főleg ha már nem ujdonságról van szó.
Élenjárni meg csak akkor érdemes ha megfelelő tudás is és jövelem is társul hozzá, csak élenjárni hobbybol...
(#) bbci hozzászólása Feb 12, 2011 /
 
Szeretném megkérdezni, hogy mi különbség van a
Pic 16F628 és a Pic 16LF628 között.
(#) watt válasza bbci hozzászólására (») Feb 12, 2011 / 1
 
Persze lesz valaki, aki elmondja és nem is gondol arra, hogy kevesebbet segít, mint ha azt javasolná, hogy nézd meg az adatlapban, ezért én ez utóbbit teszem. Az adatlap elektromos és egyéb tulajdonságainál keresgélj a vége felé! Rengeteg infót fogsz találni, próbáld értelmezni!
(#) icserny válasza trudnai hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Idézet:
„az bizony nem Magyarul van irva, es a Microchip a Kinai-n kivul csak es kizarolag ezen a nyelven hajlando”
Ez egy jó tipp! Nem muszáj angolul megtanulni, kínaival is el lehet boldogulni.
(#) bbci válasza watt hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Köszönöm szépen a gyors segítséget.
Nagyon most kezdem, de azért megpróbálom értelmezni.
Majd csak elboldogulok valahogy. :kalap:
(#) szitko hozzászólása Feb 12, 2011 /
 
Sziasztok.
Remélem nem hülyeséget kérdezek már megint, de elakadtam egy szervóvezérlővel kapcsolatban. A szervó a TMR1 magszakítással van vezérelve, csak jobbra és balra tér ki teljesen, és azt szeretném megoldani, ha kitér jobbra (ezt úgy értem, hogy középállástól jobb vagy bal) egy port magasra váltson (pl világít egy led). Ugyanez balra is érvényes egy másik ledel. Eddig úgy próbálkoztam, hogy egy változóba beírtam 1-et,és azt figyeltem, amikor irányt váltott a szervó töröltem, (pl jobb 1 bal 0), de nem jött be mert ha pl jobb oldalon van a szervó és elindul vissza akkor már a bal oldali "led" világít, pedig még jobb oldalon van. Válaszokat előre is köszönöm.
(#) tomat5 hozzászólása Feb 12, 2011 /
 
Jó estét
Egy kérdésem lenne: 16f628a típusú pic-el kellene megoldanom azt, hogy ha a tápfesz elkezd csökkenni (leállás várható) akkor pár dolgot eepromba kellene menteni. Azt gyanítom, hogy kell külső áramkört illeszteni valamelyik bemenetre, de azért megkérdezem hátha elő tudja állítani a pic a szükséges jelet valahogy. (BOR ák.) Az adatlapban nem találtam erre utalást de hátha.....
Előre is köszönöm.
(#) vicsys válasza tomat5 hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Meg lehet oldani, hardveresen is. Itt az én példám:
Bővebben: Link
(#) icserny válasza szitko hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Idézet:
„egy változóba beírtam 1-et,és azt figyeltem, amikor irányt váltott a szervó töröltem”
Nyilvánvalóan az a probléma, hogy a változónak két állapota volt, a szervódnak meg három.

A változódban ábrázolható állapotok számát kell növelni. Pl. {-1, 0, 1} vagy {10, 00, 01}
(#) icserny válasza tomat5 hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Idézet:
„hátha elő tudja állítani a pic a szükséges jelet valahogy. (BOR ák.)”
A Brown out RESET áramkör reset-ben tartja (tehát leállítja) a vezérlőt , ha a feszültség alacsonyabb egy beállított szintnél. Ez tehát nem jó, mert megakadályoz minden írást, ha alacsony a feszültség.
(#) szitko válasza icserny hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Igen a változónak csak 1 vagy 0 állapota van, de a szervónak is, mivel csak két féle funkciót csinál. Egyszer kap 1mS-ot addig míg ki nem ér végállásba, utána kap 2mS-ot a másik végállásba való kitéréshez. Azért gondoltam, hogy elég az 1 és a 0, de amikor az 1mS-os végállásból elindul a 2mS-ba akkor írom vagy törlöm a változót, és ez nem jó, mert mechanikailag a szervó még jobb vagy bal oldalon van.
(#) icserny válasza szitko hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
A szervódnak van egy harmadik állapota is, amikor még nem érte el az előírt végpontot. Mondjuk úgy: úton van....
(#) tomat5 válasza vicsys hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Köszönöm, hasznos.
(#) szitko válasza icserny hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Ebben igazad van, de amikor úton van, ugyanazt a ciklust ismétli (2mS-20ms vagy 1mS-20mS), de közben leesett. Úgy csináltam meg a progit, hogy 40x ismételje meg a fenti ciklusok egyikét, hogy elég ideje legyen kiérni a végállásba. Ha megfelezem és csak utána írom vagy törlöm a változót talán jó lesz, vagy csak egyszerűen számolom hányszor küld ki 2mS vagy 1mS-ot.
(#) Balázs 1.3 JTD hozzászólása Feb 13, 2011 /
 
Sziasztok!

PIC16F767-nél SPI portot használok master módban. Lehetséges hogy az SS lábat ilyenkor nem lehet I/O-nak használni? (Nem sikerült kapcsolnom)
(#) icserny válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Az adatlap 5-5.ábrája szerint az analóg komparátort le kell tiltani ahhoz, hogy a kimenet vezérelhető legyen.

Egyébként én úgy tudom, hogy master módban nincs kitüntetett szerepe az SS lábnak, az csak slave módban érdekes. Master módban bármelyik kimenet használható a slave kiválasztására.
(#) Balázs 1.3 JTD válasza icserny hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Idézet:
„Az adatlap 5-5.ábrája szerint az analóg komparátort le kell tiltani ahhoz, hogy a kimenet vezérelhető legyen.”


Alapból tiltva van. Az ADCON1 regiszterben pedig be vannak konfigolva a lábak digital I/O-nak.

Idézet:
„Egyébként én úgy tudom, hogy master módban nincs kitüntetett szerepe az SS lábnak, az csak slave módban érdekes. Master módban bármelyik kimenet használható a slave kiválasztására.”


Én is így tudom, ezért nem értem miért nem tudom használni az RA5-öt.
(#) zenetom válasza Balázs 1.3 JTD hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Hali!
Bemenetként se reagál semmire? (Tehát beállítod a TRISA5-öt "1"-re.)
Következő: »»   92 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem