Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Toroid transzformátor
 
Témaindító: amex, idő: Jan 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   37 / 94
(#) Kenyérman válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
és én honnan szüljek ilyen gépet?
(#) szamóca válasza Kenyérman hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Ha jól látom, senki nem mondta hogy szüljél egyet.
Egy 5000W-os toroid, megtekercselése nem kis feladat. Ez nem úgy megy hogy leülsz egy sámlira a konyhában, és lábad közé veszel egy spulni huzalt. Ennek a szakszerű kivitelezéséhez már szükséges a tekercselő gép. Ennek hiányában is megtekerhető, de igen nagy a valószínűsége annak hogy nem kapsz megfelelő eredményt. Egy méretes fára, vagy műanyagra amit két végén bemetszel, feltekered a kiszámolt hosszban a huzalt, majd a végét a maghoz rögzítve, átfűzögeted annyiszor a toroid gyűrűn, ahány menetre szükség van. Mindezt szorosan egymás mellet, sajgó ujjakkal, fájó kézzel, és mint említettem kétséges végeredménnyel. Pont egy első trafótekercselő álma egy ilyen. :bummafejbe:
(#) Lution válasza bankimajki hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Hát nekem érdekes adat jött ki a teljesítményre...

Ugye van egy toroid: 220V / 7,5A;2x 16V i 2x32V ot tud.
Primer 1mm es, Secunder 2mm átmérőjű huzalból.

A trafón ez a szám van, nem sokmindent jelent google-nak sem...

LTT048010
SEC-9237

Valaki megmondaná hogy ez mekkora trafónak számít?
(#) lapose válasza Lution hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Szia!

Kb. 500VA.
(#) andras1 válasza lapose hozzászólására (») Feb 15, 2011 /
 
Hol vesztettem el a fonalat? 220V-7,5A az nálam 1584W.
De akkor az 1mm primer nem stimmel. Lehet hogy nem értem.
(#) lapose válasza andras1 hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Szerintem a 7.5A a szekunder tekercsekre vonatkozhat.
Ha ténylegesen 1mm átmérőjű a primer, akkor általában 3-3,5A/mm2 áramsűrűséggel lehet számolni a trafó kialakításától függően. Így a trafó 500-600VA lehet.
(#) andras1 válasza lapose hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Ez így oké, csak a 7,5 A után volt ott a pontosvessző, logikám szerint az előtte lévő információk tartoznak egybe. De valószínű tévedek.
(#) lapose válasza andras1 hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
A logika szerint igen, de a huzal átmérője szerint nem. A 7.5A inkább a 2mm ármérőjű huzalhoz tartozhat.
(#) kzsolt88 hozzászólása Feb 20, 2011 /
 
Üdv!
Én valahogy így csináltam.
http://www.youtube.com/watch?v=qJc7P7yobCY
(#) electricnusi válasza erbe hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Erbe!

Bizonyára nem jók a tapasztalataid a profi tekercselőkkel, de vitatkoznék. A valóban profi - aki ebből él, az nem engedheti meg magának, hogy alulméretezzen, vagy ne ismerje a vas tulajdonságát. Az egyedi gyártással is foglalkozó tekercselőüzemek maximálisan figyelembe veszik a megrendelő igényeit. Adott esetben közösen végzik a méretezést a megrendelőkkel. Gondoljunk csak bele, ha van egy cég, ahol havi szinten legyártanak néhány 100 vagy 1000 trafót, ott meg kell lennie a tudásnak, embernek, alapanyagnak, műszernek, minőségnek.

Azért hajrá amatőrök!
(#) electricnusi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Tekercselő céget ajánlanék (de egy ekkor trafó ára elég húzós - van benne tizenegynéhány kilo vas, meg 10 kilo réz. Csak az alapanyag ára majd 200 euro). Megcsinálhatod kézzel is. A bringafelnis megoldás nagyon ötletes. Gratulálok Kzsolt-nak!
(#) bobz hozzászólása Feb 22, 2011 /
 
Sziasztok.
Vegigolvastam az egesz topicot.
Nekem egy 250VA-s troidra lenne szuksegem 4x28V-al.
Egy erositohoz kellene.
Van egy ures vasmagom a keresztmetszete 15x30mm=4.5cm2
Az olvasottak alapjan szerintem a magajat kb 120W-ra lehetne megtekerni. Javitsatok ki legyszives ha rosszul saccoltam.
A menetszamokat kitudnam szamolni az altalatok leirt keplettel. Az a baj hogy ez a vasmag csak 1 oldalhoz lenne eleg, es nekem 2 kel. Tehet 4 tekercs 28V-javal.
Holnap kerul egy nagyobb vasmag. Remelem az mar eleg nagy keresztmetszettel fog rendelkezni. Azt furcsalom hogy a topicban meg senki nem probalkozott 4x28V-al...
(#) erbe válasza electricnusi hozzászólására (») Feb 22, 2011 /
 
Hű de rég volt.
Nem a profi tekercselőüzemekre gondoltam, bár azok lehet, hogy nem is vállalják bizonytalan hozott anyagra a munkát.
A tekercselő kisvállakozó, aki XX éve tekerget motorokat, nem áll neki kiméregetni a hozott vas tulajdonságait, hogy precíz munkát végezzen. Előveszi a jólmegszokott táblázatát és megtekeri. Jó lesz, de nem biztos, hogy a "legjobb".
Mondom ezt annak ellenére, hogy nagyon jó a tapasztalatom a helyi általam ismert tekercselőkkel, a motorjaimat én is hozzájuk viszem.
(#) szamóca válasza electricnusi hozzászólására (») Feb 22, 2011 /
 
Rossz tapasztalat? Szinte csak az a Magyar toroidos vállalkozásokkal kapcsolatosan. A legtöbbjük nem tud (akar) jó minőségű trafót készíteni.(zajmenteset) De még egy árlistát sem hajlandó küldeni megkeresésre. Ha igen, akkor hihetetlen árakat kérnek, ami egy dolog. Ha ezt hajlandó vagy kifizetni, de kikötöd hogy milyen feltételeknek feleljen meg az a legyártott trafó, akkor persze hogy nem vállalják, de még a válaszra sem méltatnak. És itt nem kis cégekre gondolok, hanem a nagyobbakra. De nem csak az egy két db-os megrendelőkhöz állnak így hozzá, hanem a 100-as tétel felettiekhez is. Panaszkodott az egyikük a minap úgy a minőségre, mint a bánásmódra. Én még csak egyetlen német trafóval találkoztam ami abszolút zajmentes, pedig jelenleg is birtoklok vagy 20-25db különfélét. :no:
(#) electricnusi válasza szamóca hozzászólására (») Feb 22, 2011 /
 
Nem kételkedem a meglátásaidban, csak védem a magyar mundért....
- Ha valaki hálózati toroidot csináltat, világításhoz, CNC-hez, műszerekhez, leválasztáshoz stb. meglehetősen tág határok közt lehet értelmezni a zajmentességet. Remeg az elosztószekrény, vagy ráteszed egy nagydobra és halkan morog. Általában nem elsődleges igény a "némaság" (más kérdés az audiofil alkalmazás).
- Miért nem küldenek árlistát? Mert nem lehet árat mondani az amatőröknek. Ahány trafó annyi féle. Kiadom az árlistát, hogy egy 200VA-es trafó ennyi. Erre jön a megrendelés, hogy ezen az áron kérek egy 200VA-es trafót 1 tesla maximális indukcióval, 2 db 475V-os és 15 db 6 voltos szekunderrel, árnyékolással ,impregnálva, dobozban műgyantával kiöntve . komolyan így van! Ugye látod, hogy amit kaptál árlista az koránt sem ezt fedi le. Minden trafóra kell egyedi árat kérni. Aki nem válaszol rá, annak van elég munkája az egyedi megrendeléseken kívül is.
- Az árak, meg olyanok, amiért az adott cégnek megéri. Gondolom ti is bosszankodtok, hogy a réz ára 10 euro körül van már kilónként...
- Ha van német zajmentes trafód az jó. Nekem van 4-5 olyan német címkével ellátott trafóm ami" kishazánkban" készült.
(#) electricnusi válasza erbe hozzászólására (») Feb 22, 2011 /
 
Valóban. Igazad van. Olyan céget nem tudok, aki vállalja hozott anyagra a munkát és a felelősséget.
(#) electricnusi válasza bobz hozzászólására (») Feb 22, 2011 /
 
Szia!
Ha meg van az új vasad, írd meg a méreteit! Külső átmérő, belső átmérő, magasság. Kiszámolhatjuk együtt...
(#) bobz válasza electricnusi hozzászólására (») Feb 22, 2011 /
 
Koszi a valaszt!
Igen megvan. Ezek a meretei. Azon felek hogy a kis belso atmero miatt nehez lesz megtekeri es nem fog raferni a drot.

Бk...jpg
    
(#) kzsolt88 válasza bobz hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
Szia!

Szerintem nem jó amit ott számoltál. Osztani kell kettővel azt a keresztmetszetet amit kaptál.
üdv
(#) electricnusi válasza bobz hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
Szia!
A keresztmetszet számítást tényleg elrontottad. Az eredményt osztani kell 2-vel. A~11 cm2. Ez a keresztmetszet bőven elég 250VA-hoz. Elméletben 1,6-os indukcióhoz 600 menetnyi primer kellene, de ha nem akarod (ismeretlen eredetű) vasadat túlfeszíteni, akkor tekerj rá 700 menetet primernek. Ekkor a szekunderek darabonként 90 menetesek lehetnek (ekkor lesz meg teljes terhelés mellett a 28V, üresjáratban 29,5V+-0,3V nak kell lennie). Huzalátmérő elméletileg primer oldalon 0,71mm szekunder oldalon 0,95mm. Az egyszerűség kedvéért tekerheted az egészet 1-es huzalból, nem kell kétfélét vásárolni. Tekeréshez kétszer zománcozott tekercshuzalt használj! durván 1,5 kg-ra saccolom a szükséges mennyiséget.
(#) bobz válasza kzsolt88 hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
Tenyleg elszamoltam magam.
Megesik
Az a baj hogy kb 400VA a teljesitmenye.
Ez nagyon sok. Nem is ferne be nekem a dobozba az 50mm magassag miatt.
Attgondoltam a dolgokat es ugy dontottem hogy eleg egy oldal is nekem, Es igy a kisebbik vasmagot hasznalnam fel aminek a keresztmetszete 4.5cm2.
Ez kb hany VA?
Ha trafoszamlalot hasznalok akkor 20VA korul adja meg, De nekem minimum 100VA kel.
(#) bobz hozzászólása Feb 23, 2011 /
 
Egyebkent keszitettem mar egy vetelot. Egy menet hossza 87cm
A szelessege 10mm, a melysege 3mm.
(#) electricnusi válasza bobz hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
A keresztmetszet alapjában nem sokat mond, inkább add meg a geometriáját. (külső átm, belső átm, magasság) Még rajzolnod sem kell . Általában az a kérdés, hogy elférnek-e a menetek a közepén. 4,5 cm2 lehet 80-as, 100-as, de talán még 120-as is: más más vas-réz aránnyal. (Elméletben 90 VA körüli értéket ad nekem)
(#) bobz válasza electricnusi hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
A kulso atmero 90mm a belso 60mm a magassaga pedi 30mm.
Ez a csupasz vasmag meretei.
Ha lenne kb 90-100Va akkor siman megcsinalnam.
(#) electricnusi válasza bobz hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
100-as trafóhoz:
primer 230V 1480 menet 0,45mm huzal
szekunder 28V 198 menet 0,63mm huzal
(#) bobz válasza electricnusi hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
Nekem a programom 1715 menetet adott meg 230V-ra 0.49-es drotbol, a sekunderre meg 209 menetet 0.97-es drotbol.
Te mennyi teslat vettel? 1.5 vagy 1.6?
Ez regi vasmag biztos hogy nem Hypersil.
koszi az eddigi segitseget.
(#) bobz válasza electricnusi hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
Egyebkent szamoltam a masik vamagra is. Nalam 230Vra 670menet jott ki 0.7-es drottal (2.7-es aramsurusegre)
Es 80menet 28V-ra 1.0-drottal.
Kiszamoltam, es siman rafer a vasmagra is a 4 sekunder.
(#) szamóca válasza electricnusi hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
Hangfrekis célokra magasabbak az elvárások mint amiket említettél. Az az egy árlista amelyet X cég adott, igen részletesen leírja mi, mennyibe kerül, minden apró részletre vonatkozóan. mondhatni nem kispályás árakkal. (egy háromtekercses,/efelett tekercsenként+10%/ teljesen kiöntött, /+40%/hőkapcsolós, 300VA-es-ért, pl. majd 19 ezret kérnek) De még ekkor sem vállalnak felelősséget érte hogy zajtalan lesz? Hmmm.
(#) electricnusi válasza bobz hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
Szia!
Én 1,6 teslával számoltam és 3,3 áramsűrűséggel, de teljesen igazad van, egy ismeretlen, öreg vassal jobb szelíden bánni és egy kicsit több rezet adni neki, mind menetszámban, mind keresztmetszetben.
Az általad számolt menetszám nekem 1,38 Teslát eredményez, de ennek nincs olyan nagy jelentősége. Ha felrakod a primert, üzembe helyezed, mérsz áramfelvételt, meghallgatod, zörög-e stb. jobban mutatja a valóságot, mint +-5% menetszám.
Milyen programmal számolsz?
(#) electricnusi válasza szamóca hozzászólására (») Feb 23, 2011 /
 
Igen, igen. Hangfrekvenciás alkalmazáshoz kell a "jobb és drágább trafó". Ha jó vasad van, betartod a technológiát, alacsonyra méretezed az indukciót, jók a gépeid, vákuumban tudsz önteni, akkor azért jó eredményre számolhatsz. Y cégnél az előbb írt trafó 1 db os megrendelésnél alapár+5% tekercs felár+1500 kiöntés+450Ft hőkapcsoló = 14.500+Áfa.
Egyszóval lehet árlistát vadászni, de hallottam már olyat, hogy valaki kért árajánlatot egy konkrét trafóra, aztán nekiállt egy kicsit alkudni és sikerült
A zajmentességet, hogy méred? Mi az elvárt szint?
Következő: »»   37 / 94
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem