Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   83 / 148
(#) Lac364 válasza punkkazy hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Ez a multisim program nem is olyan rossz szerzemény .Tetszik .A Tinától egy cseppet színvonalasabb.De azt hiszem sok gyakorlat kell a megfelelő használathoz.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Lac364 hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Van topicja is a Multisimnek, érdemes olvasgatni. Ahogy megismered, egyre jobban fog tetszeni és észre sem fogod venni már a legbonyolultabb dolgokat is meg tudod benne csinálni.
(#) thedespot0 hozzászólása Ápr 27, 2011 /
 
Sziasztok, STRW6253 ilyen ic-hez jutottam hozzá, kapcsolo tápkban van benne , ebböl lehetne kocsiba 12 voltrol müködö dc dc invertert csinálni?
(#) proksa1 válasza thedespot0 hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Sajnos ez nem jó neked. Ez az IC flyback topolágiához és inkább magasabb bemeneti feszültséghez való(650Vig).
(#) thedespot0 válasza proksa1 hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Köszi, akkor azt elteszem a többiközé, na de akkor abban tudsz segíteni, hogy az a remote - funkcio az hogyan is müködik a mellékelt rajzon, és mire is hivatott? Én csak két fetet akarok beépíteni, mert nem kell akkora teljesítmény sem, nem muszáj a tranzisztoros driver-eset megcsinálni akkor ?

200watt.jpg
    
(#) thedespot0 válasza proksa1 hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Itt van nagyobb felbontásban is -

200watt.jpg
    
(#) Lac364 válasza thedespot0 hozzászólására (») Ápr 28, 2011 /
 
Azt hiszem emmzoleet kellene megkérdezned mivel ő készitette a nyák tervet.Csörgesd meg bisztos fölveszi.
(#) Lac364 válasza punkkazy hozzászólására (») Ápr 28, 2011 /
 
Nem ez az amit keresel? Ha nem ez ,akkor bocsi.

Mylib.rar
    
(#) Lac364 válasza punkkazy hozzászólására (») Ápr 28, 2011 /
 
Vagy talán még ez ,de hogy hogy kel a programba betenni azt én sem tudom.

1524_1525.zip
    
(#) emmzolee hozzászólása Máj 1, 2011 /
 
Kaptam magokat a Pinyó39-től. A HDD is érdeklődött a dologról.
Csináltam teszteket. Beteszem ide, hátha mást is érdekel.

Az EC41 maghoz tekertem 2X3 menet primer tekercset.
Meg mértem az EC41 mag keresztmetszetét. Eredetileg 1.26cm2 lenne az Ae. A valóságban 1.06cm2 A tápomnak belőttem egy átlagos frekvenciát. 53KHZ körül. Pontosan 52.8KHz lett.
A tápfeszt fölvittem 14.4V-ra, mert autóban ennyi lesz a normál esetben előforduló legmagasabb érték. Táp beindít, és 15 perc után stabil hőmérsékleten beállt a mag 41°C-ra. Nem tudom ez egy kicsit magas nekem. Lehet inkább a 4 menet lesz a jó megoldás.
A tápfesz 14.4V volt, a tápon befolyó áram meg 260mA. Szekunder tekercs nem volt.

Ha a tápot vissza ejtem 12.68V-ra, akkor a mag hőmérséklete vissza esik 37°C-ra.

A „B” indukció 0,215T volt a 2X3 menetes primer tekercsel. 14.4V táp esetén.

A „B” indukció 0,19T volt a 2X3 menetes primer tekercsel. 12.68V táp esetén.


Induktivitás:

-10 menetet tekertem a csévetestre, akkor az induktivitás 267,28uH volt. A mag típusa a EC41 Siemens N27 volt. Ebből kiszámolva az Al: 2672 . Össze lehet hasonlítani a neten található anyagok paraméterével, hogy mit lehet ki hozni belőle.

-Ugyen ezt a tesztet végig csináltam a EC41 TDK H7C1 maggal is. Hasonló lett az eredmény. Ott az Al: 25,7 lett.

-Volt még a kisebb mag az EC35 –ös. Annál is megmértem a keresztmetszetet, hogy pontosak legyenek a számítások. Annak a keresztmetszete Ae: 0,6969cm2 volt. Gyárilag 84,3-at adnak meg. Ez nem volt annyi. 
Annál az Al: 2415,4

-És végül volt a toroid, ami TDK H5C2 anyagból van. Erről előzetesen annyit találtam a neten, hogy fojtókhoz ajánlják.. A mérés is igazolja. Ennél az AL: 571,65 Volt.

A H5C2 toroid 130°C-nál veszíti el a permeabilitását, tehát ha ebből trafót akarunk, akkor nem szabad kihajtani. Sőtt nem is csinálnék belőle impulzustrafót.

Az N27, és a H7C1 tök jó anyag. Azok 240-260°C-nál kezdenek kifeküdni.

Egyelőre ennyi. Majd még méricskélek.

Ja, tápnak a kicsi tápocskámat használtam.
Bővebben: Link

A mérésről csináltam egy képet. Alul lesz.

Este jövök

NewFile1.png
    
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Be üzemeltem a kapcsolást ,de azt hiszem vennem kel egy metsző ollót olyan sok a tüske.Még a be táp vezetékeken is 1v nagyság redü.Szerinted is kevés a Source lábnál lévő kondi érték?2x3Db 1000Mf.Az irfz44 feteknél nem volt ilyen gond gondolom azért mert a ""Rds(on)=0,024ohm ""értéke magasabb A szóban forgó irf1404 nek ""Rds(on)0,004ohm""értéke szerintem jobban megrángatja a táp feszt. Úgy sejtem csak itt kellene kezdeni és úgy haladni tovább.
Kimenő 2x40v os vezetéken 100mv os tüskék soknak számítanak?

Egyébként indult egy pöcre Próbáltam terheléssel is.
Bemenő vesz11Volt
Kimenő vesz=87,2Vmax
Kimenő áram=2,37A
Teljesitmény=206,664w
Fet vezérlő impulzus szélesség 5,3Mikro/S
De teljes kivezérlésen 6,2Mikro/S tehát még van tartalék.
Sajnos terhelésem nem volt amivel tovább terhelhettem volna.
Feltételezett teljesitmény= 241W
De bemenő vesz13,8V esetén
Kivehető teljesitmény=303W
Ha nem tévedek feltéve és csak 1,02cm2 toraid mag .Ami kicsit elszomorít ,hogy én is maradhattam volna a Primer 4menetnél na de egy mini venti nem nagy összeg és legalább van értelme a beépített hő védelemnek .
(#) emmzolee válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Hello

Folytattam a mag teszteket.

tekertem a csévetestekre más menetszámokat. Meg akartam tudni, hogy mennyit bír a mag.

Az első mag az EC41 -es TDK H7C1 anyagból lévő trafó volt.
A táp: Ut=14.4V I=133.1mA a mag 35°C-ra melegedett. szekunder tekercs nem volt. Az indukció B= 0,16T volt.
Nagyon jó mag.

Aztán jött az EC41-es Siemens N27 maggal.
A táp: Ut=14.4V I=148,1mA a mag 35°C-ra melegedett. szekunder tekercs nem volt. Az indukció B= 0,16T volt.

Szerintem a 2X4 menet lesz a jó megoldás.
Ha valaki máshogy gondolja, írja meg.

Aztán méricskéltem az EC35-ös magot is.
Ae: 0,6969 cm2.
Ennek az anyaga Siemens N27.
Először megnéztem 2X4 menettel, 53KHZ-en.
A táp: Ut=14.4V. A felvett áram I=153,8mA. A mag 43°C-ra melegedett. Ez sok! Szekunder tekercs nem volt. Az indukció B= 0,244T volt.

Azután kipróbáltam 2X5 menettel.
Anyag Siemens N27. 53KHZ-en.
A táp: Ut=14.4V. A felvett áram I=106,3mA. A mag 36°C-ra melegedett. Szekunder tekercs nem volt. Az indukció B= 0,195T volt.

És végül kipróbáltam 2X6 menettel.
Anyag Siemens N27. 53KHZ-en.
A táp: Ut=14.4V. A felvett áram I=82,6mA. A mag 32°C-ra melegedett. Szekunder tekercs nem volt. Az indukció B= 0,162T volt.

Ennél a magnál szerintem a 2X6 menet lesz a jó megoldás. Lehet kísérletezni a 2X5 menettel is, bár az nem az igazi.

Csináltam egy próbát a TDK H5C2 toroid maggal is, de az nem bírja. 35%-os kitöltés fölött telítődik. Zárlatba teszi a tápomat. Az fojtónak lesz jó.
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Helló!

Jó újra látni itt .
(#) emmzolee válasza Lac364 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Mindjárt írok neked is, csak a HDD-nek is írtam.
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Hm most nézem csak hogy én 2200mf terveztem ,hogy lett ez 1000mf-os.
(#) emmzolee válasza Lac364 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
de azt hiszem vennem kel egy metsző ollót olyan sok a tüske.Még a be táp vezetékeken is 1v nagyság redü
2 dolog van. Be kellene tenned egy fojtót a bemenetre. Van? Ha szabályozott a tápod, akkor sokkal hosszabb ideig vannak szünetek az áramban. Persze, hogy nagy tüskék lesznek.
A másik dolog. Azt mondtad, hogy 300W a határ ezzel a maggal. Szerintem se rossz egy ekkora maggal. Hány %-os a kitöltésed maximális terhelésnél? Vagy mekkora a frekvencia? Ne legyen sok a tartalék. Az pocsékolás. Kevesebb szekunder menetszám is elég lenne, és akkor engedné a szélesebb impulzusokat is.

Kimenő 2x40v os vezetéken 100mv os tüskék soknak számítanak? Egyébként indult egy pöcre

A kimenetre is lehet tenni fojtót ha akarsz.

Ami kicsit elszomorít ,hogy én is maradhattam volna a Primer 4menetnél na de egy mini venti nem nagy összeg és legalább van értelme a beépített hő védelemnek .

Most mekkora menettel van tekerve a trafó?

Különben attól, hogy nagyobb az indukció (azaz kevesebb a primer menetszám), nem fogsz tudni feltétlenül több energiát levenni a tápról. Kisebb indukcióval is lehet jó a trafó. Igaz, hogy több réz kell rá, mert több lesz a menet, de ha jól tekered meg, "szendvicsbe", akkor az sokkal többet számít. Sokkal kisebb esz a szórási induktivitás. Ettől lesz jó a trafó.
A magod ha jobb fajta, akkor 100°C körül a legjobb a teljesítő képessége.
A táppal sorba kötött amper mérőn is jól látszik, hogy mennyivel kevesebb áram folyik bele a tápba bekapcsolás után, és egy néhány perc után, amikor a mag föl melegedett. Mindez egy statikus terhelés alatt.
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Be kellene tenned egy fojtót a bemenetre. Van?

Van.Mivel a szét bontott erősítőbe is volt így áttettem a fojtókat is .Volt a be tápon illetve a Szekunder oldalon is kettő.Bár nagy valószinüséggel az utóbbi kettőt át kell tekerni vastagabb huzallal mert felforrósodik.Csak 1mm huzallal van tekerve.
(#) pinyó39 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Hali! Annak idején +-50 voltos tápot építettem a TDK 41 es maggal mono szélessávú analóg végekkel kb. nyolc éve megy a srácnak hibátlanul. Keresek még magokat, a L. Zoli (Tali bt) mintáit nem találom, volt köztük légrés nélküli kb 65mmx65mm-es befogleló méretű E mag, meg EC70 is azt hiszem. Majd jelentkezem.
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Freki megválasztásában több szempont is felmerült ,értem ez alatt azt hogy betáp áram a lehető legkevesebb legyen ugyanolyan teljesitmény mellet.A legjobb hatásfok így 36-40khz között a legjobb .Üzemel akár 100khz is de a bemeneti áram megnő átlag 3-4A is .Igaz teljes terhelésen nem tudtam kipróbálni mivel az Ampermérőm 20A kalibrált .

Menet primer=2x6X1,2mm
Menet szek =2x68x0,2mm

Ami a betáp áramot illeti nekem akkor a kevesebb ha hagyom vissza hülni)
(#) emmzolee válasza Lac364 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Azt hittem már le lettem kúr..jantva, hogy vastag betűvel írsz. :awink:
Lehet nem azért melegszik, hanem azért, mert túl nagy az áram ingadozás, és ettől telítésbe megy. Amiből bontottad, az is szabályozott táp volt? Mert ha nem, akkor kisebb áram ingadozásokra volt tervezve. Ott csak a kikapcsolási idő alatt van szükség az energiájára, az 5%. A szabályozottban lehet 25-30% is.
1-es huzal az nem kevés. Az minimum 3-4A-hez elég. az meg az 50V-nál 2X200W. Inkább telítődok a fojtód.
(#) emmzolee válasza pinyó39 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Az jó lenne ha lenne még nagyobb is, és kisebb is. Ki tudja mit építek majd.
Írj ha eszedbe jut megkeresni. És az adatlapokat se felejtsd el.
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Ó dehogy

Jó és akkor mi a megoldás ?Gondolom kicserélem a kondikat a tervezetre ""fogalmam sincs hogy vehettem 1000mf-ost""És megnézem hogy akkor is melegszik e?Vagy van más megoldás is?
(#) emmzolee válasza Lac364 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Ez a hatásfok dolog érdekelne. Ezt hogy számolod? Vagy csak egy átlagos tapasztalat?
Milyen trafót is használsz? (Ae)
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Bocsi menet számot elirtam
primer =2x3menet 6x1,2mm
(#) emmzolee válasza Lac364 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Mi a megoldás a fojtóra? Azt mondják légrést kell vágni a fojtó toroidra. Sose próbáltam. Utána kell olvasni. Vagy be kell tenni egy nagyobbat. Nézzünk a kimeneten jelalakot. terhelve, vagy nélküle. Tudsz már fényképezni?
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Toroid 1,02cm2
Ae értéket nem tudok mivel ez is bontot a régi erősitőből.
Hatásfok? Gondolom egyszerü.

Betáp áram x Betáp fesz=Felvett teljesitmény
Kimeneti áram xKimeneti fesz=Leadott teljesitmény

Leadott teljesitmény/Felvett teljesitmény x 100= %
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Ez egy ferit rudra tekert tekercs.Erre nem lehet légrést vágni.
(#) emmzolee válasza Lac364 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
A primer az 2X3 menet? 36-40KHzen?

Mekkora a magod keresztmetszete? (Ae)
Ez így durva nekem. Lehet telíted a ferrit magodat, de rendesen. Terhelés nélkül mekkora áram folyik a tápból?
(#) emmzolee válasza Lac364 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Az gáz. Lehet kéne másikat beszerezni ha fűt min gép.
(#) Lac364 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Terhelés nélkül mekkora áram folyik a tápból?

Vagyis mekkora áramot vesz fel... gondolom így érted.
150mA de ilyenkor megy a fesz szabályzás.
Következő: »»   83 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem