Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1311 / 3976
(#) sn72709n hozzászólása Máj 1, 2011 /
 
Üdvözlet!

A soros rlc-vel kapcsolatba lenne kérdésem. A mért adatokból kell számolnunk.
Az induktív reaktancia egészen f0 frekvenciáig csökken, és csak onnan kezd el nőni. Ez így lehetséges?

A válaszokat köszönöm!
(#) gg630504 válasza sn72709n hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Nem az induktív reaktanciája, hanem az impedanciájának abszolút értéke "egészen "f0 frekvenciáig csökken, és csak onnan kezd el nőni."
Bővebben: Link
(#) blackdog hozzászólása Máj 1, 2011 /
 
Sziasztok!

Van egy 4017 IC-vel egy kis kapcsolásom.
A 14. lábra adott impulzus alapján lépteti a kimentet.
Ha elér a Q5 lábhoz akkor reset kezdi elölről a léptetést.
RESET és Q5 láb diódán keresztül van összekötve.

Kérdésem az, hogy mennyire jó megoldás az, hogy ha én idő előtt akarok rezetelni akkor adok egy imulzust a Q5 lábnak? (9V)
(#) Mybuster válasza blackdog hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
HELLO !
Figyi úgy óld meg ha végig akarodf a ciklust Q0..... Q10 ig akkor resetet kötöd a GND re ha mondjuk Q0.....Q4 szeretnéd akkor csak a Q4 lábat visszakötöd restre!
(#) Mybuster hozzászólása Máj 1, 2011 /
 
Hi all Spektrum Analizátort szeretnék építeni itt találtam egy kapcsolási rajzot elmagyaráznátok nekem hogy működik mert nem nagyon értem és mennyire jó ez a rajz ? Köszönöm ! Bővebben: Link
(#) Szpidi válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Szia!

Köszönöm a válaszod! Sajnos ha jól értem a kapcsolást (ami egyáltalán nem biztos), akkor ezzel 50-100%-ig lehet csak szabályozni a teljesítményt, mert ha a fesz eléri a szintet, akkor begyújt, ennek pedig az irányváltásig be kell következnie.
Viszont adtál egy új ötletet, mert lehet, hogy nullátmenetet kell figyelni és onnan időtaggal eltolni egy moc3020-BT137 párost.
Már csak azt kell kitalálni, hogy fogok pontosan nullátmenetnél impulzust kapni.
Hogy lehet nullátmenet figyelőt készíteni? Van egy mini 6/12V trafó a rendszerben, arról le lehetne venni a hullámjelet, csak nem értek a nullátmenethez.

Ha tudtok segíteni akkor ne kíméljetek. Köszi!
(#) haczi válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Üdv!
Köszönöm a segítséget! Csak annyi a célom vele, hogy lássam, h a vevőig minden rendben van (a távirányító felől).
(#) Szpidi válasza Szpidi hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Már meg is találtam, igen egyszerű, csak nekem a tranyó után egy gyors optocsatoló kéne 5V illesztéshez.
Ez így már szerintem megoldható, de ha valakinek van megoldása az eredeti PWM kérdésre akkor szívesen fogadom.
(#) blackdog válasza Mybuster hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Azért ennyire x nem vagyok és konkrétan leírtam, hogy hány lépést szeretnék és, hogy a beavatkozást nem tudtam megoldani. De azóta sikerült előre lépnem. A baj ott van, hogy másik 3 IC-t kell közben lekezelni és volt egy RC tag amit figyelmen kívül hagytam és kevert meg. Már csak egy H szint lekezelése hiányzik.
(#) vilmosd válasza Szpidi hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Hali
Nem tudom mi a cel keszulek, de a hotehetetlenseg nem hiszem hogya masodpercnel kisebb lenne. Akkor pedig nem sok ertelme van a 2.4 kHz PWM jelnek. Ezt is meg lehetne csinalni, megpedig ugy, hogy csinalsz 400 V DC-t es FET segitsegevel tudod allitani a futes teljesitmenyet. Csak ez egy kicsit draga mulatsag, es nem is konnyu megoldani.
Idézet:
„De elég pontosan kellene tartani egy kicsi térben a hőfokot (0,1C max eltérés), és másodpercenkénti mérést terveztem.”
Nem tudom mire kell ez a pontossag, es milyen homersekletet szeretnel. Az erzekelok hotehetetlensege ennel nagyobb, tehat hiaba mersz masodpercenkent, a valtozas csak kesobb lehet erzekelni. Nalam mukodik ez a lassu pwm. A kamra egy hutoszekrenybol lett kialakitva, az erzekelo TC1047A, a szabalyzas PIC16F690, a vegrehajto resz MOC3062+BT139. A cel 38 celsius fok (labor ver tenyeszet), kivalloan teljesit. Az 1 sec lassu PWM 50 Hz-en pont 0-100 % szabalzast tud. 60 Hz-en 0-120 % (nalam igy mukodik).
(#) BEMcorp válasza blackdog hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Hali!
Ha dióda RESET (katód) oldalára adod a 'H' (9V) impulzust, akkor a Q5-re nem jut vissza.
(#) vilmosd válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Idézet:
„Az 1 sec lassu PWM 50 Hz-en pont 0-100 % szabalzast tud. 60 Hz-en 0-120 % (nalam igy mukodik).”

Bocs elirtam. 50 Hz-en 100 lepes a 100 %, 60 Hz-en 120 lepes.
(#) Mybuster válasza blackdog hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
OKS értem!!!
(#) Szpidi válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Szia!
Neked milyen pontossággal tartja a hőfokot? Mivel méred? A TC1047A már gyárilag +-0,5C-t pontatlanságot tartalmazhat. Hogy oldottad meg?
Sima P vagy PID szabályzót használsz?

Műanyagtokos szenzor milyen időtaggal rendelkezik?
Én egyedileg kalibrált diódákra gondoltam. Kis hőtehetetlenség és nagyon olcsó, bárhol fillérekért beszerezhető.
(#) Hurkafej1 hozzászólása Máj 1, 2011 /
 
12V tápfeszültséghez akarok ledes hátsó lámpát, a ledeket a tapasztalataitok szerint sorba, vagy inkább párhuzamosan kössem? Vannak előnyei azonkivül, hogy a párhuzamoshoz kevesebb ellenállást kell vennem?
(#) tomi324 hozzászólása Máj 1, 2011 1 /
 
Mindkettőhöz ugyan annyi ellenállást kell venned, tehát egy darabot. Az értéke nem függ az árától.
Viszont egy LEDen min 2-3V esik, tehát ha sorba szeretnéd őket kötni maximum 6 LEDet tudnál.
A párhuzamos kapcsolásnál ezzel szemben annyit kötsz, amennyit csak bír az akksi, tehát mindenképpen ezt javaslom.
Ajánlom EZT az oldalt, nagyon jól átlátható, hasznos.
(#) Hurkafej1 hozzászólása Máj 1, 2011 /
 
Azért irtam az árat, mert ugye sorosnál csoportokat kell csinálni, amiket később kötök párhuzamosan, de akkor az egész úgy lesz. De azért köszi.
(#) vilmosd válasza Szpidi hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Idézet:
„A TC1047A már gyárilag +-0,5C-t pontatlanságot tartalmazhat”
Ez a szenzor meresi pontossaga, de az ismetlesi pontossaga sokkal jobb. A diodas merest nem alkalmazom, mert a pontossaga sokkal rosszabb, ha beleszamitom a meroerosito hibajat is. Mertem laborhomerovel, es allandosult allapotban nem volt elteres a tizedes homero es a LCD erteke kozott (0.25 C bontas). Amugy a mero elem gyors beallasu, de ha a a rendszert nezed, akkor akar percek is lehetnek a valaszidok a hotehetetlenseg miatt. Mondjuk ha 1 liter a kamra, jo hoszigetelessel, akkor is hosszu a valaszido, es ez nem a szenzor miatt van, hanem a futotest es a futendo kozeg kozotti hoterjedes idoallandoja miatt. A szabalyzom PI jellegu, (egyedi) es +-0.25 C pontossaggal tudja tartani a hofokot 38 fokon. Ennel pontosabb szabalyzas azert nem nagyon szukseges ilyen kategoriakban. A szenzor ara is kedvezo, mert olyan 150 Ft korul van, es a diodas sem sokkal kedvezobb, ha kiszamolod, az erosito koltseget.
(#) meone hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Sziasztok!

Fokozatosan mélyülök el ebben a témában. Mikrokontrollerek programozása.

Mivel szeretnék megtanulni programozni, mert egy régebben itt a fórumban leírt problémámhoz kell.
Ha jól értelmezem az általam megírt programot (Ez a program lehet C vagy asm nyelvű) egy fordítóprogram lefordítja a mikrokontrollernek értelmezhető "nyelvre".
Tehát többek között nagyon fontos, hogy megtanuljak C-ben programozni.

A kérdésem a következő ehhez is kapcsolódó. Lehet kicsit amatőr lesz. Mégpedig az, hogy az Atmega mikrokontrollereket illetve a Texas által gyártottakat és az XBee mikrokontrollereket milyen nyelvben kell meg írni?
Illetve hol találok megfelelő ilyen kezdőknek való tanulási segédletet?

Köszönöm előre is.
(#) oleg53 válasza tomi324 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Sziasztok!
Szerintem ez a ledszámolós oldal nem is annyira jó. Diódákat (ledeket) tudtommal nem illik úgy párhuzamosítani, ahogy mutatja. Sosem teljesen egyformák a karakterisztikák, és a minimum az, hogy nem világítanak egyformán. Rosszabb esetben az egyik meghalhat a hőmegfutás miatt. Amíg az egyik nem lesz zárlatos, addig több is.
Ha 12V-ról megy a rendszer, akkor annyi ledet kell sorba kötni, hogy 2-3 V még maradjon a soros ellenálláson. Ez általában 3 leddel jön ki. (Esetleg 4-gyel.)
Aztán az ilyen 3-4 led + 1 db ellenállás típusú soros láncból lehet akárhányat csinálni, és párhuzamosan lehet őket kötni.
De minden ágba kell a külön ellenállás.
(#) Mybuster hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Hello mindenkinek!

Van egy problémám szerintem meghallt az Ne555-öm mert megcsináltam a szimpla kapcsolási rajzot és nincs CLK jel! Megmértem multiméterrel a 3 lábon mértem 0.11 v feszültséget de a kondenzátoroknál meg teljesen jól működik feltölti 7v-ra majd lesüti 4 v-ra szerintetek mi a hiba?? ??
(#) talpas jános hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
sziasztok
az lenne a problémám,hogy 1hete tönkrement a hazimozim valószínűleg a tápja és tegnap a tv is leégett. Lehet,hogy az elosztó vagy a konektor zárlatos?Hogy tudom ezt egyértelműen megállapítani mondjuk egy műszerrel?
Előre is köszi a segítséget.
(#) kadarist válasza talpas jános hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia!
Hogy érted ezt, hogy "zárlatos"? Ha zárlatos lenne, akkor nem lenne áram a konnektorban, mert leoldott volna a kismegszakítód. Inkább a véletlenek szerencsétlen összejátszása okozta ezt a sorozatos hibát. Azért egy feszültségmérést végezhetsz a dugaljzatnál.
(#) janikukac hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Sziasztok !

Az én kérdésem a Time Code rendszer építésével kapcsolatban van. Átnéztem a topikját, de semmit nem találtam igazából.
A kérdésem az, hogy hogyan lehetne építeni egy olyan rendszert, amelynek segítségéve la DJ bakelit lejátszó programot tudna vezérelni a sz.gépen?! Gondolok itt Traktor DJ-re, vagy Virtualra.
Már rég szeretnék ilyet venni, de 30000 FT-ot sajnálom érte.
(#) proli007 válasza Szpidi hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Hello!
Rosszul gondolod, mert itt közel 0..100%-ig lehet szabályozni.
De feltaláltad a meleg vizet, mert a gyújtásszög vezérlés (mint ahogy az ábrám is) ezt teszi. (nézz utána az UJT működésének és a fázisszög vezérlésnek a hálón)
A nullpontot miért ne lehetne figyelni. Ha a kétutas egyenirányító után nincs szűrőkondi, akkor egy komparátorral, vagy akár egy optocsatolóval lehet a nullpontot figyelni.
A kistrafót meg kell mérni, mert annak van fázistolása a hálózathoz képest. Így ha abból képzel gyújtójelet, és nagyon megközelíted a nullpontot, akkor a gyújtásjel átlóghat a másik félperiódusra. Vagy is ha nagyon leszabályozod, lesz egy pont ahonnan "bevillan" a másik teljes félperiódus.
Egyébiránt nem hinném hogy túl nagy tartományban lenne szükséged a szabályozásra. Mert a szabályozás fázisszöge és a teljesítménye koszinuszos viszonyban vannak egymással. Vagy is 0 és 180fok közelében kicsi a szabályozás meredeksége.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Szpidi hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Hello!
Nem tudom hogy miért erőlteted a PWM megoldást. Mert megvalósítható, csak sok értelme nincs. Ha egyenirányítod a hálózatot, akkor a terhelést egy bika fet-el simán kapcsolhatod. Ekkor a terhelés egyenáramot kap. Vagy a Fet-et az egyenirányító hídágába kötöd, akkor a terhelés váltót kap. Csak az gyors optikai leválasztásról kell gondoskodni. De hogy minek 2kHz-es zavarjelet termelni, azt nem tudom.
Mert azt nem veszed figyelembe, hogy mindennek van hőtehetetlensége, tehát lehet bármely gyors is a szabályozás azzal még holtidővel, hőtehetetlenséggel szembesülni fogsz a szabályozásnál, de a mérésnél is..
ui. Ahogy tovább olvastam, másnak is ezek a véleményei. Talán nem véletlenül..
üdv! proli007
(#) Szpidi válasza talpas jános hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Akkor szerintem 2 verzió van:

1, Nagyon nincs szerencséd mostanában.
2, Hálózati feszültség ingadozás van a rendszeren. Esetleg túl magas feszültség miatt valami tönkrement. Nekem anno túl alacsony feszültségszint miatt mentek tönkre motorok (Hűtő, daráló). Teendő: Egy erre alkalmas műszerrel rendszeresen - és kellően óvatosan - ellenőrizni.

Egyébként szerintem az sem kizárt, hogy a házimozid tönkrevágta már egy hete a tv valamely alkatrészét, és most jutott el oda a tv, hogy fel is adja...

(de én is kezdő vagyok, biztos vannak nálam okosabbak)


Lényeg, hogy ha mindig 230V~ +- 7,5% van a konnektorban akkor minden rendben.
Esetleg kontakthiba még lehet, pl, ha a konnektor rosszul van bekötve és a megszakadások pillanatában idétlen jeleket generál a tápoknak.
(#) Szpidi válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia!

Köszönöm szépen, hogy ilyen sok infót mondasz nekem. Mivel kezdő vagyok, ezért számomra feladat a tanulás is, ezért igyekszem nem kész érzékelőket használni (na jó a vezérlést nem csinálom meg tranyókból...)

A diodá(ka)t 17bites A/D-re kötném (nincs erősítés), így kb. 0,01 C-os elméleti pontosságot kapok. (+- 3 osztás, azaz -0,03C +0,03C a tűrés adatlap szerint)
I2C kommonikációval (még soha sem csináltam) szeretném a PIC-el összekötni és eredeti terv szerint PWM-el vezérelni a fűtést.

Ebből most a vezérlés a legnagyobb kérdés számomra, mert több variáció van:
Eredeti PWM - FET
- Egyszerű, könnyen kezelhető, 1:256-ig skálázható, drága a gyors nagyteljesítményű fet. (230V/1A)

A te javaslatod: LPWM - MOC3061 - triak
- Viszonylag egyszerű, sajnos nálam csak 1:50-ig skálázható (félhullám a túl nagy teljesítmény miatt), legolcsóbb

Új ötlet (kapcsolásod alapján): Nullátmenet figyelő - optocsatoló - MOC3020 - triak
- Már kicsit bonyolultabb, árban még elfogadható, nehezebben programozható, de skálázható 1:65000-ig. (16bites időzítő)
(#) oleg53 válasza Mybuster hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia!
Ha a kondenzátor töltőik és kisül, a kimeneten pedig mégis csak 0 van, az elég furcsa eset. Lehet, hogy halott, de érdemes pár dolgot megnézni:
-A kapcsolás helyességét.
-A Reset lábon tápfesz van-e.
-A CV lábon tényleg van-e kondenzátor
-A kimenet nincs-e terhelve.

A második pont gyakorlatilag úgyis jó lesz, a harmadik meg itt nem igazán befolyásol. De attól még lehetnek csodák.
(#) Szpidi válasza proli007 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia,

Igen, vannak problémáim, nem vagyok tisztában az UJT és gyújtásszög vezérlés kérdésével.

Ígérem utánanézek, mert talán az egyik legjobb megoldás. Sajnos nem tartok ott az elektronikában, hogy tökéletesen értelmezni tudjam a rajzod (mi mit vezérel, pontosan hogyan működik), és az alkatrészek árait sem találtam meg.

Így egyenlőre a tudatlanságom miatt nem tudtam ezt a megoldást besorolni magamnak, illetve tévedtem az 50/100% kérdésében
Következő: »»   1311 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem