Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   978 / 978
(#) zaza99 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 25, 2024 /
 
ezeket én is megtaláltam
(#) Atis57 válasza zaza99 hozzászólására (») Nov 25, 2024 /
 
Szia!
Én meg mérésekkel foglalkoztam, leginkább.
Mostanában meg kis napelemekkel szórakoztatom magam.
(#) SKY válasza zaza99 hozzászólására (») Nov 25, 2024 /
 
Van ennek egyáltalán hivatalos formanyomtatványa?
Szerintem bármilyen jegyzőkönyvet írhatsz: cím, építés éve, hálózat jellege, megrendelő(ha van), neved, bizonyítványod száma, mérés helye, ideje, használt műszer, feltárt hibajelenség és a veszélyesség/lehetséges következmények megemlítése... Pár mondat, fogalmazás óra. De ha konkrétabbat akarsz szerelői ellenőrzést végezhetsz, erre találsz mintát. Én elküldeném ajánlott levélben meg emailben a közös képviselőnek, ezzel nyoma lesz. Többet villanyszerelőként nem tehetsz.

Amivel esetleg valamire mennél akár (saját költségen) az egy érintésvédelmi szabványossági/villamos biztonsági felülvizsgálat. A tényeket és a fényképes dokumentációt nehezebb kikezdeni, meg egy alapos felülvizsgálóval legalább lesz egy időpontod, amikor sziklaszilárdan dokumentálva lett az épület állapota, esetleg egy-két lakásé is, ahova bemehet. De ez is megállapíthat alacsonyabb követelményeket, mert a létesítéskori szabványok szerint kell ellenőrizni, hacsak nem volt átépítés, felújítás.
Érdemes lenne egy villámvédelmi felülvizsgálatot is elvégeztetni, biztos lennének hiányosságok. A jegyzőkönyvben benne lesz minden kijavítandó hiba, ebből már lehet körülbelüli árajánlatot kérni a javításra, vagy a teljes felújításra. Ha van, az életveszélyes súlyos hibák nyilván azonnal elhárítandók. Amint a közös képviselő ezt a kezébe kapja, onnantól tudatában van a feltárt hibáknak.
Aztán most jön, hogy ki is fizetné az egészet... mármint a felülvizsgálatot, hacsak nincs egy ismerős egy kalibrált műszerrel.
(#) KTobi válasza zaza99 hozzászólására (») Nov 25, 2024 /
 
A gázcső eph-ba kell, hogy legyen kötve mikor belép az épületbe, mivel áram folyik ez megvan, akkor nem szabad újabb földhurkot csinálni rajta! Hogy szereléskor (a cső megbontásakor) ne tudjon szikrázni (robbanni) és megrázni senkit ezért vezetékkel összekötni szükséges a berendezésre menő fém csöveket, de ezt újra "földelni" már nem.
Darázsfészekbe nyúlni legfeljebb 5 éves az épületre vonatkozó VBF papír megléte nélkül merész dolog.
(#) Atis57 válasza KTobi hozzászólására (») Nov 26, 2024 /
 
Szia!

Hát igen a gázcsövön , meg akármilyen csövön is megvan a 8- 16-33-55 földhurok, vagy amennyien felujitották a lakást. Mert ilyenkor minden villanyszerelő megcsinálja az EPH -t.S nem foglalkozik a szomszéddal, épülettel .
Egy régi épület amúgy is egy darázsfészek.

Szeretem ; a ráz a fal, vizcsap, kád szlogeneket.
(#) Gafly válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 26, 2024 /
 
Nálunk a kocsmáros csaj elkezdte saját kézzel kitapétázni a pult melletti részt, és vállmagasságban jól megrázta a fal.
(#) erbe válasza KTobi hozzászólására (») Nov 26, 2024 / 3
 
Idézet:
„A gázcső eph-ba kell, hogy legyen kötve mikor belép az épületbe, mivel áram folyik ez megvan, akkor nem szabad újabb földhurkot csinálni rajta!”

Ez így jól hangzik, de a gázkazánon 2p+f dugó van, ami +védővezeték kapcsolatot ad neki. No meg a gáztűzhelynek is elektromos gyújtója van (ma már) és elektromos sütő, aminek szintén kell a védővezeték. Épületen belül társasháznál akár 10-20 védőcsatlakozása is lehet a gázvezetéknek.
(#) proba válasza erbe hozzászólására (») Nov 26, 2024 / 1
 
És gázkazánnál átadáskor mellékesen követelik a talán min 6-os EPH-t szerintem.
(#) erbe válasza proba hozzászólására (») Nov 26, 2024 /
 
Nem. Csak célszerű a fix bekötés, de lehet előtte kétpólusú kapcsoló. A fix bekötést azért kérik, mert a lángőr a testhez képes érzékel. Nem mindegy, hogy a fázis hova kerül.
(#) Atis57 válasza proba hozzászólására (») Nov 26, 2024 /
 
Szia!
Igy kérik;
Elektromos betáppont: kazán típustól függően 2P kismegszakító C4A illetve C6A teljesítmény igény szerint . Amennyiben olyan részbe építjük be a kazánt ahol a gyártó előírja a kiegészítő érintésvédelmet, akkor 16A 30mA 2 pólusú áramvédő kapcsolót is szereljünk fel!!
EPH csomópont (Egyen Potenciálra Hozás). Az összes vizvezeték, fűtés, gáz csövet kössük össze egymással EPH szalaggal 6 kvadrátos zöld-sárga vezetékkel . Ezeket kössük be a ház EPH csomópontjába. Ne feledkezzünk meg a gázóra átkötéséről szintén 6 kvadrátos zöld-sárga vezetékkel.

S a védő és az EPH vezetőt is ragozzák rendesen ( némi hibás szöveggel is )
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2024
(#) Atis57 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 26, 2024 /
 
Szia!
Ezután a hibát nem keresték meg--javitották ki?
(#) Gafly válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 26, 2024 / 1
 
Szerintem klaszikus "magától javulós" hiba:
Tapétaragasztó kiszáradt/oda többet nem nyúlunk/tettünk rá Unikum reklámot.
(#) maTaKee hozzászólása Nov 27, 2024 /
 

Régi földkábel

Sziasztok,
a napokban találtam a padláson kb 20-30m 5x1.5 földkábelt (fekete, fekete, fekete, kék, piros színű vezetékekkel). Ez használható még, vagy jobban járok, ha elviszem méhtelepre?
(#) Ge Lee válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 27, 2024 /
 
Levágsz belőle 15 centit és megnézed. Nekem ugyanilyen van de leeht hogy az 7x1,5-ös nem emlékszem, semmi baja, mai napig használom. Az acél szalag eléggé rozsdás volt már rajta akkor is amikor leástam, a réz erek korom feketék voltak, megpucoltam, megforrasztottam és azóta jó. Nekem kellett a kert végébe delej ezzel vittem ki, ez 100 méteres.
(#) KTobi válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 27, 2024 /
 
Darabold fel és add át kilóba, ha jót akarsz.
(#) SKY válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 30, 2024 / 1
 
Szia!
Ötletet adtál a virtuális földdel. Először is felejtsd el a relés megoldást, főleg a további fényérzékelőset. Az alábbiak sem biztonságosak, "csak elmélkedjünk róla".
Vegyél egy rendes 10mA-es ÁVK-t és minimum A-típust, AC típust tilos.

Az alábbi megoldásokat próbálgattam egy leválasztótrafóval. Mennyire bírja az inverter a meddőt? A kondenzátorokkal létrejön egy féltápfeszültségű pont 115V, az osztó kb. 30-65mA állandó meddőárammal dolgozik. Egy 30mA-es A ávk-m volt kéznél, ami 5,1K-s ellenállással kiold, de érezhetően lassabb pár tized másodperccel, a hibaáram a kioldás határán lehet kb. 18mA.

A szimmetrikus diódás megoldás nem csinál meddőáramot, viszont ez nem működik AC típusú áramvédővel. Az 5K1 hibahelyi ellenállással, gyors, határozott működése van.
A fenti kettő szimmetrikus kialakítás mindkét pólus zárlatára működésbe lép.

A diódás vagy kondenzátoros aszimmetrikus kialakításnak az a hátránya, hogy csak az egyik pólus földzárlatára működik stabilan, a másik csak nagy terhelőáram hatására oldana ki.

A diódák a biztonság fokozása miatt vannak megduplázva, lehet használni graetzet is a mellékelt bekötés szerint.

Hova akarod beépíteni az áramvédőt? Mert nem értem, ha a kimeneti dugalj földelését megszakítod és az elszigetelt készülék két pólusa közül valamelyiket földeled külsőleg, akkor miért állna le az inverter.

Van 2-3 szabvány hordozható áramforrásokhoz és lakókocsikhoz ábrákkal, csak nem volt időm még szemezgetni belőlük.
(#) SKY válasza SKY hozzászólására (») Nov 30, 2024 / 1
 
*Az aszimmetrikus csakis az ellenkező pólus földzárlatára képes kioldani, mivel a saját pólusán képtelenség, hogy elérje a diódák nyitófeszültségét a párhuzamosan eső feszültség, a kondenzátorok reaktanciája pedig négy nagyságrenddel nagyobb, mint a párhuzamos vezetékszakasz, ezért a kioldóáramot sosem fogja gyakorlatilag elérni.
(#) Atis57 válasza SKY hozzászólására (») Nov 30, 2024 /
 
Szia!

Köszi, hogy foglalkoztál vele!

innen; " Hova akarod beépíteni az áramvédőt? Mert nem értem, ha a kimeneti dugalj földelését megszakítod és az elszigetelt készülék két pólusa közül valamelyiket földeled külsőleg, akkor miért állna le az inverter."
A kimeneti dugalj földelő érintkezője lóg a levegőben, nem kell megszakitani.
A H hidas kimenet egyik kimeneti pontját földelve megállt --sipolt a hiba miatt.--A választ nem tudom.
A kimeneti dugalj után két hosszabbitó van Y elágazásban. Elé egy dobozt , s abba...mindent.
S ebből többet is kell késziteni.
Igaz,hogy régebbi -de ezt ismerem;

https://admittancia.wordpress.com/wp-content/uploads/2018/07/kc3bcl...me.pdf
(#) SKY válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 30, 2024 / 2
 
Szerintem ez a jelenség valamilyen hanyag áramköri tervezési hiba. Egy levegőben lógó bemenet a mikrovezérlőn vagy más cmos ic-n. Esetleg a félhíd felső tagjának meghajtásával van kapcsolatban, ott előfordulhat egy "lebegő kondenzátor" (flying bootstrap capacitor), ami a felső tagnak tárol gate meghajtó töltést. A mosfetekben mindig van egy párhuzamos dióda, amik határolnak a DC táp felé, de lehet hogy IGBT-ben nincs mindig és valami ilyesmi lesz. Akkor az a kérdés, hogy minimum mekkora impedanciával földelheted a kimenetet, ahol már nem áll le az inverter. Ezt egy potméterrel kipróbálhatod. Nekem a legszimpatikusabb megoldás a szimmetrikus diódás, de ez még okozhat problémát a power stationnak. Lehet, hogy be kell iktatni egy pár száz ohmos soros ellenállást a diódákkal vagy a közösből földelés felé. Legalább azért, hogy alacsony impedanciás zárlatnál tévesen ne az inverter álljon le, hanem biztosan működjön amíg kioldja az áramvédőt.

Az érzékeny áramvédők 20-25 ezertől kezdődnek. Lásd pl. Siemens 5SV3111-6 vagy Eaton PF7-16/2/001-A

MSZ HD 60364-5-511:2010 Kisfeszültségű áramfejlesztők
551.4.3.3.3. A statikus konverter mindkét oldalára leválasztóeszközt kell elhelyezni.
(Vagyis minden aktív, azaz fázis és nullavezetőbe vagy áramvédő, vagy több pólusú kismegszakító, vagy egy kézi leválasztó kapcsoló)

551.6.1. Ha a közcélú hálózat kapcsolt alternatívája:
- önműködő átkapcsolóeszköz kell a megfelelő reteszeléssel
- vagy háromállású, középállásban megszakító átkapcsoló

MSZ HD 60364-4-41:2018 Áramütés elleni védelem

Villamos elválasztás:
410.3.6. Egynél több fogyasztókészülék táplálására a villamos elválasztást csak akkor szabad használni, ha a berendezés szakképzett vagy kioktatott személyek ellenőrzése alatt áll úgy, hogy felhatalmazás nélkül azon nem lehet változtatásokat végezni.

413.3.3. Az elválasztott áramkör aktív részeinek egyetlen pontját sem szabad más áramkörökkel vagy a földdel, vagy a védővezetővel összekötni.

413.3.6. Az elválasztott áramkör testeit nem szabad összekötni sem más áramkörök védővezetőjével vagy a testeivel, sem pedig a földdel.

Több fogyasztó esetén:
C3.4. AZ elválasztott áramkörhöz tartozó testeket szigetelt, földeletlen egyenpotenciálra hozó vezetőkkel össze kell kötni. Ezeket a vezetőket nem szabad összekötni más áramkörökhöz tartozó védővezetővel vagy testekkel, illetve bármilyen idegen vezetőképes résszel.

C3.5 Az összes csatlakozóaljzatnak legyen védőérintkezője, amelyeket össze kell kötni a C3.4. szakasz szerinti egyenpotenciálra hozó rendszerrel.

C3.7 Biztosítani kell, hogy ha azonos időben két testnél lép fel hiba és ezeket különböző polaritású vezetők táplálják, egy védelmi eszköz a 41.1 táblázat szerinti lekapcsolási időn belül kapcsolja le a táplálást. (0,4s)

IT-rendszerek:
411.6.1. Ha a készülékek testének földelési ellenállása olyan kicsi, hogy az érintési fesz egyszeres testzárlatnál nem több 50V-nál, akkor önműködő lekapcsolás nem okvetlenül szükséges.
411.6.3.1. Ha az IT rendszer az első hibánál nem kell hogy kikapcsoljon, akkor a hibát a következők valamelyikével jelezni kell:
- szigetelés-ellenőrző (IMD)
- hibaáram-ellenőrző (RCM)
A hiba esetén hallható és vagy látható jelzés kell.
(#) zaza99 hozzászólása Dec 2, 2024 /
 

Szimetrikus autotöltő

Sziasztok!

Besen bs20-bc-22kw-app autotöltővel van olyan gondom hogy csak egy fázist terhel. Át lehet állítani szimetrikusra vagy van olyan típus ami tudja a szimetrikus terhelést.

Autó: Toyota CHR hybrid 6.6KW fedélzeti töltő.
(#) user1914 válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 3, 2024 / 1
 
Másik kocsival is próbáltad?
Lehet a kocsid nem tölt csak 1 F-ról (át lehet esetleg állítani).
A kimenő kábeledbe bele van kötve rendesen a 3F vezeték a TYPE 2 csatiba, és jó is.
Üdv. M.
(#) zaza99 válasza user1914 hozzászólására (») Dec 3, 2024 /
 
A wallbox.hu-n azt írják hogy az autó csak egy fázison tölthető. Akkor ennyi.
Következő: »»   978 / 978
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem