Fórum témák
» Több friss téma |
Probált-e már valaki zselés vagy folyékony forrasztó-ónt csinálni házilag?
Láttam hogy a profi NYÁKokon az SMD alkatrészek lábai alá felvisznek ilyen forasztó pasztát (sablon alapján,solder paste) ráhelyezik az SMD-t és hő hatására megolvad és összeköti az alkatrészt a NYÁK-al. Müködés közben: http://youtube.com/watch?v=0O2UEGLJeAI&mode=related&search= Külföldi lapon néztem rendkivűl drága lenne készen venni, 0.5KG ~10e HUF. Valahogy csak lehetne hasonlót csinálni házilag. Olyasmire gondoltam hogy átlagos forrasztó-ónt lereszelni és belekeverni zselés-folyasztó szerbe nagyobb arányban. És az egészet egy fecskendőbe tőltení amiből lehetne adagolni. A kisebb mennyiségű folyasztószer elpárologna, utána az ón megkötne. Természetesen olom/ón anyagokkal óvatosan kell bánni mert mérgezőek.
Szia !
Csinálni nem tudsz , de venni igen. Ónpasztát lehet kapni és nem 10e HUF. Ilyennel forrasztják a rézcsöveket, ez még mindig jobb mint amit te reszelsz össze. Másrészt a szilárd ón is ugyan olyan jó az SMD -hez, persze csak akkor ha nincs otthon egy SMT beültetőd. Üdv! UI: Amit a videon látsz az meg nem a valóság, csak a termék reklámja
Szerintem ezen a fórumon már mindenki csinált házilag folyékony forrasztó ónt És milyen SMD elemet szeretnél beforrasztani? Egy 256BGA tokozás esetében reménytelen...
de az egyszerűeket pl,SOIC(vagy milyen nevű) tokozást még pákával is be lehet forrasztani,persze nem pisztolypákával(weller páka nagy előny)
Szia !
BGA tokozáshoz egy mák ónpasztát nem használnak, egy teljesen más technologia. Üdv!
Üdv,tisztában vagyok vele,azért írtam hogy reménytlen.
Szia !
Reménytelen és felesleges. Ónpaszta ezen a szinten csak optikai tuning. Üdv!
Van egypár tokozás amit csak így lehet beforasztaní
legegyszerűbben pl TSSOP, SOT-23, umax.. És persze az SO-val is tökéletes. Ha nem éri meg házilag csinálni, akkor tudnátok mondani helyeket ahol belehet ilyen ónpasztát szerezni? És milyen árban/kiszerelésben kapható? Olvadás pontja megfelel IC forrasztáshoz? Ha vízvezeték szerelők használják akkor gondolom tömegcikk és nem lehet olyan drága. Profi házi használata: http://www.seattlerobotics.org/encoder/200006/oven_art.htm
Szerintem amit a vízvezeték szerelők használnak az nem lesz jó nyákhoz. És meg is mondom miért. Valószínűleg vezetővé teszi a nyákot. Sokáig gyantát használtam forrasztáshoz, de elkezdtem kísérletezni más folyasztószerekkel. Először a Wolf TS570 forrasztókrémmel. Az elkészült áramkör úgyan rendellenesen , de müködött. Egy helyen elégett a panel ahol jobban vezetett a krém. A kiégett részt kikapartam. Az áramkör azóta rendesen müködik. Megfogadtam hogy krémet ezután nem használok.
A következő kísérleti alanyom a Wolf TS560 forrasztó olaj volt, amit a cég már elektronikai forrasztásokhoz is ajánl. Rá van írva a hátuljára hogy kismértékben vezet. Egy DIP tok beforrasztásával próbáltam ki. A lábak között 2.54mm van. Két láb között 170Kohm - 1Mohm ellenállásokat mértem. A folyóvíz alatti fogkefével való sikálás is csak kis javulást hozott. A folyasztószer beszívódik a nyákba, ahonnan nem lehet kimosni. Ezekután úgy döntöttem hogy maradok a gyanta mellett. Ezt csak azért írtam le hogy nehogy pórul járj.
Szia !
Azt hadd áruljam el neked, hogy olyan tokozás nincs amit ónpasztával lehet, pákával meg nem lehet beforrasztani. Főleg nem az a két tokozás amit írtál. Elektronikai gyárban ahol áramköröket készítenek, ott az automatizáltság, és gyorsaság miatt ilyen a technologia, de ugyanezek az áramkörök tesztelése és beállítása során a hibás, vagy hiányzó alkatrészeket forrasztópákával pótolják / cserélik. Üdv!
Tudom hogy belehet forrasztani pákával,
de kiakarom probálni ezt, mert ez sokkal egyszerűbb gyorsabb pontosabb szerintem. És ha olcson belehetne szerezni ilyen pasztát pl vízesektől akkor még életképes is lenne. Meg a másik hogy 1000ft-os pákám van csak, de van sütőlap, vasaló, hőlégfuvó. Nem tudja valaki hogy szoktak vásárolni a vízvezeték szerelők?
Sűrű lábú tokozásoknál elengedhetetlen a sablon (pasztamaszk) használata...anélkül csak taknyolás az egész, mintha durung-pákával tetted volna fel az alkatrészeket...
És ezt a pasztamaszkot megcsináltatni egy NYÁK-hoz nem olcsó mulatság
Jó akkor nem akarok 1000 lábas IC-t beforrasztani,
maradjuk az SO-nál kezedetben. Videon is látszik hogy nem nehéz felvinni, mivel hő hatására felugrik a lábra. Max ha összeugrik kettő akkor bevetem az ónszippantot. Nem semmi 10g FORRASZTÓPASZTA 2800Ft De a vízvezetékesek tuti nem ilyet használnak, kicsit drága lenne nekik De tényleg mire is használják? Mert ugye réz csővel dolgoznak meg lánggal forrasztanak, és az eszi rendesen az ónt.
Ha adsz egy címet, nevet, tudok neked küldeni egy csöppnyi adagot ilyen pasztából (ólmosból és ólommentesből is! :yes: )...pár IC-re valót, kísérletezési célokra...
Hm.... Darrell Harmon bacsi, egy sajat keszitesu kreditkartya meretu project kapcsan itt azt irja, hogy BGA-t belehet forrasztani... bar meg nem probaltam, mivel sem idom nem volt se a megfelelo anyagok nem allnak rendelkezesemre meg.... ezert nem tudom igazolni sem...persze nyilvanvalo hogy nem pakaval kell megkozeliteni a dolgot... hanem valami olyanszeruen, hogy megkenem a BGA labakat megkenem a nyakot, majd osszeillesztem... + suto...
amugy a Lomexbe arulnak olcsobb forrasztopasztat
Szia !
Idézet: „azt irja, hogy BGA-t belehet forrasztani.” Mindent lehet, csak ...... Én azért nem nagyon hiszek ennek a jóságában, mert egy elég bonyolult és elég spec géppel szokták feltenni a BGA-t. A folyamat kb 1 órát vesz igénybe, és csak 98%, hogy jó is. Szóval otthon egy hölégfúvóval, vagy barkács módszerrel nem nagyon tudom elképzelni. (ezt nem a neten olvastam, hanem olyan helyen dolgozom ahol DVD-TV...stb áramköröket gyártanak igy tisztában vagyok az SMD és BGA technikával) De mint írtam semmi sem lehetettlen csak én ezek ismeretében nem hiszem el. Üdv!
Gáz pákával lenne a legjobb forrasztópasztát használni, kicsi könnyü olcsó.
Van olyan is ami egy normál öngyujtóval müködik.
Találtam olcsó forrasztó pasztát!
http://www.fetools.hu/files/04%20Hegesztes%20forrasztas.pdf 18. oldal 250gr Br.2600Ft Lágy forrasztó paszta rézcsővek lágyforrasztásához, Sn97Cu3, 60% óntartalommal. Ebben 3% réz van, a Conradosban meg 2% ezüst. A Conrad féle csak 27x drágább mint ez Érdemes lenne kiprobálni! Pákát meg ilyet találtam: Olyan kell pákából amiből jön ki láng. Weller katalogus: http://www.soselectronic.hu/www/app/katalogus.php?id=L Leírás a gáz pákákról: http://www.ezermester2000.hu/2001-2/gl1300.htm
Szia !
Idézet: „Olyan kell pákából amiből jön ki láng.” Most te vízvezetéket akarsz forrasztani, vagy elektronikai alkatrészeket ? Mert nyilt lángal talán maradj a vízvezetéknél. Ha veszel egy Wellert, akkor megveheted a 10.000Ft-os ónpasztát is. Egy sima 50W-os Weller 70.000 Ft -nál kezdődik. Üdv!
Szerintem jól lehetne forrasztaní tű(szuró)lánggal SMD lábakat. (amit én próbáltam annak olyan 1cm-es lángja volt és öngyútó hajtotta, ~1200Ft volt a Bau..-ban, csak azt már elvesztettem )
Természetesen a láng nem érheti el az IC-t, de jól belehetne lőní a távolságot hogy megfelelően megolvassza az forr.anyagot a láng hője (és nem maga a láng) Itt találtam még forrasztó pasztákat, ezek is olyan 2500Ft körűl lehetnek. Olcsóbb alternatíva lehetne azoknak akik sok SMD-t ültetnek be. Van Wellernek is 9-15e-ért gáz pákája. Holnap megyek körbe nézek hol lehet beszerezni ilyen dolgokat.
Így is van...
Nemrég láttam valamelyik video-adatbázisban ilyen forrasztásokról rövidfilmeket, azokon is hőlégfúvóval olvasztotta meg az emberke a pasztát, nem lánggal...
Ez a paszta , amit belinkeltél fűtésszereléshez való és nem SMD-hez. Kifejezetten SMD-hez valót keress, mert csak tönkreteszed vele a nyákot. Savas kémhatású valószínűleg és ragyogóan vezet. Eltüntetni a nyákról szinte reménytelen.
A gázos pákában viszont látok fantáziát. Nekem is van kettő. Eddig csak alkatrész kiforrasztására használtam szűkítővel, de el tudom képzelni hogy kellő rutinnal be lehet vele forrasztani az alkatrészt. Az IC védelmére az találtam ki hogy parafából vágok ki egy kis árnyékoló lapot, amit esetleg be is lehet vízbe áztatni. Esetleg egy acéllemez árnyékolással is megoldható a tok védelme. Egyébként már korábban én is gondolkodtam hogy készítek saját forrasztópasztát. Odáig jutottam hogy gyanta por+ ón por. De itt el is akadtam ,mert ez úgye még nem krémes álagú. Talán alkohol finom adagolásával el lehetne érni valami hasonlót. A forrasztó olaj, amit vettem, aceton tartalmú. Azthiszem ez is oldja a gyantát. Mindkettővel az a gond hogy gyorsan párolog.
Ezen a videon láthatjátok müködés közben:
VIDEO Gáz pákánál ugyan úgy áramló meleg levegő lesz a hegytől távolabb mint hőfúvónál. Bekell lőni olyan 240fokra és tökéletes lesz. Ez a paszta szerintem tökéletes! http://www.armack.de/c1125/l45/i14291/u10510.htm Nézd meg az összetevőit: Sn97Ag3 ->ólom mentes Összehasonlítva ezzel: "SUPER SMD Paszta" Sn62Pb36Ag2 ->nem ólom mentes Mindkettő főalkotó eleme ón(98%)+kevés ezöst(2%). Attól hogy nincs rá írva hogy "FOR SMD", ugyan abból készűl. Lágy-forrasztó paszta mindegyiknek a neve, csak az egyik 27x-er drágább, és nem az ólom mentes a drágább Egy kis ismertető a kételkedőknek: http://decap.com/pdffiles/BOTE_hungaro.pdf Ólomentesen 11. oldal Ivóvizes rendszereknél EN 29453 előírja hogy a paszták ezt tartalmazhatják: Kép: Hivatkozás Kép: Hivatkozás DIY: "A lágyforrasztó paszták por alakú lágyforrasz összetevőt, folyasztót valamint kötőanyagot tartalmaznak, így egy krémszerű paszta keletkezik, amely legalább 60 tömeg% mértékben tartalmaz forraszanyagot."
OK, de ebből még nem derül ki hogy vezet vagy nem vezet. Gondolom az SMD-hez kifejlesztett olyan hogy nem vezet, mert ha vezetne akkor kitört volna a balhé.
Azoknak akik nem hisznek az olcsó gáz páka erejében
Láng Ez csak egy sima öngyújtó ennél sokkal erősebb egy koncentrált szúróláng. Napfénnyel is probáltam (+nagyítóval) de azzal még nem sikerűlt, még
Szia!
Azért ha lehet én mégis megpróbálnálak lebeszélni a gázpákás forrasztásról, hacsak nem akarsz csupasz rézvezetékeket forrasztani, mert arra tökéletes, de a nyáklapon több ok miatt is nehézkes. Először is, mivel a páka szúrólángjában olyan 1200-4000 fokos (páka válogatja) hőmérséklet uralkodik, elég messze kéne tartani a lángot a nyáktól. Másodszor a meleg az ugye felfelé száll, és ha a láng mégoly stabil is volna amennyire nem az, folyamatosan oda-vissza kéne mozgatnod, hogy mindig pontosan az adott hőfokon tartsd. Ez egy kicsit nehézkes, mert itt tized miliméteres pontosságról van szó, pláne ha azt veszem, hogy mindezt alulról kéne csinálni. Harmadszor, nem csak a tokozást nem kéne 300 fok fölé melegíteni, hanem a nyáklapot sem, mert olyan gyönyörűen megpörkölődik, hogy öröm lesz nézni (és persze szagolni, ami mellesleg rákkeltő) És negyedszer, mindezeket saját tapasztalatból mondom, mert egyszer én is végigjátszottam az egészet, mondanom sem kell, hogy rengeteg gyakorlatozás után sikerült egy DIP ! tokos IC-t beforrasztani úgy hogy mindenki épségben maradjon. Ha ezek után is tartod hogy megpróbálod, akkor tényleg nincs már mit mondani. De azért nincs harag? |
Bejelentkezés
Hirdetés |