Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   7 / 163
(#) Petroimro válasza Petroimro hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
Megvettem az Araldite rapidot. Basszus ez drágább volt, mint maga az áramkör.
Petrsze sokáig elég lesz.
(#) Petroimro válasza Petroimro hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
Még egyszer(remélem, hogy csak ennyi lesz) zavarlak benneteket és a segítségeteket kérem.

Ez a rajz helyes így? Mert, ha igen, akkor én fordítva ragasztottam rá a diódát az 540-esre.

IRF.jpg
    
(#) nebszter85 válasza Petroimro hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
Szia.
Ez a rajz így helyes!!!
(#) Petroimro válasza nebszter85 hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
Köszi. Már át is ragasztottam a diódát. Azt hittem, hogy mind a kettőt egyformán kell, de utána alaposabban megnéztem a kapcsolási rajzot és akkor vettem észre.
(#) Petroimro válasza Petroimro hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Mőködik a VF2-őm!!!
Ez nagyon állat. A szomszédból már át is telefonáltak, hogy vegyem halkabbra a zenét. Erre mégjobban felhangosítottam
Basszus max hangerőn nem lehet megmaradni a szobába, pedig egyenlőre csak -+30V-ról hajtom.
Ehhez képest a 7294 eltörpül
(#) Petroimro válasza Petroimro hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget.
Ugye bírja a 4Ohmot?
(#) nebszter85 válasza Petroimro hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Nem hiába dicsérik ezt az erősítőt annyian.
(#) (Felhasználó 4577) hozzászólása Okt 30, 2007 /
 
Sziasztok!
Egy problémával fordulnék hozzátok...
megépítettem a VF2/h végerősítőt (+-30V) és a + - tápágba egy egy 220V/60W-os égőt kötöttem, bekapcsoltam, minden rendben volt, nem gerjedt, kimeneten 0V, és nyugalmi áram nem volt, de a végfoknak adtam jelet és szépen szólt, aztán kikötöttem az égőt a - tápból és négyszögjelben gerjedt, kiszedtem a +ból is akkor meg szinuszban, és aztán a hangszóró kimenet és a test közé kötöttem egy 470nanós egy 120 pikós és egy 16µF 16V-os kondit és láss csodát nem gerjedt, gyönyörűen szólt, ahogy kell, van nyugalmija is, nem is mászkál, nem torzít, szépen szól, de mihelyt kiveszem a kondikat, gerjed, a táppal nincs gond, egy tda7294 ment róla...(2X471uf és 2X100nF) jah és kötöttem be plusszba 10-10ezer mikrót, de annyit értem el vele hogy nem rögtön gerjedt hanem csak később kezdett el gerjedni.
(#) Tarzan válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
És ha benn hagyod a kondikat? :violent:

A 16V-os helyett mondjuk 40V-ossal?
Amúgy csatold a nyákrajzot, meg egy képet az elrendezésről, amin ott a táp, a nyák stb. úgy lehet, hogy jobban tudunk segítni...
(#) (Felhasználó 4577) válasza Tarzan hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
ha benthagyom akkor szól, nem gerjed, csak fázistolást csinál ami tönkreteszi a végfokot, pl az st151-es a kimeneten már 10nF-tól füstölt

PIC_0014.JPG
    
(#) (Felhasználó 4577) válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
mostmár lényegtelen, nem foglalkozok vele, inkább majd ezt használom
(#) Tarzan válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Egyszerű módja ez a probléma megoldásának, és így távolról csak azt tudnám moindani, hogy próbálj másik nyákot!

Én ezt építettem meg.Szimmetrikus bemenetű, én terveztem a rajz alapjánBővebben: Link

1 nyákot megérhet!

üdv
(#) szamóca hozzászólása Nov 2, 2007 /
 
Üdv!
Érdeklődnék hogy valaki épített-e 60V-os variánst.
És ha igen, hogyan ragasztotta fel a diódát a 240-9240-re?
(#) nebszter85 válasza szamóca hozzászólására (») Nov 3, 2007 /
 
Olvasd a topik elejét már megépítették a 60v-os változatot.
Jah így kell a diódát a fetre szerelni de ezt is megtalálod a topik elején.
(#) szamóca válasza nebszter85 hozzászólására (») Nov 3, 2007 /
 
Köszi!
Én is beleestem az elősször kérdez, aztán gondolkodik hibába! Miután kérdeztem, rákattintottam a topik elejére.
Ugyhogy már elkészültem a ket panellel, Vzoole féle technikával.
(#) KD mester hozzászólása Nov 3, 2007 / 1
 
Dióda helyett használhattok diódaként bekötött., tranyót. Pl: BD 139-et az IRFP-re fel lehet szorítani a felfogatócsavarral. Ennek a tranyónak a tokozásán van lyuk, ezért nagyon könnyen rögzíthető.

Lehet használni diódának a tranyó bázis emitter átmenetét, vagy össze is lehet kötni a kollektort és a bázist és így dióda kapcsolásban működik a tranyó.

Én így szoktam használni.


Ja és megépítettem a VF2-t. Hát le a kalappal. Eszméletlen jó hangja van!!! Pedig elsőre nem sokat néztem ki ebből a filléres kis kapcsolásból.

(Ahhoz képest, hogy 500Ft-ból össze lehet rakni, meg főleg.)

Előnye még a nagyon kis maradékfeszültség és ezáltal nagyon jó hatásfok. Tehát majdnem tápfeszültségnyi kimeneti jelet képes kiadni.


A meghallgatás alapján nagyon tiszta és nagyon zenei hangja van. Az egyik legjobb tranyós erősítőként tartom számon, amit csináltam.

Szinte az összes, magas minőséggel kecsegtető erősítőt megépítettem/hallottam, ami ezen a fórumon fennt van, de ez viszi a pálmát.

Ez tényleg csodának tekinthető kis valami. Ennyire kevés, olcsó és könnyen beszerezhető alkatrészből high-end hangminőségű erősítőt lehet csinálni, az még engem is meglepett.

(#) szamóca válasza KD mester hozzászólására (») Nov 3, 2007 /
 
A diódaként bekötött tranyó tényleg frankó ötlet!
Kár hogy már bevagdostam a TO 247-et.
A jővő héten élesztem a "kis bélyeget", utánna jön a B5. (az alkatrészeket már megvettem.)

VF2.jpg
    
(#) Árpy válasza KD mester hozzászólására (») Nov 3, 2007 /
 
Akkor úgy meg lehet oldani a 240 és a 9240-nél is, hogy a hűtőbordára megy a fet, aztán rá a tranyó? Ámde a megfelelő hőkapcsolatot mi biztosítja a a fet és a tranyó között? Mert hogy műanyag tokozású a fet, így hogyan kerül termikus kapcsolatba?
Vagy érdemes közvetlenül a fet mellé felcsavarozni a tranyót a hűtőbordára?
Ezzel a módszerrel rendesen fel is lehet csavarozni a fetet a bordára, nincs is szükség lefogató nyákra. Erre a tranyós megoldásra nem is gondoltam még.
(#) KD mester hozzászólása Nov 3, 2007 /
 
Hát férfiasan bevallom, hogy a B7-es erősítőmnél jobb hangja van a VF2-nek és majdnem olyan jó, mint a B5.

Átdolgoztam a VF2 egyik nyáktervét sprint-be, vasaláshoz. Itt van, a diódák rögzítésénél nagyon vigyázni kell, mert a felfogatócsavar ha egy kicsit is megrepeszti az üveg tokot, a dióda abszolút megbizhatatlanná válik és egy kicsi mozgás, rezgés hatására is megszakadhat. (Akkor leég az erősítő azonnal.)

Itt az emlegetett B5 erősítő rajza is.
(#) KD mester válasza Árpy hozzászólására (») Nov 3, 2007 /
 
Bekened szilikonzsírral a BD139-et. A teljesítménytranyók tokja meg mindíg forróbb, mint a hűtőborda a csillám tökéletlen hővezetése miatt, ezért sokkal jobb megoldás a teljesítmény tranyóra elhelyezni a hőkompenzáló elemet.

Igaz, hogy a műanyag toknak nagy a hőellenállása, de nem "szívja" el róla a hőt semmi a levegőn meg a hősugárzáson kívül semmi, tehát meleg marad.

Egyébként itt van a példa az azonos fetekkel elkészíthető VF2-re is, ebben ezt a megoldást használtam. Sajna IRFP150-nel elég silány a hangminősége. IRF 540-el meg megfut hőre. Talán IRFP240-el már jó hangja is lenne, meg a nyugalmi áram is stabil lenne. Bár IRFP240-el még nem próbáltam. Azért kísérletező kedvűeknek felteszem.


VF KD.zip
    
(#) Árpy válasza KD mester hozzászólására (») Nov 3, 2007 /
 
Köszi a magyarázást.
Már korábban láttam az ugyanolyan fettel történő kapcsolásodat, nem is gondoltam volna, hogy így is át lehet alakítani. De úgy látom még nem teljesen tökéletes a leírásod alapján.
(#) nebszter85 válasza szamóca hozzászólására (») Nov 3, 2007 /
 
Hali.
Sztem jobb az a dióda a fet-en.
Jah tök jólsikerült a panel meg a fetbe a bevágás, Gratula!!!
(#) nebszter85 hozzászólása Nov 3, 2007 /
 
Elkészült a védelem is az erősítőmhöz.

védelem.jpg
    
(#) nebszter85 hozzászólása Nov 3, 2007 /
 
Jah és belepróbáltam a leendő házába is a már majdnem kész cuccot.
(#) szamóca válasza nebszter85 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Köszi. a tiéd is mutatós.
Ez volt az első nyomtatós-vasalásos panelom.
Tényleg megeszi a 4 tranyó a 2 fűrészlapot!

(#) KD mester hozzászólása Nov 5, 2007 /
 
Szevasztok!

Továbbfejlesztettem a VF2 erősítőt.

Ezt már egyszer bemutattam, de még nem volt eléggé kiforrott formában.
Most optimalizáltam rajta. Ez az erősítő már nagyon jól működik.

Az áramkörön történt újítások:

-Az új kapcsolás csak N-csatornás MOS feteket használ. Ennek köszönhetően a jel mindkét félperiódusát azonos erősítőeszközök állítják elő, amik azonos transzfer karakterisztikájúak. Nincs az a dúrva eltérés, mint az IRF540N és az IRF9540N között. Tehát sokkal kisebb az ebből fakadó torzítás.

-A nyugalmi áram termikus kompenzálása nem diódákkal, hanem diódaként bekötött tranzisztorokkal történik, ezért nem kell ragasztgatni, könnyebb a szerelhetőség. A tranzisztorokat csavarral lehet rögzíteni a hűtőidomhoz.

-Ki lett iktatva a visszacsatóló hálózatból a polarizációs feszültség nélkül üzemelő elektrolit kondenzátor.

-Az erősítés meg lett növelve 30dB-ről 34dB-re. Ezért kisebb jel is elég a kivezérléshez.

-A nyomtatott áramkörre rákerültek az olvadóbiztosítékok és a tápfeszültséghidegítő kondenzátorok.

-Bekerűlt egy földhurokmentesítő 10 Ohm-os ellenállás is, megkönnyítve a kábelezést.

A nyugalmi áramot egyszerű beállítani a biztosítékfoglalatokba betett "U" alakban meghajlított lábú 10 Ohm-os ellenállásokkal. Ezek megvédik az élesztés idején az erősítőt, ha valami balul sül el. Másrészt a rajtuk eső fezültség mérésével beállítható a nyugalmi áram. Én 40-50 mA áramfelvételt állítottam be. Ez 400-500mV-ot jelent a tápágba helyezett 10 Ohm-os ellenállásokon. Ezen az áramértéken még kicsi az IRFP 150 fetek meredeksége, ezért igen stabil a nyugalmi áram.


Az új erősítő szebb hangúnak tűnt a meghallgatás során, mint az eredeti VF2.

Egyenlőre csak IRFP 150-el próbáltam, de valószínű, hogy az IRFP240, vagy az IRF640 mégjobb eredményt adna.

IRF540N, sajnos már nagyon meredek és magas a hőfokfüggése, ezért megfut hőre. Ebben az erősítőben nem használható! Az eredeti VF2-ben a párja, az IRF9540N sokkal kisebb meredeksége kompenzálta ezt, ezért ott még stabil nyugalmi áramot lehetett elérni.

Az erősítőt majd még tesztelem IRF640-el és IRFP240-el is. Addig is elkészítheti mindenki, akinek a fiókban lapul néhány IRFP150.

A nyák beültetésénél a 3 db 100nF-os hidegítő kondenzátor helyett lehet 1 db 330nF-osat is beültetni, vagy 330nF-nál tetszőlegesen nagyobb értékűt. Ez a kondenzátor kerámia, vagy "tömb" fólia kondznátor legyen.
Az 500Kohm-os trimmert maximális, 500Kohm-os értékkel ültessük be! Véletlenül se rövidrezárt értékkel!!!

A bemeneti csatolókondenzátor fólia kondenzátor legyen (MKT vagy MKP), értéke legalább 330nF.

(Mellékeltem a kapcsolási rajzon kívül a nyák rajzot és a beültetési rajzot is.)

Ha kipróbáltam IRFP240-el is, akkor majd konzultálok Király Tiborral, mert szeretnék erről is egy cikket írni ide.



VF KD.zip
    
(#) KD mester hozzászólása Nov 5, 2007 /
 
Emlékeztet ez valakit valamire????

ŐS VF2!

MI EZ.JPG
    
(#) lamalas válasza KD mester hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Hello KD mester!

A muveleti erosito tipusaval nem kiserletezel?

Nah majd ha tulleszek a B5 mizerian akkor lehet hogy idovel osszedobok egy ilyen modositott VF2-ot is

Jut eszembe ... miert tettel a nem invertalo bemenetre meg 1 plusz 47k||100nF -ot? illetve miert nem kototted be az 500k-s poti harmadik labat is? (mondjuk a csuszkara). Ja es mi a szerepe aramtukornek es miert csak a + tapagban van 150ohmos ellenallas?
(#) Tomi20 válasza KD mester hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Ahhoz képest, hogy Király Tibor saját szellemi munkájaként emlegeti a VF2-t....
(#) lamalas válasza lamalas hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Bocs, az utolso kerdesem (mondatom) visszaszivom ... nem figyeltem meg rendesen a rajzot!
Következő: »»   7 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem