Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   68 / 254
(#) lui144 válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Az anódellenállást kiszámoltam. A tápot óvatosan kellett beállítanom, mert igen tág határok között működik a megépített táp, mert 100V és 270V között lehet potméterrel szabályozni a feszültséget. Én 250V-ra állítottam be a tápot a Z568M miatt anódfeszültségnek. Kiszámoltam a megfelelő ellenállásértékeket az adatlapokon megadott égési feszültség és a megadott I folyamatos áram segítségével. Vagyis az Uanód-Uégési/Ifolyamatos képlet alapján számoltam ki a megfelelő ellenállásértékeket.
(#) sooty válasza lui144 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Üdv! Próbáld a mellékelt képek szerinti összeállítással és értékekkel a z568m-et. Ezzel a maximális 7mA folyik a csövön. Lásd régebbi poszt Ha nem ég teljesen a szám, akkor valószínű túl nagy az ellenállás, mert nekem kisebb tápfeszről is ment mint amit te írtál (250V).
(#) lui144 válasza sooty hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Én így kötöttem be annyi különbséggel, hogy én egy-egy kis krokodilcsipeszre forrasztottam az anódellenállást. Az anódellenállás egyik végét a tápra a másik végét pedig a nixie-re kötöttem. A katódot szintén krokodilcsipesszel rögzítettem a tápra. Persze jól el voltak szigetelve a krokodilcsipeszek, nehogy rövidzárlat legyen.
(#) lui144 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Igen. Csak egyet. Azt még elfelejtettem írni, hogy mindegyikhez használtam foglalatot.
(#) sooty válasza lui144 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Az előbbi értéket újraszámoltam a képlet szerint, így 2,5mA jött ki az ajánlott 5mA helyett , valószínű valamit elnézhettem akkor. Tehát már ezzel a névlegesnél kisebb feszültséggel és nagyobb ellenállással is működik a cső. (A névleges: 200V táp, 140V égési, 4mA min áram, 7mA max áram -> 12k ellenállás (5mA)) A z568m ben vannak ic-vel jelölt lábak, amiket nem kell használni. Az anód jól elkülönthető, mert a cső hátulján látszik, ahogy a csövön belül kihajlították egy lemezből a lábhoz vezető érintkezőt.Lábkiosztás, alulnézet Gyanus, hogy csak a 6-os égett, mert az az anóddal szomszédos láb. Lehet hogy kontakthibás, a foglalat?
(#) lui144 válasza sooty hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Én ezt adatlapot felhasználva számoltam ki az anódellenállást. Én 4,5mA-rel számoltam.
Z568M nixie adatlap
(#) sooty válasza lui144 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
És végül hány kohm-os ellenállást használtál? Ha minden ok, akkor csak a csövek lehetnek rosszak, azt meg nem hiszem, hogy ennyifélénél egyik se indul be. Nem lehet, hogy leesik a feszültség, ha terheled a tápegységet, melyiket építetted meg?
(#) lui144 válasza sooty hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Mivel 25kOhm-os nem találtam otthon ezért egy 30kOhm-osat használtam. Abból is 1W-osat.
(#) sooty válasza lui144 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Az jónak tűnik. Akkor már csak arra tudok gondolni, hogy nem terhelhető a táp valami miatt. :no:
(#) p_istvan válasza lui144 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
A polaritás helyes?, Méred a feszültséget a nixie-n próba közben?
(#) lui144 válasza sooty hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Hát nem tudom, mert a táp nem füstölt mikor rákötöttem a Nixie-t, sőt nem is melegedett. A Nixie működött, mert valami világított benne. Csak a szám nem jelent meg rajta a Z568M-nél. Csak egy vastag vonal jelent meg benne csak akármelyik katódra kötöttem a csövet.
(#) lui144 válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
A polaritás helyes volt. A feszt nem mértem.
(#) sooty válasza lui144 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Ha a cső hossztengelyében megjelenik egy vastag vonal, akkor az az 1-es számjegy. Valami nagyon nem stimmel...

digits.JPG
    
(#) p_istvan válasza lui144 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Hibakeresésnek elég furcsa és drága módja, hogy füstöl vagy sem...
Csak van egy multimétered, hogy megmérd a nixie-n a feszültséget, és talán azt is meg tudod nézni, hogy a pozitiv feszültségen van-e az anód?
(a közös kivezetés az anód, és a számjegyek pedig a katódok)
Kár azokért a csövekért!
(#) lui144 válasza sooty hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Meg ami még furcsa volt az az, hogy a csőben valami zörgött. Belül leeshetett valami a Z568M-ben. A mellékelt képen a nyíl a felirat alatti részt jelöli mert ott leesett valami és az bizony zörög. Nem tudom, hogy ez befolyásolja-e a működést.

Z568M-h.jpg
    
(#) sooty válasza lui144 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
A z568m-nek tulajdonsága, hogy zörög mivel nagy a belső alkatrészek tömege és egy kicsit kotyog a csőben, ne rázogasd, ha nem muszály. (ellentétben a z573m -el amit úgy szorítanak bele egy csillámgallérral a csőbe) Persze ha látsz benne letört alkatrészeket, akkor nem csoda ha szikrázik, meg belül zárlatos stb. Próbálkozz először az In-12A-val az elég strapabíró.
(#) lui144 válasza sooty hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Hát nem stimmel. Mindenesetre a foglalatot leellenőrzöm, hogy nincs-e gond vele. A hétvégén újra teszt alá veszem. Csak akkor foglalat nélkül tesztelem a Z568M-et.
(#) p_istvan válasza lui144 hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Addig gondolkodj el azon, hogy mekkora annak a valószínűsége, hogy öt különböző (szemre jónak tűnő) nixie egyszerre rossz legyen és annak, hogy te csinálsz valamit rosszul.
Csak a Te érdekedben mondom illetve inkább a Z568M érdekében... és nem megbántani szeretnélek!
(#) kisgeri válasza lui144 hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Ha a nyíllal azt a kicsi "fényes lapon kör alakú izé"-t jelölöd, az a getter. Elektromos szempontból nincs szerepe, a célja az, hogy különböző maradék nem kívánatos gázokat (pl. oxigén, vízgőz) megkössön a csövön belül. Ha az viszont onnan leesett, zárlatot okozhat a bevezető drótocskák között. A csőnek működnie kell így is, ha még nem szakadt meg valamelyik bevezetés a zárlattól. Ha ez a leesett rész zörög, próbáld olyan helyre mozgatni a csövön belül, ahol biztosan nem zavar semmit sem. Persze a cső így az elmozdításra nagyon érzékeny lesz. De amúgy Sooty-nak igaza van, tényleg mindegyik Z568M zörög valamennyire. De szorítok, hogy ne a csővel legyen gond! Erre utal, hogy a többi cső sem ment.
(#) lui144 válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Mindegyik nixie-ben volt egy kis glimkisülés. Így biztos, hogy nem halott egyik sem. A Z568M-nél én a foglalatra gyanakszom, hogy ott van a gond, mert amikor rátaláltam, akkor egy fémdarabbal volt rárögzítve a cső a foglalatra és lehet, hogy emiatt nem nagyon érintkezik vagy az anód vagy a katódok. Mindenesetre most foglalat nélkül fogom tesztelni a csöveket. A drótlábúaknak csinálok egy kis panelt amibe azokat rakom bele, hogy ne legyen a lábak között zárlat. Tegnap este pedig még találtam itthon egy IN-14 nixie-t is.
(#) lui144 válasza kisgeri hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Az a kicsi "fényes lapon kör alakú izé" esett le. De sikerült úgy beállítani azt, hogy a bevezetések között ne legyen zárlat.
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Egy ötlet:

A DCF77 és a mozgásérzékelő bemenet lekezelése megoldható az ICSP részére fenntartott RB7 és RB6 lábakon is - programozás alatt nem igen van rájuk szükség. Így még mindig lehet feladatot találni a RA2, RA3 és RA5 lábaknak. Az egyikkel a nagyfeszültségű tápot lehetne ki/bekapcsolni.
(#) p_istvan válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
A szabadon maradó kimeneteket fel lehetne használni programozhatóan beállítható időzítő ki/be kapcsoló kimeneteknek. (naponta, hetente, vagy állítható intervallumonként és állítható ideig)
Utána bármit rá lehet kapcsolni: pl. akvárium világítás és levegőztetés, távolét esetére, véletlenszerűen ki-bekapcsoló világítás a házban való tartózkodás szimulálására, vagy bármi egyéb ciklikusan ismétlődő automatizálható dolog.
(#) vicsys válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Lesz belőle egy nixie csöves hosszabbító?
Bővebben: Link
Én arra gondoltam, hogy esetleg kis glimmek a hét napjait jelezhetnék vissza.
(#) p_istvan válasza vicsys hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Az U5 shift regiszternek még van szabadon 6 kimenete...
Négyre rá lehet tenni még egy 74141-et a hét napjaihoz (így akár tíz napos hetet is kezelni lehetne) és a nagyfesz vezérlés is megoldva. És még mindig marad kettő kimenet a shift regiszteren. sőt még további shift regiszter is ráköthető!
Amúgy inkább bemenetnek kellene használni a PIC szabadon maradt kivezetéseit, mert az nem bővíthető mint a kimenet. Legalább is ezzel a shift regiszterrel!
Na de mit érzékeljen még? füst, víz, CO2, hőmérséklet, pára, légnyomás, DCF antennajel szintje, stb.
(#) vicsys válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Ha már itt tartunk. Számolhatná a szoft a csövek üzemóráit is. Gombnyomásra kiírná...
(#) Hp41C válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Sziasztok!

Azon gondolkozom, hogy a 6 vagy 7 darab 74141 az egyenkénti 55 mW -jával már 330 illetve 385 mW -ot fogyaszt. Ez a fogyasztás akkor is jelentkezik, ha a csöveket kikapcsoljuk...
- Ha (6 - 7) * ( CD4028 + 10* MPSA42) -t használnánk? A CD4028 fogyasztása darabonként, nyugalomban 750uW.
- Meg is növelhetjük a shift regiszter hosszát 64 vagy 72 bitre, akkor a BCD dekóder sem kellene.
- 74HC164 shitft regiszterrel megoldható sok bemenet fogadása is. Ehhez csak egy láb kell a soros bemenetnek, a többi lehet közös a 74HC595 vezérlésével.
- Optocsatolás: 2 db optocsatolóval megoldható a max232 helyett...
(#) kisgeri válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Nem tudom, ki hogy van vele, de ha már van 74141, akkor nem szívesen forrasztgatok még csövenként 10 tranisztort is, meg egy rahedli ellenállást... Csak halkan kérdezem meg, mert nem értek hozzá annyira, mi van akkor, ha a csövek kikapcsolásával egyidőben az összes nem használandó IC-k tápfeszültségét is kikapcsoljuk valahogy? (pl. külön tápvonal 1 tranzisztorral kapcsolva) Akkor nem fogyasztanának azok sem.
A hőmérséklet jelzés nem hülyeség, 1 tizedes pontosságal. De akkor legyen +- kimenete is. Meg hamár, akkor 2 szenzort is tudjon kezelni (külső-belső). Van olyan csövem is, ami tud °C-ot is. Ezt fixre bekötni, és voilá!
(#) Gery78 válasza kisgeri hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Sziasztok!

Hát, én is amondó vagyok, hogy ha már van 74141 akkor inkább azzal oldjuk meg a csövek meghajtását. Tranyótemetővé változna a panel, szerintem árban is sokkal több és méretben is nagyobb hely kell neki. Szerintem is kapcsoljuk le inkább a nem használt IC-ket egy tranyóval. Szerintem egy áteresztő tranyós kapcsolás jó volna erre a célra. Ha csak telepről használjuk, akkor elég a DS32kHz+RTC működtetése. Apropó beépítettem a DS32-t az órámba, most fut a pontossági teszt. A régi kristállyal már több másodperces eltérés lenne néhány órai használat után. Nagyon pontos ez a generátor.

A külső-belső hőmérséklet mérés nekem is tetszik, vannak jó szenzorok amit felhasználhatnánk erre, van olyan is ami tized fok pontosan kijelzi a hőt.

Vic ötlete is nagyon tetszik, hogy az óra számolhatná a csövek üzemóráját. Hasonló lenne a helyzet, mint az autóknál. Ha eléri a 200.000 km-t (üzemórát) akkor nagygenerált kéne csinálni. (Lehet hogy előbb is.) Ez kb 23 év folyamatos használatot jelent Legalábbis MrBrown szíve csücskével a ZM1000-rel.
(#) Hp41C válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Szia!

Nem akarnak előjönni a nixie csövek az alkatrész felvitelénél...
Következő: »»   68 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem