Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   75 / 137
(#) (Felhasználó 46585) válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 2, 2010 /
 
Igen, pont a tokozás hőellenállását szokták kifelejteni a gondolatmenetből... Ha egy tranyó tokja kívül mondjuk 100 fok, akkor a chip belül már mondjuk 120. Ez ugye azt jelenti, hogy egy tranyóra hiába van az írva, hogy 150 W-os, ez csak annyit jelent, hogy ha a tok hőmérsékletét valamilyen különleges módszerrel sikerülne 25 fokon tartani, akkor a tranyó kibír 150 W veszteséget. Ugyanis, a tokozásnak akkora hőellenállása van, hogy a tok kívül 25 fok, de a meleg nem tud elég jól kijönni, így a chip belül már 150 ( vagy 175 ) fokos. Tehát egy ilyen tranyó 80 fokon mondjuk már csak 60 W-os. Ezt leginkább az erősítő építők szokták figyelmen kívül hagyni... Egyébként, ezt mutatja meg a "derating factor" nevű jellemző a katalógusadatok között.
(#) hugi00 hozzászólása Nov 6, 2010 /
 
(#) Péter_007 válasza hapro hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
A 8W-os Hiaraga Le Monstre szeretném megépíteni. De a tápegységgel volna egy kis dilemmám. Van nekem egy autó audio rendszerekben használt 1F-os kondim. Az érdekelne, hogy megfelelne e az erősítő tápegységébe a kocsikban használt kondik.
Válaszodat előre is köszönöm.

Üdv Péter_007
(#) hapro válasza Péter_007 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Ha van belőle 2db-od akkor igen. Feltéve, hogy nem léped át annak fesz tűrését.
(#) kokmate hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Üdv!
Azt szeretném kérdezni hogy ennek hány Amper kell 24 Voltnál?
(#) hugi00 hozzászólása Nov 18, 2010 /
 
Ismeros valakinek ?

Musical Fidelity A1

Kappa 22Q

Utobbi jobban tetszik.
(#) oibacsi válasza hugi00 hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Én nagyon rááltam a kevesebb alkatrész a jelútban-kevesebb módosulás témára. Igazából a kondenzátorok zavartak nagyon. Én az alábbit használom
(az elleállásokkal gond nélkül lehet tiszta a osztályúvá tenni), a dac ic-ből közvetlenül ide megy a jel, a teljes láncban egyedül az opamp előtt van kondi még a lejátszómon belül. Először beállítom az offset-et, kikapcs, mehet bele az opamp. Így tapasztalataim szerint szépen stabilizálja a munkapontot, az offset nem mászkál melegedéskor sem. Nálam 17mV körül mozog.
(#) Srajmund válasza hapro hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Hapro,
Összeállt végre minden alkatrészem a táppenelhez, viszont mérés alapján a kimeneti fesz, a pozitív és a negatív ágban is terheletlenül 19,9V. Nem a rajzon szereplő 13,2. Igy nem mertem az erősítőpanelre rákötni.....
A trafóm 2x14VAC-toroid, aminek a szekunder 4 kivezetése mözül a középső kettőt közösítettem így lett a 14-0-14-es AC táp.
Tegyek be szereinted sorosan ellenállást a +, és - ágba is? kb. 1,3 Ohm kellene ahogy számoltam de teljesítményben az 5W-os kivitelt kevésnek érzem.
Esetleg nagyfelbontású fotód nincs a végleges Hiraga panelről? Az elő,és a meghajtó tranzisztorok beültetési rajzon szereplő lábkiosztása nem mindenhol passzol szerintem.
(#) hapro válasza Srajmund hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
De van, például itt: Bővebben: Link
Oldalt a nagyítóval meg kinagyíthatod.
Mindenképpen a terhelés hatására alacsonyabb lesz a tápfesz (valószínű). Persze ha 20kw-os trafód van akkor már nem biztos...
Ezt a feszültséget ha a félvezetőid elbírják akkor nyugodtan kösd rá így és mérd meg mekkora így a tápod, majd ha szükséges tegyél soros ellenállást a tápba, de legalább 10-15W-os legyen. De az sem baj ha még több, nálam a nagyobbik Hiraga-ban 10+25W-os van párhuzamosan, de ott jóval nagyobb áram folyik.
Persze elsőre jó lenne ha valami áramkorlátos táppal próbálnád indítani. Izzó-ellenállás is megteszi, vagy az igazi az áramkorlátos labortáp lenne, és akkor így kipróbálhatod a saját megnyugtatásodra a magasabb tápfeszt is.
(#) oibacsi válasza hapro hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Stabtáppal próbáltad már?
Én nagyon rászoktam
(#) hapro válasza oibacsi hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Nem próbáltam.
(#) Srajmund válasza hapro hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Hát az első teszt teljes kudarc.
A két tápág a bekapcsolást követően kb. 180mA-ről szépen lassan 32mA-csökkent le. Semmelyik poti csavargatására nem történt semmi.
A második bekapcsolásr a két elko eldurrant......
(#) hapro válasza Srajmund hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Mert írtam pár oldallal előrébb, hogy a beültetési rajzban hiba van, méghozzá az a két elko! Fordítva van a beültetési rajzon, de ha csak logikázol akkor is rájöhetsz. Mert a pozitív tápágnál a negatív van és a negatívnál meg a pozitív, és ez így rossz egyértelműen. Azokat meg kell fordítani, és most már első körben kicserélni.
(#) Srajmund válasza hapro hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Ezeket természetesen észrevettem, és helyesen voltak beültetve
(#) hapro válasza Srajmund hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Itt az elko vagy fordított polaritás következtében tud eldurrani, vagy túl nagy feszültségtől. Ha nem volt túl nagy a feszültséged, akkor csak fordított polaritásnak kellett legyen.

Gondolom semmi áramkorlátot nem használtál...
látod ennyire fölösleges! Ha kicseréled az alkatrészeket, akkor a minimum, hogy ellenálláson keresztül indítod, mondjuk 10-22ohm 2-5W. Ezek megvédik a jószágokat ilyen esetben, és ők maguk fognak elfüstölni. Vagy az izzós megoldás...
(#) Clavia hozzászólása Nov 25, 2010 /
 
Sziasztok! Azon már gondolom sokan gondolkoztak, hogy egy A osztályú erősítő miért ne erősíthetne egy gitárt. Én még csak 1-2W -os kivitelben, zenével hallgattam ilyet, ám a hangzás részletessége arra ösztökélt, hogy eljáttszak a hangszererősítési felhasználás ötletével is. Erről, és az alábbi kapcsolásról mit tartotok?

http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Audio/thegem.htm
(#) nikolatesla válasza Clavia hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
A kapcsolás kb a JHL ami egy elég jó minőségű erősítő.
Nekem egyik ismerősöm gitárhoz a DOZ-t használja ami 20W-os de nagy a fűtése.
(#) Srajmund válasza hapro hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Igen a nagy fesz. volt a gondjuk. A toroidból kicsit letekertem, most jó. Az egyik panel pozitív ágán szuperül beállítható volt a nyuglami, viszont a negatív ágabn 2,19 A volt az áramfelvétel. A 470 Ohm-os poti előtti ellenállást kicseréltem 47Ohm-sora, és így már sikerült beállítani a 0,7A-t. Bemenetet neki és ZENÉLT!
A másik panellel viszont gondom van. Ott is a pozitív ág elsőre beállítható volt 0,7A-ra. A negatív ág meg akármit csinálok vele egyszerűen nem akar áramot felvenni. Bemeneti FET-et már kicseréltem, hátha az de nem. Meghajtó 550, és 560-akat szintén kicserélgettem de ugyanaz. Mérés alapján a végtranyó is jó. Mintha nem akarna kinyitni az a fránya negatv ág. Arra gondoltam, hogy a feszültségosztóban lévő 2k-s ellenállást kisebbre kellene venni, (470Ohm) és a nyugalmi áram poti előtti ellenállással újra megpróbálni játszani.
Egy kis segítség elkelne......
(#) hapro válasza Srajmund hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Szerintem tranzisztor, vagy fet probléma lesz.
Próbáld meg cserélni őket.
(#) Srajmund válasza hapro hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Azt a **
Az 1 Ohm 5W-os volt szakadt.......
Be az új. Azonnal beállíthjató nyugalmi!
Most melegszik, aztán kapja a jelet. Bizakodok!
Köszönöm az eddigi segítségeket is
(#) hugi00 hozzászólása Nov 26, 2010 /
 
Lassan en is nekiallok. (Hiraga 20W)
A hutoborda megvan: http://xsech.uw.hu/hugi0/2010.11.25.tranyok.hutoborda.001.jpg
A Vetranyok is megvannak: http://xsech.uw.hu/hugi0/2010.11.25.tranyok.hutoborda.005.jpg
A meghajtok: 2SA985A(P) 2SC2275A(P) A 2SA872A 2SC1775A helyere kerulnek a 2SA1015(GR) 2SC1815(GR)
Mar ki is valogattam oket 21°C-on 334hFE

A tapot kell csak beszereznem vagy megtekernem.Van egy 24V 16,7A-es tapom ha ezt attekerem -+21V-ra, eleg lesz neki ? 400VA ?

Vajon a 1303 es 1186 os tranyok miert vannak (voltak) parhuzamosan kotve ?
- mi volt a gyarto celja ezzel ?
(#) Srajmund válasza Srajmund hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Zenél a másik panel is!
(#) hugi00 válasza Srajmund hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Mi a "lanc" tobbi resze ?
(#) Srajmund válasza hugi00 hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Egyenlőre az erősítővel bajlódtam. Holnap délelőtt megyek hangfalakért. Polkaudio, vagy Wharfedale lesz. Előfokot nem terveztem egyenlőre csinálni, de lehetséges az MC verzióval szemezgetek. Próbára most egy már nem keveset hajtot Sony-t kötöttem rá. A jelet Panasonic asztali cd lejátszó adja.
(#) Cirboja hozzászólása Nov 29, 2010 /
 
Sziasztok!
Én is egy Hiraga 20W-ost építgetek.A panelek már összerakva,felélesztve labortápról (BD547/557;BD139/140;2SA1943/2SC5200).Most akarom összerakni a leendő tápjával (+lágyindító+védelem) deszkán,hogy hallgatható legyen.A táp 320000µF kondiblokk előtt 300VA/2x14V toroid +0,1Ohm25W.A tápfesz terhelten 18,8V. Ha nem egy hanem két Graetz-et hasznélnék,magasabb lenne a kimenő fesz pár tized V-al?Valahol már olvastam erről de nem találom...
(#) hapro válasza Cirboja hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Ha schottky-t használsz dióda hídként kötve akkor magasabb lenne a fesz, de minimálisan csak.
(#) walter válasza Srajmund hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Szia!
Cirboja írta a schottky-diódát,annál kb 0,3V a nyitó a p-n átmenetesnél 0,6-0,7V ezek tétszer,ha hidat használsz.
kb0,8V-ot nyernél.
(#) Cirboja válasza walter hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Köszi a válaszokat.Tegnap összedrótoztam a tápot két diódahíddal,így a terheletlen fesz 19,7V.Ma elvileg összerakom teljesen,majd meglátom.A cikkben is 19-21V-ot ír Hiraga,legfeljebb nem lesz csak 15W teljesítményem(Po max. = (2 x 18 x 0,85) ^ 2 = 14,63 W).Lehet nem is baj az alacsonyabb feszültség mert a négy kisebb kondi csak 25v-os.Még jelentkezem.
(#) Srajmund válasza Srajmund hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
A TIP3055-öket, és TIP2955-öket kicseréltem MJL21193, és MJL21194-ekre.
Megdöbbentően jobb. Erőteljesebb mélyek és csilingelő magasak. Megéri beruházni.
Nemsokára dobozolom a Le Monstrét.....
(#) hapro válasza Srajmund hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Csak egy nyomorult smile-ra tellett.
Következő: »»   75 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem