Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Autó belső világítás vezérlése PIC12F683 kontrollerrel
Autó belső világítás vezérlése PIC12F683 kontrollerrel
Szerző: potyo, idő: Dec 9, 2008, Olvasva: 41557, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 5

    Nézzük tehát, milyen bemenő jelekre van szüksége az áramkörnek:

  • Ajtók állapotáról kell egy jel (nem láttam értelmét az ajtók megkülömböztetésének, ezért maradt az ajtókapcsolók gyári párhuzamos kapcsolása).
  • Belső lámpakapcsolóról kell egy jel.
  • Kell egy jel arról, hogy a motor jár-e vagy sem.

    Míg az első kettő egy-egy sima kapcsolóról szól, addig az utóbbin már el lehet gondolkodni, honnan is vegyük. A legegyszerűbbnek az tűnt, hogy a generátor segéddiódahídjáról vegyem a jelet. Ez az a pont, ahová a töltésjelző lámpa is csatlakozik, illetve a hátsóablak-melegítő reléje is innen kap áramot, hogy csak akkor lehessen bekapcsolni, ha jár a motor. Mindenkinek a saját fantáziájára bízom, hogy hol csatlakozik rá erre a vezetékre. Itt a feszültség természetesen vagy kb. 0V, vagy kb. 14V attól függően, hogy a motor áll vagy jár, tehát némi jelformálásra is szükség lesz. Az áramkört én az lámpa mellett helyeztem el, mivel ott találtam számára jónak a helyet. Természetesen bárhol elhelyezhető, de a plusz vezetékek behúzását sajnos nem kerülhetjük el. Általában három plusz vezetékre van szüksége az áramkörnek a gyárilag ott levőkön kívül (kézikapcsolótól, generátortól, és kell egy testvezeték).

    A végleges áramkör:

 

    Azt hiszem az áramkörön nincs különösebb magyarázni való. A kapcsoláshoz stabilizátorként kis nyugalmi áramú tipust javaslok, hogy minél kisebb legyen az áramfelvétel, mivel az egész állandóan be van kapcsolva. Javaslom a Microchip MCP1790  vagy MCP1703 jelzésű szabályzóit. Én az előbbit választottam, mert annak a megengedett állandó bemeneti feszültsége 30V, rövid ideig pedig 40V-ot is elvisel, így a zavarokból eredő túlfeszültségeket jobban tűri. Az MCP1703 megengedett bemeneti feszültsége csak 16V, és ezt kevésnek érzem ilyen zajos környezetbe. Mindkét szabályzó SOT223 tokban kapható ((MCP1790-5002E/DB illetve MCP1703-5002E/DB jelzéssel), amelyek az univerzálisra tervezett nyák forrasztási oldalára problémamentesen felforraszthatók. Természetesen használható a szokásos 78L05 is, csak míg ennek a nyugalmi árama 5mA körüli, addig az említett szabályzók 70uA illetve 2uA (nem elírás) nyugalmi árammal rendelkeznek.

    Az ajtókapcsolók is és a kézikapcsoló is a földre kell, hogy lehúzza a jelölt vezetékeket. A D+ pontra pedig csatlakozik a generátor segéddiódahídjának kimenete. A LAMPA jelzésű két pontra kötjük be a meglévő égőt. Használhatunk más tipusú fetet is, sőt akár bipoláris tranzisztort is, ami elbirja az izzó áramát, az áramkör nem kényes erre. A BD135 tipusú tranzisztor kis lábgörbítés után illeszkedik a mosfet lábainak helyére. Én a fetet választottam, mert kisebb rajta a feszültségesés (és a melegedés), mint a bipoláris tranzisztoron, illetve nem igényel állandó áramot a bekapcsolva tartáshoz. Hogy alacsonyabb legyen az áramkör, a fet lábait érdemes a toktól kb. 1cm-re 90 fokban meghajtani, így a fet rálapul az áramkörre.

    A 12F683-on azért nincs a reset láb felhúzva, mert rendelkezik belső felhúzóval (tehát nem azért, mert a reset láb ki van kapcsolva a konfigurációs bitekkel, mert akkor a láb lebegne, és felesleges fogyasztást okozna).


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem