Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Fourier transzformáció Fourier transzformáció
Szerző: deguss, idő: Feb 3, 2008, Olvasva: 48510, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
A következő cikkben közérthetően, az egyszerűségre törekedve, bemutatásra kerül a Fourier Transzformáció rövid elmélete és gyakorlati alkalmazása.
A cikk a teljesség igénye nélkül, röviden tárgyalja a Fourier Transzformációt, elsősorban a gyakorlati oldaláról, felhasználhatóságáról, a matematikai oldalát háttérbe szorítva.
A francia fizikus és matematikus Jean Baptiste Joseph Fourier a 19. század elején dolgozott ki egy algoritmust, mellyel periodikus és nem periodikus jelek diszkrét pillanatértékeivel ki lehet számolni a jelet alkotó szinusz alapkomponenseinek frekvenciáját, és amplitúdóját. Hogy a tisztelt olvasónak világossá váljon, miről van szó, beillesztek pár képet. A haladó felhasználók lapozhatnak.
Vajon miből áll egy négyszögjel? Hogy lehetne definiálni? f(t) = sin(t) + sin(3t)/3 + sin(5t)/5 + sin(7t)/7 + sin(9t)/9 + ... + sin(n×t)/n, ahol az f(t) a négyszög-jel. Tehát ha végtelen sok szinuszt vektoriálisan összeadunk, egy négyszögjel jön létre. Vagyis nem teljesen, egy kis "sarok" marad az ugrásnál, de ez nem lényeges, mivel energiája csekély. A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |