Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Egri Frédi válasza niedziela hozzászólására (») Júl 30, 2021
Csak úgy beleolvastam a topicpa és segítségképp - annak akit érdekel.

A rezet ( NYÁK lap réz rétegét ) a kereskedelmi forgalomban álltalában kapható savak önmagukban nem oldják. Még a tömény 96 - 98% -os kénsav sem " cc H2SO4 " A tömény 63% -os salétromsav "ccHNO3 " 2 lépésben oldja - de ilyet földi halandó ne vegyen a kezébe !
A sósav HCl és a kénsavH2SO4 oxidálószer jelenlétében 2 lépésben igen jól oldja.
Ez lehet a hidrogén-peroxid H2O2.
1. A hidrogén-peroxid eloxidálja a rezet: H2O2 + Cu -> H2O (víz) + CuO (Réz-oxid)

2. A keletkezett Réz-oxidot már mindkét sav igen jól oldja, intenzív hőfejlődés közben.

CuO + 2HCl -> cucl2 + H2O
CuO + H2SO4 -> CuSO4 + H2O

Bár a sztöchiometriás egyenlet szerint a sósavval történő maratásnál nem keletkezik Cl gáz, ezt a gyakorlatban igen nehéz megvalósítani. Igen nagy gyakorlat kell hozzá, eltalálni a sósav - hidrogén-peroxid arányát. Túlzott mennyiségü ( és tömény, 35% -os peroxid oldat ) pillanatok alatt robbanásszerű reakciót vált ki. Az oldat képes "kiforrni" az edényből. A hétköznapi sósav oldat nem kifejezetten tiszta, mindig tartalmaz némi szennyező anyagot ( ez nem feltétlenül látható ! ), ezért több-kevesebb Cl gáz mindig keletkezik. Ráadásul a hőmérséklet emelkedésével a sósav és a hidrogén-peroxid egy mással is képes reakcióba lépni és rövid életű vegyületeket alkotni HOCl. Ezek bomlása után igen káros gyökök maradnak a légtérben.
Akinek már "szaladt meg" NYÁK maratás közben a dolog, tudja miről beszélek.
A kénsavval ( akkumlátorsav ) történő maratás lefolyása kissé lassabban kezdődik, de ahogy elkezd melegedni az oldat, igen intenzívvé válik. ( Csupaszra akartam maratni egy marék 100Ft -os méretű panelt, beletettem egy tetejénél elvágott 1l -es műanyag flaskába, ráöntöttem annyi kénsavat, hogy ellepje, megborítottam 35% -os hiperollal és magára hagytam. Kb. 1/4 óra múlva néztem rá. Az oldat a lapokkal együtt szinte teljesen "kiforrt" az edényből - lehetett takarítani ... )
Ennél az eljárásnál viszont nem keletkezik "melléktermék". ( Ha sikerül irányítás alatt tartani a folyamatot. ) Ha felforr, akkor itt is kerül kénsavgőz a levegőbe. Belélegezve erősen irritálja a légcsövet és "szétroncsol" minden ruhaneműt. Úgy nézki - pár nap múlva - a ruha, mintha sörétes puskával lőttek volna a gazdályára.

Ha nem szaladtak el a folyamatok, mind a kétféle keverék eltartható hosszabb ideig. Egy dologra azonban ügyelni kell: A hidrogén-peroxid lassan, de folyamatosan bomlik !!! Nem szabad légmentesen lezárni.
(#) Bakman válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 3, 2019
Nem ez a lényeg. A szennyvíztelepeken tiszta FeCl3-at használnak, nem FeCl2 + cucl2-t.
(#) Hp41C válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 3, 2019
Idézet:
„Mi történik a savakkal?”

Lúggal semlegesíthetők, só és víz keletkezik. Sósav a legtöbb kálcium sóval reagál, és CaCL2 és a gyengébb sav keletkezik. A vízkő legnagyobb részben kálcium sókat tartalmaz.
Idézet:
„Hová tűnik a réz?”

Sóvá alakul: cucl2 ... Azok is károsító anyagok ugyanis a nehézfém sók mérgezők.
Idézet:
„Hová lesz a megmart alumínium előlapok forgácsa?”

Fémhulladékok közé.
Idézet:
„Hol kötnek ki a megmaradt festékek?”

Egyre inkább terjednek a vízbázisú festékek. Pl. gépkocsi --- saját szememmel láttam, amikor az eső szép piros folyamként távozott a kocsimról...
Inkább akkora mennyiséget kellene venni, amit fel is használunk. Légmentesen lezárva eltarthatók későbbi felhasználásra. Ha végkép nem kell mehet a hulladékudvarba. Oldószerrel együtt (ide értve a izopropil alkoholt). Nem tudom mennyire örülne egy dugattyús motor a gyanta származékoknak, folyasztószereknek.
Vasklorid:
Sósavval regenerálható.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2019
(#) Bakman válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 3, 2019
Idézet:
„A vas-kloridot a szennyvíztelepeken is hasznàlják”
A használt maratóanyag tartlamaz rezet is.

FeCl3 + Cu -> FeCl2 + cucl
FeCl3 + cucl -> FeCl2 + cucl2
(#) Bakman válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 5, 2017
Ha minden igaz, a maratás egyenlete ez (vízben oldott FeCl3):

FeCl3 + Cu -> FeCl2 + cucl
FeCl3 + cucl -> FeCl2 + cucl2

Már csk az a kérdés, hogy a szennyvíztelepeken FeCl2-t vagy FeCl3-at használnak-e. Utóbbi a telített maratószerben nincs.
(#) micimacko válasza elektromos hozzászólására (») Ápr 23, 2016
Zárt térben csak akkor jó, ha jó sok réz-klorid (cucl2) oldatod van, és erősen kevered, valamint egy kicsit melegíted.
Én készítettem egy kis szekrénykét, melynek a tetején van elszívás, plexi lapon keresztül világítás, belül vastagon kifestve. Réz-II-klorid oldat, kis sósav, 35-40 C fokra melegítve, levegővel buborékoltatom a marató kádban. Ha nincs elszívás, a sósav és a buborékoltatás miatt miatt korrozív a műhely vas tárgyaira
Az elszívást 110-es PVC csövön egy 10 cm-es PC ventilátor biztosítja. Az ajtót rendesen behúzza (kb 40*40 cm-es)
Tény, hogy a hidrogén-peroxidos maratás gyorsabb, de itt a marató oldat nem fogy el soha sem, csak "szaporodik", csak egy kis sósav kell, meg a levegő oxigénje
(#) niedziela válasza dokidoki hozzászólására (») Ápr 8, 2016
reakció
Cu + H2O2 + 2 HCl --> CuO + H2O + 2 HCl --> cucl2 + 2 H2O

sósav és peroxid egymással
2 H2O2 --> 2 H2O + O2 / 2 HCl + 2 H2O2 --> 2 HOCl + 2 H2O / HOCl + HCl --> Cl2 + H2O
(#) micimacko válasza gazz hozzászólására (») Jan 26, 2016
Nem. a Réz-(II)-kloriddal (cucl2) lehet maratni: cucl2+Cu-->2cucl
cucl+HCl+O2-->cucl2+H2O (nincs rendezve az egyenlet!)
Sósavas-hidrogénperocidos, Vas-(III)-kloridos maratásnál nem keletkezik rézszulfát (CuSO4, csak Réz-(II)-klorid (cucl2)...
(#) simonpon3 válasza Djatis hozzászólására (») Nov 17, 2015
Okés, akkor minimum egy 5.1-es hangkártya kell. Remélem ami neki van az olyan De ha nem akkor jófogáson van sok ilyen hirdetés szóval tuti találok ilyen cuclit

UH! Egyik lézeres srác akivel beszéltem (LaserPon3 akit érdekel) azt mondta hogy: "I recommend buying the RIYA Lite dac and be done with it. You can destroy a laser projector actually playing normal sound through this." magyarra fordítva a RIYA Lite DAC-ot ajánlja és hogy ha normál zenét lejátszok akkor hazavághatja a projektort. De akkor hogy lehet ezt megakadályozni hogy ne játszon le hogy ha hang kártya hangokat tud "továbbítani"?
(#) Hp41C válasza Beles hozzászólására (») Okt 2, 2015
Ki kell tapasztalni a higításokat. Ha túl tömény a marrató, akkor keletkezik klór gáz és az oldat is jelentősen melegszik. Ha engedsz a sebességből (max 1 percet) és kissé jobban higítod a sósavat, fokozatosan adagolod hozzá a H2O2 -t, a marás során az oldat zöld lesz (cucl - rézklorid) és nem is fog jelentős mennyiségű klórgáz felszabadulni. A több víz pedig lassítja az oldat melegedését. Szabadban vagy jól szellőztetett helyiségben lehet marratni.
Mindig elsőnek a vizet a tálba önteni, aztán egy kis sósavat és aztán a hidrogénperoxidot.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2015
(#) papus51 válasza eyess hozzászólására (») Márc 5, 2015
Én annyit tudok mondani tapasztalati tényként, hogy a video végén összeöntöttem a rézkloridot meg a másik edényben lévő sósav egy részét (másik részével a dunsztos üvegeket mostam el), majd benne hagytam az oldatban a kis nyáklemezt. Két óra kellett a teljes lemaráshoz, pedig cucl2-re nézve elég tömény volt az oldat.
(#) papus51 válasza Prendick hozzászólására (») Márc 5, 2015
Nem viszolygom a vegyészkedéstől, hiszen középfokon vegyész vagyok, ezért tényleg utoljára megpróbálom mégegyszer összefoglalni mi az én álláspontom ebben az egész rézkloridos ügyben.
A vegyi folyamatot lehet akadémiai szinten tárgyalni és akkor beszélhetünk cucl2-ről, cucl-ről meg Cu2Cl2-ről, meg hogy pontosan mi is a reakciók sorrendje a vegyi rendszerben.
Viszont mi itt nem akadémikusok vagyunk, hanem elektronika iránt elkötelezettek. Tehát egészében kell vizsgálnunk a maratás folyamatát, ami leegyszerűsítve abból áll, hogy van egy réz felületünk amit le kell maratni, és ehhez mi kell?: sósav + oxigén.
Kár ezen vitatkozni, mert mint mindenki által ismert, ez a kombó működik rézklorid nélkül is, sőt a folyamat maga termeli a rézkloridot.
A "rézkloridos marató" mellett kardoskodók is azt mondják, hogy sósav kell bele meg oxigén. De akkor minek bele a rézklorid, hiszen anélkül is elindul a maratás, meg keletkezik is mint melléktermék.
Ha zárt rendszerként tekintjük ezt a folyamatot, akkor azt láthatjuk, hogy ebbe a zárt rendszerbe kívülről beviszünk sósavat meg oxigént meg rezet és érdekes módon ebből a rézklorid fog feldúsulni.
Tehát összegszerűen a maratáshoz sósav kell meg oxigén (ez lehet levegő oxigénje vagy a hidrogénperoxid által leadott oxigén).
Az egyre több, összegyűlő rézklorid pedig nem más, mint veszélyes hulladék.
Szerintem. De én itt kiszálltam ebből. Belefáradtam, hogy kisebbségben vagyok egy társaságban az UFO-, angyalka-, és ingyenergiahívők mellett.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2015
(#) Prendick válasza S21L1 hozzászólására (») Márc 2, 2015
Így működik: cucl2 + Cu ->Cu2Cl2 aztán Cu2Cl2 + 2HCl + 02->2cucl2 + H2O
(#) Prendick válasza S21L1 hozzászólására (») Márc 1, 2015
Idézet:
„Nem vasklorid marató?”

De nem ám! Ez bizony rézklorid. cucl2
Sokféle anyaggal lehet rezet maratni, nekem ez lett a kedvencem.
Itt valamiért nem szeretik, ezért nem akarom a sokadik vitát megnyitni róla, de én nagyon megkedveltem. Soha többet nem kell maratóanyagot vennem, csak némi háztartási sósav kell hozzá, meg levegő és regenerálja önmagát. Egyre több lesz. Egyébként rézplasztikáknál használják, nem én találtam fel. A minősége meg látszik a képen.
(#) rockersrac hozzászólása Jan 3, 2014
Utána néztem a réz kloridos dolognak, és lehet hogy én néztem valamit el itt, de a neten azt írják, hogy a cucl2 rézbevonat készítésre való... Bővebben: Link Most akkor mi a helyzet?
(#) Prendick válasza eyess hozzászólására (») Dec 28, 2013
Már nem akartam itt vegyészkedni, de rákényszerítetek. Természetesen nem ugyanaz.
Minden más elképzelés ellenére nem a sósav mar és a H-peroxid mindössze extra oxigént ad a visszaalakításhoz.
A rézklorid (a vaskloridhoz hasonlóan) saját maga marja a rezet. A rézből és a rézkloridból réz-kuproklorid lesz. Cu2Cl2 A reakció mindaddig zajlik, amíg van cucl2.
A sósav és az oxigén mindössze azért kell, mert a kuplokorid visszalakítható rézkloriddá és vízzé. A hidrogén-peroxid szerepe pedig tényleg csak annyi, hogy gyorsabb oxigént ad, mint a sima levegőztetés. Elhagyható. Gondolom az zavart meg többeket, hogy egyáltalán szóba került a H-peroxid. Évi két kupak kell száz nyákhoz. Aki jobban belegondol, simán rájöhet, hogy se ezzel, se az egytizednyi sósavval ezt nem marathatnám ki. Csak választható extra.

Ha van elég rézkloridod, ugyanúgy marhatsz vele, mint a vaskloriddal. Nem katalizátor, nem segédanyag, hanem maga a maratószer. És remekül regenerálható, amihez kevés sósav, levegő, illetve ha türelmetlen vagy, picike H-peroxid kell.

Most ez tényleg ilyen magasmatek, hogy ki tudja hányadszor kell már leírnom a folyamatot és mégis mindig visszajön a "sósavazás"?
A maratóanyag összetétele egy rész sósav a regeneráláshoz, 9 rész rézklorid a maráshoz és sosem lesz belőle H-peroxidos marató, mert a félévente becsorgatott pár ml peroxid el sem ér a rézig, azonnal összeakad a kuprokloriddal és a sósavval.

Ha nekem nem hisztek, hívjatok profi vegyészt.

Nem akarok senkivel veszekedni, de az olyan megjegyzéseket, mint "Itt az alapos ismeretek hiánya okozhat félreértéseket", a "megsúgom neked", meg hogy tanitgatsz a spanyolviaszról, miszerint a Hyperol tabletta az hidrogén-peroxid, valamiért bántónak érzem. Tán bennem van a hiba. De úgy érzem, teljesen felesleges súgni, elég bő ismeretekkel rendelkezem magam is a területen, ennek már le kellett volna jönnie a leírásaimból.
(#) Prendick válasza papus51 hozzászólására (») Dec 27, 2013
Na, akkor elölről. Csak hogy a témánál maradjunk (hobbielektronika -> nyákkészítés).
A hidrogén-peroxid drága, egyre nehezebben beszerezhető, maratásnál olyan büdöset csinál, mint a csíkos farkú borz. A rézklorid jóformán ingyen van és mindent meg lehet vele csinálni, amit a többi maratószer tud.

Innen jön a vegyészet:
A rézklorid önmagától is képes rezet marni: cucl2 + Cu ->Cu2Cl2. Ez nagy töménységnél gyors, de gyorsan elfogy az anyag. Ekkor jön be a képbe a sósav a buborékokkal: Cu2Cl2 + 2HCl + 02 - >2cucl2 + H2O.
Elvegyészkedhetünk itt amíg a moderátorok ki nem vágnak, de szerintem teljesen felesleges. A rézkloridot nem kell megvédenem, a rézművesek kétharmada használja, az nagyüzemi gyártásban is elég gyakori. Itt meg akinek megtetszett, használja, a többiek meg használjanak, amit szeretnek.
(#) papus51 hozzászólása Dec 27, 2013
Most értem gép közelbe, és örömmel látom, hogy beindult a téma.
A rézkloridos maratáshoz van annyi hozzáfűzni valóm, hogy a sósav+H2O2 marató elegyben szinte ugyanaz a reakció zajlik le, csak nem kell buborékoltatni a levegőt.
Ha tehát valaki ezzel a löttyel kezdi előbb-utóbb rézkloridos oldata keletkezik. Ha újra marat az oldattal, akkor nyilván pótolni kell az elhasználódott savat esetleg H2O2-t, de előbb utóbb eljut a kellő cucl2 töménységig, és ettől kezdve már működhet és nevezhetjük rézkloridos maratónak.
Ezt a kis kitérőt azoknak szántam akik nem akarnak "csapadékot, trutyit" mosogatni és szűrni.
(#) papus51 válasza micimacko hozzászólására (») Dec 26, 2013
Idézet:
„2Fe(III)Cl3+Cu->Fe(II)Cl2+cucl2”

Egy kicsit ennél is bonyolultabb, mert közben lejátszódnak azok a kémiai folyamatok is, amiket a hozzászólásod végén írtál, de végül is ez itt nem kémia óra, hanem hobbielektronika
Amúgy az ötleted a cucl2-vel, mint marató anyaggal kitűnő
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2013
(#) micimacko válasza papus51 hozzászólására (») Dec 26, 2013
2Fe(III)Cl3+Cu->Fe(II)Cl2+cucl2

Próbáltátok már a cucl2 (réz-klorid)-ot használni maratónak?
30-40C°-on tökéletesen működik, ha sósav is van az oldatban, levegő hatására még regenerálódik is (jobban fogalmazva újratermelődik, több lesz a marató anyag) Egy tenyérnyi lemezzel 15 perc alatt végez, keverés helyett levegőt buborékoltatok át rajta...
Cu(II)Cl2+Cu->2Cu(I)Cl2
2Cu(I)Cl+2HCl+O2->2Cu(II)Cl2+H2O
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2013
(#) papus51 válasza efraim hozzászólására (») Dec 26, 2013
Most látom, hogy a vasklorid mechanizmusát is kérdezed.
A maratáshoz FeCl3-at használnak, ez a rézzel úgy reagál, hogy lead egy atom klórt és átalakul FeCl2-vé, a klór atom pedig a rézzel cucl-t képez.
A reakció ennél egy icike-picikét bonyolultabb, de a lényege ez.
(#) schwartzboss hozzászólása Feb 4, 2013
Sziasztok!

Akárhol nézelődök a neten, nem találok olyan hangrögzítőt ami sok aprót tudna felvenni és külön külön lejátszani.

Mert találtam a ISD 17.. sorozatot, mely jónak tűnik, de csak egy adagba veszi fel a cuclit.
Olyan kéne mely 5-6 sec tud fogadni minél több részbe. és külön ellehessen indítani.

Ehhez szeretném a segítségeteket kérni!

Előre is köszönöm
(#) xPee hozzászólása Szept 18, 2012
Halottatok mar az "elhasznalodott vasklorid"(Fecl2 +cucl2 )regeneralasarol?tobb oldalt, forumot vegigbongesztem,de meg egyik se jott ossze.A legerdekesebb az egy elektrolizises leiras volt ahol a rezklorid galvanizalva "kicsapodik" a Fe2+ pedig Fe3+ion lessz a kovetkezo egyenlet alapjan: FeCl2 - e + Cl- = FeCl3.A Cl- az elektrolizis folyaman keletkezik.Az Fe2+ oxidacioja az anod korul jatszodik le ami szenelektrod, a katodnal pedig redukcio vagyis a vas elektrodra galvanizalodik a rez es Klorgaz szabadul fel ami elyelodik az oldatban.Abbol kiindulva hogy egy redoxi reakcio jatszodik le a maratasnal ez megforditva es a rezklorid jelenletet elhanyagolva 2 FeCl2(aq) + Cl2(g) → 2 FeCl3(aq).Vaspor es HCl keverekebol sikerult is FeCl-ot eloalitsak ami egy zoldes olajos folyadek, ebbe pedig NaCl+h2so4 keverekebol Cl-gazt vezettem be az oldatba.NaOH oldattal kimutattam hogy ez igy mukodik, de igy eleg draga az eljaras.Valaki probalta mar az elektrolizises oxidaciot?
(#) e-chipmunk hozzászólása Júl 23, 2012
A 4.kérdésre megtaláltam a választ, de nem vagyok jártas kémiában, szóval egy magyarázatot kérnék!
2FeCl3+Cu = cucl2 + 2FeCl2
(Az aláhúzott számok alsó indexben)
Tehát, vas-klorid + réz = réz-diklorid + vas-diklorid
???????? És melyik mi????
(#) p_istvan válasza gulasoft hozzászólására (») Jan 19, 2012
Rézgáliccá (réz(II)-szulfát) kén hiányában nehezen válik, de rézgálicból előállítható maratószer: cucl előállítása
(#) p_istvan válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 19, 2012
Most két dologról van szó és szerintem kevered őket:
1; sósav és hidrogénperoxid --> gyors és veszélyes, sok klór kerül a levegőbe.
2; CuCl + pár százalék sósav --> lasabb (olyan mint a vasklorid) ezért és mert kicsi a sósavtartalma (csak amenyi a lemarandó réz oxidálásához kell) csak elenyésző menyiségű klór kerül a levegőbe. És igen szépen mar...
(#) lgyk válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 19, 2012
Hidrogén-peroxid - sósav maratást használtam, de egy jó ideje már nem kapott új peroxidot, így lényegében lassan átalakult réz-klorid - sósav rendszerré. Mivel nem tudom, hogy az utóbbi időben a réz-klorid vagy a maradék peroxid dolgozott-e benne, ezért nem tudom egyértelműen megválaszolni a kérdést.

Réz-klorid - sósav maratás (angol)

A réz(I)-klorid nem ugyanaz, mint a réz(II)-klorid. Ez utóbbira hivatkozunk általánosságban, ha nem jelezzük külön az oxidációs állapotot. És az anyagot, ami a maratáshoz kell, elég egyszerű előállítani.

A módszer nagyon egyszerű: először el kell készíteni egy hidrogén-peroxid - sósav maratót, majd használni kell tovább, peroxidot nem kell pótolni, csak időnként a sósavat. Először a peroxid oxidál, keletkezik réz(II)-klorid. Miután a peroxid elfogyott, a réz(II)-klorid a rézzel reagál, réz(I)-klorid keletkezik:

Cu + cucl2 -> 2 cucl

Ha a maratót levegőztetjük, akkor az oxigén a levegőből oxidálja a réz(I)-kloridot réz(II)-kloriddá:

4 cucl + O2 + 4 HCl -> cucl2 + 2 H2O

Ha a folyamatot egészében nézzük, akkor a maratást valójában a levegő végzi, és "melléktermékként" még több maratószer keletkezik.
(#) p_istvan válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 19, 2012
Már volt róla szó: cucl
Én pédául elfekvő permetezőszerből állítottam elő...(Rézoxiklorid)
(#) kaszu válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 12, 2011
Szia!
Igen, már maratás közben is regenerálódik, jó ötlet, de szerintem picit macerás így, ha olyan az ember mint én, hogy kb. havi 1-2-szer mar nyákot. Annak aki viszont többet, annak megéri, mert a levegő befúvatás még gyorsítja is a mellett, hogy így nem kell a marató tálat mozgatni. A rézoxiklorid nem is rossz ötlet! A képlete: cucl2 x 3 Cu(OH)2, tehát csak sósavat kell még hozzáadni (vagy abban oldani), és átalakul az egész cucl2-á!
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem