Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum
Mit látsz azon az emitter ellenálláson? Megtévesztő lehet, hogy át fut felette az egyik jelvezeték. Ezek egyébként 2 Wattos ellenállások a dokumentum szerint. Nálam ez az erősítő sok-sok órát ment már, clip határon, sztereóban és hídban is, a saját passzív bordájával. Ahhoz képest viszont nincsenek égésnyomok, vagy egyéb elváltozások.
Aluminum Bonding Wire and Copper Bonding Wire szerint
Idézet: „For the current in a leadless package, the limiting factor at the Source-connection is not the connection of the chip, but the contact surface to the PCB. For e.g. for a TOLL 40V in SFET4, IPLU300N04S4-R8: the chip itself is capable to conduct 700A, the Bonding Wire limits the current to 550A and the current density of the Source-contact limits the current to another 300A against Electromigration i.e., use of Copper clips would probably not help us with the current rating. This is not currently the case with MOSFETs > 60V, where the Rdson*A is higher and thus the chips are less current rated.” Máshol azt találtam, hogy az Rdson 30% a kivezetés ellenállása adja. Tda 7294 egytápos hídSziasztok! Elsősorban Relooptól,és Alkotótól kérdezném mert nem akarom mind a600 oldalt végiglapozni, hogy a V1.1 tda7294 híd egytápos clip jelzéssel ellátott Reloop-Alkotó panel terv verziókatt hol találom?Azt hiszem egyben volt a szimmetrikus tápegységet igénylő Reloop verzióval, rövid összefoglalóval leírva, rajzzal paneltervvel minden fontosabb jellemző leírással,mindegyikből van egy egy példány... Ezeket szeretném most éleszteni meg amelyik félbe maradt tovább építeni. Tápegységből az egytápos verziónál ugyanazok a feltételek mint a szimmetrikus verziónál,hogy az AC~18-28V ig jó ha emlékeim nem csalnak.. A clip jelzéshez kell külön előtétellenállás, meg egy tranzisztor ami nyitogatja a ledet számolt max tápfeszig,vagy tartalmazza a terv? Köszönöm előre is a segítséget.
Hogy teljes legyen a kép, még néhány infót leírok. A tápom egy 1000/1500VA-es trafó, 2x10000µF plusz 2x100nF kondival, 50-es Graetz-el. A kapcsolásban történt néhány változtatás. A Q109, Q110 kapott egy-egy, műszer szerint hfe400 tranzisztort. Az R141 jelenleg 135 Ohm, ezzel 15,5mV van a végfok emitter ellenállásán. Az erősítő szimmetrikusan dolgozik és annak rendje és módja szerint clip-el (~145V). A tozítás jelző led is normálisan jelez. A bias kivezetéseken maradtak a soros 9,5 Ohmos ellenállások, az alacsonyabb zaj miatt. Közben meg is hallgattam a kimenettel soros 1k+47µF beiktatásával. Nem használok primer izzót, olyan egyszerű oknál fogva, hogy évek óta nincs itthon normál izzó. Tudom, hogy ez hanyagság. Szerencsére eddig minden komoly hibától megvédett a szekunder áramkorlát. A kimeneti panel oldalanként megkapta a 47uF+100nF szűrőkondikat. Hosszú percek óta stabilan üzemel az erősítő. Remélem, így is marad.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2024
Van ennél a kapcsolásnál valami a javítás utáni élesztésnél amire különösen figyeni kell, vagy csak a szokásos? Végtranzisztorok nélkül próbáltam, a hálózati ágban egy soros 100 W-os izzóval. Üres bemenetekkel, hangerőpotik minimumra tekerve. A Q10-11 kollektorellenállásokon 80-85 mV-ot mértem a rajzon szereplő 60 mV helyett. Az egyik oldali clip jelző led egy rövid időre felvillant, aztán átvált a normál üzemet jelző ledre.
Azok a clip vissza vezérlö ledekhez van köze amit be karikáztál !
Írtam is, hogy az alapkapcsolástól jobb eredmény várható.
Ha lehántjuk a rajzról a DC-szervót, a koppanásgátlót és a clipp-indikátort azt látjuk, hogy két földelt bázisú és egy emitter-követő tranzisztor került a jel útjába. Ezek bizonyos problémákat orvosolnak, halkan megjegyzem, ez az ebéd sincs ingyen Ha már szóba került a Krell, csatolom milyen az amikor a szimmetrikus felépítésű erősíből a lecke meg van írva és ez még csak az első fokozat.
Igazából a buli hangosítás abszolút szóba jöhet. Gondolod, hogy ez problémát okozhat neki? Alapjában véve akár 2 Ohmra van tervezve, tehát a 4/8 Ohmon hajtva nem igazán kellene neki zavarba jönni még magas kivezérlés mellett sem. A kimeneti szakasz elég teljesítménycentrikusnak néz ki. A clip igazából nem nagyon jöhet szóba, mivel a teljesítménye bőven hagy tartalékot. Pont az az egyik előnye egy ilyen erősítőnek, hogy 150-200W környékén még messze van az a határ ahol komolyan romlana a hangzás minősége a fellépő torzítások miatt. A hangsugárzó az általában elég változó lehet egy otthoni rendszerben. Ezt én annyira nem is tartanám fontos szempontnak az erősítő vizsgálatánál.
Ok. tehát ha jól értem: otthoni használatról van szó, zenehallgatás, házimozi, néha nagy hangerőn is - nincs buli/rendezvény hangosítás, nincs folyamatosan clip-en hajtott üzemeltetés, nincsenek mostoha körülmények, hanem sima "háztartási készülékként" üzemel.
Milyen hangsugárzókat hajtasz meg vele? A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2024
Sziasztok!
Be szeretnem mutatni egy erosito atepiteset. Mellekelem, az elotte-utanna kepeket. Amivel bovult, az egy lagyinditas, nagyobb transformator, nagyobb egyeniranyitas es 2x2x10000µF/100V, hangszorovedo, es 2 darab vegerosito. A problemam, hogy eleg nehez kihajtani ezt a vegfokot, szuksegem lenne egy szimmetrikus jelet fogado eloerositore. Amit meg hozzatennek, hogy kivettem a "parasztvakitos" kek ledeket, es ujra lett skalazva az elolapon talalhato VU meter, A piros led az clip es egyben egy egyszeru limiter funkcio is, nsl32 vel, a bemeneti jelet elkezdi lehuzni, ha pirosba utne a VU meter. A ventillatoros hutes, 2 fokozatu, hogy szobaban se legyen zavaro. Egy 12V os ventillator porog lassan, 12V rol 75 ohmon keresztul, ha a borda eleri az 55 fokot, akkor kapcsol valamelyik bimetal es elindul teljes fordulaton. Epito jellegu kritikat nagy orommel fogadom. Koszonom a figyelmet. (kinai modul kerult bele, mert olcsobb volt mint egyenkent megvenni minden felvezetot, es tuti hogy mukodik is) A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2024
Sajnos nem találtam SO20W clippet, SO16-os létezik, két darabból össze lehet hozni. (én fűrészeltem/ragasztgattam clip és tesztfoglalatokat idióta tokozásokhoz..nagy élmény, de működik) Nagyító már nekem is kell, főleg az SC70/6 meg SOP20 uC-hez.
Talán elkerülte a figyelmed Reloop ajánlása: "clip-indikátorra van szükséged".
Ez néhány alkatrész, akár utólag is beépíthető. Felvillan (vagy akár folyamatosan világít) ha kimeneti feszültség megközelíti a tápfeszültséget (azaz túlvezérlés történik).
Szia! Az adatlap 5. és 7. ábrája a mérvadó.
A konkrét válaszhoz ismerni kéne milyen mértékű torzítást tartasz még elfogadhatónak, esetleg a clippelésre gondolsz ami a kimenő szinusz jel tetejének vágását jelenti. Ismernünk kéne mekkora erősítésre állítottad az áramkör visszacsatolását. Az adatlapi alkatrészekkel 22680/680=33,35. Ismernünk kéne milyen impedanciájú hangsugárzóval terheled, mert ebből számolható a maradékfeszültség, azaz a tápfeszültség és a maximális jel-amplitúdó különbözete. Torzítást okozhat az IC áramkorlátjának, vagy termikus védelmének aktiválódása. Szerintem clip-indikátorra van szükséged, amit megtalálsz a rajzaim között. Ha a torzítást okozó legnagyobb bementi jelre vagy kíváncsi azt legegyszerűbb, ha megméred, mert mint fentebb láthattad számos tényező függvénye, az alkatrészek gyártási szórásán keresztül a hangsugárzó impedancia menetén át egészen a hűtés hatékonyságáig. A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2024
Szép estét Mindenkinek!
Kérdésem lenne. Bele kerult a kocsiba a generátor, minden szép és jó... csak... Ingadozik az alapjáratom Generátor csere után rossz az alapjárat, ingadozik erősen. Annyi történt hogy 110A helyett 150A generátor került bele. Az létezik hogy a 150A-os generátor alapjáraton (kis kiterhelesnél) anyival nagyobb gerjesztést igényel, hogy megéreze a 2l benzines motor? Mert más nem változott a kocsin s azóta "rossz" az alapjárat. Nem akarom elhinni hogy 40A több csúcs áramra képes generátor ennyi nyomatékot kivegyen a motorból. Illetve ezt az ecu-ban clip-el tudom valahol kompenzálni vagy állítani? Egy renault laguna, 2006, f4r7614 motorkódu kocsiról lenne szó. Válaszokat segítséget előre is köszönöm. Kellemes ünnepeket Mindenkinek! A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2023
Szia
Létezhet, hogy ezzel a panellal jött ki CPA 300B model is csak a más tápfesz miatt némelyik helyen más alkatrészekkel ? Kaptam 1 ilyen erősítő, h az egyik oldal nagyon torzítva szól és a clip is felvillan induláskor csak rajz hiányában nehéz javítanom.
Azt hiszem csatoltam képet, de lehet hogy nem. Csak az N csatornát (IRFP240) meghajtó 2SA1837 van +10 v al "feljebb" emelve. P oldalon is kellene? Mert ilyenkor abban a félperiódusban nem lesz "erősebb" a trténet? A melegedés még kézben tartható ebben a felállásban... Ha majd hídüzemre átalakítom, akkor persze kap aktív hűtést. De így koppra járatva is forró ugyan a borda de nem csettentek el a fettek... Pedig végig clip kozelben járt...
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2023
Szia! A tényleges 400W fele sem vehető ki ebből a kapcsolásból még ha feszültséget emelünk sem..(Én színusz folyamatosban 135W/8 ohmot mértem ebben a felállásban ami kevés nekem).. Egyébként is ahhoz 2 pár fet kevés hogy annyit levegyünk róla..
Hídban tud ez a kapcsolás kb 250-300 W ot csúcsokban, ami nekem éppen elég lenne ide! Ez egy házibulis diumdisumban épp hogy elég clipben, épphogy rángatja az ablakot.. Én meg szeretem ha marad tartalék! Ezért! Azt a tévhitet én nem követem, hogy a végfok teljesítmény kisebb kell legyen mint amit a hangfal (hangszóró) elbírna... Egyrészt ha határon hajtom clip közelében és kevés a szub, akkor miért ne lehetne felhasználni a másik panelt is?... Ez úgysem való másra véleményem szerint mert a hangja az minden csak nem jó. Szubnak okés..
Vagy még jobb:
Csinálsz egy batch file-t, mondjuk username.bat, és ezt teszed bele: echo %USERDOMAIN%\%USERNAME% | clip ha a domain nem kell akkor csak ezt: echo %USERNAME% | clip Kirakod a desktopra, futtatáskor vágólapra teszi a usernevedet.
Sziasztok!
Elkészítettem ezt a kis clip áramkört. Tápfesz 37,5DCV, alkalmazott ellenállások R1=82K, R2=8,2K, R3=820Ohm, tranzisztor BC182, referencia fesz 3,8volt, viszont a led folyamatosan világít. A nyákrajzolat jó, többször alkalmaztam már, de most nem tudok rájönni mi a gond. Köszönök minden segítséget!
Az ilyesmit állapotgéppel érdemes lekódolni, timeout-ok használatával.
Persze lehet másképp is, de én ezt szoktam követni. Attól, hogy az ATD-re jött egy OK, még nem épült ki a hívás, nem cseng ki a túloldal. Ha akarod figyelni, hogy a túloldalon kicsöng-e a hívás, akkor van arra is parancs. Talán at+clip. A hívás végén mindenképpen nyomjál egy ATH-t (vagy amire bont a modem), ha nem volt meg a NO CARRIER. Kellemetlen ha hangpostára futott a hívásod és megy tovább...
Sziasztok!
Egy kínai erősítőt szeretnék átalakítani mert nem boldogulok a javításával. VF 6-ot építenék bele +- 38V-os tápra (ez adott). Kellene hozzá védelem ami tartalmaz koppgátlót, egyen védelmet és jó lenne clip indikátor is. Nézelődtem itt az oldalon, a Majki-féle tetszene, mert van hozzá NYÁK terv is, de olvastam hogy az egyen védelme érzéketlen. Valamikor régen a Sipos Gyula által közreadott (talán SANYO) védelmet építgettük a haverokkal, az a kimenetre kötött 1,5V-os elemmel is kapcsolt. Az viszont egy "alkatrész temető". Valami egyszerű tranzisztoros kapcsolást keresnék, lehetőleg NYÁK rajzzal. Ha segítene Valaki megköszönném.
Végül megszületett, de valami gáz van vele. Az IC fűt rendesen és a kimeneten DC 4V mérek. A clip led félfényesen világít.
A panelt átnéztem nincs-e valami összeforrasztva... Mit nézzek/mérjek meg?
Megépítettem az áramkör tükörképét a pozitív tápra is, de pontosan akkor jelez mint a párja, teljesen feleslegesnek bizonyult. Ha számottevő eltérés lenne, akkor a kimenő jel DC átlaga eltolódna és leoldana a hangszóróvédelem.
Tudok ajánlani sokkal precízebb eljárást a clip figyelésére Bővebben: Link Polaritástól, amplitúdótól függetlenül kinyit a T5, vagy T6, ha a kimeneten nem áll elő a visszacsatolásnak megfelelő jel. A gyakorlatban ugyan úgy teljesít mint az egyszerű clip indikátor. A műhelyben használom, ahol látnom kell a túl alacsony terhelő impedanciát, vagy a kimeneti rövidzárat hangsugárzó tesztelés során.
Nem ragaszkodom a biztosítékokhoz a szekunder tápágakban. Kivettem a őket mert nem szeretnék kinyírni egy hangszórót sem. Abból a megfontolásból kerültek be amúgy, hogy ott mérhettem volna áramfelvételt tápáganként vagy akár 22 Ohmos ellenállásokat bekötve biztonságosan éleszthettem volna. De végülis ez nem egy B5 vagy VF4. A trafó primerében lesz egy 400mA-es. Az 1000µF-es kondikat elhagytam. 2x4700µF elég lesz és tényleg elég közel vannak az IC-hez. A 2db 100nF kondit elfordítottam és így sikerült jó közelre tenni az IC lábaihoz.Az IC kihúztam a panel szélére , hogy a ne lógjanak a vezetősávok a hűtőborda alá. A clip áramkör átkerült a másik oldalra. A két puffer között elég hely van, hogy a középső csavart meg tudjam húzni. Úgy látom, hogy a hevederes megoldás jobban működik, de szerintem azzal sem lesz baj. A zobel tag még nincs rátervezve és szerintem csak kapcsolhatóan lesz beépítve. Mekkora teljesítményű ellenállás kell oda amúgy? A kondit a bemeneten lecseréltem. Találtam egy jóó kis (rus) 2.2µF axiális kondit, és oda is fért. .
Olyan szintre került, hogy már meg merem mutatni. Megtennéd, hogy átbézed megint?
Idő hiányában csak a pufferek környezetét igazítottam meg.
Belátásodra bízom átrakod-e a clip-et a másik oldalra. Az értékek innen leolvashatók. Az általam berajzolt BC546-ot ne vedd figyelembe, már a hibás lábkiosztás miatt sem. Biztosítékot csak a trafó elé tennék, pár száz mA lomha megfelel amit a bekapcsolás még éppen nem nyír el. A Zobel-nek az adatlap 2,7 Ω + 100 nF-ot ajánl, nekem 10 Ω-mal is megy, viszont nélküle kerreg a nagy induktivitású hangszóró ilyen alacsony tápfeszültségnél. A terveden szereplő R1, R2 legyen 22k a 33k helyett! Így is kijön 350 mV érzékenységre. Kisebb lesz a zaj és a zavarérzékenység. Még pár változtatni való: C1 minimum 2u2, C2 minimum 47 µF (lehet dupla 33 µF is ha a fiókod úgy adja ki), R6 100k az alacsony tápfeszültség miatt. A Mute funkciót kihagynám, bármely kötözgetést legjobb áramtalanított erősítőnél végezni. R5 standby vezérlő elhagyható, a 9-es láb mehet közvetlenül a pozitív tápra.
Rendben, megigazítom.
Kicsit bővebben írok a javasolt módosításokról, hátha másnak is hasznára válik. Egyik probléma, a TDA7294 eleddig teljesen nem tisztázott okból, elpusztul ha az egyik oldali táp kimarad. Nem megnyugtató a dupla szekunder oldali biztosíték, mert akár a pufferek kezdeti töltőáramától is kimarjulhat a bizti és akkor oda az IC és a hangszóró is tönkre mehet egy füst alatt, ha nincs előtte DC védelem. Három eljárást ajánlok a kiküszöbölésére: - csak a trafó primer előtt legyen biztosíték - marad a szekunder ágakban a soros biztosíték, de a szekunderek legyenek középen megcsapoltra kötve és használj egy Graetz-et. Az egyik szekunderrel soros biztosíték kiolvadása esetén még szimmetrikus marad a táp, a gyakorlatban a másik is kiolvad ilyenkor pillanatokon belül. - ha szívügyed a tápoldalak független biztosítása, akkor az a pufferek mögé kerüljön, így nem érinti őket a bekapcsolási tranziens okozta kifárasztás. A várható ±20 V-os táp és 4 Ω hangszóró esetén 2-2,5 A-est ajánlok. Tápszűrés: - a 4700 µF kondik és a TDA közötti alacsony huzalellenállás miatt (jó közel vannak), a C6, C8 1000 µF felesleges. - a C10 puffer negatív lábát megkerüli az egyenirányított áram, az a bekötő fólia szakasz lerontja a kondi ESR-jét. Úgy kell kialakítsuk mint C9 pozitív lábnál! - nem igényel módosítást, de fontosnak tartom megjegyezni, törekedni kell a TDA7294 13 és 15 lábára kötött 100 nF-os kondik a lehető legközelebb essenek az IC lábaihoz. clip: A csatolt - közben okafogyottá vált - terven feltüntettem a javasolt ellenállás értékeket. A clip áramkört távolabb vinném a bemenettől mert gerjedést okozhat. Praktikus lenne a negatív táp vezetősávja melletti elhelyezés. NYÁK-kialakítás: Látom az E_2 tervet vetted alapul. Azt a többcsatornás (sztereó, 2.1, 5.1) közös tápos erősítő számára dolgoztam ki. Esetedben az Egyszerű néven futó változat elegendő. Az általad készített terven a C3 (feszültségutánhúzó) kondenzátorra menő vezetősávok olyan szélesek, hogy túlnyúlnak az IC hátlapján. Ez akkor gond, ha a borda beér a NYÁK alá. Szerk.: a nagyobb alkatrészek elhelyezésénél arra is kell ügyelnünk, hogy az IC felfogató csavar elérhető legyen a szerszámmal. A PS_10x10 lay-t elkezdem igazgatni. Amúgy hány Ohm-mal fogod terhelni és mekkora bementi érzékenységet vársz el az erősítőtől? A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2023
Tippelgethetnék mi játszódik le a CDS200 belsejében, de ez az alkatrész egyértelműen hibás.
A pótlásának is elég korlátozottan látom az értelmét. A túlvezérlést figyelő áramkör kiszolgáltatott a passzív alkatrészek pontosságának, nincs beállítási lehetőség. Szerk.: az elvet ami az erősítődben a limitert vezérli clip jelzésére használom. Tapasztalom, hogy környezeti zavarra is beadja a időnként a jelzést. Nagyon bosszantana, ha ilyenkor lekapná a hangerőt. A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2023
Mérj ellenállást U202 6-7 lábak között feszültségmenetes állapotban. Ha ez az érték hasonlít R111-re, akkor jellel mérj AC feszültséget U202 7-es lábán, illetve IC101 1-es lábon. Ezek a hangerő poti utáni erősítő fokozat kimenetei (ha jól látom).
Ha ezek közel egyformák, az U206-osok körül fogunk szétnézni, amik kizárásos alapon clip és/vagy limiterek lehetnek. Mindjárt nézem az előző hozzászólásod módosítását... A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2023
|
Bejelentkezés
Hirdetés |