Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Van egy igen érdekes (legalább is számomra) órám. Valami olyasmi mint ami a nagy pályaurvarokon van. Nos ugyebár ehhez kell egy vezérlőóra ami a jelet adja neki. Gondolom ezt ma már meg lehet oldani valami egyszerű elektronikával. Nos az óra működési elve a következő: 12 Voltról működik. Ha rávezetek 12 volt egyenfeszültséget akkor ugrik 1 Percet. Ha megcserélem a polaritást akkor mégegyet. Nos ha jól tudom akkor ezekszerint 1/60 HZ -s váltóáram kelene neki. Azaz percenként forduljon meg a polaritás. Nos az elektronikához nem sokat konyítok (de szeretnék), így ha lehet valami egyszerűbb kapcsolást küldjetek már! A válaszaitokat előre is köszönöm!
Ha az emlékezetem nem csal, akkor a Hz az a másodpercenkénti rezgésszám, nem a percenkénti...
De ne röhögjetek hangosan, ha nem így van, én már igen rég tanultam a fizikát!
A pont a tied, Luciferé a kérdés.
Hülye egy órád van. Szerintem az az alapvető gond, hogy a vezérléséhez először is egy pontos óra kellene... Már ez sem lehet egyszerű.
Köszi. Nem azért, de magam sem voltam biztos magamban... (Na, ezt aztán jól megmagyartam... )
Nem nagyon vagyok otthon PIC témában, de ez nem egy kimondott, PIC-re termett feladat?
PIC-kel megoldható szerintem könnyedén. De említsük meg itt, hogy igazából megoldhat AVR-rel, vagy Z80 vagy szóval akármilyen mC-vel vagy mP rendszerrel... Szerintem akkor jársz jól ha megkérsz valakit, hogy gyártson neked hozzá egy PIC-es (vagy föntebb említett akármilyen) vezérlést.
Fingom nincs hogy hol, de lá....
hoppá! itt láttam atomórát! DFC77 vagy mi. Arra kellene gyártani egy impulzusosztót, aztán egy flip-floppal a polaritásizéváltáska - de ez csak agymenés...
Én nem is mondtam hogy percenkénti. Igaz 1 Hz esetén másodpercenként egyszer változik a polaritás. Nekem 60 másodpercben kell egyszer változnia. Ezért írtam 1/60Hz-t.
No de ez most mindegy. mspike! Az általad említett PIC-es megoldásról tudnál egy kicsit többbet mesélni? Egy ideje szeretnék már valami PIC égetőt építeni, úgy érzem most itt az ideje. Csak azt mondd meg hogy melyik PIC, és mely égető lenne a legalkalmasabb a célra. Köszi!
Hát meg kellene gondolni melyik az olcsóbb és gyorsabb. Egy PIC-et felprogramozni, vagy csinálni egy órajelgenerátort, egy billenőáramkört és egy híd kapcsolást.
A kérdésem hogy mennyire sürgös neked ez az impulzus adó? 1 hónap belefér? Szerintem PIC-el egyszerűen megoldható. A másik kérdés hogy mekkora áramot vesz fel? Szóval a léptető tekercs ellenállása kellene.
Ja meg mennyi legyen az impulzus idő hossza ?200mS ?
A dolog ráér eddig is elfért a szobában ezután is el fog .
Nos a bemenő feszültség ahogy a neten szétnéztem inkább 24 volt de elmegy 12-ről is. A tekercsek ~4 Kilo Ohmosak. (Az egyik 3,8 a másik 4, 02). Az impulzusidőt nem tudom. Már ha egyre gondolunk. A feltevésem szerint az impulzusidő alatt te azt az időt érted ameddig a tekercs áram alatt van. Gondolom te azt a határt kérded ami a minimum lenne. Sajnos ezt nem tudom megmondani. Amúgy ha egyszer megkapja az áramot akkor nem mozdul amíg meg nem fordul az áramirány. Nos a PIChez visszatérve. Valahol úgy olvastam ogy van bennük időzítő. Akkor elvileg meglehetne oldani azt hogy percenként változzon a kimentet. erre valami erősítőkapcsolás, meg diódával, egy kétállású relé.
Energiatakarékossági okokból felesleges egy relét 1 percig üzemeltetni szerintem.
Lehet. hogy elfogult vagyok a PIC-es dolgokkal! De egy qvarc oszcillátor jelét leosztva hamarabb célt érnél!
A pic-hez kell égető hardver, és némi gyakorlat a program megirásához. (Ágyúval verébre...) Ahogyan én értem a problémádal: Percenként kell egy inpulzust adnod. (Az eggyik percben egy pozitívot, míg a másikban egy negatívot.)(Tht: 0.5s) Malyd körülnézek, és keresek egy rajzot...
OK hogy a PIChez kell égető, meg tapasztalat, de szeretnék érteni hozzá. Ha jól tudom akkor van újraírható PIC azon
tudnék kísérletezni. Ja és a problémámat szerintem jól érted. A 0.5 s alatt szerintem meghúzna a relé és mozdulna egy percet a mutató.
Tegnap délután megcsináltam a PIC-es verziót. TMR0 nélkül is meg lehetett volna oldani
időzítésekkel egy ciklusban. De miért ne bonyolítsam túl? Először 3,2768 Mhz-es kvarccal próbálkoztam, de a megszakítás sehogy nem jött ki kerek értékre. Nemtom mások hogy csinálják? A hardwaret nem próbáltam le. Mint utólag észleltem neked váltakozó polaritás kell, ez meg csak egyirányú pozitív impulzust ad ki. De szerintem ez nem fog gondot jelenteni. 32768 Hz-es kvarccal még nem dolgoztam, de a PIC adatlap szerint 15pF kondik passzolnak hozzá. Én az egyik helyére állíthatót tennék be hogy az órajel pontossága állítható legyen. A BCY58 csak 1A-rel terhelhető, de ez ebben az esetben bőven megfelelő. A programot szimuláltam. Elég pontos kb.10Us eltérés van percenként ez 3s/100nap. Ma még dolgozom aztán csak jővőhét csütörtökön leszek gépközelbe. Mindenkinek Kellemes Ünnepeket! A basic nyelvű forrást is mellékeltem. 16f627a picet használj, mert az a legolcsóbb(400Ft). De használhatsz bármilyet mivel a basic forrás mellékelve van. A HEX kód a 16f627/628a/648a és ezek "a"-s verzióiba beégetve müködni fog.
Köszönöm szépen!
Mihelyst elkészítem írok. Mindenkinek kellemes ünnepeket kívánok!
Én megmondom hogy lehet, a PIC-nek adsz egy normál kvarcot pl. 10 v. 20 Mhz, és a TMR1-nek lehet adni külön kvarcot, keresd meg az adatlapján. És azt akkor szépen osztja és úgy csinálsz belőle IT-t. Én legalábbis így csináltam vele pontos órát.
a timer-nek lehet adni kezdőértéket, és akkor jól fog számolni.
Tehát külső kvarc egységről hajtod meg ezt értem. Csak hát 3276800/65536/8=6,25 => ez nem kerek érték. Gondolom ezért kezdőértéket kell adni a TMR1-nek. Így gondolod? A TMR1 kezdőértéke:2621,44=>2621
Akkor minden megszakításban növeled egy számláló értékét. Amikor eléri a 25-öt, akkor nullázod, és egy másik számlálót növelsz 1-el. Amikor a másik számláló eléri a 15-öt, akkor telt le az 1 perc, és akkor küldesz a kimenetre jelet. Így nem kell a kezdőérték beállításával szórakozni.
A kimeneti vezérlést szerinten a legegyszerübben kettő pic kimeneti pontal lehetne megoldani.
Valami hasonló elgondolással...
nem emlékszem pontosan mekkora a kvarc, de pont 2 többszöröse és le lehetett osztani 2hz-re.... így kaptam belőle másodpercenkénti 2* megszakítást... ebből lett az időalap... ha jól emlékszem De biztos vagyok benne, hogy volt egy 20Mhz-s kvarc erről futott a pic és egy másik ami TMR1 bemenetére volt kötve. (ott is van beépítve egy kvarc meghajtó, tehát csak a kvarc kell és két kondi).
Témaindítónak: Szerintem 16F877-egy jó darab kezdőknek, égetőnek ajánlom a JDM nevű egyszerűbb megoldást, vagy az ICD2 klónt innen, ami jóval bonyolultabb, viszont annál többet ér... igaz ennek elkészítéséhez kell egy pic programozó... pl. JDM Az összes F jelű pic többször programozható, mert program memóriája FLASH. Ha egyszerűbben meg lehet oldani nem feltétlen kell pic... de ha érdekel akkor GOGOGO... Sok sikert és jó munkát hozzá, itt vagyunk ha kell még segedelem.
Köszönöm szépen a válaszodat! Már éppen kérdezni akartam mely PIC-ek újraírhatóak.
Még egy kérdés: Nos akkor szeretném megépíteni a JDM égetőt.. Utánanéztem a neten, ezt a rajzot találtam: Ez lenne az egész kapcsolási rajz?
Lehet, hogy ezzel jobban járnál!JDM_alapváltozat_
Emmek az áramkörnek van egy mosfettel bővített változata is. Nemvagyok benne biztos, hogy az Idézet: sorozatot is kezelni tudja. „F”
Köszönöm szépen!
Néhány amatőr kérdésem lenne: Mivel jobb a MOS Fetes verzió mint a sima?? És találtam elvileg hozá valami leírást Itt azt írja, hogy az 16F8X es sorozatot kezeli. Legalábbis én ezt láttam amelyik F szériás. Kérdésem: erre fel lehet-e égetni a bbatka által készített programot??
Hello!
Én a Propic 2 égetőt használom már rég óta, és nekem nagyon bevált! Én ezzel kezdtem a "pályafutásom" PIC - es témában! Van hozzá egy IC-Prog nevű ingyenes program amivel rengeteg fajta PIC- et fel lehet programozni!! A progi muxik win98 és XP alatt is, (de az XP - nek külön driver kell)! De ha már elkötelezted magad a JDM mellet, akkor nem akarlak lebeszélni róla az is jó! Ezt csak alternatíva ként ajánlom |
Bejelentkezés
Hirdetés |