Fórum témák
» Több friss téma |
Tudom, hogy nem a próbapanel témához tartozik, de nem tudjátok véletlenül, hogyan kell egy számlálót egy bizonyos érték elérésekor "befagyasztani", úgy, hogy az óra álljon meg és ne csak a számláló mutassa ugyanazt az értéket, miközben az óra tovább ketyeg (4510-es BCD-t és 4511-es dekódert használok)? Mondjuk számol a cucc lefelé, eléri a 00-t és azt akarom, hogy 00-n álljon meg. Próbáltam, hogy a 4510-esek BCD kivezetéseiről kapukkal jelet húzok az 555-ös reset pinjére, úgy, hogy a kapuk a resetet a 00 elérésekor alacsonyra húzzák és így megállna a számláló, de rá se bagózik, számol tovább.
Tényleg nem ide tartozik. Számtalan számlálós-hétszegmenses topik van. Olyan topikot meg nem nyithatsz, hogy "szabikka kérdései.." A választ a helyén kell keresni és legfőképpen feltenni!
De ha nem áll meg, akkor nem jó a dekódolás, vagy a logikai jel amivel megállítanád. Azt írtad, előzőleg, hogy Resetre törlődik. Akkor most miért is nem? De rajz nélkül (de legalább egy részlet egy kérdés semmit nem ér..
Bocsánatot kérek az előző, nem a helyén feltett kérdésért (azt hiszem, a nálam fiatalabbak ezt hívják offolásnak). Egy "szabikka kérdései" egyébként nem rossz ötlet . A rajzot sajna egyben nem tudom úgy feltenni, hogy látszódjon, mert a szimulátorban ha kizoomolok láthatatlan, másolás+beillesztésnél meg elcsúsznak a vonalak. De a próbapanelre visszatérve, a vezetékek bedugva szerintem összeérhetnek. Főleg az áramsíneknél lazák, ha meglököm az egyiket, akkor ferdén áll és hozzáér a másikhoz a vége. Kipróbáltam, rövidre zárta az akkut és melegedni kezdtek a vezetékek. Figyelni kell, hogy ha megoldható, feszülésmentesen legyen szerelve vagy legalábbis a feszülés ne nyomhassa el egyik irányba a vezeték csatlakozó részét.
Sziasztok!
Próbapanelhez gyártanék magamnak nagy mennyiségben jumper kábeleket hasonlóan pl. ehhez . A terv 0,5-ös tömör vezeték méretre darabolása, majd két végének blankolása. Vettem is a helyi villamossági szaküzletben ilyen vezetéket, de sajnos csak 2 színben volt nekik. Fél napot kerestem az interneten, hátha valahol lehet kapni több színben is, de nem igen találtam (ahol van, ott 200m a legkevesebb rendelés). Valaki tud valamilyen üzletet, ahol lehetne kapni?
Itt van választék: Bővebben: Link. AWG20: 0,519 mm2, AWG22: 0,324 mm2.
Igen, azt hiszem ezt is néztem, és ez lenne a legmegfelelőbb, mivel még ezüstözött is, csak itt is az a bajom, hogy nem rendelhető méterre, csak tekercsre, és még 30,5m is több mint rengeteg (nekem színenként kb. 5 de max. 10m kellene). De azért köszi.
Annó én is próbáltam tömör vezetékkel, szerintem nem az igazi. Fillérekért lehet kapni hajlékony jumper vezetékeket, nem feltétlen éri meg vele szenvedni. Pl.: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2020
Mivel lesz ez jobb, mintha megvennéd készen a dupont kábeleket, 100 darabot 3 USD-ért, különböző színekben és méretben? Csak mert én azokat használom és nincsen velük különösebb gond.
Szerintem meg jó lesz az egyszínűből is, először nekiálltam én is több színt keresni, aztán rá is jöttem végül -fölösleges.
A több szín (mint láthatod, van néhány vékonyabb barna is) csak zavart okozott (legalábbis nekem. A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2020
Pont ilyeneket használok jelenleg is amit linkeltél, vettem annó vagy 4 köteggel, de mostanra nagyon rossz tapasztalataim vannak vele. Állhatok majd neki újra préselni (vagy forrasztani) az amúgy sem túl stabil préseléseket, mert már a fele biztosan nem érintkezik 100%-ban, van amelyik ki is szakadt. Nem mellesleg elég nagy ellenállásuk van ezeknek, ami néha okoz galibát.
Ha nem marad más, akkor marad az amit linkeltem. A különbség annyi, hogy 300Ft-ból csináltam 130db-ot különböző hosszúságban (2 színben ugye..), amit linkeltem ott meg ~1200Ft+szállítás.
De igazatok van, nem fogok ebből ekkora ügyet csinálni, kipróbálom 2 színnel, ha nem, akkor marad az ebay-ről rendelés.
Hali!
Számtech boltban veszel fali utp kábelt méterre, máris van 8 különböző "színed". Ha Kispest nincs messze, ajándékba adok pár métert Vehetsz még riasztós kábelt is... Idézet: „Nem is tudtam, hogy UTP kábelt csinálnak tömör vezetékből.” Jesszus, hogy miket ki nem találnak emberek nagy ráértükben.
Falikábel: tömör, cat5:0.5mm átm, cat6:0.52mm átm
Lengőkábel(patch): sodrat-hajlékony Megbízható(bb) próbapanelt keresekMennyire jellemző a próbapanelekre, hogy össze vissza áthúz, összeér, akármi ilyesmi?A képen látható 3 hosszú panelt most vágtam ki a kukába, mert olyan szinten megszivatott, hogy a vérnyomásom a holdon volt már. Csak tesztelésképp raktam össze a rajta látható konfigot. A lényeg az, hogy ha a táp és a föld nem abba a panelbe volt dugva, amiben az ic is volt, akkor a kontrol ledek össze-vissza villogtak. amint átdugtam a középsőbe, ment szépen minden. Vagyis csak részben, mert akkor is villogtak az 555 beállításainak megfelelően, ha az 555 kimenet kábelét kihúztam a 4017 clock lábából. És végül a villogás csak akkor szűnt meg, ha az 555 föld vagy táp kábelét is kihúztam. Ezt eljátszottam mind a 3 panellel, és mindegyik ugyan ezt produkálta Nem vagyok egy spíler ebben az elektronika témában, de ez nekem nem annyira tűnik normális működésnek... Azon gondolkodom, hogy kellene venni egy ilyen nagyobb panelt, amin banándugók is vannak, de azok is hasonló panelekből épülnek fel. Azok mennyire megbízhatók? Egyébként ilyen hosszúból is van többfajta, ami a képen van, annak a tápcsatornái középen megszakítottak. Van egy olyan hosszú panelem is, ami folyamatos, széltől szélig ér, azzal pl semmi ilyesmi baj nem volt még eddig.
Hello! Valóban vacakok ezek a panelek. Vagy nem lehet beledugni az ellenállás lábat, vagy kitágulnak, tehát nemelég rugalmasak az érintkezők.
De azért ha szándékosan kihívod magad ellen a sorsot, akkor ne csodálkozz. Mert láncolni nem ésszerű ezeket a kötéseket. Törekedni kell a minél rövidebb átkötésre és a csillagpontos kapcsolásra, hogy az átmeneti ellenállások hatását kiküszöböljük.
Tudom ajánlani ezt: Bővebben: Link. Az átlagosnál sokkal szorosabbak a lyukakban lévő rugók.
Na, hát pl ilyenekről sem tudok (tudtam) még, nagyjából 1 hónapja kezdtem el ezekkel "legózni", addig azt se tudtam, mire való egy tranzisztor Azt gondoltam, ha ezeket így össze lehet kötni, hát miért ne. De most már tapasztalatból tudom, hogy nem célszerű
Igen, sajnos néha vannak kontakthibásnak tűnő panelek, elég, ha egyszer vastagabb drót kerül bele (nagy ellenállás láb, tüskecsatlakozó, esetleg betűzött alkatrészre forraszt a pupák (én)), sajnos a rugóállandója nem a legjobb. Oxidos vezetékdarab, megfeszülve, beletört kisdarab stb. Nagy önuralom kell kideríteni, hogy nincs összetestelve a dolog és az IC parazita diódáikon keresztül kapja a másik fél a tápot pl. CMOS-nál meg még élvezetesebb. Jól jöhet a tápok több ponton összekötése. Lehet ám, hogy csak az egyik GND-d kontakthibás. (különben szét lehet szedni, visszahajtogatni a vastag dróttal egyszer szétnyomott érintkezőket, csak macerás) Tápot meg bekapcsolás előtt mindig végigmérem, arra felé megy-e.
A tápcsatornák összehegesztése után én is szakadásmérővel nagyjából végigmentem rajtuk, +/- ágakat is néztem nincs-e valahol galiba, de nem nagyon volt sípolás, szóval jónak tűnt. Még az említett 555-4017 kapcsolat lábait is megnéztem (föld, táp, belső lábak) de ott sem volt akkor éppen nem kívánt összeérés... hát ez ilyen, mindegy remélem nem megy rá a házam, mire találok normálisat
Nekem is gondjaim vannak a breadboard érintkezéseivel, mivel különböző vastagságúak az alkatrészek kivezetései, és bedugom a potmétert, és már lötyög a következő alkalommal a nevetségesen vékony lábú modernebb minőségű ellenállás ugyanezen a helyen. Jó tudni, hogy:
Idézet: „különben szét lehet szedni, visszahajtogatni a vastag dróttal egyszer szétnyomott érintkezőket, csak macerás” Egyébként SMD alkatrészekre (pl. SOT-23 tranzisztor) tudtok megoldást, amivel lehet tesztelni a velük elkészített áramkört breadboardon forrasztás nélkül? A hozzászólás módosítva: Vas, 12:34
Idézet: „... bedugom a potmétert, és már lötyög a következő alkalommal a nevetségesen vékony lábú modernebb minőségű ellenállás ugyanezen a helyen.” Vastag lábú alkatrész kivezetésére egy másik alkatrészről levágott vékonyat kell forrasztani. Idézet: „Egyébként SMD alkatrészekre (pl. SOT-23 tranzisztor) tudtok megoldást, amivel lehet tesztelni a velük elkészített áramkört breadboardon forrasztás nélkül?” Egy kis panelkét alkalmazni, amire ráforrasztod és a kivezetéseit a fentihez hasonlóan alakítod ki. Megoldható az is, hogy a SOT23 tokot csavarral szorítod a panekére. A hozzászólás módosítva: Vas, 12:49
Igen, erről hallottam már, de mint írtam, jó lenne, ha nem kéne forrasztgatni a tesztelendő alkatrészt. Mivel a neten sem találtam olyasmi foglalatot, mint az IC -khez gyártanak (forrasztás nélküli, az IC kiszedhető marad), én készítettem egy prototípust, ami nem tökéletes még, de megosztom, hátha valaki tovább tudná fejleszteni az ötletet.
Én ezt így oldottam meg (a karos foglalatok pichez készültek)
Mellékletek hibásak voltak, törölve. A hozzászólás módosítva: Hé, 5:18
Moderátor által szerkesztve
Lehet hogy az előző hozzászólásban hibásan raktam fel a képeket
Szerintem a Jumper tüske is túl vastag. LED lábak váltak be nekem a legjobban.
Az arduino -esp boardok is jumpertüskével vannak szerelve , eddig még nem vettem észre hogy baj lenne a vastagságával . Egyébként a nagy karos foglalat nálam precíziós (vékony hengeres) tüskesorral van megépítve az tökéletesnek tűnik .
Próbapanel függő. Amit most használok (Bővebben: Link), bírja a jumpertüskét. Volt olyanom, amibe egyszer olyat beledugtam, aztán azon a ponton és mellette vége volt a játéknak.
szerk.: Minőségtől függetlenül időnként cserélni kell, nincs opció. Ha már vissza kell hajtogatni, megette a fene. A hozzászólás módosítva: Vas, 17:03
|
Bejelentkezés
Hirdetés |