Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   201 / 782
(#) rigidus hozzászólása Júl 10, 2011 /
 
Megerkeztek az IR2110 IC-k. Kozben probalkoztam trafomeretezo programokkal. Az egyik kinaiul volt a masik csak 50Hz-re a harmadik meg el se indult 64bit-es OS-en ugyhogy az utolso kudarc utan ugy gondoltam inkabb kerdezek. Ti milyen programot (netan formulat) hasznaltok? A mag egy E65 AL=7800, teljes hid, kimeneten 500V es kenyelmes 2kW a cel. Bocs ha esetleg volt mar ilyen kerdes.

Koszonom a segitseget.
(#) lorylaci válasza rigidus hozzászólására (») Júl 10, 2011 /
 
Milyen a magod anyaga és mekkora működési frekvencia?
A cimopata cikkben van egy képlet, azzal ki tudod számolni a primer menetszámot. A telítést a mag tulajdonságai alapján tudod meghatározni. Egy olyan 0,1T-val számolj, ha azt szeretnéd, hogy a mag üresben ne melegedjen (ekkor persze a kivehető teljesítmény kisebb), egy 0,15T az kb 10°C üresjárati melegedésnek felel meg, és egy 0,2T az kb 20°C üresjárati melegedést csinál (persze ez frekvenciafüggő, és ez kb 100kHz körül van).
Ezek után a szekunder menetszámokat ki tudod számolni.
A huzalvastagságokat a frekvencia határozza meg (skinhatás), a huzalkeresztmetszeteket pedig az áramok arányában úgy oszd el, hogy a tekercselési keresztmetszet legalább felét használd el, max annyi amennyi befér.
(#) Ge Lee válasza rigidus hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
A méretezéshez tényleg nem kell program, elég a képlet is. Hogy mekkora gerjesztést használhatsz az az anyagtól is függ. Ha a terhelés folyamatos lesz 0,17-0,18T körülit választanék, ha csak szakaszos akkor 0,14T-t. A legtöbb maghoz 0,14T-t használok, ezzel még nem nagyon melegszik üresjáratban sem.
(#) zoly15 hozzászólása Júl 11, 2011 /
 
Sziasztok! Kaptam egy a képen látható vasmagot, sikerült szétszednem. Ez egy EI légrés nélküli mag. A képen láthatóak a méretek és hogy mi van írva a vasra, valaki meg tudná mondani hogy mennyit lehet ebből a magból kihozni? Én 800-1000W-os tápot szeretnék belőle építeni, elbírná ezt a teljesítményt? Előre is köszönöm!

HPIM1840.JPG
    
(#) rigidus válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Ez nem egy EI hanem egy ETD mag ha jol sejtem. Az EI magok azok egy "E" es egy "I" profilu darabbol allnak. Az N27 az az anyaga lesz de en ennel tobbet nem talaltam en sem. Viszont van itt egy link ami remenyeim szerint kozelebb visz. Ami a meretadatokat illeti szerintem a kivant teljesitmenyhez elegendo kell hogy legyen. Csak osszehasonlitaskent, nekem az orrom elott hever egy E65 amit eppen tekerek. Ennek a meretei 65mm x 64mm es lorylaci szerint 4.8kW-ot (minusz vesztesegek) ki lehetne csavarni belole.
(#) Ge Lee válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
A méretek alapján igen.
(#) bakaruha hozzászólása Júl 11, 2011 /
 
Sziasztok mit kellene ezen a kapcsoláson változtatni hogy legalább 400 wattos legyen
(#) lorylaci válasza bakaruha hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Nagyjából mindent.
(#) bakaruha válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Tudnál ebben segíteni ? megköszönném ha igen
(#) Bassmester válasza bakaruha hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
A kínai diszkólámpákban van ilyen táp, általában 2 db BUL128 tranyóval, persze hűtés nélkül
Egy 50W-os halogénizzót el tud látni egy darabig...
400W-ra csinálj egy Cimó-féle rezonáns tápot, az a tuti.
(#) lorylaci válasza bakaruha hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Bassmester lényegében elmondta a dolgot.
Ez egy "elektronikus transzformátor", ugyanis 50Hz-re transzponált nagyfrekvenciás jelet álllít elő. A halogénlámpának úgyis mindegy mit kap.
Önrezgő megoldások nagy teljesítménynél nem alegjobbak már. Egy Cimó 1.1-el kezdj! (ez az örök sláger).
De pontosan mire szeretnéd a tápot használni?
(#) bakaruha válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Négy darab 12v 100w-halogént szeretnék rákötni
(#) lorylaci válasza bakaruha hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Hát ilyen teljesítményre én az önrezgőt akkor sem javasolnám, ha csak lámpa lesz rajta.
A cimó 1.1 jó lesz. A primer oldali puffer elkókat elhagyhatod, az IC táplálóját át kell számolni egy kicsit.
Ha a lámpák közel vannak (közvetlen mellettük van a táp), akkor a szekunder oldali diódák és puffer elkók is elhagyhatók.
(#) zoly15 válasza rigidus hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Szia! Bocsi tényleg EE mag, totál beleéltem magam a dologba, elnézést kérek Valamint köszönöm az adatokat! 4,8KW? Hűha! Tehát nekem a 8-1000W ot bőven elviszi, és gondolom lenne elegendő helyem a huzal számára is. Valaki valami adatot tudna mondani? Pl: Primer menetszám, szekunder voltonkénti menetszám, valamint a Cimó 1,1 tápja erősebb meghajtóval elvinné a tápot?Valamint nagyobb pufferrel a primer oldalon.. Előre is köszönöm!
(#) zoly15 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Köszönöm szépen!
(#) bakaruha válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Itt azért van egy kis probléma a lámpákon kb 4-4 méter vezeték lenne ez nagy gondot jelenthet?
(#) Bassmester válasza bakaruha hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
A nagyfreki miatt (Skin-hatás) sok elveszne a kábelen.
Ajánlott egyenirányítani és pufferelni.
(#) lorylaci válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Jaja úgyhogy akkor már egyenirányítani kell a kimenetet és szűrni a nagyfrekire, így akkor lényegénen egy egyenirányíott 50Hz-e lesz a kimeneten.
(#) bakaruha válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Akkor még egy kérdés mivel járok jobban lámpánként egy-egy táp aminek csak 100w -ot kel tudnia és mehet közvetlen a lámpa mellé vagy a négy lámpához egy aminek ugye 400w-ot kel tudnia
(#) lorylaci válasza bakaruha hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Általában egy nagyobb táp jobb mint a többi, a kimeneti diódák és kondik nem vészesek. A lámpákat sorban vagy párhuzamosan akarod kötni? (én sorba kötném, hogy csökkentsem a veszteségeket)
(#) Ge Lee válasza bakaruha hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Egy ilyen egyszerű önrezgő táppal is simán elmehetsz 6-700W-ig csak normális feteket kell beletenni a tranyók helyett és pufferelni kell a primert. 2SK2837-el nekem ment már 800W-on is.
(#) proli007 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Hello!
Én ezt arra értettem (mert szándékomban sem áll senkit megsérteni), hogy egy kezdő akinek tudása még "elég korlátozott", könnyebben hoz fekete-fehér ítéleteket. Tehát alapvetően a tudatlanság magabiztosságot szül.. Ez az élet bármely területén is, szinte mindenhol így van. Ifjúságnál főleg tetten érhető ez a magatartás forma..
Akinek már árnyaltabb a tudása, más szemmel nézi a világot, és tudja, hogy következtetéseit számtalan egyéb látszólag lényegtelen ismert és főleg ismeretlen paraméter fogja befolyásolni. Tehát véleménye ítéletei koránt sem ennyire "magabiztosak".
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Dodi_ hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Hello!
A színkódok tényleg ezt mutatják, de én még is inkább az első barnát elhagyva, 15Mohm-ra gondolok. Mert számításaim szerint ha az ellenállás 115M lenne, akkor az időzítés 58óra körül mozogna. 15Mohm-al, viszont 7,5óra. Ami azért értelmezhetőbb.
(A 115M egyébként is már egy "perverz" érték lenne, lévén, hogy ha a panelre egy légy rászáll, akkor már elmászna. Hátha még rá is piszkít..)
De ez alapvetően könnyen ellenőrizhető. Ha az IC Q4 kimenetére egy Led-et teszel (ellenállással), akkor kb. két percenként kell a Led-nek felgyulladni.
üdv! proli007
(#) rigidus válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Idézet:
„4,8KW? Hűha!”

Igen, ilyen meretkategoriaban ilyen teljesitmenyek vannak.

Idézet:
„Tehát nekem a 8-1000W ot bőven elviszi, és gondolom lenne elegendő helyem a huzal számára is.”

Feltetelezhetoen nem lesz vele gondod. Persze az anyagminoseg is sokat szamit.
(#) (Felhasználó 46585) válasza proli007 hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Így van, tökéletesen egyetértek veled! Valaki eltölt két hetet Kínában, hazajön és ír belőle egy könyvet. Valaki eltölt két hónapot ugyanott, de már csak egy cikket ír belőle. 10 év ott élés után meg nem ír semmit...
(#) sny válasza Dodi_ hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
115 Mohmos ellenállás ekkora méretben kivitelezhetetlen.
(#) lorylaci válasza proli007 hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Ilyen nagy ellenállásokat használnak például kondenzátor-mikrofonoknál, így biztos nem 115MOhm vanneki ott. Ilyen esetekben az egész panelt be szokták lakkozni (speciális lakkal), mert egy kis por vagy zsír vagy akármi eltolna egy ilyen ellenállást (és nem 5-10%-al).
(#) rigidus hozzászólása Júl 12, 2011 /
 
Kozben megtekertem a primert, de nem vagyok benne egeszen biztos hogy jo-e az eredmeny igy inkabb kerdezek mielott felelesztem. Ismetles gyanant a mag E65, 2kW a cel, teljeshid PWM-mel lesz hajtva valahol 100kHz kornyeken. A huzal ⌀0.71mm, menetszam 250, az eredmeny pedig ~250mH ami a ket EE nagyobb kezi erovel valo osszepreselese eseten felmegy 300mH-ig. Szekundernek feltettem egy 2 menetbol allo vekonyabb huzalt es osszezartam, igy ~350mH jott ki, ha osszepreselem a magot akkor ~450mH. Szerintetek megkozelitoleg jo ertekek ezek?

Nem szamit ha kezdetben a kivant teljesitmeny nem jon le egybol, csak nagyjabol erdekelne hogy eddig jo fele jarok-e, erdemes-e tovabb menni, mivel probauzembe nem akarom meg berakni. Kesobb persze majd utanaallitok ha kell.

Koszonom ismet.
(#) Ge Lee válasza rigidus hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Ezt hogy hoztad össze? A 250 menetnek még a tizede is sok ekkora frekire, a primered valahol 15-20 menet körül lesz. Azzal a 0,7-es huzallal meg fogj még össze néhányat mert önmagában kevés lesz.
Listázd ki a téma képeit, vagy keress rá a "494ps.jpg" nevű fájl-ra. Az egy működő darab, el tudsz belőle indulni.
(#) Ge Lee válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Közben megkerestem.

494TAP.JPG
    
Következő: »»   201 / 782
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem