Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Propeller Clock
 
Témaindító: vicsys, idő: Jún 3, 2005
Lapozás: OK   23 / 489
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 23, 2007 /
 
Én ugyan 4 fejes motort használtam, de ahhoz tökéletes volt az eredeti frekvencia. Úgy gondolom 2 fejes motorral is megér egy próbát, jó lesz szerintem...
(#) Sendi válasza Tom025 hozzászólására (») Dec 24, 2007 /
 
Helló Tom025

Köszönöm, az ünnepek alatt kipróbálom.

Kellemes Ünnepeket.
(#) Sendi hozzászólása Dec 25, 2007 /
 
Üdv Mindenkinek.

A kérdésem a következő:
A forgás szinkronizálásához szükséges IR ledet hova helyezzem el? (Tudom a foto tranzisztorral szembe) de pl. 12 óra irányában, vagy 9 óra irányába? Gondolom ,hogy az egész óra kijelzése, ehhez a szikronjelhez igazodik.

Köszönettel.

Kellemes Ünnepeket.
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 25, 2007 /
 
Bőven elég annyi, hogy a fototranyóval szembe. Az mindegy, hogy a kör helyzetéhez képest hova teszed, mert az óra "számlapja" a távirányítóval forgatható, így be tudod állítani hogy a 12 óra felül legyen. Egyébként 4 óra irányába kell tenned a ledet hogy rögtön induláskor jól álljon...

Kellemes ünnepeket neked is, és mindenkinek!

Üdv, Tom
(#) Sendi válasza Tom025 hozzászólására (») Dec 26, 2007 /
 
Helló Tom025

Köszi a válasz.
Még ma megpróbálom beindítani.
A két fejes videófejen álló helyzetben sikerült annyi energiát átvinnem, hogy 10-12 led vakítva világít FOLYAMATOSAN.
Tehát egyidejűség 10 led-nél 100% ami szerintem sohesem fog előfordulni. hiszen akkor körbe világítana mint egy lámpa.

A kiegyensúlyozás szenzációsan sikerült, a motort letéve az asztalra a teljes fordulatszám tartományban csak egy apró rezonancia lép fel, de az egérpadon meg sem mozdul. Természetesen a propellerrel együtt.

Köszönettel, Kellemes ünnepeket Mindenkinek.
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 26, 2007 /
 
Jólvan, király..

Ha álló helyzetben átmegy az energia, forgás közben sem lesz semmi gond vele.

Ha azt mondod jól sikerült a kiegyensúlyozás, megosztanád, hogyan csináltad, csavarral? Nekem a propeller abszolút véletlenszerűen bármely helyzetben meg tud állni, nem húz semerre, mégis van neki egy elég rendes rezonanciája, bár gondot nem okoz, de érezni.

A motor meghajtását szervóval csinálod, vagy elmegy szervó nélkül ill. táppal a szervó bemeneten?
(#) Sendi válasza Tom025 hozzászólására (») Dec 26, 2007 /
 
Helló Tom25.

Szépen elindult, az elektronika.
Álló helyzetben a fet nagyon melegszik, de forgás közben teljesen hideg.
Szervó nélkül, sima 12v-ról.
Távirányítom még nincs, viszont egy nagy gondom az van. Akármelyik HEX-t töltöm be, visszafelé forog az idő, illetve a digitális kijelzés tükörképet látom.
A motor az oramutató járásával egyezően forog.
Megköszönném, ha valaki nyomna olyan HEX-t ami előre megy.

A kiegyensúlyozás nem egyszerű, bár nekem 10 perc alatt meg volt. Vacsi után ha érdekel leírom az elméletét, és hogy valósítottam meg.

Ha vizszintes tengelynél bárhol megáll, az csak statikus kiegyensúlyozás. De van még a dinamikus is.

Most vacsizok, közben hátha jön egy-két fordított hex.
Ha tényleg érdekel, akkor leírom, csak nem akarok okoskodónak látszani.
Elvileg papirom van erről a területről.

Addig is köszi.



(#) Sendi válasza Sendi hozzászólására (») Dec 26, 2007 /
 
Helló Tom025

Szóval az elmélet?
Akit nem érdekel az ugorjon.

Két féle kiegyensúlyozás van, a statikus és a dinamikus.
A statikus, amikor pl. egy biciglikereket megemelsz, és az a szelep miatt lefordul alsó helyzetbe.
Ha egy ilyen (viszonylag két dimenziós) kereket elgurítasz, akkor a kerék a kiegyensúlyozatlansága miatt ugrálni fog fel és

le. Ugyanakkor a tengelye mindig vizszintes marad.
Ha a szeleppel szemben egy megfelelő súlyt raksz. Akkor a kerék bármely helyzetben megáll.

Ezt csináltad TE.

DE ha a tárgynak van vastagsága is, (autó kerék, propeller) a vastagságból adódó súlypont
nem megy át a forgási síkon. A súlypont és a forgási sík közötti távolság hatására forgató nyomaték lép fel.
Az ilyen kereket elgurítva a kerék indolyogva, (mint a kigyó) halad. Ugyanakkor a tengelye kör alakú mozgást végez.
Nyomatékot csak nyomatékkal tudsz semlegesíteni.

A propellerre rátérve, az alkatrészek a nyák egy oldalán vannak, igy a közös súlypontjuk is a beültetési oldal felett van.

Tehát az ellennyomatékot adó súlyt is a beültetési oldalon kell elhelyezni.(a forgási ponton túl)
Láttam olyan fényképet, ahol a pufferkondit a nyák aljára forrasztották. ellensúlyként.
Ebben az esetben nem, hogy kioltaná a forgató nyomatékot, hanem még erősíti is. Rosszabb lesz mint volt, pedig statikusan

bármelyik helyzetben megáll a propeller.
Én már a tervezéskor figyeltem, hogy a propeller a hosszirányára lehetőleg súly szimmetrikus legyen, a leendő forgáspontot
megjelöltem egy kis furattal. A kiegyensúlyozó súlyt is szimetrikusan helyeztem el az alkatrész oldalon, úgy hogy közben

ellenőriztem a statikus egyensúlyt is. A forgási pontban lévő kis lyuk alá egy 3mm csavart raktam, és ha megállt rajta a

propeller akkor viszonylag jó.(oldalra sem billen)

A propeller felszerelésekor pontosan a forgáspontra helyeztem a kis furatot, megpörgettem, és csak egy minimális kis súly

kellett levennem az egyik oldalról.
Van néhány fenykép is, amit alul látsz az a fotótranzisztor védőburkolatban.

Elnézést akit nem érdekelt.
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 26, 2007 /
 
Gyönyörű a cucc. Látom nem sajnáltad rá az időt és pénzt.. Szép a gyártatott nyák, bár én a saját készítésű híve vagyok. Tényleg én csak hosszirányban egyensúlyoztam, valószínű oldalra lebillenne a csavar hegyéről a propeller. Nem semmi munka a tied... Viszont így egyszerűbb volt, és azért megteszi ha nem is tökéletes. A fototranyót viszont nem értem, minek ilyen hosszú burok rá? Nekem akkora az egész, mint egy LED, és viszonylag messze van tőle az infra jeladó, de problémám nincs vele a fény szóródása miatt.

A fordított kijelzés egy darab ";" beszúrásával vagy kitörlésével megoldható, utánanézek melyik is az. Ugye tudod szerkeszteni az ASM kódot? Természetesen újra kell égetni majd utána a PICet..
(#) Sendi válasza Tom025 hozzászólására (») Dec 26, 2007 /
 
Szia Tom025.

Igen ez (is ) a különbség a fiatalok és az idősebb korosztály között.
Ti jobban csináljátok, mi meg precizebben. (a nők is ezt szeretik)
A fototranyon a burok egy videóból vettem ki, gondoltam berakom, és csak szemből lát.
Igen tudom szerkeszteni (MPlab.) de van vagy 5 féle propeller programom, de csak egyhez van meg az .asm. És a többi is jól néz ki, de csak HEX-k.

Köszi

100_0778m.jpg
    
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 26, 2007 /
 
Szia!

Az ASM-mel foglalkozz. Nyisd meg jegyzettömbben, keresd meg a legelején ezt a részt:

;***** VARIABLE DEFINITIONS

#define MotorCounterClockWise ; un-comment this line if motor is running counter clockwise

; #define ReversTextScroll ; un-comment this line if your text must scroll from left to right (e.g. Hebrew)

és az első sorben a #define elé tegyél ";"-ot ha nincs, ill. töröld ki, ha van. Mentsd el, fordítsd le MPLAB-bal, és égesd a PIC-be...

Sajnos a sok program nekem is megvan, nem tudom melyik az ami igazán jó. Egyszer talán nekiállok még keresgélni, ugyanis tervezem a miniatűr SMD óra készítését, és akkor kelleni fog...
(#) Sendi hozzászólása Dec 27, 2007 /
 
Helló Mindenkinek.

Most csinálom a távirányítót.
A 4 MHz kvarc helyett csak 4.09 MHz-em van.
Jó lessz az, nem rontja el az időzítéseket?

Köszi.
(#) Norberto válasza Sendi hozzászólására (») Dec 27, 2007 /
 
De elrontja, és valószínűleg nem lesznek jók az időzítések, de egy próbát azért tehetsz majd vele...
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 27, 2007 /
 
Én nem építettem távirányítót, hanem a TV-m gyári RC5-ös távját használom hozzá, így nem tudom megmondani, próbálkozz...
(#) Sendi hozzászólása Dec 27, 2007 /
 
Helló Tom025.

Nekem is van egy univerzális távirányítom, amelyiken végigprobáltam az összes Philips kódot de semmit nem csinált. Még a bázits sem kapcsolja ki, pedig az biztosan müködik, mivel a FET-nek adja az impulzusokat.
A vevő szenzorokon látom a vett jeleket szkóppal,, csak épen nem történik semmi.

Valami tanács?
(#) Sendi hozzászólása Dec 27, 2007 /
 
Helló fiúk.

Beégettem a távirányító progit. Az oszcillátor megy, a gombokat érzékeli, de a ledre nem jön ki semmi.
Most látom, hogy 16F84 van a rajzon, az enyém meg 84A. Illetve nem volt 100K-s felhúzó ellenállásom, csak 47K.

Másik kérdés: honnan tudjátok, hogy a tavitok RC5-s. (tudom mert vezérel)

Kérlek ha tudtok segítsetek.
Köszi
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 27, 2007 /
 
Szia!

Hát pedig az nem jó.. Ha megnézed egy digitális kamerával és a távi végében a led villog, nem folyamatosan égni látszik, akkor az RC-5, és valami hatásának kéne lennie az órára. Nem lehet hogy olyan progit égettél bele (a bázisra és a propellerre is vonatkozik), ami figyeli a távi címét, és ezért nem érzékeli? Én erre gyanakszom..
(#) Sendi válasza Tom025 hozzászólására (») Dec 28, 2007 /
 
Szia Tom025

Találtam olyan propeller programot, amelyiket az univerzális tavival tudok irányítani (néhány funkciót)
Azért szeretnék egy külön tavirányítót.

A kérdésem: a 16F84 helyett jó a 16F84A?

Köszi
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 28, 2007 /
 
Szia!

Na örülök neki! Mostmár vissza fogom neked olvasni a PICemből a programot, megmondom melyik gomb mit csinál, nagyon kíváncsi lennék a te távidra mit reagál..

A 84A meg simán használható 84 helyett..
(#) Sendi hozzászólása Dec 29, 2007 /
 
Helló Mindenkinek.

"Elkészűlt a nagy mű, az alkotó LIHEG!"

Működik az órám,csináltam távszabályozót is. Az is jó.
DE csak a Vicsys féle propeller prg.-vel az tavi prg.-vel működik.
Ez nem is lenne baj, csak én videó motort használtam és az visszafelé forog, így minden tükör kép.

Vannak más propeller prg.-k, csak azt meg nem viszi a tavi. Egyszerűen nem találok olyan prop és tavi prg, ami jó egymáshoz és előre forog nekem.
Szeretném a szöveget is változtatni.

Kérem aki tud segítsen.
A legjobbnak felajánlok egy szép propeller nyákot.

Köszi

Propeller.jpg
    
(#) vicsys válasza Sendi hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
A prop.asm 57. sora elől vedd ki a ;-t...
#define MotorCounterClockWise
(persze újra kell foprdítani, égetni.)
(#) Sendi válasza vicsys hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
Helló Vicsys.
Köszi ezt már megcsináltam, de nekem az "eredeti" propeller prg.- t sem vezérli az "eredeti " távvezérlő prg.
Csak a tied a tieddel, de az tökéletesen. Ez a gondom. Van 2-3 progi ami előre forog, de nem tudom vezérelni.
Egyáltalán nem, vagy csak néha valami falssan.

Ha tudod fordítsd meg a tiedet nekem.

Itt egy érdekes fotó: a propeller úgy kivan egyensúlyozva, hogy még a felfutás alatt sem dől el az érme. A tejes sebességnél a szél feldönti.



100_0788m.jpg
    
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
Szia Sendi!

Ezt próbáld meg beleégeni a PICedbe! Minden távi viszi, videófejhez ideális a kijelzése - nem tükörkép, és még egy kis extra is van benne, szerintem megérné kipróbálni. A távin a kikapcsológomb a be/kikapcsolás, számok 0-9 a beállítás és módok, az egyik színes teletextgomb a forgatás, a némítás gomb a szövegmód. Bedugás után be kell kapcsolni távival.

Üdv, Tom

prc.hex
    
(#) Sendi válasza Tom025 hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
Szia Tom025

Beégettem, igen ez már meg van, egy szépséghibája van, hogy TÜKÖRKÉP.
Az én motorom felülnézetben az óramutató járásával megegyezően forog.

Újabb ötlet?
(#) Kicsa hozzászólása Dec 29, 2007 /
 
Sziasztok!
Tom025höz szólnék : Tehát neked megvan a nyákterved valami nyákrajzoló progi formátumában? Mert nem tudom mi a probléma, a 3. nyákot csináltam és itt is van olyan hogy több led világít mint kellene...neg amikor nincs rajt fesz,vhonnan 0-1 V közötti érték mégis van és kicsit nyitnak a tranyók,halványan világítanak a ledek de össze-vissza.Tehát szeretném elkérni a nyák tervet + valami progit hozzá mert itthon sajna nincs semmi ilyen progim csak bent.előre is köszi...
ui.:mehet a lecsosjoghurt@gmail.com-ra is...
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
Nem mondod hogy tükörkép.. Nekem óramutatóval ellentétesen forog a mocim, pedig videófej.. Amúgy a távi viszi szépen ahogy mondtam? Mert megkeresem az ASM-jét és kijavítom neked, ha csak ezen múlik...
(#) Tom025 válasza Kicsa hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
Az 5mm-es ledes óra nyákrajza csak képformátumban van meg, viszont egy 8cm átmérőjű, SMD ledes óra terve megvan SprintLayout-os formátumban, ha kell, elküldöm... Ha nincs meg a Sprint program sem, priviben megadom honnan szedheted le..
(#) Sendi válasza Tom025 hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
Szia Tom025

Minden úgy ment ahogy mondtad, csak az enyém az órával megeggyezően forog.
Várlak.

Köszi
(#) Tom025 válasza Sendi hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
Most belemerültem a programokba, olyan sok van hogy azt sem tudom melyik mit tud.. Ha sikerül valamit kibogarászni, szólok.. Mert amit visszaolvastam kódot, nem egyezik azzal, amivel úgy gondoltam hogy egyeznie kéne...
(#) Sendi válasza Tom025 hozzászólására (») Dec 29, 2007 /
 
Szia Tom025

Találtam egy progit ami előre forog, mindent állít, de a szöveget az istennek sem tudom előcsalni.
Megvan hozzá minden asm, key stb.
Ez nem segítene neked nekem?

Köszi
Következő: »»   23 / 489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem