Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » B5 és B8 végerősítő
Elég sok trafóval találkoztam mér, és ez alapján mondom, hogy legyél nagyon körültekintő.
Feltételezem, hogy ami a képen van, az mind szekunder, viszont ez után teljesen szétesik minden olyan gondolat, ami logikus, vagy más szavakkal szokásos lenne. A normális az lenne, ha lenne 4 db kivezetés, amik tekercsenként azonos színűek lennének, vagy esetleg mind egyforma. Ezzel szemben itt valami olyasmi látszik, hogy van egy tekercs, aminek végei barna színű csőben vannak kivezetve és egyetlen szál huzalból készült. Továbbá van egy másik tekercs, ami pl. két összefogott szálból lett tekerve, és az elejét két piros, a végét meg 2 zöld csőben vezették ki. Ha az egyetlen szál vezeték, és a duplán összefogottak együttes keresztmetszete azonos, illetve ha azonos a menetszám, akkor elvileg tudod használni, DE ÚJRA SZÓLOK, EZ A FAJTA KIALAKÍTÁS NEM SUGALLJA SZÁMOMRA AZT, HOGY A TRAFÓKÉSZÍTŐ KELLŐEN FELKÉSZÜLT VOLT ÚGY HOZZÁÉRTÉSSEL MINT ALAPANYAGOKKAL. A TRAFÓ KORREKTSÉGE ALAPVETŐEN FONTOS RÉSZE AZ ÉLETVÉDELEMNEK!! Másodszor nagyon gyanús nekem ez a méret. A képen lévő csavar max M5-nek tűnik, de ha a vezetékeket is hozzáarányítom akkor lehet csak M4. Ehhez mérve az egész trafót, illetve a tekercselő huzalok átmérőit, félek nem fog elbírni 4 B5-öt, de még lehet 2-höz is határeset. Ha igazam van, akkor értelmét vesziti a diódahidaknál vagdalkozni 50A-ekkel, mikor már ennek töredéke is elolvasztja a trafódat. B5-önként minimum 150VA körüli trafóigénnyel számolj, és ha ezt kicsit visszaszámolod tápfeszültségre, akkor az kb. 2,5A erősítőnként, azaz bőséges tartalékkal számolva is elég B5-önként 5A-nyi dióda áram.
Ez a trafó olyan 700W körül van.Egyébként nem én csináltam a trafót.Ez egy 4×200W erősítőbe volt benne.
Szerintem simán bírnia kell a 4db B5-öst. Egyébként ha gondolod csinálhatok képet a trafóról és a méreteket is megadom szívesen.Na meg nem 2 kg az trafó sem.
De azt hiszem most a dióda ügy még nagyon távoli probléma, sokkal inkább a trafót kéne előbb alaposan tisztába tenni.
Még valami, azt hiszem Cirokl mondta, amit magam is abszolút meg tudok erősíteni, hogy nem kell két greatz, és ami a lényeg, térben ne csoportosítsd külön a kondikat. Azokat egy helyre kell pakolászni, és szépen sorban felfűzni őket, majd a felfűzési "vonal" egyik végére kötöda a trafó közösét, a másik vég pedig a csillagpont helye. EZ AZ ALAP! INNEN TUDSZ TOVÁBBLÉPNI. (Ez erre a szimpla trafóra igaz, ha esetleg tekertetsz egy olyat amin 4 tekercspár van, akkor teljesen más a felállás, akkor már nem ez a helyes eljárás)
Egy helyre lesznek rakva a kondik.Egyébként esetleg valahogy meglehet nézni,hogy hány VA lehet a trafó?
Most nagyon elszomorítottál,hogy lehet,hogy nem ér semmit az egész trafó.Engem meg átvertek akkor. Egyébként STK4048V erősítőt hajtott még régebben 2db azt teljesen kihajtotta.
A trafó teljesítményt nem igazán lehet ránézésre megmondani, de azért lehet következtetni. 4x200W-hoz nem elég 700VA, tehát az nagyon-nagyon alul volt méretezve abban az erősítőben.
Ha megadod a méretet, akkor majd megsaccolom a teljesítményt, de mint mondtam, ez nagyon csalóka, mert vannak igen jó, és bizony elég pocsék vasmagok is, amik a gerjesztés szempontjából jó nagy különbözőségeket mutatnak. Viszont van ettől sokkal egzaktabb módszer is. Mérd meg, és áruld el nekünk a szekunder vezetékek átmérőit. Ebből, és a szokásos áramsűrűségekből már elég jól lehet következtetni a max. áramra, abból meg a feszültség ismeretében a teljesítményre.
2×32,45V a trafó feszültsége.
A képen ráírtam melyik vezeték milyen vastag. A trafó melyik részét mérjem meg? Berajzolnád a képre nekem,hogy melyik részét mérjem le?
Nem találom a képen a vastagságokat.
A második kép mihez kell?
Jajj de hülye vagyok.Rossz képet közöltem.
Az "adat" nevű képre kellene ráírni,hogy mit is mérjek pontosan meg a trafón.Csak a vasmagot?
D3 -> 2,5A/mm2 - > 17,7A
2xD2 -> 2,5A/mm2 -> 2x7,8A Ha ezt megszorzod a kb. 30V-al, akkor ez valóban egy jó nagy trafó. Szinte biztosan elég 4x80W-nyi teljesítményhez. Ha a szigetelési szilárdság is megfelelő, akkor ez a trafó elvégzi a neki szánt feladatot.
Uhh akkor megnyugtattál.
Akkor valószínű,hogy jó.Egy olyan kérdésem lenne,hogy ezt a 80W-ot 8 vagy 4 ohmra számoltad ki?
Nem számoltam semmit.
A B5-re valami ilyesmi teljesítményt mondott KD, de ez persze függ a tápfesztől is, meg a terheléstől is. A jelenlegi elvi méretezés szempontjából lényegtelen miért ennyi, a lényeg, hogy e körül van.
Mint mondtam, ez sok mindentől függ!
Ez az idézet KD mester leírásából van: Idézet: „Az erősítő teljesítményét elsősorban a tápfeszültsége és a rákötött terhelőimpedancia határozza meg. Ennek az erősítőnek a +-36V-os ajánlott tápfeszültsége mellett,50-60W színuszos (RMS) teljesítményt tud adni 8 Ohm-ra és 90-100W-ot 4Ohm-ra. A tol-ig az egy körülbelül érték. Attól függ, hogy menet közben ez a +-36V, mekkorát esik. Ez meg a pufferkapacitástól és a hálózati transzformátor belső ellenállásától függ. A legnagyobb biztonságosan kivehető kimeneti RMS teljesítmény 150-160W +-45V-os tápfeszültség mellett 4Ohm-ra. A tápegység üresjárati feszültsége ne haladja meg a +-50V-ot (a TIP122, TIP127 100V-os Uc-e-vel rendelkezik). A hálózati transzformátor (középcsapolású!) szekunder feszültsége 2 x 18V-2 x 36V között lehet. De csak az használjon 36V-osat, akinek van éppen egy ilyen és csak 8 Ohm-os hangsugárzóra). Ez 2 x 24V- 2 x 50V DC tápfeszültséget jelent.” A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2012
Most már akkor értem.Köszi a felvilágosítást.
Sziasztok!
Elkezdtem bedobozolni az erősítőt még nincsen teljesen kész de továbbra sem működik sajna.Lerajzoltam,hogy most hogy vannak bekötve kábelek.A bemeneti jelkábel mind az RCA-knál mind az erősítő panelon be van kötve az árnyékolás. Most két erősítő volt csak bekötve.A másik kettő a dobozba sincs benne. A hangszínszabályzók sincsenek még bekötve.A poti biztos,hogy jól van bekötve.
Akkor kezdem én, hogy nekem mi nem világos, és mit csinálnék máshogy.
Az első képeden, ahol az egyenirányítást rajzoltad, ott a kondezátorokat nem kell külön blokkokra osztani, hanem fűzd őket egybe , és csak egy GND kábel menjen a csillagpontba. Ugyan ezen a rajzon nem látom, hogy a csillagpontról menne kábel a panel GND pontjára, ami, ha KD mester elrendezését nézzük, pont a +-tápág között helyezkedik el a panelon. (a másik rajzodon rajzoltál valamit, de ez nem egyértelmű, jobb lett volna, ha az egyik rajzodra berajzolnád csak a táp kábelezést, a másikra meg a jelkábelezést, vagy egybe az egészet) A másik rajzodon a "kábelezésen" az erősítő panelokról megy egy-egy sárga vonal a csillagpontra ott azon mit vezetsz az a táp GND? És az konkrétan hova van kötve a panelon? Ha össza van kötve a panelodon a két föld, akkor összesen 6 vezetéket kell bekötnöd a panelre. (3 táp, 2 bemenet, 1 hangszóró) És így a bemenet RCA nincs rákötve direkt a csillagpontra, ahogy te is rajzoltad. Nekem a fent leírt elrendezésben működött a rendszer. Lehet, hogy jól kötötted be, de nálad már minden gyanús lehet, sőt "az a gyanús, ami nem gyanús"
Ja és nálad a csillagpontot nem is kéne külön választani, a kondenzátorkupacon ki lehetne alakítani, ezért is jobb lenne egy tömbbe rakni őket.
Szia!
A GND be van kötve csak lemaradt a rajzról és a panelon is össze van kötve.A Sárga vezeték a GND kábel.
Szép napot mindenkinek!
Lassacskán megfertőzött a B5 láz, nagyon sok jót halottam róla. Meg is szeretném építeni. Ami 1-2 hónapon belül be is következik. Most ott tartok hogy megvan a doboz, következik a hűtőborda. A képen látható bordát gondoltam oda. Úgy képzeltem el hogy kettévágom és állítva szerelem fel a hátlapra. Mint ahogy a képen van. Kérdésem: Elegendő lenne a hűtőfelület ha kettévágnám majd a felekre egy-egy B5 panelt fogatnák? Vagy keressek nagyobbat? A bordára tervezek hőfok függő aktív hűtést is. A másik kérdésem az lenne hogy: Nekem 4 Ohm -on kéne maximum 50W a tápfeszültséget mennyire kéne csökkentenem? Hány VA-es tápegység kell ehhez? (egy sztereo végfok lenne) Előre is köszönöm a válaszokat! Üdv! Idézet: Miert nem a dobozod teljes magassági méretére vágod a bordát ? Viszont amint látom ez egy szép fém doboz ha egy az egyben rácsavarozod a bordákat akkor ugye fűti a dobozt is . Ha meg némi távtartóval szereled föl akkor kevesebb a hűtőfelület . Szerintem elég lesz a B5 számára az a mennyiség „Elegendő lenne a hűtőfelület ha kettévágnám majd a felekre egy-egy B5 panelt fogatnák? ”
Igen, valóban fém, azon belül alumínium.
Azért nem a teljes magassághoz igazítom a bordát mert akkor 2Db-ot kell vágnom. Így ha ketté vágom kicsivel rövidebb lenne mint a doboz magassága. Köszönöm a választ! Tehát akkor nem kell tovább keresnem. Üdv!
2x20-24VDC már elég ehhez a teljesítményhez, 140VA-es trafóval. Én a helyedben nem spórolnék a bordán, és Laci tanácsát megfogadva, passzív hűtésnek is elég lenne a két dobozmagassággal megegyező borda.
Hali!
Akkor üsse kő. Feláldozok kettőt Úgyis van 4Db borda. Jól értem én ezt? 2Db Végfok járna 20-24VDc-ről 4Ohm al terhelve, és ide elég a 140VA? Ez nagyszerű! Van egy menetzárlatos 150VA-es Hipersilem, csak helyre kell pofozni Köszönöm a választ! Üdv!
zoly15,
A tapfeszultseged inkabb 2x24-25V DC legyen ha 4 ohmos hangsugarzod van. Ha nem tiszta A osztalyban uzemelteted az erositot es nem fogsz vele rosszul szellozo szobaban teljes kivezerelesen bulizni ejszkakon at akkor 1 nagy bordanak a fele is eleg lesz egy csatornahoz. A 150VA-es hiperszil is elegendonek tunik.
Hali!
Idézet: „Ha nem tiszta A osztalyban uzemelteted” Ezt nem értem Valaki elmondaná nekem hogy mit is jelent ez? Nem, nem fogok éjszakákon át teljes kivezérlésen bulizni vele. Lesz hogy csak normál hangerőn szól majd a rádió rajta. De mikor senki sincs itthon odatekerek majd neki Tehát akkor nekem kell egy középen megcsapolt 17-18V 0V 17-18V -os szekunder tekercs. Puffernek mennyi kéne? 2X 10.000µF elég lenne? Vagy inkább 2X 15-20.000uF? Üdv!
Én egy kicsit mást javaslok neked.
1. Egyenlőre ne szabdalj bordákat. Magát a dobozt használd hűtésnek. Így próbáld ki, és ha nem elég, akkor még mindig csavarozhatsz rá "többlet hőelvonó készséget". 2. A tápfeszültség+trafóteljesítmény+neked kellő teljesítmény elég ingoványos terület. Attól, hogy most 50W-ban gondolkozol, az még nem jelenti azt, hogy ez mindig így is marad. Tehát ha esetleg kicsit nagyobb trafót használsz, és persze nagyobb tápfeszt, akkor még mindig hallgathatod halkabban a zenét, de ha kell, akár hangosabban is. Ha nincs valami egészen konkrét oka, akkor ne méretezd már az elején alul az erősítőt, ezt inkább bízd a potméterre. Sose lehet tudni, mire lesz még jó egy kis teljesítmény többlet.
Inkább 4 (vagy inkább 8)x4700uF, és hozzá dupla tekercsrendszerű trafó, azaz 4 db külön szekunder, erősítőnként 2-2. Így nem lesznek mindenféle hurkok, meg problémák, csak a problémamentes hang.
De ha mégis közös lenne a tekercs, akkor is jobb a "több darabból álló" kondi. (esetleg nézd meg az én komplett táppanel tervem, amin még a védelem is rajta van -> itt találod )
Hello!
Köszönöm a válaszaidat! Értem én azt hogy ha marad az erősítő eredeti tápfeszültséggel akkor is lehet használni amire nekem kell, de akkor szerintem nagyobb tápegységet kell szereznem, ki tudja mire lesz még jó... De egyenlőre csak a 150VA-es hipersil van. Üdv!
Nem vagyok egy nagy Guru, ezért ritkán szólok hozzá a diszkurzushoz, de kivételesen nem értek egyet Alkotóval abban, hogy sosem árt a nagyobb teljesítmény, majd a potméterre bízzuk az ügyet. Nekem sajnos sokkal több gondom volt ez idáig abból, hogy a poti alacsony állásánál is túl nagy hangerőt kapok, mint a teljesítményhiányból. Sajnos az olcsóbb potméterek minősége, kontaktusa, és különösen az együttfutása meglehetősen csapnivaló.
Tudom, hogy a probléma, végfok érzékenysége, stb. megoldható, csak nagyobb teljesítménynél érdemes ezt a szempontot is figyelembe venni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |