Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikus dobókocka
 
Témaindító: Szabadember, idő: Máj 15, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 6
(#) Alkotó válasza vicsys hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Mielőtt "szegelnék", kicsit "megszaglászom", akarom e egyáltalán ezt.
Úgy tűnik elsőre, hogy ez nem a hagyományos dobókocka-képpel ügyeskedik, hanem összesen annyi led ég, amennyit "dobtunk". Viszont ezt nehéz lenne a gyermekemnek elmagyarázni, tehát másikat fogok választani.
Még mindig a régi TTL-es lenne a legjobb, amiben a 7400, 7490 IC páros van, de annak a rajza nagyon rejtőzködik. Ez jól menne 4,5V-os laposelemről.
(#) vicsys válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Le is teszteltem. Működik, de nem vagyok elájulva tőle. A 470p helyett 3n3 raktam.

DSCN0001.wmv
    
(#) kaqkk válasza vicsys hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Én csináltam egy játékot 16f628 as piccel (hasonló a félkarú rablóhoz)
3 dobókockát "pörget" egy gomb megnyomására
a gomb elengedésekor a három kocka megáll és
látható a véletlen generált érték . 3x 7 db piros
szuperflux ledhez terveztem a panelt (de még csak kisérletező panelon él a kütyü) bármelyik kocka fogható
és a fogás törölhető (és ha kettő kocka egyforma értéket mutat automatikusan fogva van . 4 pörgetés után automatikusan törli a fogott értékeket így elég nehéz 3x6
ot gurítani .

És erősen gondolkozom a továbbfejlesztésen
(kockapóker ?)
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Dec 23, 2009 /
 
Először is köszönöm a rajzokat, mindet átnéztem alaposan.
Nem szeretnélek megbántani, de ha nem érted mi nem jó az említett és szimulált kapcsolás kijelzésén, akkor a hiba nem bennem van.
Az a nem jó, hogy pl. az ötöt nem úgy jelzi ki mint ahogy a kockán van, mint ahogy a hat kivételével egyik számot sem.
Egyáltalán nem a működést magát vitattam, hanem az Ígért eredmény nem az, amit én elvárok. De ettől még akinek tetszik ez a fajta megközelítés, azok útjában nem áll semmiféle akadály.
(#) vicsys válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 23, 2009 /
 
Mire jutottál az eredeti kapcsival? Jó lett?
(#) Alkotó válasza vicsys hozzászólására (») Dec 23, 2009 /
 
Végül is működik, de nem úgy ahogy a rajzon van.
Amit ajánlottál, a 14-es láb megfogása egy ellenállással az tökéletesen bevált, és persze a tápfeszt is helyesen kötöttem be. Tudtam is hat különböző számképet generálni, de azok 3 fölött hiányosak voltak, ami alatt azt értem, hogy egyes kapuk bemenetén hiába volt magas szint, az nem jelent meg a kimenetén is. Itt hosszasan törtem a fejem, cseréltem IC-t hátha rossz, bár tudtam, hogy nem az. Végül jött egy ötlet a multamból, csökkentettem a tápfeszt. És lám... a dolog helyreált. A kapuk pont úgy működnek ahogyan kell. 6,5V alatt már remekül megy, de még 4,5V-nál is bőven elég a ledek fényereje, tehát akár 3, akár 4 ceruzaelemről is működhet. Mellékeltem egy kis fotótárat a kijelzésekről.

kijelzés.jpg
    
(#) vicsys válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 23, 2009 /
 
Klassz lett! :kalap:
(#) vagnerjazon hozzászólása Dec 25, 2009 /
 
Boldog karácsonyt mindenkinek!
Megcsináltam ez alapján a mellékelt nyáktervet, és összeszereltem, de valamiért nem akar működni. Én már mindent megmértem multiméterrel a nyákon, és úgy tűnik, a nyákon minden renben van, tehát valószínű, hogy a nyákterv rossz. (Fáradtam terveztem, szóval nagy az esélye.) Én eddig nem találtam rajta elkötést, de hátha valaki észreveszi, ha nem jó valami. Amúgy ez mehet 12V-ról is? Arról próbáltam, mert nincs 9V-os elemem.

dobokocka.lay
    
(#) kaqkk válasza vagnerjazon hozzászólására (») Dec 25, 2009 /
 
Éppen egy pár oldallal előrébb írták hogy fel van cserélve a 4017 táp lába !
(#) Alkotó válasza vagnerjazon hozzászólására (») Dec 25, 2009 /
 
Az én nyákom szerintem jobb (nem önhittségből mondom)
Javaslom ezt próbáld meg, ráadásul az most már működik is. Véleményem szerint az IC-knek nem kell a ledeken kívül lenni, csak a méretet növeli feleslegesen.

Két eltérés van a rajzhoz képest.
1. megfordítottam a 4075 IC tápláb-kiosztását.
2. A 4017, 14-es lábat egy ellenállással megfogtam, mert a nélkül lebegett a láb, és bizonytalanul villogott.

Fontos! nálam nagyon furán ment 9V-ról. 6,5V alatt már kifogástalan volt, lásd itt kicsit feljebb a fotókat a számképekről.
A nyákrajz vasaláshoz van!! Fotózáshoz tükrözni kell!
(#) vagnerjazon válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 25, 2009 /
 
Köszönöm szépen!
Igen, méret szempontból tényleg jobb, de én direkt csináltam olyanra, amilyen. Megváltoztattam a 4075 polaritását, csak az a gond, hogy még most is igen érdekes dolgokat művel az egy megmaradt 4075-ös IC-vel a háromból, amim volt (kettőt sikerült szétégetni a táp felcserélése miatt ). Néha összevissza dolgokat mutat. Elképzelhető, hogy az is szétégett, csak nem teljesen?

kaqkk: Köszönöm, utánanéztem, valóban, de nem a 4017-é van felcserélve, hanem a 4075-é.
(#) kaqkk válasza vagnerjazon hozzászólására (») Dec 25, 2009 /
 
Igazad van (IC3) anyira nem néztem át csak épp két napja olvastam egy hszt-erről és ez maradt meg . Bocs .
(#) vagnerjazon válasza vagnerjazon hozzászólására (») Dec 26, 2009 /
 
Most úgy tűnik, megoldódott a gond, 4,5V-ról rendesen megy. Már csak egy probléma volt, de azt megoldottam, le is írom, hátha valaki hasznát veszi. Mégegy hiba van a kapcsolásban! A rajzon a 4017 6-os lába van összekötve a resettel, azonban az úgy nem jó, mert így van egy olyan helyzet, amikor nem mutat semmit! Az 5-öset kell összekötni vele!

kaqkk: Semmi baj, végülis utánaolvastam, és láttam, miről van szó.
(#) szucsip hozzászólása Dec 29, 2009 /
 
Sziasztok! Én is próbálkozom egy dobókockával, ami valamiért nem működik. Mindig 2-es dobódik rajta. A nyák szerintem jó, de légyszives nézzétek át.

A nyáktervemet mellékelem.

Én astabil multivibrátorral adok neki órajelet, és a Clock Inhibit lábra megy egy kondenzátor, ami ha kisütés (nyomógombbal) után feltöltődött, akkor elméletileg tiltja az órajelet. A reset-re tápot lehet adni egy nyomógombbal.

Az IC-k neve a nyákterven szerepel.
(#) szucsip válasza szucsip hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Most kiszedtem a kapcsolásból az ULN2003A-t, és egészen érdekes jelenséget produkál, ha a 4022-est mérem: Mindig arra a kimenetre teszi a logikai 1-est, amelyiket mérem DMM-vel. Különös...
(#) szucsip válasza szucsip hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Rájöttem, hogy magammal fórumozok, de azért leírom keserű tapasztalataimat: Az ULN2003A és társai nem jók semmire, max disznósütésre. Leszivattyúzzák a C-MOS áramkörök kimeneteit, amitől azok meghülyülnek.
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Dec 31, 2009 /
 
Köszönöm, elegáns megoldás. De én kimondottan nem akartam PIC-et. Az túl nagy ágyú erre a feladatra, továbbá nem tudom beleégetni a programot, mert nem vagyok felkészülve erre.
(#) marcellus96 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
Sziasztok!
Készen van a CMOS alapú dobókockám, hamarosan felteszem a kapcsolási és beültetési rajzot.
(#) szucsip hozzászólása Feb 11, 2010 /
 
Üdv mindenki!

Fontos kérdés: A CD4022-es számlálónak lehet gondja a clock inhibit lábára kerülő jellel, ha az nem diszkrét változásként jelentkezik, hanem úgy megy magas szintre, hogy egy kondenzátor töltődik?

Valamiért össze-vissza jön a dobás, de már kicsi javulás van , mióta kicseréltem az IC kimenetein a bipolárisokat 1-1 N-MOS FETre. És az a gond, hogy most 3-ast nem dob, vagy nagyon nagyon ritkán. Egyszer volt olyan, hogy kijött a hármas, kb 1 másodpercig volt ott és a számláló gyorsan meggondolta magát: 2-est tett a kimenetre.

(azt hiszem hogy kapcsolást 1 oldallal ez előtt tettem fel.)
(#) pumoka válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Szia Alkotó!
Meg csináltam a panelt amit terveztél és megépítettem a dobókockát. Sajnos az 1, 3-at nem jelzi ki. Mi lehet a baj.
A tápfesz 5V stabilan. 9V-os akksiról vezsem le 7805-re a feszt és ezt a két számot nem jelzi ki soha sem a többi viszont működik. Előre is köszi a segítséget!
(#) fonagy15 válasza Szabadember hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Szia!
Érdekel engem ez az elektronikus dobókocka
azt szeretném kérdezni hogy hány x hanyas méretűnek kell lennie a nyák lemeznek?
Üdv:Tomi
(#) papcsi95 hozzászólása Júl 24, 2010 /
 
Helló
Az lenne a kérdésem hogy ezzel a kapcsolással (vagy ehhez hasonlóan egyszerűvel)meg lehet e oldani azt hogy a PIC helyére AVR-t tennénk (Attiny45-öst)és ha igen akkor át lehet e "módosítani" a programot hogy jó legyen az AVR-be vagy van e már valakinek AVR-be való programja?(Am én is írnék hozzá programot...ha tudnék. )
(#) juhasztamas hozzászólása Júl 27, 2010 /
 
Nekem is kellene egy ilyen, de nem tudok csinálni
(#) _JANI_ hozzászólása Aug 1, 2010 /
 
Beleolvastam a témába és látom ezzel a dobókockával igen csak vannak bajok. Így kicsit utánagondolva és az eddigi építési tapasztalatokat hozzávéve kicsit átdolgoztam a kapcsolást. Én magam eddig még nem dobtam össze, de működnie kell. Lásd fájlmellék.

Még építés előtt célszerű az alkatrészek adatlapját is beszerezni. Lásd a hibás kapcsolás IC3-om tápfeszültség felcserélése...
(#) blackdog válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Szemmel láthatóan az eredeti rajz több sebből vérzik.
De én nem értem ezt a bonyolítást!

Én 555+4017 IC -vel építettem egy dobókockát és tökéletesen működik.
Akkor ez miért van megtuningolva egy 4075-el???
(#) Szabadember hozzászólása Okt 16, 2010 /
 
Ez a témát már majdnem 3,5 éve indítottam annak reményében, hogy valaki megépíti nekem fair áron.

Azóta szerencsére már kijártam 6 szemesztert a BME-n a 7ből, illetve 1et a "Karlsruhe Institute of Technology"-n, így ,már nem probléma számomra a Mikrokontrollerekkel bármit megtervezni.

Visszatérve az eredeti témához: Hogyan lehetne ezt a témát lezárni, mert már 3 éve kapom az E-mailokat?

Illetve a dobókockához: Szerintem Attiny25-tel lehet a legolcsóbban és legegyszerűbben (legkevesebb alkatrészből) megépíteni, nem érdemes mindenféle bonyi rajzokat fabrikálni. C-ben 5 perc megírni a programot, és úgy mutatványozol a LEDekkel ahogy akarsz. Ha valakit érdekel, akkor majd összedobok egy nyáktervet DipTrace-ben meg egy C programot hozzá.
(#) pinyó39 válasza Szabadember hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
egy darab 4060 és még progizni sem kell)
(#) _JANI_ válasza blackdog hozzászólására (») Okt 17, 2010 /
 
A 4075-tel oldotta meg a logika lehuzalozását.
(#) blackdog válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 17, 2010 /
 
Ne haragudj, de nem értem.
Mivel fog többet tudni, ha beteszek egy ilyen IC-t?
(#) _JANI_ válasza blackdog hozzászólására (») Okt 17, 2010 /
 
A Logikai kapuk beépítésével a kapcsolás lényege nem változik. ... Talán elegánsabb megoldás a diódás - tranzisztoros logika helyett.
Következő: »»   3 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem