Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   751 / 3973
(#) vicsys válasza hapro hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
2 féle lábkiosztás?? Ne zsongíts. Egyféle van.
Bővebben: Link Itt van alulnézetből.
(#) Nagykucsi hozzászólása Jan 11, 2010 /
 
Sziasztok!

Sziasztok lenne egy számomra nagy nyűgöm.Szeretnék biciklilámpát csinálni nagy fényerejű ledekből két fehér led az első két villán lenne,két piros a hátsókon.Csupán azt nem tudom milyen meghajtó áramkör kéne neki,ha lehet akkor a villogási impulzust szeretném állítani.
Előre ilyesmit gondoltam:http://www.hestore.hu/termek_10028172.html

Előre is köszönöm...

Üdv...
(#) hapro válasza vicsys hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Ez például mindjárt fordított lábkiosztás (motorola): Bővebben: Link
(#) vicsys válasza Nagykucsi hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
A kulcsszó: astabil multivibrátor. Javaslom még megtoldani az NE555 bűvös szóval.
Bővebben: Link
Itt is érdemes körülnézned:
Bővebben: Link
(#) vicsys válasza hapro hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Húha! Ez bizony hibás.
(#) hapro válasza vicsys hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Mármint az amit én linkeltem a hibás?
Onsemi olyan amit te raktál fel: Bővebben: Link

szerk.: találtam egyet itthon, és ilyen a lábkiosztása mint az onseminek.
Tehát akkor csakis egy féle van neki és kész!
(#) vicsys válasza hapro hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Ahogy mondod. Ha kezedbe veszed a tranyát a lábainál fogva és a lapos fele (felirat) szembe néz veled, akkor: A jobboldali=emitter, középső=bázis, és a maradék (baloldali)=kollektor.
Ezt kinyomtathatod puskának:
Bővebben: Link
(#) Nagykucsi válasza vicsys hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Nagyon köszönöm a gyors választ.A kimeneti lába elbírna 4lednyi terhelést(4wattot)?Az lenne az akadálya a megvalósításásnak hogy a "C2" kondinak nincs meg az értéke,És azt sem tudom mennyi az üzemi feszültség?
(#) rascal válasza vicsys hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Nem is lenne rossz egy kis gyűjtemény itt a szabványos lábkiosztásokból.
(#) Stefan válasza rascal hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Szerintem pont rossz lenne, rápillantottam az ábrán és eszembe jutott milyen kálváriát játszottam végig 2n2039 vagy már nem emlékszem milyen TO-92 es tranyóval aminek nem szabványos volt a lábkiosztása, és persze datasheetcatalogon az első gyártó lapját megnéztem, de azon az volt.
Mindig nézzünk meg mindent gyártó szerint! Sose higyjük azt, hogy a "szokásos" valami.
Üdv
(#) karvolt hozzászólása Jan 12, 2010 /
 
Sziaszotk
Egyik haverom megkért hogy kérdezzem meg mi bajja lehet az erősítőjének.Hát így is teszek.
Egy PHILPS F4212 márkájú erősítője van, benne pedig egy STK 2129 IC.
A problémák:Csak az egyik oldal szól,Kikapcsolás után ugyan azon a hangerőn szól tovább(akkor is ha kihuzza a konektorból) majd elkezd recsegni és leáll. Mi lehet a baja?(Lehet hogy az IC)
A válaszokat előre is köszönöm a haverom nevében.
(#) vicsys válasza Nagykucsi hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Sajnos nem bírja el. Mindenképpen kellene a kimenetre egy tranzisztor a meghajtáshoz. A táp elsősorban attól függ, hogy sorosan vagy párhuzamosan kötnéd a ledeket.
(#) djhua hozzászólása Jan 12, 2010 /
 
Lenne egy kérésem

Errol az erositorol lenne szo : Bővebben: Link

Ha valaki tudja a kapcsolasi rajzat es a nyakrjazat megkoszonem !!

Koszonom elore ! Szep napot tovabbra is.
(#) maTaKee válasza djhua hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Hello!
Ott van csatolva az IC adatlapja, és abban benne van a kapcsolási rajz. Nyák rajzot meg majd csinálsz hozzá

Üdv!
(#) zolyma hozzászólása Jan 12, 2010 /
 
Helóka!
Kérdésem a következő lenne:
Van egy 56 wattos fojtóm,rá köthetem e egy 36 wattos fénycsőre?
Legyen ez elektronikus vagy mágneses.
(#) zolika60 válasza djhua hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
A kapcsolási rajz ott van az általad belinkelt oldalon a PDF-ben. De itt találhatsz nyáktervet is. Bővebben: Link
Egyébként ezért van a kereső.
(#) kadarist válasza zolyma hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Szia!
Nem, mert a nagyobb teljesítményhez tartozó áramerősséget hajtja majd át a fénycsövön, ami nem túl egészséges a fénycsőre nézve. És nem mágnese, hanem induktív.
(#) laci990 hozzászólása Jan 12, 2010 /
 
Sziasztok!
Egy ilyen 5v-os relét szeretnék bekötni úgy, hogy egy termosztát jelére zárjon egy 12v-os áramkört. Ha valaki tudna segíteni egy mórickarajzzal, hogy mit hova kössek, azt nagyon megköszönném!
(#) Stefan válasza laci990 hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Így kell bekötni

rele.JPG
    
(#) laci990 válasza Stefan hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Nagyon köszönöm!
(#) proli007 válasza hapro hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Hello!
Idézet:
„Hogy érdemes neki kezdeni?”

Nagy türelemmel, és kellő lendülettel...
Én az általam használt programmal szoktam az ilyennek nekifogni. Az is hosszan tartó, de viszonylag kicsi a hibalehetőség.
- Lerajzolom mérethelyesen a nyák körvonalát.
- Leteszem az összes alkatrészt a PCB tervezőben, úgy ahogy látom, kb. arányosan. (vagy méregetek egy raszteres papírral.)
- Megtükrözöm a rajzot, és megfordítom a nyákot. Vékony vonalakkal lemásolom a nyák rajzolatát. (Nem mérvadó hogy néz ki, milyen vastag a vezeték, csak minden oda menjen ahol a valóságban.)
- Készítek egy alkatrész listát (BOM), majd egy összekötő listát (NET-list) a programmal. (Ha tudom, hogy a GND és tápfeszültségek hol vannak a nyákon, akkor a Net-lista készítés előtt ezeket a hálózatokat elnevezem, hogy ne sorszámot, hanem már az általam hálózati nevet kapja.)
- Nyitok egy új SCH lapot és a listában szereplő összes alkatrészt sorba leteszem a rajzra.
- Beimportálom a Net-listát, és bekapcsolom a gumivonalazást. Ekkor már látom ki hova megy. És elkezdem rendezni az alkatrészeket a lapon.
- Ha pld. kikeresem a GND-re menő alkatrész lábakat (egy kattintás) akkor elhelyezem rá a GND jelöléseket. (Ha valami túl sok helyre megy, akkor gyanakodni kell, hogy az táp. Oda is el lehet helyezni a táp jeleket) Így már lényegesen csökken a gumivonalak száma, hiszen most már csak a jelvezetékek összekötései látszanak.
- Ha minden az "optimális" helyén van (mert azért van elképzelésed is az áramkörről) akkor behuzalozom. Közben a gumivonalak - a helyes összekötések miatt - tűnnek el.
- Ha kész vagyok, akkor a Net-listát összevettetem a kész rajzzal a programmal. Ha nincs hiba, jó a rajz.
És már kész is vagyok...

De egy manuális trükk: Savas filctollal megjelölök minden forrasztáspontot (különböző színnel), ami a GND-re - tápokra megy. Így visszarajzolásnál, nem nézi percekig az ember hogy az alkatrész lába hova megy, miközben csak a GND-re... Sőt így könnyebb tájékozódni is nyákon
üdv! proli007
(#) elektromania92 hozzászólása Jan 12, 2010 /
 
Tervezek egy transzformátort. A tanárom mondta, hogy primer menetszámot úgy számolom ki, hogy

Menetszám = 45/keresztmetszet, majd -5%.

A keresztmetszet az most a huzal keresztmetszet, vagy haszn. vasmag?Elfelejtettem. Meg olyat is mondott, hogy a szekundert ugyanígy, csak ott hozzáadok +5% ot.
Szerintem valamit nagyon összekeverhettem, mert ennek nincs értelme, mert akkor ugyanolyan keresztmetszetű huzal mellett, ugyanannyi lenne a menet. Hogy is van ez,ha szabad kérdeznem? Ha már így elfelejtettem.
(#) Nagykucsi válasza vicsys hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Kedves Vicsys!

Nem terveznéd ezt meg nekem?Nagyon amatőr vagyok az ilyesmiben...A ledeket mindenképp párhuzamosan kötném mivel kisfeszről menne...
(#) hapro válasza proli007 hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Ezt a programot nem ismerem, marad a manuális rajzolgatás, és többszöri után ellenőrzés. Egyenlőre a kitartással nincs gond, alkatrészek száma sem eget verő, olyan 100-150, mivel most már megjelöltem őket.

Nekem adott pár fénykép a komplett nyákról, és a scannelt kép a nyákrajzról. Ez utóbbit fordítottam meg, és ráraktam az alkatrészeket a megfelelő forrpontokba, összekötöttem a nyákrajznak és fényképeknek megfelelően.
és most a fóliaoldalból és fényképekből kutatom vissza a kapcsolási rajzot. Gyakorlatilag csak ellenállás, kondenzátor, dióda, és tranzisztor amiből áll, a probléma az, hogy elég sok van belőlük.
Azon meg elgondolkodtam, hogy gyakorlatilag csak hibázhatok. Tehát ha nem minden és mindig tökéletes, akkor hiba van, így adok 50% esélyt a végeredményre, de inkább 51-et.
(#) csuszo_zalan hozzászólása Jan 13, 2010 /
 
Helló! Lenne egy kérdésem egy kapcsolással és egy jelfogóval kapcsolatban.Infók a képen.
Bővebben: Link
(#) pajti2 válasza csuszo_zalan hozzászólására (») Jan 13, 2010 /
 
A "b" kapcsrajzban nappal fog behuzni a relé, éjjel elengedni. Ha úgy hagysz mindent, ahogy van, akkor az a 15W-os fogyasztó csak nappal fog működni.

Az ábra lábjegyzetében a rövidke magyarázatnál egyszerűen csak elírták.
(#) pajti2 hozzászólása Jan 13, 2010 /
 
Akad itt valaki, aki képben van mínium festési technológiákban?
(#) MolnarG hozzászólása Jan 13, 2010 /
 
Sziasztok!

Valaki tudja, hogy az LM350-nek mi a negatív tápfeszt előállító párja (mint LM317-nek az LM337)?
(#) bladika válasza MolnarG hozzászólására (») Jan 13, 2010 /
 
Nézd csak! Bővebben: Link

Itt mindenhol az lm333-at említik és az lm333 adatlapja ezt mondja "The LM333 is an ideal
complement to the LM150/LM350 adjustable positive regulators."
(#) pajti2 válasza MolnarG hozzászólására (») Jan 13, 2010 /
 
Miért kell éppen az? Miért nem jó egy szimpla negatív feszültség regulátor?
Következő: »»   751 / 3973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem