Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   657 / 1319
(#) Peti.Janka válasza icserny hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Probáltam lcd nélkül is, táppal tápnélkül, mindenhogy!
(#) icserny válasza Peti.Janka hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Ha nem működik, akkor vidd vissza a boltba!
(#) Peti.Janka válasza icserny hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Addig álítgattam, amég egyszer csak elkezdett müködni. Azt sejtem, hogy Építek másik pickit2 klónt. Ez nagyon macerás.
(#) szenhidrat hozzászólása Jan 30, 2010 /
 
Jónapot.

A picemet tudom olvasni mert 3FFF t ír ki hiba nélkül, de amikor írnám akkor 0000h t kapok, viszont ha az üres kódot iratom bele (3FFF) akkor pedig nem kapok hibaüzenetet.
Az égető a hibás vagy a szoftver?
(#) sucuka válasza szenhidrat hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Milyen égetőt használsz milyen szoftverrel?

Ilyen volt nekem is, aztán "megjavult".
(#) szenhidrat válasza sucuka hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
IC-Prog 1.05E JDM el
(#) szenhidrat válasza sucuka hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Összevoltak érve a vezetékek, mostmár jó, kösz
(#) Attila86 hozzászólása Jan 30, 2010 /
 
Köszönöm mindannyitoknak az eddigi segítségét!
(Nem sorolok neveket mert úgyis kifelejtenék valakit.)
Bővebben: Youtube
(#) sucuka válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Eszméletlen vagy! Gratulálok!

Nekem meg egy nyavalyás led villogtatást sem sikerül megcsinálnom...
Mennyi idő alatt jutottál el erre a szintre?
Én itt igyekeztem buzdítani olyant aki fel akarta adni, most meg mindjárt én adom fel...
(#) Attila86 válasza sucuka hozzászólására (») Jan 31, 2010 / 1
 
Kb két hónap. Nehogy föladd! A Kónya-féle könyv és EZ az oldal nagyon jó, ezeket olvasgasd! Ez kevésbé olvasmányos, de jobb mint a másik:
Bővebben: Link.
Aztán nézz meg pár nagyon egyszerű mintaprogramot. Ha nem értesz valamit akkor próbálj magadtól rájönni vagy utánakeresni, ha nem megy így sem akkor pedig kérdezz itt meg valakit. Ha már nagyjából tisztában vagy a PIC felépítésével és működésével akkor kezdj el valami kis programot és tanuld meg a szimulátor használatát, az rengeteget segít!
(#) sucuka válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Köszi a biztatást, jó fej vagy! És bárki aki segít, nem félti továbbadni amit lehet. A szimulátor használatával nincs gondom, amikor 8 éve a suliban Visual Basic-ben programoztam, akkor is ugyanígy néztem végig a program működését, ahogy a szimulátorban is lehet.

Viszont amit most kérdeznék, hogy összeraktam egy egyszerű kapcsolást egy 16F628A-val:
8 db LED, mindegyikkel sorba egy-egy 1K-s ellenállás az RB0-RB7 lábakra szépen sorban.
Az OSC1-OSC2 lábakra egy 20MHz-es quartz, lábai GND-re egy-egy 100pF-es kondival.
RA0-RA1 lábakra egy egy nyomógomb + egy-egy 2,2K-s felhúzón keresztül +5V-ra kötve. Az MCLR láb szintén egy felhúzón (10K) a +5V-ra.
Természetesen a PIC táplábain közvetlenül ott fityeg a 100nF-os hidegítő. Ezen kívül az ICSP szerint rendesen rákötve az ICD2-re.
Először még fel tudtam tölteni rá a programot, amit begépeltem egy példa alapján, ami persze elsőre nem működött, aztán egyszer csak mintha produkált volna valamit, aztán tegnap este még felismerte az ICD2, ma már azt írja, hogy "Invalid target device ID..." és nem változott semmit... Egy 16F877A-val is próbáltam az ICD2-t, azt felismeri. Elszállt volna valamitől a 16F628A?

Bocs, hogy nem rajzot csatoltam.
(#) watt válasza sucuka hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Idézet:
„Az OSC1-OSC2 lábakra egy 20MHz-es quartz, lábai GND-re egy-egy 100pF-es kondival.”

Sok az a 100pF! Ha az adatlapot nézed, akkor ott van egy táblázat értékekkel, érdemes azt megfogadni(15...22pF)!

Az, hogy felismeri-e nem ettől van valószínű(kristály nélkül is fel kell ismerje), hanem valami kábeles, pufferkondis probléma lehet.
1. Kábel, túl hosszú, vagy a környezetedben túl nagy zavarok vannak.
2. A pufferkondi túl nagy, ezért a ICD2 nem tudja kellő időben felépítni a Vdd feszültséget.

Próbáld meg külső táplálással, Vdd-t bekapcsolva.
(#) icserny válasza sucuka hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Idézet:
„Az OSC1-OSC2 lábakra egy 20MHz-es quartz, lábai GND-re egy-egy 100pF-es kondival.”
Ezeket a kondikat sürgősen szedd le! Nagyságrendben 15-20 pF való oda!
(#) Hp41C válasza sucuka hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Szia!

Nem szállt el egyik 16F628 sem. A PGC (RB6) és PGD (RB7) lábakat is kimenetnek definiáltad. Ha a programod elég gyorsan kimenetnek állítja, a programozó már nem tudja vezérelni. Próbált meg "Vpp first" módon programozni...

Szia
(#) sucuka válasza watt hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Vdd folyamatosan be van kapcsolva. Azt az ICD2 adja, mióta be van állítva programmerként, vagy debuggerként. De direkt így állítottam be, nem akartam még külön táplálást is neki, hiszen 8 db led-hez nem hiszem hogy kevés lenne ami az USB-n átjön.
(#) sucuka válasza icserny hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Idézet:
„Ezeket a kondikat sürgősen szedd le! Nagyságrendben 15-20 pF való oda!”


Igenis, értettem! (kár hogy nincs tisztelgős szmájli)
(#) sucuka válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Köszi, látod erre nem is gondoltam. De ez akkor is így van, ha az ICD2 "Hold in reset"-et csinál neki?
(#) gabi20 hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Sziasztok! Van egy PIC16CE625 - 20/P jelű mikrovezérlőm.
Az lenne a kérdésem ,hogy ezt hányszor lehet programozani (a C jel miatt)?
(#) vicsys válasza gabi20 hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Szerintem mindösszesen egyszer.
(#) gydanee hozzászólása Jan 31, 2010 / 1
 
Egy osztálytársam megkért hogy küldjek pár linket a PIC-ekről. Ezért kimásolgattam a könyvjelzőim közül az ezzel foglalkozó oldalakat.
Felmásolom ide is, hátha valakinek segíteni fog.:
Piccolo
MPLAB
MPLAB
PIC mikrovezérlők
PIC kezdőknek
watt oldala
PIC kezdőknek
PIC könyv
PIC kezdőknek, és haladóknak angolul
Assembly programozás
(#) szenhidrat hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Lenne még egy kérdésem. A programozó csak részlegesen olvas (valahol 0000 valahol 3fff)
Ez mitől van?
(#) sucuka hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Találtam egy kis mintapéldát előrébb, ezt most beírom ide, mögötte a saját magam által beírt kommentezés, ha jól értelmezem az utasításokat.
Kérlek benneteket, ha valamit nem jól értelmezek, azt segítetek "kibogozni"?

Tehát:
  1. processor       16F628A
  2. #INCLUDE        "P16F628A.INC"
  3. __CONFIG        _HS_OSC&_CP_OFF&_WDT_OFF
  4.  
  5. ;-------------------------------------
  6. A       EQU     0x20                    ;az "A" értékét deklaráljuk
  7.         ORG     0                               ;kezdőcím ahonnan indul a program
  8.         GOTO    SETUP           ;címkéhez ugrás
  9. ;-------------------------------------
  10. SETUP
  11.         CLRF    PORTB           ;PORTB regiszter törlése
  12.         BANKSEL TRISB           ;TRISB regiszter kiválasztása
  13.         CLRF    TRISB           ;TRISB regiszter törlése
  14.         BANKSEL PORTB           ;PORTB regiszter kiválasztása
  15.         GOTO    PROGRAM         ;címkéhez ugrás
  16. ;-------------------------------------
  17. PROGRAM
  18.         MOVLW   B'11111111'     ;255 bináris beírása W regiszterbe
  19.         MOVWF   PORTB           ;W regiszter kiírása a PORTB-be
  20.         CALL    TIME            ;rutin hívása
  21.         CLRF    PORTB           ;PORTB regiszter törlése
  22.         CALL    TIME            ;rutin hívása
  23.         GOTO    PROGRAM         ;címkéhez ugrás
  24. ;-------------------------------------
  25. TIME
  26.         MOVLW   D'100'          ;100 decimális beírása W-be
  27.         MOVWF   A                       ;W értékének írása A változóba
  28. X       DECFSZ  A,F                     ;csökkentjük az "A" értékét, ha 0 lesz, akkor ugrás
  29.         GOTO    X                       ;címkéhez ugrás
  30.         RETURN                          ;rutinból vissza
  31. ;-------------------------------------
  32.         END


Remélem kezdem érteni...
(#) sucuka hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Ismét egy kérdés:
Én hogy tudok ilyesmit csinálni az MPLAB-ban?Bővebben: Link
Kell valamit hozzá feltelepíteni?
(#) trudnai válasza sucuka hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Igen, azt a Proteus VSM-et kell feltenned (latod is az ablak fejleceben). Fizetos software, van demoja is ha jol emlekszem... Azt hiszem a labcenter.co.uk -n talalod meg.
(#) trudnai válasza sucuka hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
  1. span class="kw4"> EQU    0x20                        ;az "A" értékét deklaráljuk
Itt az A valtozo memoria cimet definialod...

  1. BANKSEL TRISB        ;TRISB regiszter kiválasztása
Itt csak a TRISB regiszter bank-jat valasztod ki...

  1. DECFSZ A,F                  ;csökkentjük az "A" értékét, ha 0 lesz, akkor ugrás
Pontosabban ha A erteke 0 lesz, akkor a kovetkezo utasitast ki kell hagynia (ott lehet mas is mint GOTO... Ha jol megnezed az utasitas nevet szet tudod valasztani: DEC F SZ --> DECrement --> File --> Skip if Zero
(#) sucuka válasza trudnai hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Köszi szépen, ezek szerint mégis értem
Azt tudom, hogy angol rövidítésekből jönnek ki az ASM utasítások, ettől eléggé jól értelmezhető szerintem.

Az angol viszonylag jól megy szakmai szinten, de lehet hogy egy kenyeret nem tudnék kérni a boltban.
(#) Akiss hozzászólása Jan 31, 2010 /
 
Sziasztok!
Nem igazán használtam eddig I2C de most szükségem volna rá. Utánna néztem kb értem is a müködését de van egy pár dolog ami nem tiszta.

A fórumban az egyik helyen (Itt) azt olvastam hogy a pic-ek nem tudját a Multi-Master módot és az arbitration-t. Mondjuk én a 18F26j11 vagy18f2510 adatlapjában azt olvastam hogy tudják.

Szóval nekem ez a Multi Master dolog nem egészen tiszta. Tegyük fel van a hálózaton két PIC amelyek masterek és egyéb slave elemek.(EEprom, hőmérő stb.) A Master elemeknek van címe? Ezt azért kérdem hogy egy Master tud a másik Masterrel kommunikálni?

A másik kérdésem a busz hardveres kialakítása? Mármint felhuzóellenálás mindig kell az SDA, SCL portokra. Vagy van olyan eszköz amely ezt taralmazza.
(#) Hp41C válasza Akiss hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Szia!
- Két master nem tud egymással kommunikálni.
- Mindig kell a felhúzás, sőt a busz sebessége és a slave egységek száma (összkapacitása) is befolyásolja az értéküket.
Egy jótanács - ne csak az adatlapokat, hanem az errata-kat is nézd át...
Szia
(#) Akiss válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Hát ezt szomorúan hallom. Mikrokontrollereket akkor hogy érdemes összekötni? Hogy egymást írni olvasni tudják?
(#) trudnai válasza Akiss hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Egyik PIC a master, a tobbi a slave....
Következő: »»   657 / 1319
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem