Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   9 / 61
(#) Bukall válasza dinokal hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Szia!
Én is ez alapján állítottam be. Szóval szerintem nem a beállításokkal lesz a gond. De azért köszi!
(#) dinokal válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Ha a K2 kapcsoló átváltaná a jelalakot, akkor rendben lenne a fet. Szerintem nem váltja át, mert mind a kettő háromszög! Vagy a fet rossz, vagy van egy rövidzárad a föld felé.
(#) Bukall válasza dinokal hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Helo!
A K2 vált jel alakot, a képen látni, hogy milyenek. Szóval nem az van, hogy hiába kapcsolom a K2-t, nem változik semmi.
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Helo!
Kicseréltem a fet-et egy másikra, ugyan olyan a sinus. Azt írtad, hogy az R5-öt kössem közvetlenül a 14-es lábára az IC-nek. És mi legyen a FET gate-vel? Tehát az R12-es ellenállás másik kivezetését hova kössem?
Üdv!
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Tulajdonképp a 13,14-es láb közé kötöd így a potit, és a fetre nincs szükség. Magyarul a D-S lábakat hidalod át a trimmerrel. A gate, ha nem szeded ki a fetet mehet a testre, az R12-őn keresztül.
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Valószínű, hogy bennem van a hiba, de nem értem. Az megvan, hogy 13 és 14 láb közé megy a poti, de akkor hogyan lehet jel alakot választani?
Az is jó megoldás, ha a D és S lábat most rövidre kötöm? Mert akkor lényegében a poti a 13 és 14 között lesz, csak nem tudom, mi lesz a tranzisztorral. Bocs hogy ilyen ... vagyok.
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Figyelj: vedd ki a fetet, és az 1k trimmert kösd a 13-14 láb közé, és nézz jelalakot. Ezután a trimmer is vedd ki, és ismét nézz jelalakot. Különbségnek kell lenni, nem is kicsinek.
A fet mint ahogy az eredeti leírás is említi ebben a kapcsolásban egy változó ellenállást testesít meg, attól függően, hogy a gate nyitófeszültséget, vagy testet kap. Tehát háromszögállásban a fet zárt, és így a 13-14 láb közt is szakadás van. Ha a fet nyitott, akkor az 1k poti a fet csatornaellenállásával együtt a 13-14 láb közé kapcsolódik. Itt jut szerephez a poti, mivel nem egyforma az egyes fet példányok csatornaellenállása, ez lehetőséget ad a korrekcióra, a legalakhűbb színusz beállítására. Az 1k nem szentírás a fentebb írottak fényében, tehetsz ide akár 10k értéket is, a pontos értéket úgyis a jelalak mondja meg.

A leírtakból következik, hogy a háromszög és a színusz közt egy kapcsolóval kell váltani, amely kapcsolót a poti egyik kivezetésével sorbakötsz. Zárt állapotban színusz, nyitva pedig háromszögjel lesz látható.
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Kivettem a fet-et és 13-14 közé tettem a trimmert. Ahogy állítom a trimmert, változik a jel is, mégpedig a pozitív periódusban ki tudok alakítani szép szinuszt, de a negatívban stabilan háromszög. Jóformán semmit nem változik.
Ha kiveszem a trimmert is, akkor pedig más jel alakot kapok, valahol a háromszög és a szinusz között van félúton. Mindenesetre egyáltalán nem mondható szinusznak.
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
A P4-re mit lép?
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Próbálgattam közben. A képen látható szinuszt tudtam előállítani úgy, hogy ha a P5 a 13 és 14 közé volt kötve és állítottam a P4-en is.

sin.jpg
    
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Ez már jobb sokkal, de mi ez a kettőződés? A háromszög milyen?
Ugyan még nem kérdeztem, de a tápfeszültségek rendben vannak?

Ja ezen a szkópon sokkal jobbra ne is számits, az igazi a katódsugaras....
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Hát a kettőződést eltüntetni nem sikerült, de akkor remélem csak az a gond, amit mondasz.
Viszont a háromszög jelem pozitív félperiódusban "beveri a fejét" .
A negatív az teljesen rendben van.

Tápfesz rendben van szerintem, szimetrikus 12V, stabilizálva.
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Jó lesz ez, csak egy kicsit még tekergesd a potikat....
A P7 tekergetésével javulni fog a háromszög kinézete is.Ebben a pdf-ben benne van a beállítás mikéntje, ha még nem olvastd volna.

A szóppal kapcsolatban csak arra céloztam, hogy ennél vékonyabb vonalat nehéz előcsalogatni a képernyőre (variálni kell az érzékenységgel), viszont a kettőződés analógon is ugyanúgy látható.
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Oké, így már rendben vannak. Beállítom még egyszer.
Köszönöm a segítséged! Hálás vagyok érte!
A K2 még egy kis fejtörést okoz, hogyan is legyen bekötve, hogy a nyákhoz ne kejjlen hozzányúlni.
Üdv!
(#) dinokal válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
A képed jelzi hogy az xr rendesen működik, tehát a hibát mindenképpen a fet és környékén keresd! Lehet hibás a fet, a K2-es kapcsoló, a nyáklap ezen része, itt keress rövidzárt, szakadást, rossz forrasztást. Az előző két képet látva egyértelmű, hogy nem kapcsol át színuszba. Egyébként elvileg teljesen mindegy milyen szkópon nézed a jelet, ilyen kis frekin ugyan azt kéne mutatnia. Kipróbáltam 100 megás tektronixal, 12 megás USB-s szkóppal is, egyforma volt. Ha hangkártyás progival nézed, ezen a frekin az is ezt mutatná.
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
A potit forraszd egy kis segédpanelre, azt a kapcsolóra, és a nyákra csak két huzallal csatlakozz, persze lehetőség szerint minél rövidebb darabokat használj.
A végleges beállításról is tegyél képet, hadd lássuk az eredményt.
(#) mex válasza dinokal hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Idézet:
„Egyébként elvileg teljesen mindegy milyen szkópon nézed a jelet,”

Csak azt ne mondd, hogy egy sima analógon is ilyen pixeles.....

Nekem is van egy OWON-om, tapasztalatból írom.
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Na remélem ti is jónak látjátok, nem csak én
(#) dinokal válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Nem tudom milyen stab ic-ket használsz, de két egyforma nincs. Tökéletesre csak válogatással vagy mindenféle trükközéssel lehet beállítani. Ha P8 a maximumon van, vedd lejjebb a kimenő feszültséget. Ha így is jelentkezik a hiba, akkor a leírás szerint P6-P7 állításával próbálkozz.
Itt szerintem mindenképp egyenfesz eltolásról van szó, amit P7-el állíthatsz be. Túlvezérlésnél a negatív és a pozitív csúcs is le lenne vágva.
(#) kadarist válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Szia!
Milyen oszcilloszkópod van?
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Szerintem így jó.
Sok sikert a használatához.
(#) dinokal válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Nem arról volt szó hogy milyen pixeles , hanem a jel alakjáról. Nekem a 12 megás usb-s nem csinál ilyen xar képet, de az is pixeles! Bár OWON-om nincsen.
(#) dinokal válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Fettel, vagy anélkül lett ilyen?
(#) Bukall válasza dinokal hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Sziaszok!
De sokan lettünk itt
Szóval először is köszönök mex-nek mindent!
A képen látható jelek fet nélkül lettek előállítva.
Ahogy az utolsó képeken látni már nincs kettőződés.
kadarist kérdésére a válaszom pedig: owon PDS5022S
Lehet tippelni, holnnan rendeltem
Üdv mindenkinek!
(#) Bukall hozzászólása Júl 31, 2010 /
 
Sziasztok!
Már csak annyi érdekelne, hogy mi történne, ha az említett kapcsolás kimenetét véletlenül rövidre zárom? Nem tervezem, csak hogy mennyire kell vele vigyázni.
Köszi!
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 31, 2010 /
 
A TL084 rövidzárási árama 40mA tipikusan. A maximális kivezérlést osztod a kimeneti ellenállással (560 ohm) és megkapod a rövidzárási áramot, ami ha kisebb 40mA-nál akkor nem károsodik a cucc.
(#) dinokal válasza Bukall hozzászólására (») Júl 31, 2010 /
 
Szia! Szerintem nem lenne semmi baja, az ic kimenetén van egy áramkorlátozó ellenállás. Meg kell nézni az ic adatlapját, mekkora terhelést bír, és kiszámolni az ellenállás függvényében. Egyébként minél jobban terheled, annál jobban csökken a jel amplitúdója. Kellene utána egy jó teljesítményerősítő.
(#) sirály12 hozzászólása Aug 10, 2010 /
 
MAX038 ic nincs valakinek eladó esetleg?
(#) slogan válasza sirály12 hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Szia !
Van ,de drágállják....
(#) balance válasza balance hozzászólására (») Szept 28, 2010 / 8
 
Sziasztok!
Elkészült a vobler generátorom. Hogy ne kelljen kikeresni az előzményekből, az RT 1996-os évkönyvében van a 49. oldalon. Korábban gondom volt, hogy a vobulátor fűrészjel generátora miért megy túl magas frekvencián. A mellékelt kapcsolási rajzon pirossal bekarikáztam a módosítandó alkatrészt, valamint a nekem bevált értéket is feltüntettem. A generátort teljesen a leírás szerint építettem, egyedül a 2N2219 és 2N2905 tranzisztorokat helyettesítettem 2SA1837 és 2SC4793-al. Nagyon jól beállítható, a leírás szerint működik. Ha valaki ezt építi és hasonlóan kicsi dobozba kényszerül belezsúfolni, a vobulátor-generátor panelt a tápegység-végfok fölé tegye. Sokkal könnyebb lesz hozzáférni a trimmerekhez. A pontos beállíthatóság érdekében én mindenhova helitrimmert tettem. A gyorsnégyszög szintszabályozó poti tengelyére szereltem egy lelapolt hengert, ami egy kapcsolóval zárja a kimeneti erősítő tápfeszültség áramkörét. 100kHz-ig a kimeneti jelszintek nem csökkennek, utána esik, de elmegy egészen 2 MHz-ig. A tömörített fájlban jelalakok vannak.
Következő: »»   9 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem