Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1016 / 3976
(#) zolika60 válasza Dániel X hozzászólására (») Okt 15, 2010 /
 
Az R1 68 Ohm. Az R2-re írta kadarist a 470 Ohm ot. A 3V szerintem kevés.
(#) Dániel X válasza zolika60 hozzászólására (») Okt 15, 2010 /
 
Átforrasztottam de így sem megy! Működőképes egyáltalán a kapcsolás,
(#) kadarist válasza Dániel X hozzászólására (») Okt 15, 2010 /
 
A tranzisztor legyen BC212, vagy más kis PNP tranyó. A lábak bekötésére ügyelj, és a tápfeszültség pedig 9V.
(#) Sword hozzászólása Okt 16, 2010 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne egy egyszerű szimmetrikus, stabilizált tápegységre. +/-5V, 2*9V-os trafóval.
Ez eddig nem jelent gondot.
De ugyanerről a tápról kellene 12V is egy ventilátornak.
Honnan tudom levenni ezt a feszültséget?
A pufferkondik után egyből, a stab IC-k előtt?
A +ág és a GND között?
Elméletileg egyenirányítva cca 12V-nak kellene ott lennie.
(#) storm válasza Sword hozzászólására (») Okt 16, 2010 / 1
 
Hali!
Vagy az egyik pufferkondi + és GND jéről veszed le vagy a + pontot az egyik kondiról a negatív pontot pedig a másik kondiról
(#) Sword válasza storm hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Értem, világos.
Köszi a segítséget!
Ja még annyi, hogy a +/-5V-ról egy fesz. mérő menne.
A ventilátor beleszemetelhet a tápba? Kapjon sorosan egy induktivitást, vagy nem szükséges? (állandó üzemben menne a venti, nem kapcsolgat.)
(#) zenedoboz hozzászólása Okt 16, 2010 /
 
Üdv mindenkinek.
Segitségeteket kérem vanegy technics SA-GX130 stereo resziverem és szeretnék hozá épiteni valamien módon egy hangerö szabájzót.Mivel hogy az A és B felét külön szeretném hangositani mert van két technics hangfalam és két riz-em hozá de sajnos a rizek nem birják ugy az iramot.
Tehát én valami ojanra gondoltam amit mongyuk hogy az egyik A vagy B felére kötnék a hangfalak és az erösitö közé.
Remélem érthetöen fogalmaztam.
Elöreis köszönöm
(#) kadarist válasza zenedoboz hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Mi az a "riz", és mi az, hogy nem bírják az iramot?
(#) Doncso válasza zenedoboz hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Mit nem bírnak a kicsik? A mélyet? Köss eléjük egy 10µF-os bipoláris kondit. Az levágja a mélyeket nekik. vagy a riz-ekkel vagy mivel, sorosan köss egy egy 30R huzal potit, azt jóvan.
(#) zenedoboz válasza kadarist hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
A Riz az jugoszláviban gyártot hangfal.
Nembirja az iramot az nálam azt jelenti mikor valami tul van terhelve.
ja it egy képis a Riz hangfalakrol

riz-zk360.jpg
    
(#) kadarist válasza zenedoboz hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Ne tekerd fel nagyon a hangerőszabályzót az erősítőn, és akkor bírják majd az iramot. riz-ek.
(#) Doncso válasza zenedoboz hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Köss eléjük egy egy kondit.
(#) Doncso válasza kadarist hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
István, nem erősítő az, hanem "stereo resziver"
(#) kadarist válasza Doncso hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Bocs, akkor félreértettem
(#) kadarist válasza zenedoboz hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Vagy egy-egy pár ohm-os ellenállást köthetsz a kicsik elé. De jobb lenne csak a nagyokat használni a fázistorzítások elkerülése végett.
(#) zenedoboz válasza Doncso hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Köszönöm a segitséget ideglenes megoldásnak nagyon tetszik az ötlet de én valami komojabra gondoltam pl két potival vagy egy sztereo potival ha tudnál eben is segiteni nagyon örülnék neki .
Ja!
30R=16,667k Ohm ha jó számoltam én mint kezdö,javits ki ha nemjó köszi
(#) Doncso válasza zenedoboz hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
30R = 30 Ohm de persze egy közelítő érték, lehet 20-50 ohm-ig, de mindenképp huzalpoti kell, a sima potméter nem jó, vagy ha nem tudsz ilyet szerezni, akkor próbálkozz ellenállások csereberéjével, például beteszel 4 ohmosat először, akkor halkabb lesz a riz, ha még mindig sok neki, akkor 8 ohm, majd 12, és így tovább, persze ide se árt pár wattos ellenállás, bár ez viszont nem a leg elegánsabb megoldás, de én azt mondom, jobban jársz a kondival, mert így a hangerő marad, de nem terheled annyira a rizeket méllyel, ellenállással meg ugyan ugy megkapják az 50Hz-et, csak kicsit halkabban is fogod hallani, szóval az így is gyenge hatásfokot tovább rontod. Azt fogod elérni, hogy a Technics hangfalakat hallod majd, a rizeket meg nem. Egyébként biztos, hogy a rizek nem bírják? Nem az van, hogy érzékenyebbek, és azokból hamarabb kihallod az erősítőd harmonikus torzítását?
(#) Lacko12 hozzászólása Okt 16, 2010 /
 
Sziasztok!
Rca bekötési gonddal küzdök már délelőtt óta!
Találtam 2 képet a fórumon és azok szerint akartam megcsinálni de nem sikerült!
Igazából a testelést nem értem a képeken!
Azt honnan adjam neki?
Megpróbáltam a tápból a gnd-t kötni a testre de úgy sem működött!
Most akkor hogy is van ez?

Köszi szépen a segítséget!
(#) kadarist válasza Lacko12 hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Szia!
Mit értesz az alatt, hogy nem működött? A rajzok jók.
(#) Lacko12 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Szia!
Sajnos meg se nyikkan az erősítő!
De tényleg semmi hangot nem ad ki!
Én úgy értelmeztem a rajzokat hogy a tápból a gnd-t is rá kötöttem!
Mellékeltem a képet ahogy csináltam mert jelenleg csak mono erősítő lesz!
Amúgy tda 7294ről van szó de a némítást kivezettem kapcsolóhoz hogy könnyebb legyen próbálkozni!
(#) peti13 hozzászólása Okt 16, 2010 /
 
Sziasztok! 74HC164-es shift regisztereket szeretnék egymás után kötni. Az első kapja az impulzust és a legutolsó kimenete van rákötve a következő bemenetére. Ha egy magas bitet végig akarok shiftelni több IC-n keresztül, akkor nem akar átmenni az adat. Ha két magas megy egymás után akkor átmegy mind a kettő.Nem tudjátok mit rontottam el? Előre is köszönöm, üdv!
(#) kadarist válasza Lacko12 hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Ez is jó rajz. Ha az ujjaddal megérinted a bemenetet, akkor nem brummog a hangszóró?
(#) Lacko12 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Nem semmit nem csinál!
Mellékeltem pár képet így talán könnyebb lesz!
Az esetleg nem lehet baj hogy a 2 trafó ami működteti az ic-t nem egyforma teljesítményű bár igaz hogy multival mértem de van 2-3 volt különbség!
Köszi a gyors válaszokat!
(#) kadarist válasza Lacko12 hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
A IC +- lábain ott vannak a tápfeszültségek a GND-hez képest? Valamit nagyon elköthettél.
(#) Dániel X válasza kadarist hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
A tranzisztorra CTBC 2128 van írva. Más most nincs itthon majd hétfőn vásárolok. Válaszod köszönöm.
Dani
(#) jdani hozzászólása Okt 16, 2010 /
 
Szevasztok. Az lenne a kérdésem hogy lehet-e nyákot ennyire meghajtani, ahogy ez a műanyag van, vagy máshogy oldjam meg amit akarok. Egy ilyen formába szeretnék SMD LED-eket építeni. Esetleg valami másba forrasszam, ragasszam, vagy lehet meghajtani nyákot ilyen alakban.
(#) Lacko12 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Szia!
Bocsi a késői válaszért szóval a mérések!
GND - 17.50V
GND +14.80V

De viszont észrevettem ha a képen látható 2 lábát az ic-nek összezárom akkor elkezd búgni a hangszóró!
Köszi szépen hogy segítesz!

tda7294.tif
    
(#) kadarist válasza Lacko12 hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Inkább a rajzon mutasd meg az összekötést. De nagy valószínűséggel a mute-stand by-lábnak adtál feszültséget, és ezzel bekapcsolhattad az IC-t. Ez egy KIT-erősítő?
(#) Lacko12 válasza jdani hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Szia!
Nekem csak 1.5 mm-es nyákom van itthon nehezen de meghajlítottam olyan formára körülbelül!
De lehet hogy vékonyabb nyákkal sikerül könnyebben meghajlítani vagy éppen az ellenkezője hogy elpattanik a nyák!
Ki kell próbálni azért mielött beforrasztanád az alkatrészeket!
(#) Lacko12 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
MPedro féle kapcsolás de nem kittben vettem hanem itthon készítettem el!
Következő: »»   1016 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem