Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   742 / 2508
(#) Janaboy hozzászólása Feb 18, 2011 /
 
Sziasztok!

Talán nem a jó fórumban kérdezem, de a következő kérdésem lenne, de előre kijelentem lehet butaságot kérdezek:
Adott egy helység, számítógép rákötve egy erősítő (simán a hangkártya kimenetére mondjuk a line out-ra), az erősítő 3 különböző helységben lennének elhelyezve hangszórók. A problémám az, ha egy sima passzív hangszórót rakok be, akkor arra lehet tenni hangerő szabályozót, de úgy hogy egy bizonyos hangerő alá ne tudja csökkenteni és külön-külön csökkenjen a hangerő (mármint hangszóróként)?? Azért nem jó sajnos az aktív hangszóró, mert a helységek nem feltétlenül teszik lehetővé, hogy áramba kössem (vagy éppen elég hideg van egy áramkörös hangfalhoz).
Előre is köszi a válaszokat!

üdv
Janaboy
(#) pintad hozzászólása Feb 19, 2011 /
 
Hello,
van egy erősítőm, képet a mellékelt ábrán láthattok róla.
Amikor hozzám került, zárlatos volt, a végfoktranyók kicserélésével megoldódott a zárlat, ám az egyik oldal állandóan sercegett és szörtyögött. Körülnéztem a belsejében, és találtam egy tranzisztort (az adott oldalnál természetesen, egy C1815ös volt, előfoknak gondolom) ami alatt eléggé elbarnult a NYÁK, ezért kicseréltem az összes, oldalanként 2, összesen 4 db ilyen tranyót BC182-re (eszerint az is helyettesíti).
Most elméletileg minden oké, azt kivéve, hogy bekapcsoláskor a régebbinél nagyobb lökést tapasztalok a hangfalon. (nem tudom hogy hívják ezt pontosan)
Mit lehet tenni ellene, mi lehet az oka, mennyire normális ez? Ha késleltetve, relével kapcsolom a hangfalakat az erősítő kimenetére, akkor az megoldást jelentene?

erosito.jpg
    
(#) nasgoon válasza sprofan hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Szia!
Akkor, csak, hogy "képben" legyünk:
Bővebben: Link
A kapcsolási rajzon egyszeres táppal, Vs+ max 25VDC.
(#) djgombi válasza pintad hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Idézet:
„Ha késleltetve, relével kapcsolom a hangfalakat az erősítő kimenetére, akkor az megoldást jelentene?”

Leírtad magadnak a megoldást!
(#) pintad válasza djgombi hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
igen, mert már hallottam ilyenről, csak soha nem néztem utána pontosan ezeknek. Kell valami különös kapcsolás hozzá, vagy csak simán a két relé és a vezérlése? Egyébként ez normális, tehát nem kell félnem, hogy elromlott az erősítő a csere miatt?
(#) djgombi válasza pintad hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Mindent el lehet rontani de ha odafigyelsz biztos jó lesz. A fórumon találsz fent kapcsolást ami neked jó lesz. Keresd koppanás gátló címszó alatt.
(#) petemazi válasza pintad hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Bővebben: Link
Ez egy nagyon jó egyszerű, filléres, és megbízható áramkör. A késleltetése olyan 2-3mp. A trafó szekunderjére kell kötni párszáz uf puffereléssel és egy stabkockával, úgy pedig szinte azonnal elejt a relé kikapcsoláskor.
(#) matyusz válasza petemazi hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Üdv.
Ez engem is érdekel. Ez hány wattos erősítőig alkalmazható ezekkel a tranzisztorokkal? Ja és ez változtat valamit a kimenő hangon?
(#) matyusz válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Köszönöm akkor meg is építem
(#) pintad válasza matyusz hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
A koppanásgátlók relével működnek, tehát amennyit a relé kibír. (ha jól értem)
Én mikrovezérlővel csinálnám, tudniillik amúgy is tervezek mikrovezérlős bemenetválasztást az erősítőbe, így meglenne a két légy egy csapással (nekem egyszerűbb, mint tranzisztorokkal és kondenzátorokkal szórakozni...)
(#) matyusz válasza pintad hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Most nem tudom, hogy csak én lennék ilyen tudatlan de nem teljesen tiszta a bekötés. Annyi világos, hogy a bemenetére az erősítő kimenetét kell kötni a 0-ra a (12V negatív felét) a + ra pedig a +12V-ot a relé tekercsét a relé felirathoz.
(#) matyusz válasza matyusz hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Kezd világosodni DJ szabcsa nyákterve értelmezhetőbb.
(#) Jaksi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Szia, én egy az egyben ezt csináltam meg.
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/analog_kivezerlesmero_ol...3.html
Csak 12V-vel hajtom meg a VU metert így a Zener nincs beépítve az R13 pedig rövidre van zárva. Ez a kapcsolás tartalmazza a leválasztó kondikat?
(#) sprofan válasza nasgoon hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Na akkor még egyszer leírom, hátha így leeseik: Ha tételezzük fel, van 35V-ot, és egy ic-d ami szimpla tápos kapcsolásban max 25V-ot bír, de szimmetrikus felállásban max 50V-ot, miért szimpla táposban akarod használni? Miért nem szimmetrikusban? A leírásban is szerepel:
HIGH OPERATING SUPPLY VOLTAGE (50V) Ha esetleg azért, mert ehhez van kapcsolás és nyák, akkor az Ic adatlapján van kepcsolás és nyák is a szimmetrikushoz, tehát, röviden:
Igen, szimplában max 25V, de én nem erről beszélek... Ennél jobban nem tudom elmagyarázni.
Ha megépíted a kapcsolást amit fent mutattam, úgy a szimpla tápodból durván +-15V -od lesz, ami tökéletesen jó a szimmetrikus megoldáshoz, de a szimplához már nem, mert ahhoz már túlságosan sok.

Esetleg mod gomb?
szami.
(#) nasgoon válasza sprofan hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
(#) zsa hozzászólása Feb 19, 2011 /
 
Sziasztok . Segítségeteket kérném egy subwofer láda beüzemelésében. Sajnos a csatlakozója speciális így valami alternatív megoldás kellene a beindításához. Servíz leírást csatolom. A vége fele van a kapcsolási rajz róla (J5501 conector) .

Lábkiosztás :

1. GND
2. DIN-SW
3. DIN-C
4. DIN-SR
5. DIN- SL
6. DIN-FR
7. DIN-FL
8. DIN- MAIN MUTE-H
9. SPEAKER+5V

Mit tegyek hogy bekapcsoljon? A csatornákkal tisztába vagyok (gondolom GND + 2-7 lábak)

Köszönöm.
.pdf.html]Bővebben: adatlap
(#) szamóca válasza zsa hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
1. GND= test
2. DIN-SW= Mélysugárzó
3. DIN-C= középső hangsugárzó
4. DIN-SR= jobb hátsó hangsugárzó
5. DIN- SL= bal hátsó hangsugárzó
6. DIN-FR= jobb első hangsugárzó
7. DIN-FL= bal első hangsugárzó
8. DIN- MAIN MUTE-H= Némítás
9. SPEAKER+5V = +5V indítás
(#) zsa válasza szamóca hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Köszönöm ez így rendben van , de mit csináljak a +5V-al és a mute-vel ? Gondolom ez kapcsolja be az erősítőt? TDA 7294 és más tda ic-k vannak benne.

köszönöm
(#) szamóca válasza zsa hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Az 5V-os bemenetre kell adni +5V-ot, és ekkor a trafó primerkörében behúz a relé, ami tápot ad a végfokoknak.
(#) zsa válasza szamóca hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Egy 7805 stabi ic megteszi ha GND-ra és +5V bemenetre kötöm? A mute ágat azt gnd-re kell kötni ha nem szól az erősítő?

Köszönöm előre is örök hála!
(#) storm hozzászólása Feb 19, 2011 /
 
Sziasztok!
Mit kéne módosítani a csatolt kapcsoláson, hogy a 24V-os relé már 25V-os tápfeszen is meghúzzon? a trafó amiről megy 2x9V egyenirányítás után 25V-ot kap a szerkezet a váltófeszt pedig az egyik 9V-os tekercsről kapja.
(#) agressiv válasza storm hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Én egyszerűen elhagytam a 220Ohm-os ellenállást.
(#) szamóca válasza szamóca hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Ha 5V-os stab IC-ről adsz neki +5V-ot úgy is jó.
A Mute az 0V-ot kap az OEC7099A procitól. Ha pozitív tápfeszt kap, akkor a végfokok bemenetét egy tranyós kör testre teszi, ezáltal némít. Szép egyszerű áramkör.
(#) storm válasza agressiv hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Az már megvolt de még most se húz meg. :no: Az biztos hogy jó, mert már egyszer sikerült neki meghúznia de akkoris kb 6-7mp volt azóta 1x sem. Mit lehetne még változtatni?
(#) nasgoon hozzászólása Feb 19, 2011 /
 
Tanzformátor!
Szereztem egy olyant trafót amin a csatolt képen látható kivezetések vannak.
+28VAC +28VAC +28VAC +28VAC / -28VAC -28VAC
Véleményeteket szeretném kérni, milyen erősítőt érdemes erre a trafóra építeni?

trafó.JPG
    
(#) lacek29 válasza nasgoon hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Ilyen trafó nincs is!
(#) szamóca válasza nasgoon hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Transzformátor nem ad egyen feszültséget. Mondtam hogy tanuld meg az alapokat.
(#) Bassmester válasza nasgoon hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Hány VA-es a trafó? Van rajta szimmetrikus 2 ×28V AC ami legalább 5A-t bír? Ha igen akkor pont jó lenne TDA 7294-hez.
(#) agressiv válasza storm hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Nekem már 1 hónapja így megy és még csak nem is kap 25 voltot, hanem kb 21-et.
Nálad a 9V AC-vel van probléma, mert az elég kevésnek tűnik. Csökkentsd az R6-os ellenállást.
(#) storm válasza agressiv hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
És a relé meghúzási idelyét indulásnál hogyan lehetne csökkenteni?
Következő: »»   742 / 2508
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem