Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   112 / 371
(#) attti hozzászólása Máj 29, 2011 /
 
A vasmag adatai (a kép szerint) A:1cm, b:2cm, d:3cm.
A primerhez 0,85mm-es drótot kaptam. a szekunderhez 1,35mm-es drótot. Ezekből hány ment kell? Az én vasmagom E vagy másképp M típusú.

EI_mag[1].GIF
    
(#) attti válasza attti hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
230v-ról 12v-hoz?
(#) _JANI_ válasza attti hozzászólására (») Máj 30, 2011 /
 
A "C" mérete is kell a pontos képlethez. S kellene a vasmag anyaga is...
Ezt a kicsi vasmagot valóban meg szeretnéd tekercselni?
(#) attti válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 30, 2011 /
 
igen..
(#) _JANI_ válasza attti hozzászólására (») Máj 30, 2011 /
 
Rendben. Akkor minden információ kelleme a vasmagról! S a csévetest hasznos ablak keresztmetszete is kell, ahova a huzalt kell tekerni. Elég kellemes munka várható a 0.00x -es primer huzalátmérővel.
(#) attti válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 30, 2011 /
 
A c:3.5cm
(#) Abukodonozo hozzászólása Máj 31, 2011 /
 
Sziasztok!

Valahol láttam a fórumon, hogy ha van egy sima hálózati trafóm és ismerem a szekunder feszültségét is, akkor a méreteiből következtetni lehet a teljesítményére. Ez a helyzet nálam is, van egy trafóm aminek a teljesítményét kéne megsaccolni, lehetséges ez?

SAM_1359.JPG
    
(#) szamóca válasza Abukodonozo hozzászólására (») Máj 31, 2011 / 1
 
A szekunder tekercs huzalvastagságából lehet következtetni.
(#) Abukodonozo válasza szamóca hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Sajnos ahhoz, hogy megmérjem mégegyszer le kéne szednem a burkolatot róla, de ha kell megteszem. Így "szemre" mekkora lehet? Végülis nincs szükség konkrét értékre, 2-3 wattnyi folytonos teljesítményt kéne biztosítania... Amúgy 30 volt körül van a szekunder feszültség egyenirányítatlanul.
(#) szamóca válasza Abukodonozo hozzászólására (») Máj 31, 2011 / 1
 
Annyit bír. Magméret alapján cm2-ként 7W-al lehet számolni, ökölszabály szerint.
(#) Abukodonozo válasza szamóca hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) _JANI_ válasza attti hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
A _kiszámítási_képlettel_ a következő értékek jöttek ki: .. lásd melléklet .

A _CUZ_adattáblájból_ tudjuk kikeresni a szükséges huzalkeresztmetszetet a rendelkezésre álló hasznos ablakkeresztmetszet és a menetszám alapján.

Az esetleges számítási hibákért elnézést kérek de ez csak egy példa!
(#) leocska66 hozzászólása Máj 31, 2011 /
 
Sziasztok! Valaki tud nekem 1 tervrajzot mutatni bakelit cséve készítéshez ? 3mm bakelitből szeretném megcsinálni.Mivel a mostani valami vékony papír volt (400VA trafóról van szó)és ahogy lett összerava átvágta és 4 helyen elvágta a primert, szóval jöhetett a letekerés és ezért szeretnék 1 bakelit csévét.
Köszi
Sziasztok
(#) Robid válasza leocska66 hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
A trafódhoz átméretezve,pontosan kivágva,ragasztás nélkül is tökéletesen masszív szerkezet.
(#) leocska66 válasza Robid hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Ezer köszi!
(#) erbe válasza leocska66 hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
3 mm-es bakelit helyett inkább keress üvegszálas poliésztert. Nyomtatott áramkörök alaplemeze. 400 VA trafó nagyon kicsi ahhoz, hogy 3 mm-es tekercstesttel foglald el a helyet a huzal elől. Ekkora méretre az 1,2 mm vastag üvegszálas lemez megfelel. Ha az útmutatás szerint kiszabva, összerakva a belső találkozó éleken megkenheted ragasztóval (Eporapid), majd legömbölyíted az éleket, sokkal több helyed marad és az első réteget kíméletesebben tekerheted.
(#) leocska66 válasza erbe hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Okés. Köszönöm
(#) _JANI_ válasza leocska66 hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Ha lehet mellőzd a furatfémes bontott nyáklemezeket a csévetest elkészítésénél! A vezető felületek eltávolítása után a kis átvezetéseket elég macerás egyesével kifurkálni. A többrétegű nyáklemezeket a közbelső vezetőrétegek miatt kell mellőzni.
(#) attti válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Amit leirtam felul drotokbol mennyi kell?
(#) _JANI_ válasza attti hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
A 0.85mm-es huzalt tudod csak használni a szekundernek.
A közepes menethosszok alapján könnyen megbecsülheted a huzalok hosszát. Valahol biztos van olyan táblázat ahol a huzal súlya is megvan...
Egy képet felrakhatnál a leendő transzformátorról.
(#) attti válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
A primerhez 0,85mm-es drótbol. a szekunderhez 1,35mm-es drótbol mennyi kell?
(#) attti válasza attti hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
Mennyi menet kell a fent említett vasmagra?
(#) _JANI_ válasza attti hozzászólására (») Jún 3, 2011 /
 
Attti! A transzformátor méretezésem NEM a huzalok beszerzésével kezdődik. Először a vasmag keresztmetszete a vasmag anyaga, üzemi frekvencia valamint a gerjesztés ( Tesla ) alapján meg kell határozni a voltonkénti menetszámot. Az egy voltra eső menetszám és a primer - szekunder feszültségek ismeretében a primer - szekunder menetszámokat kell kiszámítani. Következő lépés a huzalok kiválasztása a HASZNOS ablakkeresztmetszetet kihasználva. Fontos! A huzal által elfoglalt területtel kell számolni és a keresztmetszetet erre optimalizálni! Ha túl vastag a huzal, akkor a szükséges menetszám nem fog ráférni a cséveteste. Ha alá van méretezve a huzal, akkor meg a vasmag nem lesz kihasználva.
Sajnos a megadott vasmag mérette csak a 0.85mm átmérőjű CUZ huzalt tudod használni, azt is csak szekundernek. A primer tekercshez én 0.2mm-es CUZ huzalt választottam. Az 1.35mm-es CUZ huzalt is biztosan fel tudod majd egyszer használni egy másik transzformátornál.
- A transzformátor megtekeréséhez szükséges képlet és táblázat mellékelve van. Ha ezek alapján nem tudod le ellenőrizni az adatokat ( vagy kiszámítani ), akkor talán egy megfelelő szaktudású emberrel kellene elkészíttetni a transzformátort... S ezt a legnagyobb jóindulattal mondom. Mert nem csak te fogod használni a házilag gyártott készüléket - berendezést! ( Életvédelem. Vagyonvédelem. )
(#) Tomylee hozzászólása Jún 3, 2011 /
 
Sziasztok!
Van jó sok trafóm, kisebb-nagyobb, de egyiket sem tudom mekkora terhelhetőségű. 1-2 rá van írva. A kicsi az 0,4mA a legnagyobb 30A es.( A nagy már több kilós) Nincs valakinek táblázata amiből kinézhetem vagy más módszer amivel letudom mérni a többit?
Csak van valami.
Üdv, Tomi
(#) john94 hozzászólása Jún 3, 2011 /
 
Hello!
Szeretném megépíteni ezt a kapcsolást és nem kaptam hozzá a Lomex-ben trafót.
Egy PC táp trafóját át lehet alakítani erre a célra?
Vagy esetleg azzal nem kell csinálni semmit és jó úgy is?
(#) erbe válasza john94 hozzászólására (») Jún 3, 2011 /
 
ATX PC táp Standby trafójával lehetne megpróbálni. A nagy trafó túl nagy ide. A cikkben is leírták,
Idézet:
„Ez egy kb 1*1 cm-es kis "jószág".”
(#) john94 válasza erbe hozzászólására (») Jún 3, 2011 /
 
Én is arra gondoltam,nem a nagyra.
Szerintem megpróbálom azt,hogy mindenféle átalakítás nélkül rárakom és majd kiderül...Maximum "elküldöm" a neont.
(#) winkleer hozzászólása Jún 3, 2011 /
 
hali

Olvastam a trafólemez csiszolgatást. Hát nem okos ötlet!
Viszont a lemezek elszigetelésére egymástól van egy jó módszer. Rozsdamaróval be kell kenni öket és az létrehoz rajtuk egy jól szigeteló de nagyon vékonyka réteget. Foszfátozásnak hívják az eljárást. Ráadásul jó korrózióállo is lesz a lemez. Könnyü lesz szétszedni is a magot a késöbbiekben ellenben ha festitek összeragadnak idövel. Nem beszélve arról, hogfy a festékrétegek miatt nem is fér be az összes lemez a helyére. Többnyire.
(#) _JANI_ válasza Tomylee hozzászólására (») Jún 4, 2011 /
 
Lehet ez a táblázat kell neked. Bővebben: Link
(#) viktorka0011 hozzászólása Jún 4, 2011 /
 
Sziasztok
Segítségre lenne szűkségem,vasmag telítésének a számítására lennék kíváncsi,már találtam egy pár dolgot róla de most pillanatnyilag teljesen összezavarodtam ezzel kapcsolatba.
Következő: »»   112 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem