Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1180 / 2499
(#) 13_Balu50 válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Helló!

Én nem erre a kapcsolásra értettem, ja és annyira nem vagyok profi, csak hobbi szinten fogalakozom elektronikával. Csak a saját véleményemet írtam le. Egy biztos, egyszerűen megépíthető végfok. Talán egyszer én is megépítem, de most jelenleg egy másik tipus van folyamatban.De szerintem az se lesz jobb egy korábban általam építtetnél, amely egy LM 1036-os előfokkal és koppanásgátlóval. Ja és hogy melegedése szinte minimális nála, viccesen túl drága lenne fűtésnek.
Balu
(#) Davidd válasza Beringer 600 hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Meg par kerdessel zaklatlak, ami az oldalon van nyakrajz, azt ha leszedem es kinyomtatom az megfelelo nagysagu?Azt rakel vasalni vagy elotte tukrozni kell? Vagy ugy lehet vele csinalni hogy kinyomtatom a vezetosavos reszt es rateszem a nyak aljara kifurkalom es osszekotom a kifurt pontokat.Mert lehet ahol nyomtatjak nem lezernyomtato.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2012
(#) 13_Balu50 válasza Davidd hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Helló!

Ebben én is tudok segíteni.
Csak a lézer nyomtatónál lehet a vasalási technikát megfelelően alkalmazni, mivel ott a festék anyag műanyag alapú, és vasalásnál ráolvad a nyákra.
Balu.
(#) Davidd válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Igen ezt enis tudom, csak azert kerdeztem mert ha netalan lezernyomtato van ahol kinyomtatjak majd nekem, hogy azt a kepet elotte kell-e tukrozni. Mert igy ahogy most van ha jol megfigyeled latod hogy teljes tukorkepe a beultetes oldalnak. Igy nekem pont jo ha csak sima nyomtatoval nyomtatjak, hisz kinyomjak rarakom a nyakra a lapot kifurkalom a furatnal es a rajz alapjan oszekotom a pontokat. De mi a helyzet ha veletlen vasalni kell ugy is jo? vagy elotte azt tukrozni kell?
(#) 13_Balu50 válasza Davidd hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Hello !
Hát igen ezt én is össze szoktam keverni, de szerintem vasalási technikához az kell ami, az alkatrész beültetési rajzon látható.


De ez nem biztos, várd meg mások véleményét is.

(#) reloop válasza Davidd hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
A tranzisztor lábak össze-vissza vannak hajtogatva, nincs jelentősége, hogy tükörkép-e vagy sem. Ha például integrált áramkört tartalmazna, akkor lenne izgalmas.
Egyik javaslatom: A4-es lapra ráfér több példányban is tükrözve és tükrözetlenül. A felesleget egyszerűen eldobod, ha a feliratot olvashatóra szeretnéd meghagyni.
Másik: a terv szerinti elrendezésben tedd fel az alkatrészeket Sprint-Layout segítségével, figyelembe véve a konkrét alkatrészeid méretét. A trimmer eltérhet, az R14, R15-öt eldöntheted 3x1 ohm, vagy 1x0,33 ohm legyen.
A nyugalmi áram beállítás a rajz szerinti formában elég kockázatos. Ha a trimmer csúszkánál érintkezési hiba lép fel a végtranzisztorok mind nyitnak!
(#) Beringer 600 válasza Davidd hozzászólására (») Nov 26, 2012 /
 
Hali! Vesd össze a nyáktervet,és a beültetési rajzot,és már láthatd hogy tükrözni kell,vagy sem.
(#) tenke hozzászólása Nov 27, 2012 /
 
Sziasztok. Ismételten én. Tudnátok nekem ajánlani egy max 50-wattos, (fele ennyi is elég) tranzisztoros erősítő végfokot? annyi van hogy képtelen vagyok választani. és még fontosabb hogy egy jó trafót is tudtok hozzá ajánlani? korábban már írtam mire kéne. jazz, blues, rock, kis szobában.
(#) Thomas10100 hozzászólása Nov 27, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy erősítőben puffer kondenzátort kellett cserélnem, mert rázásra zárlatba ment. 6800µF/63V
Helyette jobb minőségűt raktam, viszont 6800µF/50V-os csak, de átmérője miatt csak ilyet találtam. Ha jól néztem az eredetin 41V-ot mértem. 32,5V-os a trafó szekunder.

Jó ide az 50V-os is ugye? Viszont más is rossz még, mert kivágja a biztosítékokat, viszont lámpával nem világít, de egyik tápágban 5V esik a 27ohm-os izzón, másik ágon 1,5V esik a 27ohmos izzón. Végfoktranyók jók.

Köszönöm a segítséget!
(#) reloop válasza Thomas10100 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Szia! Az 50V feszültségtűrésű puffer elegendő.
A 180 illetve 60mA áramfelvétel nem tragikus, ha a nagyobb áramfelvételű oldalon egyéb fogyasztók is vannak. Egy rajz jó lenne.
Hol és milyen biztosítékot vág ki az erősítő?
A puffer előtti egyenirányító hidat átvizsgáltad-e, mert az a puffer zárlatkor nagyot kapott.
(#) Thomas10100 válasza reloop hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
A végfoknak a kettő biztosítékát vágja ki. Egyenirányítót jónak mértem. Rajzom egyenlőre nincs, és nem is látom át a kapcsolását még. 1-1 tranzisztor van benne, ez egy 5.1-es végfoknak a mély erősítője. A többi kicsi végfok IC-vel van megoldva, de külön tápfeszültségről mennek.
(#) reloop válasza Thomas10100 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Az erősítőről válaszd le a hangszórót és mérd meg mekkora egyenfeszültség menne a hangszóró kapcsira.
(#) hitman247 válasza Szpisti hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Köszi a gyors választ. Az a helyzet, hogy sikerült lecserélnem az erősítőt egy ilyenre :

Bővebben: Link

Ami persze élesztés után meg se mukkan

A mélnyomó 4ohm-os.
Leírás szerint 2x24V trafó kell az erősítőhöz ilyen terhelés mellett az ajánlott NE 069 jelzésű szimmetrikus táppal. Nekem 2x25V-os, mert olyan volt az üzletben, de ez nem gond mivel a TDA 7294 +/- 40V-ig megy (nálam 35,5 van egyenirányítás után).

Az OUT és GND között 0V-nak kellene lennie nyugalmi állapotban, nekem 0,5V mérhető. A nyugalmi áram 60mA alatt van, ahogy azt az élesztés folyamata is leírja.
Jó lenne rájönni, mi is a gond és végre működésre bírni.

Kérlek adj valamit tippet, segítséget. Köszönöm.

U.I. : képeken az NE 013 erősítő rajzai.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2012
(#) granpa válasza hitman247 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
A 100W-os végfoknak +-24V-ot ír; azt próbáltad +-34V-tal?
(#) reloop válasza hitman247 hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Szia! A TDA7294 témájában hosszan ki van tárgyalva. Az erősítő működésének feltétele, hogy a némítás és a készenlét lábak egy adott feszültség szint (3,5V) fölé legyenek húzva. A ST-BY és a MUTE jumper-eket fel kell helyezni, vagy átkötni a helyükön. Az említett lábak a 9. és a 10.
(#) hitman247 válasza reloop hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Szia, köszi a választ. Nem teljesen világos a dolog, ezt nem emliti sehol a leírás. Elesztés alatt kellenek a jumperek vagy mindig? Én azokat kapcsolónak fogtam fel, vagyis ha ki akarom kapcsolni a végfokot (stand by) akkor "kapcsolom" a jumpert. Ugyanígy a MUTE-el.

Rosszul értettem? Ha felteszem a jumpereket menni fog?
(#) hitman247 válasza granpa hozzászólására (») Nov 27, 2012 /
 
Köszi a választ.

Nem egészen, tudom elég bonyolultan írtam le. A táp áramkörnek a leírásában ír 4ohm-os terhelésnél 100W-hoz 2x24V-os trafót. Nekem 2x25V-os van. Ennyi a különbség.
(#) tibor260 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Köszi a válaszod, amúgy TDA7265 és hídba van kötve.
Csak nem nem tudom, hogy a negatívat a 9-es lábra vagy az 1-es és 6-os lábra kössem.
(#) reloop válasza tibor260 hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Szimmetrikus tápegységet igényel a TDA7265. Pozitív: 3; negatív: 1,6; test (GND): 9.
Ilyen problémánál csak bele kell nézni az adatlapjába.
(#) granpa válasza hitman247 hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Izé.., hogy hajtja(túl) a 2x34V-os táp, a 2x24V-os erősítőt (vagy nem egymáshoz tartoznak?). Bocs, hogy nem értem. Igaz, hogy az adott IC bírja a nagyobb tápot (+-40V), akkor miért ír +-24Vot?
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2012
(#) hitman247 válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Semmi gond, a 2x24V még egyeneirányítás előtt van. Maga a trafó rendelkezik két 24V-os szekundér tekercsel.
Nekem 2x25V-os a transzformátorom. A tápáramkörre kötve ad +/-35,5 Volt szimmetrikus feszültséget. A TDA 7294 pedig birja +/- 40V-ig. Vagyis azzal nincs gond.

A végfok terhelés alapján igényeli ezeket az értékeket.
(#) Thomas10100 válasza reloop hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Helló!

Az NPN tranyó CE feszültsége 82V, BE feszültsége 0,5V. A PNP tranyó CE feszültsége 41V, BE feszültsége 0,5V. A hangszóró kimeneten 41V egyenfeszültség van.

Valamit szem elöl tévesztek, mert az összes passzív alkatrész jó, a diódák, tranzisztorok pedig jó értéket mutatnak.
(#) reloop válasza Thomas10100 hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Reménykeltő, hogy nincs zárlatos végtranzisztorod. Ha valamennyi passzív és aktív alkatrész jó, vagy legalábbis jónak tűnik, akkor nagy eséllyel forrasztási hiba lépett fel, vagy repedés lehet valamelyik vezetősávon. Ha konkrétabb tippet szeretnél, fotózd le a panel alkatrész és forrasztási oldalát.
(#) Beringer 600 hozzászólása Nov 28, 2012 /
 
Sziasztok!Segítséget szeretnék kérni,hogy meg építettem a szóban forgó kapcsolást,és az a gondom vele,hogy gyengén szól,és torzan.Ha halkan halgatom,akkor tiszta a hangja,de ahogy emelem a hangerőt,úgy el torzul.Igaz én nem MJ tranyóval próbáltam,mert nincs.először 2sa1489-és 2sc3853-mal próbáltam.Utána tettem rá BD245,246-ot,de semmi változás.Tudnátok segíteni hogy mi lehet a gond?
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2012
(#) Thomas10100 válasza reloop hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Másik végtranzisztorokkal is ugyanúgy kint van a tápfeszültség a kimeneten.
Átnéztem a panelt, átforrasztottam mindent, de nem találtam hibás forrasztást, szakadást.

Nem szokott kifogni rajtam egy egyszerű végfok.
(#) Beringer 600 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Meg van a hiba,én hibáztam,mert az eredeti vég tranyók TO3-as tokozásúak,és a kollektoron keresztül kapta volna meg a meghajtó a feszt.Át hidaltam,és be indult.
(#) vicsys hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
Egy kis segítséget kérnék, mivel nem vagyok túl járatos a végfok építésben.
Olyan jól bevált (tesztelt), jó minőségű és kisméretű végfokot szeretnék építeni, ami elmegy egyszeres +12V-ról és kis méretben utánépíthető. Csöves kivételével, bármilyen kapcsolást szívesen fogadnék! (3db.-ot kell építenem, ezért a kis méret)
Előre is köszönöm a tippeket!
(#) Tiggey válasza vicsys hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Talán TDA2003. Ahhoz tényleg nem kell sok bazár. Vagy ha több kell, TDA2005 LA4440 TDA7386. Utolsó 3 hidalható, a 7386 az élből hídban van, és 4 csatornás. Mostani autórádiók javában ez van, csak nem mindig ezzel a számjelöléssel. Egy féltenyérnyi panelon röhögve elfér.
(#) vicsys válasza Tiggey hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
@Köbi mester!
Nem árulom el, mert titkos! Természetesen elég az 1...5W körüli teljesítmény. Már gondoltam valami FET-es, fejhallgató erősítőre is.

@Tiggey!
Köszönöm! Ez a TDA7386, nem is rossz! (mondjuk a 10%-os torzítás nem egy Vienetta...) Lehet, hogy ez marad.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2012
(#) reloop válasza vicsys hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Szia! Titi cikke - ez is jó. Ha csak 3 csatornára van szükséged, kettő összevonható híddá egy kis többlet teljesítmény ígéretével (2.1).
Következő: »»   1180 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem