Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   947 / 1385
(#) CHZ válasza szili83 hozzászólására (») Aug 23, 2013 / 1
 
Fúrás után, így a furatok segítenek a pozicionálásban is.
Lakkozás nélkül is stabil.
(#) szili83 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Köszönöm, akkor nem lakkozom, ha nem sérül forrasztáskor.
(#) CHZ válasza szili83 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Nem sérül forrasztáskor, ha szürkés maradna, töröld át WD40-el, szép fekete lesz.
(#) szili83 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Köszönöm, az szuper. Esetleg nincs egy képed a Tiedről amit csináltál?

Amúgy most álltam át minidrill-el való fúrásra, és szebb, mint ha fúrógéppel csinálnám. Nagyobb fordulaton az utolsó tized mm-eket a nagyobb fordulat miatt nem töri át, hanem így szép lesz a bottom oldal is.
A 0.8mm-es fúrókat már nem tudom befogni, de az 1mm-eset is úgy fogom be, hogy teszek rá zugsorcsövet, rámelegítem, s úgy szépen befogja.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2013
(#) CHZ válasza szili83 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Hirtelen ezeket találtam.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2013
(#) Doky586 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Idézet:
„Lakkozás nélkül is stabil.”

Wikipedia: "RÉZ: kémiai tulajdonságai: Vegyületeiben leggyakrabban +2 vagy +1 oxidációs számú. Levegőn állva a felületén zöldes színű bázisos réz-karbonát réteg, patina alakul ki."

Azaz az évek alatt el fog zöldülni az oxidációtól felületvédelem nélkül: megrozsdásodik mint a köztéri szobrok.. csak azok jobban bírják ezt mert vastagabbak.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2013
(#) szili83 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Szép munka.
Ami a megemelt ellenállások alatt van, olyan kerámia távtartó kapható a HE storeban?
Úgy profibb az építés.
(#) mps válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
A pozíció rajzról volt szó...
(#) szili83 válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
De nem a rézről beszéltünk.

Én sosem szoktam lakkozni, és még a 15 éves paneleken is meg van a réz, csak be van mattulva.
(#) Doky586 válasza szili83 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Elnézést kérek, félreértettem...
(#) CHZ válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Félreérted.., nem a fóliaoldalról beszélünk!
(#) CHZ válasza szili83 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Köszönöm.
Nem tudom, ezeket a kerámia gyűrűket egy barátomtól kaptam.
(#) sprofan válasza szili83 hozzászólására (») Aug 23, 2013 / 1
 
Én ilyet nagyon régi vasalóból bontottam ki egy jó nagy adaggal. Van benne a nagyobból jó sok, meg pár kisebb is. Azt hogy ilyen vasalót honnan szerezz azt nem tudom, de ha máshol nem, ilyenben biztos találsz kerámia gyűrűket.
(#) CHZ válasza szili83 hozzászólására (») Aug 23, 2013 / 1
 
Fontos itt is a jó zsírtalanítás, ha ez sikerül, nagy méretben is megcsinálható.
A képen látható 300x130 mm, forrasztás után sem lett hiba a felvasalt rajzolatban.

PPcsöves.jpg
    
(#) dvid12 hozzászólása Aug 24, 2013 /
 
Sziasztok azt szeretném kérdezni, hogy miért nem jön le a positive20 előhíváskor a rajzolatról???

img004.jpg
    
(#) kaqkk válasza dvid12 hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Vagy kevés volt a levilágítás, gyenge az előhívó, vagy nem elég meleg, de az is lehet hogy nem elég ideig mosogattad a hívóban.
(#) dvid12 válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Köszönöm a gyors választ megpróbálom akkor mindet remélem sikerül
(#) sprofan válasza dvid12 hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Tipikusan kevés levilágítási idő. Magad fújtad a nyákot, ahol rossz a rajzolat picit vastagabb lett a lakk mint máshol. Vastagabb lakk= több levilágítási idő kell.(ebből persze az következik hogy erősebb előhívóval, vagy több idővel lejönne a hibás réteg is, csak hogy ennyitől már károsodik az ép vezetősáv is, éppen ezért ez nem megoldás.) Két megoldás lehet, az egyik hogy egyenletesebb lakkréteget fújsz, a másik hogy kiméred a levilágítási időt. Azt a maximum időt ameddig csak világíthatod anélkül hogy már a túlvilágítás esetleg gondot okozna. Ez utóbbi azért jó mert így biztosan kellő képen le lesz világítva akkor is ha esetleg kicsit vastagabb a lakk. Mindezek ellenére én mind a két megoldás egyidejű alkalmazását javaslom.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2013
(#) nagym6 hozzászólása Aug 24, 2013 /
 
Még egy dolog. A fotomaszk minősége -mennyire fényzáró a rajzolat- meghatározza a max. megvilágítási időt. Nyomtatóval készültnél nem tökéletes. Fény felé tartva látható, hogy átszűrődik a fény, és nem egyenletesen, hanem helyenkét esetleg alig takar a festék. Segíthet, ha két maszkot teszünk egymásra.
(#) elektrorudi válasza nagym6 hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Szerintem is ez lehet az elsődleges hiba.
A másik pedig a rétegvastagság egyenetlensége. Bár azt elég nehéz elrontani...

1.jpg
    
(#) sprofan válasza elektrorudi hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Idézet:
„Bár azt elég nehéz elrontani...”

Ez nem éppen igaz, hiszen pont hogy nagyon is könnyű... Az hogy te vagy én tudunk szinte teljesen egyenletes nyákot fújni (mert megtanultuk) nem jelenti azt hogy egy kezdőnek is tökéletesen sikerül, sőtt...
(#) nagym6 válasza elektrorudi hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Ami hiba itt a képen kékkel van jelölve, azt nálam alávílágítás miatt szokott lenni. Amikor a maszk nem fekszik fel a nyákra rendesen, hézag van köztük, maszkrajzolat alá megy a fény.
(#) chopper800 hozzászólása Aug 25, 2013 /
 
Szerbusztok.
Most kezdek áttérni a fotokémiai eljáráshoz, és azt szeretném megkérdezni hogy a p20-as lakkot miután felvittem a réteget a nyákra megvártam a száradást milyen hamar kell folytatnom a munkálatot? (Levilágítás, előhívás). Várhat pár napot, vagy amilyen hamar csak lehet neki kell állni?
Üdv.
(#) janikukac válasza chopper800 hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Szerintem nyugodtan várhat, csak muszáj, hogy maximálisan sötét helyen legyen, tehát dobozban elzárva!
(#) chopper800 válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Köszönöm a segítséget.
(#) szili83 hozzászólása Aug 25, 2013 / 1
 
Labortápegységes Topic sector99 kérdésére válaszaim:

Idézet:
„Ha szabad kérni légy szíves írd már le a másik topikban, hogy milyen anyagokkal és eszközökkel csinálod. (papír és nyomtató típus, hőfok stb) Köszi !”


Vasalásos technika. Műnyomó papírt vettem, s lézernyomtatóval nyomtattam rá (de jó az egyes írásvetítő fóliák is, de az bajos lehet, mert valamelyikről nem jön le).

Ha a rézre rávasaltad (170-180 fok) akkor ott a műnyomó papirt le kell áztatni, s finoman leszedni. A vasalás ideje változó, tapasztalat kell.

Ha a pozició rajzot csinálom, ott jól rávasalom, majd megmelegítem, s óvatosan lehúzom, s olyan az eredmény mint ott.
(#) sector99 válasza szili83 hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Köszönöm !
Csak azért kérdeztem, mert én mostanában öntapadós reklámanyagok hordozóanyagát használom, de nem vagyok elégedett az eredménnyel. Már néha a kinyomtatáskor is hiányos a rajzolat, de főleg az a gond, hogy kiszámíthatatlanul változik a végeredmény.
(#) szili83 válasza sector99 hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Nálam a műnyomó papírt bevált.
Az írásvetítő is jó, ha az ember tud egy tutit. (csak kísérletezni drága)
Ha kell tudok beszerezni műnyomó papírt, s el tudom postázni, ha kell.
(#) mrex hozzászólása Aug 26, 2013 /
 
Úgy vettem észre, hogy nem a papír a ludas a vasalásos technológiánál.
Én sokáig használtam munyomópapírt, de kézi vasalóval.
Az eredmény elég siralmas volt.

Aztán elfutott a méreg, és megvásárpltam egy használt GMP Photoart 17LSI profi laminálót.
Nem volt olcsó de az eredmény miatt megérte.
Itt a maximum hofok 160°C de nagyon jól présel.
És tökéletes rajzolatokat nyomtatok azóta.
Nagyon sok múlik a rézfelület elokészítésén, oxid,és zsirtalanításán.

Szerintem a vasalós technikánál kevés a felületre nyomás ez a probléma forrasa.
Mint mondom 160°C a max hofok. a kijelzojen olvashato az aktualis homerseklet.
Igaz 15 ezerert vettem, de ha visszagondolok a korabbi ideggorcsok miatti káromkodásokra és stresszre hát inkább a 15 ezer mint a régi technika.
A nyákgyártás innéttol egy egyszerü, gyors rutinmunka lett .
Megérte
(#) eyess válasza mrex hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Is is tehát , akkor szép sorjában.
A tisztaság az számít igen , de a nagy nyomóerő már nem annyira .Ha túlzó , és a hőfok is , akkor szét lapulás az eredmény.Meg kell találni a megfelelő pontot , de ez sem mindig ugyan az mivel nyákméret függő a dolog.Ha nagyobb nyák kerül terítékre ott már bizony másképp alakul egy mondjuk kisebb nyákra eltalált hőfok , és nyomás értékek.Nagyobb nyáknál nagyobb hőfok kell , mert egy A4 es méretnél mire a végére ér elvész a hőfok .Akkor számít a nyákvastagsága is a papírral együtt.Szóval más más beállítások , és értékek kellenek különböző nyákokhoz.Persze , ha ezek meg vannak , akkor tényleg rutinmunka , ahogy írtad is.
Következő: »»   947 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem