Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Köszönöm.
Szerintem túlzol... Nincs ebben semmi abszurdum. Talán csak annyi , hogy ha saját magad fejlesztesz akkor az alábbi közmondás is csak a kiegészítéssel válik igazzá: : okos ember a más kárán tanul. s a sajátján meg tapasztal..
Egyszerű táplálásnál +50 V a megengedett maximum. Gondolom az adatlapján a 3-as ábra kapcsolására gondolsz.(Kicsatoló kondenzátor van a kimenetnél.) Külön fóruma van a TDA2030-2050 kapcsolásoknak. További kérdéseid ott bátran felteheted.
Mindent amit tudok az elektronikáról innen tanultam meg,a más,és főleg a saját káromon.De ez igy van rendjén.
Azt írja 2x20W, 4ohmon. Ez 40W zenei, tehát a tápból kb. 60W-ot venne fel. 60/12= 5A-es biztosíték kell. Te 8 ohmon terheled, ezért fele annyi áram fog folyni. (60/12/2)= 2,5A. Ha gyorsat teszel, lehet, hogy a kondenzátorok feltöltődése kilövi. Ilyenkor vagy lomhát teszel helyette, vagy egy kicsit nagyobb gyorsat.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
És elvileg ennek nincs hátránya a szimmetrikus táphoz képest, ugye?
Szia! Ez nem csak szép, nem csak jó, ez már professzionális. Fogadd gratulációmat!
Méltányolom a kitartásodat is, tudván mennyi munkaórát és energiát fektettél bele.
Előnyei: Meghibásodásnál (DC kerül a kimenetre) nem ég le a hangsugárzó.(Ez a baj hangsugárzó védő áramkörrel jó esetben kivédhető kettős táplálásnál.) Egyszerűbb tápegység kell hozzá. Hátrányai: A nagyon alacsony frekvenciák átvitelét korlátozza a kicsatoló kondi. (Ezen frekvenciák torzítása is megnő.) Akik több mély hangot szeretnének mint ami a felvételen van azoknak csalódniuk kell
Köszönöm
Munka ugyan még lesz jócskán a dobozolással, de azt hiszem az már kevesebb fejtöréssel fog járni..
Készítettem egy Dracula végfokot. Véletlen a plusz tápágra a negatívot kötöttem, a negatívon pedig nem volt semmi.
C7 kipukkant, IC3 tönkrement. A FET-eket megnéztem alkatrész teszterrel, aszerint jók, de a biztonság kedvéért tettem bele újakat. Kicseréltem még C5, C6,C8-at, de azoknak se volt bajuk. VR1-et megcseréltem a másik végfokkal, abban jól működik. Az ellenállásokat mértem, stimmelnek. Viszont a nyugalmi áram 20mA, és hiába tekerem P1-et bármilyen irányba, nem változik. P1-et is mértem, és működik rendesen. Talán az LM317 lehet még beteg? De a 15V, amit IC3-nak beállítottam, stabil, és a -15V is. Melyik alkatrész okozhatja ezt? A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
Hello!
Csodák nincsenek, ott még valami rossz. Vagy ha ez volt az első bekapcsolás a megépítése óta, akkor lehet hibás beültetés, lemaradt forrasztás, összefolyt lábak, szinte bármi, ilyenre is gondolni kell. Ha a +/- 15V jó, akkor a táp IC -k kibírták. +/- 15 -nek elég lett volna egy 7815/7915 páros is. Ennyi tápfeszültségről nem fog túl nagy teljesítményt leadni az erősítő, ugyanis a kivehető teljesítményt az IC tápfeszültsége határozza meg. 4 Ohm -ra kb. 12-15W -ra számíts.
Az erősítőt fejhallgató erősítő gyanánt építem egy Stax fejhallgatóhoz, a kimenő teljesítmény így bőven elég lesz.
Most már ki fogom forrasztani az összes alkatrész, és leellenőrzöm őket.
Hello Mindenkinek!
Olyan kérdésem lenne, hogy van egy Philips AH302 (Philips 90AH302/00) típusú erősítőm. Rá van írva, hogy 8-16 Ohm. Ez most akkor azt jelentené, hogy egy csatornára kell 8-16 Ohm vagy a 2 csatornára együtt? Tehát ráköthetek 2x4 Ohmot esetleg 2x6 Ohmot vagy sem?! A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
Akadt egy kis probléma. A negatív felén a nyugalmi áram 0 volt. Vagyis a kis jeleket torzította. elkezdtem csavarni a VR2 est addig addig hogy kiment egy biztosítékom. Aztán visszaállítottam tettem más biztit állítgattam meg a nyugalmit és sikerült elérnem pozitív ágban 6 mV ot negatívban 5.9 et lejjebb nem tudok menni. Kicseréltem az összes tranzisztort kivéve az MJE15031-30 és a végtranzisztorok. Mégis a kimeneten megjelent 1.8V DC lejjebb nem tudom vinni éjjel fél 2 ig dolgoztam nem sikerült jobb eredményt elérnem. Kérlek tanácsolj valamit.
Üdv: Levente
Szia !
Röviden tömören, annyit jelent, hogy 8 ohmnál kisebb hangládát nem lehet rákötni mert a végfokozat károsodhat. Nyolc ohmnál lesz a leghangosabb, 16 ohm-nál sokkal halkabb, de nem terheli be annyira a végfokot. Gyakorlatilag 8-16 Ohm közötti bármilyen hangládát(-at) rá csatlakoztathatsz csak az eredő impedanciájuk e közé essen. Vagyis 2db 4 ohmos illetve 6 ohmos ládát csak úgy csatlakoztathatsz rá, ha sorba kötöd őket. Vigyázz mert ha párhuzamosan kötöd be akkor, az eredő impedancia 2- illetve 3 ohm lesz, ami előbb utóbb tönkreteszi az erősítődet. Ja és csatornánként kell érteni. A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
Ellenőrizd le az első két tranzisztorhoz (Q2,Q3) kapcsolódó ellenállások értékét! Ha abban nem találsz hibát mérd meg a feszültséget testhez képest ezen két tranzisztor bázisán.
Sziasztok! Most kerül élesztésre az st151. Az lenne a kérdésem hogy a + - ágba a 75 wattos izzó jó e? Valamint a bemenetnél össze zavarodtam ott csak a +ág van a két ponton és a gndre jön a test része, vagy az utána lévő kondik polaritásának megfelelően van a + és a -?
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1557158.html#1557158 Le maradt a nyák A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
Az ellenállások hibátlanok az értékek tökéletesek.
Uq2=2.5V Uq3=2.14V
Én nem oda szoktam tenni, hanem a transzformátor primer ágába sorba kötve, és akkor elég egy db égő, ha a primer ágba tennéd vigyázz mert ott 230 volt van,nehogy megrázzon. Szerintem ha +- 40 voltos tápegységhez teszed a 230v/75 W- os égő tul nagy feszültségesést eredményez, ja és oda mindkét ágba kell. Lehet hogy lehet úgy is, én még nem próbáltam ha valaki igen jelezze.
Ez ritka jelenség Az első reakcióm: emitter-kollektor felcserélve lett beültetve. Milyen tranzisztort használsz ebben a pozícióban?
Jól mondod kolléga, a 75W-os izzó hidegellenállása 80 ohm körül szokott lenni, ez az egyenfeszültségű tápágba nagyobb a kelleténél, oda 10 ohm-ot szoktam rakni.
Az izzó nem világított így nincs zárlat elvileg ki próbáltam izzó nélkül a kimeneten 10mv van ami szerintem megfelelő. A nyugalmi áramot hol mérjem? A mérő zsinór két végét hová helyezzem?
Nagy a baj elő kell venni az Ohm-törvényt. A bázisáram 2,5V/24,2k durván 100uA. A kollektoráram pedig a rajz szerint 2,5V (ezt majd ellenőrizd le!) /4,7k ami 500uA. Ezzel az ötszörös áramerősítési képességgel nem is lehet DC egyensúlyt csinálni.
Mielőtt kimondanám Q2, Q3-ra a halálos ítéletet, kérlek számolj be mekkora a feszültség a kollektoraikban lévő 4,7k ellenállásokon.
Megvan a hiba mester A drága jó öreg 10 Ohm os hidegítő ellenállás valamilyen oknál fogva megszakadt A kimeneti feszültséget 1mV alá nem tudtam vinni (DC) ) remélem jó lesz
Üdv:Levente
A nyugalmi áramot az emitter-ellenálláson eső feszültségből szoktuk számolni, tehát az 5W-os ellenállások egyikén mérd meg mekkora a feszültségesés. Egyelőre 3-7mV-tal beérjük. Ha a tápágban már a biztosítékok lesznek és bemelegítetted az erősítőt, akkor álltjuk véglegesre. Az a cél, hogy nagyon-nagyon halkan járatva eltüntessük a keresztezési torzítás karcos hangját. Az efölötti nyugalmi áram inkább csak fűt, már lényegesen nem javítja az erősítő hangzását.
Így már rendben, az a bázisfeszültség elég hajmeresztő volt
Ő hát nekem a biztosíték foglalatba már benne van a biztosíték... Vegyem ki? Az 5wattos ellenállás két végén 200mv-os mérő állásban 0v-ot mutat a gnd és az ellenállás közt 00,04v
|
Bejelentkezés
Hirdetés |