Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Egyszerű kapcsolóüzemű tápegység
Egyszerű kapcsolóüzemű tápegység
Szerző: sprofan, idő: Dec 24, 2009, Olvasva: 113768, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   7 / 10

Túl sok hibalehetőség nincs, mivel szerencsére elég egyszerű kapcsolásról van szó, de most mégis leírok pár lehetséges hibát, azok okát és javításának egy lehetséges módját.

A tápegység egyáltalán nem csinál semmit.

- Ekkor ellenőrizzük, hogy eljut-e az IC-ig a tápfeszültség, ha igen és ennek ellenére sem működik a tápegység, akkor vagy rosszul kötöttük be és meghalt, vagy eleve halott volt az IC-nk. Ha nem jut el a tápfeszültség, akkor ellenőrizzük a biztosítékot, diódahidat. Lehetséges ok még a trafó hibája vagy rossz bekötése, ezt is ellenőrizzük.

Bekapcsoláskor nem csinál semmit, de ha kikapcsolom, akkor furcsa hangokat ad a trafó. (1. Hiba > kép)

- Ennek szerencsére csak egy lehetséges oka van, ez pedig a D1-D2 diódapáros. Ellenőrizzük, hogy megfelelően ültettük-e be őket, nem hibásak vagy esetleg nem megfelelő típust építettünk-e be. (A pufferben maradt kevéske töltés miatt az IC alacsonyabb frekin ugyan, de próbálna működni, aminek a hangját halljuk is, ahogy próbálkozik az elindulással, ez a hang ábrázolva kb. a következőképp néz ki.)

Bekapcsoláskor a szekunderre tett izzó villog. (2. Hiba > kép)

- Ennek is csak egy oka lehet, ez pedig a visszajelzés hibája-hiánya az IC számára. Vegyük ki a helyéről az opto-t és kössük össze az IC kontrol lába és az optó tekercsén lévő D7 dióda utáni pontot egy ellenállással. Ennek az ellenállásnak az értékét ki kell számolnunk. Ez nem nehéz: 

 

Ez a valóságban így néz ki: az én tervezett kimenő feszültségem 12 V, ezt elosztom 5-tel, ezután a kapott 2,4-et beszorzom 22-vel és megkapom az én ellenállásom értékét ohm-ban. Vagyis az én próba ellenállásom 52,8 ohm lesz, de mivel ilyen nincs, a hozzá legközelebb álló ellenállás is megteszi (ez nekem 51 ohm). Ha ezzel megvagyunk, kapcsoljuk be az áramkört, ekkor a kimeneten a tervezett kimenő feszültség nagyjából felét fogjuk mérni (a példánkban ez 7,5 V lesz). Ha ezzel megvagyunk, már meg is van a hiba oka, ez vagy a Z1 Zener-dióda fordított bekötése/esetleg hibája, vagy az optó hibája/rossz bekötése. Ellenőrizzük az optocsatoló adatlapját, hogy biztosan jól tettük-e be a helyére!


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   7 / 10
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem