Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Rezonáns kapcsolóüzemű tápegység Rezonáns kapcsolóüzemű tápegység
Szerző: cimopata, idő: Júl 20, 2008, Olvasva: 111153, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Ahhoz, hogy megfelelő transzformátort gyártsunk, sajnos nem elegendő az, hogy a kiszámolt meneteket "ahogy tetszik" feltekerjük a csévére. Van még egy fontos tulajdonsága a transzformátorunknak, ez pedig a szórási, vagy más néven "soros" induktivitása. Ezt az induktivitást a tekercselés módja határozza meg. Ahhoz, hogy értsük, íme 1 kép, hogy mit lát a tápegységünk ha „benéz” a nagyfeszültségű oldalról:
De mi is valójában az, hogy: Crez, Lsoros, Lmágnesező ? Crez: azok a rezonáns kondenzátorok, amiket a félhíd 1-1 oldalára helyeztünk el. Ezekkel fog rezonálni a transzformátorunk. Én 47-47nF os kondenzátorokat használtam. Így Crez=47nF+47nF=94nF Lmágnesező: az az induktivitás, ami a következő képletből jön ki:
Az Al egy érték nH-ben megadva, ami 1-1 vasmagtípusra jellemző. Ha pl. az ETD-34-es vasra azt írják, hogy Al=2400, mi 10 menetet tekerünk fel rá, és olyannyira összeszorítjuk, hogy a vasmag 2 érintkezésénél 0 légrés lesz, akkor egy 2400*102 nH-s induktivitást kapunk. Ezzel az értékkel lehet "játszani", ugyanis ha légrést hagyunk az összeérintkezéseknél, akkor jelentősen csökken a vasmagunk Al értéke, így vele együtt az induktivitásunk értéke is. Most térjünk vissza az eredeti témánkhoz Lsoros v. Lszórási: ez már a transzformátorunknak egy összetettebb értéke. Kiszámolni nem tudom, hogyan kell, de amit tudhatunk róla, az az, hogy értéke nagyban függ a tekercselés módjától. Rac: a kimeneti terhelést jelképezi, az elsőnél terheletlenül a másodiknál terhelten. A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |