Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Több feszültségű stabilizált táp gyorsan, olcsón
Több feszültségű stabilizált táp gyorsan, olcsón
Szerző: WooHoo, idő: Nov 9, 2011, Olvasva: 71224, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   1 / 1
Otthoni barkácsoláshoz egy egyszerű, olcsó, próbapanellel egybeépített tápegységet fogok bemutatni. Csupán egy régi PC tápján kell némi apró módosítást végezni.

Mikrovezérlős áramkörökkel is szoktam kísérletezni. Volt egy tápom, amely képes volt stabil 5 és 12V-ot előállítani, sőt még rövidzár-védelem is volt benne. Ez a jószág még 1986-ból származik, mostanra tönkrement.

Kellett egy új táp, amivel nem kell bajlódni, csupán be kell kapcsolni. Itt ugyan az ATX-es átalakításáról lesz szó, de egy AT-s még egyszerűbb eset. Mivel egy iskolában dolgozom, tudtam szerezni régi, kis teljesítményű (300W) PC tápot. Ebből nagyon könnyen lehet faragni egy olyan tápot, ami a következő képességekkel bír:

  • stabilizált feszültségek: 3.3V, 5V, 12V, -5V, -12V
  • akár 30A terhelhetőség
  • rövidzár védelem

Érdemes olyat választani, amelynek van saját áramtalanító kapcsolója, ellenben a zöld (Power on) vezetéket kapcsolóval kell használni.
Szóval miután szereztem egy működőképes tápot, a kábelek ritkításával kezdtem. Én minden színből csak egyet hagytam, kivéve a földet, és kb. 10 cm hosszúra vágtam őket.

Az ATX-es tápokat alapvetően az alaplap kapcsolja be, és ott van még az a bizonyos 'Power good' jel. Nos az utóbbi (Power OK) arra használatos, hogy a táp jelezze az alaplapnak, ha stabil állapotba került.  Tehát a szürkét (PW-good) egyszerűen a tövénél levágtam.
A bekapcsolást pedig a zöld vezeték (Power on) végzi, ezt le kell földelni, akkor lesz aktív:

Ha nem tudjuk áramtalanítani a tápot, akkor ide kapcsolót szerelve tudunk operálni.
A lila kábel a StandBy, tehát mindíg van rajta 5V, ha a táp áram alatt van (ezt én nem használom). Magát a tápfeszültségeket (piros, sárga, narancs, fekete, fehér, kék) kivezettem a tápon kívülre egy sorkapocsra - kivéve a kéket, mert csak rövidebb csokit találtam.

Ezek után, ha áramot kap, és bekapcsoljuk, fel kell pörögni a ventilátornak, és a megfelelő feszültségeknek meg kell jelenni.

Lehet kapni dugdosós próbapanelt, amelynek az alja öntapadós, ezt én kapásból rá is ragasztottam, így univerzális, és kompakt megoldáshoz jutottam.

Mivel a tápról nem veszünk le "több száz" wattot, a belső ventilátora nem létszükség, a zaj csökkentése végett ki lehet iktatni.

Érdekesség, hogy a 3,3V esetén egy hagyományos LED-en 20-22mA folyik, vagyis a képen látható módon, nem szükséges előtét ellenállás.

Remélem sikerült jó, és használható ötletet adni.

Következő: »»   1 / 1
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem