Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Digitális óra, vezeték nélküli hőmérővel
Digitális óra, vezeték nélküli hőmérővel
Szerző: Novak, idő: Dec 28, 2012, Olvasva: 26859, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   1 / 7
A leírásban egy digitális óra és hőmérő áramkör megépítését mutatom be, melynek különlegessége abban áll, hogy a hőmérő szenzor vezeték nélkül továbbítja a mért értékeket a vevőegységnek. A rádiós megoldásnak köszönhetően vezetékezés nélkül megoldható a kinti hőmérséklet kijelzése, illetve tetszőleges számú vevőáramkörrel bővíthető a rendszer.

A szakirodalomban és az interneten számos olyan kapcsolás található, mely megvalósítja az óra vagy a hőmérő funkciót, sőt itt a Hobbielektronikán is született már nem egy cikk a témában. A legtöbb áramkör esetében a hőmérséklet méréséhez azonban vezetékes kapcsolat szükséges a szenzor és a kijelző között. Amennyiben a cél a kinti hőmérséklet mérése, akkor sokszor nem praktikus és nem esztétikus megoldás több méternyi - adott esetben 3-4 eres - vezetéket keresztülvezetni a lakáson. Arról nem is beszélve, hogy ideális esetben a szenzort nem a házfalon, vagy az egyik ablakban illik elhelyezni, hiszen az jelentősen meghamisíthatja a mérést.

További probléma a fellelhető áramkörökkel kapcsolatban, hogy nagyrészük - az egyszerűbb kezelhetőség és programozás miatt - alfanumerikus LCD-t használ. Ezen kijelzők csak kis távolságból olvashatók le, több méterről már aligha vehetők ki a karakterek a parányi kijelzőn.

Az órák esetében a legalapvetőbb elvárás, hogy egy pillanatnyi áramszünetet követően ne kelljen ismételten beállítani az aktuális időt, mert a tápfeszültség hiányában elfelejtette azt az elektronika. Egy másik, talán még fontosabb kritérium, hogy az óra pontos legyen. Korábbi tapasztalataim alapján mindkét feladatot jobb egy olyan céláramkörre bízni, mely direkt ilyen felhasználásra lett kifejlesztve.

 

A fentiek alapján már nagyjából kitalálható, hogy milyen is az - általam elképzelt - ideális áramkör:

  1. Hőmérséklet mérése vezetékek nélkül történjen, rádios kapcsolat segítségével.
  2. A kijelző legyen hétszegmenses, LED-es típusú, hogy messziről is lehessen látni.
  3. Áramszünet esetén ne felejtse el az időt, az óra ne álljon le.

A tervezés főb szempontjai tehát adottak, nincs más hátra, mint a konkrét tervezés. Lássuk...


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   1 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem